مشخصات فنی تابلو چلنیوم :

تابلو چلنیوم یکی از مدرن ترین و شیک ترین تابلوی تبلیغاتی حال حاضر است که بر اساس حروف برجسته پایه ریزی می شود و به دلیل تنوع نورپردازی و رنگ توانسته نسبت به سایر تابلوهای تبلیغاتی نظیر تابلو نئون پلاستیک ، تابلو فلکسی ، تابلو ترموود ، تابلو کامپوزیت ، تابلو لایت باکس ، تابلو ال ای دی ، تابلو استیل و دیگر موارد گوی سبقت را برباید و جایگاه اول را در دنیای تابلوسازی به خود اختصاص دهد .

امروزه مشتریان به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که تابلو چلنیوم دارد استقبال زیادی از این مدل تابلو به عمل می آورند  و تابلوسازی ها با سفارش تابلو چلنیوم جدید و یا تعویض تابلو چلنیوم قدیم بیشتر از انواع تابلوهای دیگر دست و پنجه نرم می کنند .

مشخصات فنی حروف برجسته تابلو چلنیوم عبارتند از :

1) رویه کار :

برای ساخت رویه حروف برجسته چلنیوم از پلکسی گلاس استفاده می کنند . کیفیت و مقاومت حروف برجسته چلنیوم به نوع پلکسی مورد استفاده بستگی دارد . پلکسی حاوی انواع متعدد چینی و کره ای است اما اگر میخواهید از تابلوی سفارشی خود برای مدت زمان طولانی بهره ببرید نوع پلکسی را تایوانی انتخاب نمایید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد . پلکسی حاوی رنگ های متعددی است که بسته به نوع و سلیقه مشتریان در نظر گرفته می شود اما اگر می خواهید زیبایی تابلو شما دو چندان باشد از دو پلکسی با دو رنگ متفاوت استفاده کنید و از یک تابلو چلنیوم دوبل زیبا و شیک بهره مند شوید .

2) لبه حروف :

برای ساخت لبه حروف برجسته چلنیوم از رول چلنیوم استفاده می شود ، رول چلنیوم حاوی اندازه های 7، 9 و اا سانتی متری است که حاوی رنگ نقره ای ، طلایی و مشکی و رنگ های دیگر  است که در بازار موجود می باشد و بیشترین رنگ هایی که توسط مشتریان سفارش داده می شوند مشکی ، نقره ای و طلایی می باشد که توسط کشور اسپانیا و با نام تجاری آلوباند تولید می شود اما برند آلوشاین نیز مقاومت بالایی دارد و بعد از آن مارک های چینی هستند که بازار را بدست گرفته اند . تابلوساز در کارگاه تابلوسازی ، پس از برش حروف توسط دستگاه برش لیزری ، حروف را بر روی میز آهنی توسط آهنرباهای مخصوص ثابت می کند و سپس لبه چلنیوم توسط چسب های مخصوص با فلکسی فیکس شده و پس از آن نوبت به روشنایی و زیر سازی کار می رسد .

 

 

3) روشنایی حروف برجسته :

روشنایی حروف برجسته اولیه توسط لامپ های نئون تامین می شد اما این لامپ ها با وجود نور زیادی که از خود متصاعد می کردند مشکل عدم مقاومت و شکنندگی را در پی داشتند تا اینکه لامپ های ال ای دی شاخه ای وارد عرصه تبلیغات به ویژه حوزه تابلوسازی شدند و جای لامپ های نئون را گرفتد اما لامپ های ال ای دی شاخه ای نیز دارای نقاط ضعف بودند که از جمله آن می تواند به عدم ضد آب بودن آنها اشاره کرد که سبب می شد نقطه های نورانی پررنگی بر روی پلکسی ایجاد گردد . بعد از لامپ های ال ای دی شاخه ای ، لامپ های ال ای دی بلوکی پنج لامپ و سه لامپ پا به عرصه تابلوسازی نهاد که مشکلات منابع روشنایی قبلی را برطرف نمود و توانست رضایت مشتریان را جلب کند . لامپ های ال ای دی هم اکنون یکی از پراستفاده ترین ابزار در صنایع متعدد بوِیژه تابلوسازی است اما یک شاهکار دیگر برای تامین نور تابلو پدید آمد با نام اس ام دی که حاوی نور خارق العاده ، مقاومت بالا و ضد آب است . در حال حاضر تابلوساز هنگام ساخت تابلو برای تامین روشنایی هم می تواند از لامپ های ال ای دی بهره ببرد و هم اس ام دی که انتخاب نور رنگ ال ای دی ها و جنس و میزان کیفیت لامپ ها بستگی به بودجه و انتخاب مشتریان دارد

روشنایی و نورپردازی تابلو چلنیوم :

روش های متفاوتی برای نور پردازی تابلو چلنیوم وجود دارد که هر کدام حاوی مزایا و معایب مختص به خود است که با استفاده از لامپ های ال ای دی و یا اس ام دی به شرح زیر صورت می گیرد.

روش های نورپردازی تابلو چلنیوم :

نورپردازی تابلو چلنیوم با استفاده از لامپ های نئون :

این روش در گذشته پیش از ورود لامپ های ال ای دی یا اس ام دی برای ساخت حروف برجسته بکار می رفت که امروزه بیشترین کاربرد پیاده سازی این شیوه نورپردازی فقط مختص تابلو نئون شیشه ای است . این لامپ ها توسط الکترود شارژ شده و نور تابلو تبلیغاتی را تامین می کنند .

نور پردازی تابلو چلنیوم با استفاده از ال ای دی بلوکی :

از این روش نورپردازی برای ساخت کلیه حروف برجسته درخشان از جمله تابلو چلنیوم استفاده می شود و به عنوان پرکاربردترین روش نورپردازی محسوب می شود که می تواند فراهم کننده نور یکنواختی برای تابلوی تبلیغاتی شما باشد که به عنوان تابلو مغازه ، تابلو شرکتی و یا تابلو فروشگاهی سفارش می دهید . این متد پیاده سازی از لحاظ اقتصادی نیز مرقوم به صرفه است زیرا این لامپ ها بسیار کم مصرف هستند .

 

 

سیستم نورپردازی تابلو چلنیوم با استفاده از لامپ های اس ام دی :

در این روش به جای استفاده از لامپ های ال ای دی از لامپ های اس ام دی بهره می برند که شدت نور بیشتر و مقاومت بالایی دارند و جزء برترین منبع روشنایی حال حاضر در حوزه تابلوسازی است .

سیستم نورپردازی نور اندریک و یا نورمخفی :

در این روش علاوه بر روشنایی حروف برجسته مندرج در تابلو تبلیغاتی ، تابلوساز هنگام ساخت تابلو یک فضای خالی به اندازه یک سانتی متر بین حروف برجسته و زمینه تابلو در نظر می گیرد و لامپ ها را در آن فضای خالی تعبیه می نماید ، به این طریق پس از نصب تابلو و روشن شدن لامپ های آن ، نور به زمینه تابلو تابیده می شود و علاوه بر نور سطح حروف برجسته ، از زیر حروف و زمینه تابلو نیز نور به چشم متصاعد می شود و زیبایی تابلو دوچندان می گردد.

4) سایز و رنگ : همان طور که اشاره شد چلنیوم حاوی سه سایز متعدد است که بسته به سفارش مشتریان از سایز مدنظر استفاده می شود .

5) ضخامت چلنیوم : ورق چلنیوم بسیار انعطاف پذیر است و به راحتی می توان بر روی آن عملیات قوس و شیار را پیاده سازی کرد هر چه قطر حروف بالاتر باشد ضخامت لبه ها نیز ضخیم تر می شود .

6) زیرسازی تابلو چلنیوم :

زیرسازی تابلو چلینوم با استفاده از ورق پی وی سی انجام می پذیرد اما اگر می خواهید تابلوی تبلیغاتی که سفارش می دهید از نوع تابلو ترموود و یا تابلو کامپوزیت باشد برای زیرسازی تابلو چلنیوم کامپوزیت از ورق های آلومینیومی کامپوزیت و برای زیرسازی تابلو چلنیوم ترموود از چوب ترموود بهره می برند .

7) حروف برجسته :

با ورود دستگاه چلنیوم ساز ، پیشرفت های زیادی در زمینه تابلوسازی فراهم گشت و ساخت حروف برجسته تحولی نوین در دنیای تبلیغات فراهم ساخت و سبب شد انواع تابلوهای متعدد نظیر تابلو چلنیوم ، تابلو نئون پلاستیک ، تابلو فلزی ، تابلو استیل ، تابلو وکیوم و دیگر موارد که همه بر اساس حروف برجسته طراحی و پیاده سازی می شوند پا به عرصه تبلیغات و بازاریابی بنهند.

8) برد کنترل یک پردازنده قدرتمند است که جهت تنظیم و نحوه نورپردازی در تابلوهای تبلیغاتی به ویژه تابلو ال ای دی ثابت ، تابلو ال ای دی روان و تلویزیون شهری مورد استفاده واقع می شود .

9) فلاشر در حروف برجسته نقش تنظیم نحوه نورپردازی یا به اصطلاح رقص نور را عهده دار است .

نحوه نورپردازی حروف برجسته چلنیوم سبب شده است که این تابلو نام های متفاوتی را به خود بگیرد و انواع متعددی داشته باشد .

 

 

انواع تابلو چلنیوم  :

تابلو چلنیوم ساده :

در این روش نور تابلو بصورت کاملا ساده و بدون اشکال هندسی به چشم برخورد می نماید . قیمت تابلو چلنیوم ساده نسبت به قیمت تابلو چلنیوم به شیوه های دیگر کمی ارزان تر می باشد و اگر بودجه کافی برای سفارش انواع دیگر متدهای نوری ندارید می توانید از این روش بهره ببرید .

تابلو چلنیوم لترمکس :

تنها تفاوتی که با تابلو چلنیوم ساده این است که که یک سطح شیشه ای با ضخامت یک سانتی متر بر روی لبه چلنیوم ایجاد می شود که این فضای شیشه ای سبب می شود که نور از کناره ها و لبه حروف نیز به چشم متصاعد شود .

تابلو چلنیوم ستاره ای :

در این روش تابلوساز هنگام ساخت تابلو ، برش هایی ستاره ای و یا دایره ای شکل در فاصله های معین بر روی پلکسی ایجاد می کند که هنگام روشن شدن تابلو نور به شکل دایره یا ستاره با چشم بیینده برخورد می کند .

تابلو کریستالی :

در این روش تابلوساز از پلکسی گلاس شیشه ای و دانه های کریستال برای ساخت تابلو استفاده می نماید و جلوه و نمای شیکی به تابلو می بخشد .

تابلو چلنیوم الماسی :

هنگام ساخت تابلو ، تابلوساز اشکال هندسی متعددی را بر روی پلکسی ایجاد می نماید که زمان برخورد و عبور نور از این شکاف ها ، آن اشکال هندسی به چشم ببیننده متصاعد می گردد .

 

 

تابلو چلنیوم پانچی یا پانچ دار :

در این روش با استفاده از دستگاه پانچ می توان هر نوع شکل هندسی منظم یا نامنظم را در فواصل و قطرهای دلخواه به شکل ردیفی و یا زیگزال پانچ نمود که در این حالت لبه های حروف برجسته را لبه پانچ یا لبه ساید می نامند . تابلو چلنیوم پانچ شده را می توان به صورت های متعدد نظیر تابلو چلنیوم پانچ الماسی ، تابلو چلنیوم پانچ ستاره ای ، تابلو چلنیوم پانچ کریستالی ، تابلو چلنیوم پانچ ساده پیاده سازی کرد .

میزان مصرف چلنیوم در کشورها :

تاریخچه چلنیوم به سال 2000 میلادی برمی گردد که کشور اسپانیا برای اولین بار توانست بر روی آلیاژ آلومینیوم ابتکاری به خرج دهد و ورق های مسطح همچون آینه بسازد و نام آن را آلوراپید بنامد و و بعد هم کشور تایوان با محصولی با نام تجاری آلوباند مطرح شد و سپس چین که از هیچ قافله ای عقب نمی ماند به تولید محصولاتی با کیفیت های متفاوت و با نام های متعددی همچون آلوشاین ، آلوتیپ ، سهند و غیره پرداخت

مزایای تابلو چلنیوم :

روشنایی و براقیت فوق العاده

مصرف برق این تابلو کم است .

به طور یکنواخت نور را منتشر می کند .

نصب سریع و آسان

دارای نوار اسفنجی گردگیر محافظ برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل حروف برجسته

دارای روکش نایلونی محافظ که تا هنگام نصب بر روی تابلو کشیده می شود تا حروف برجسته چلنیوم دچار خط و خش نشوند این محافظ دائمی نیست و فقط تا موقع نصب بر روی حروف باقی می ماند پس از عملیات نصب و پیاده سازی تابلو تبلیغاتی می بایست این روکش توسط تابلوساز از روی کار کنده شود وگرنه اگر در معرض نور خورشید قرار گیرد جدا کردن روکش بسیار سخت و گاهاً امکان پذیر نیست و آسیب جدی به حروف وارد می کند .