راهنمای مطالعه

 1. مشخصات فنی تابلو چلنیوم
  1. 1) رویه کار تابلو چلنیوم
  2. 2) لبه حروف تابلو چلنیوم
  3. 3) لامپ های اس ام دی
  4. 4) سایز و رنگ تابلو چلنیوم
  5. 5) ضخامت چلنیوم
  6. 6) زیرسازی تابلو چلنیوم
  7. 7) حروف برجسته چلنیوم
  8. 8) برد کنترل تابلو چلنیوم
  9. 9) فلاشر در تابلو چلنیوم
  10. 10) دستگاه خنک کننده تابلو چلنیوم
  11. 11) تایمر تابلو چلنیوم
  12. 12) نوار اسفنجی گردگیر
  13. 13) روکش محافظ تابلو چلنیوم
 2. روشنایی و نورپردازی تابلو چلنیوم
  1. نورپردازی تابلو چلنیوم با استفاده از لامپ های نئون
  2. نور پردازی تابلو چلنیوم با استفاده از ال ای دی بلوکی
  3. نورپردازی تابلو چلنیوم با استفاده از لامپ های اس ام دی
  4. نورپردازی نور اندریک و یا نورمخفی در تابلو چلنیوم
 3. انواع مدل تابلو چلنیوم از نظر فنی و ساخت
  1. تابلو چلنیوم ساده
  2. تابلو چلنیوم لترمکس
  3. تابلو چلنیوم ستاره ای
  4. تابلو کریستالی
  5. تابلو چلنیوم الماسی
  6. تابلو چلنیوم پانچی
 4. خلاصه مطلب
 5. سوالات متداول
  1. آیا حذف بعضی از سیستم های فنی بکار رفته در تابلو چلنیوم امکان پذیر است؟
  2. آیا مشخصات فنی تابلو چلنیوم سبب گران قیمت بودن این تابلو شده است؟

تابلو چلنیوم یکی از مدرن ترین و شیک ترین تابلوی تبلیغاتی حال حاضر است که بر اساس حروف برجسته پایه ریزی می شود و به دلیل تنوع نورپردازی و رنگ، توانسته نسبت به سایر تابلوهای تبلیغاتی گوی سبقت را برباید و جایگاه اول را در دنیای تابلوسازی به خود اختصاص دهد.

مشخصات فنی تابلو چلنیوم و تنوع در مدل های نورپردازی آن سبب شده که این تابلو در بین تجار و کسب و کارهای مختلف اولویت اول برای انتخاب باشد. با ما همراه باشید تا شما را با مشخصات فنی تابلو چلنیوم آشنا کنیم.

امروزه مشتریان به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که تابلو چلنیوم دارد، استقبال زیادی از این مدل تابلو به عمل می آورند  و تابلوسازی ها سفارش بیشتری برای تابلو چلنیوم جدید و یا تعویض تابلو چلنیوم قدیم از سوی مشتریان دریافت می کنند.

مشخصات فنی تابلو چلنیوم

مشخصات فنی حروف برجسته چلنیوم عبارتند از:

1) رویه کار تابلو چلنیوم

برای ساخت رویه حروف برجسته چلنیوم از پلکسی گلاس استفاده می کنند. کیفیت و مقاومت حروف برجسته چلنیوم به نوع پلکسی مورد استفاده بستگی دارد.

پلکسی حاوی انواع متعدد از نوع چینی و کره ای است. اگر می خواهید از تابلوی سفارشی خود برای مدت زمان طولانی بهره ببرید، نوع پلکسی را تایوانی انتخاب نمایید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

پلکسی دارای رنگ های متعددی است که بسته به نوع و سلیقه مشتریان در نظر گرفته می شود. اگر می خواهید زیبایی تابلو شما دو چندان شود، از دو پلکسی با دو رنگ متفاوت استفاده کنید و یک تابلو چلنیوم دوبل زیبا و شیک سفارش دهید.

رویه حروف تابلو چلنیوم
رویه حروف تابلو چلنیوم

 

2) لبه حروف تابلو چلنیوم

برای ساخت لبه حروف برجسته چلنیوم از رول چلنیوم استفاده می شود. رول چلنیوم حاوی اندازه های 7، 9 و 11 سانتی متری است. یشترین رنگ هایی که توسط مشتریان سفارش داده می شوند، رنگ های مشکی، نقره ای و طلایی می باشد که توسط کشور اسپانیا و با نام تجاری آلوباند تولید می شود. برند آلوشاین نیز مقاومت بالایی دارد و بعد از آن مارک های چینی هستند که بازار را بدست گرفته اند.

تابلوساز در کارگاه تابلوسازی، پس از برش حروف توسط دستگاه برش لیزری، حروف را بر روی میز آهنی توسط آهنرباهای مخصوص ثابت می کند و سپس لبه چلنیوم توسط چسب های مخصوص با فلکسی فیکس شده و پس از آن نوبت به روشنایی و زیر سازی کار می رسد.

لبه حروف تابلو چلنیوم
لبه حروف تابلو چلنیوم

 

3) لامپ های اس ام دی

روشنایی اولین مدل ساخت تابلوهایی با قابلیت نورپردازی، توسط لامپ های نئون تامین می شد. این لامپ ها با وجود نور زیادی که از خود متصاعد می کردند، مشکل عدم مقاومت و شکنندگی را در پی داشتند تا اینکه لامپ های ال ای دی شاخه ای وارد عرصه تبلیغات به ویژه حوزه تابلوسازی شدند و جای لامپ های نئون را گرفتد.

پس از یک بازه استفاده، مشخص شد که لامپ های ال ای دی شاخه ای نیز دارای نقاط ضعف هستند که از جمله آن می توان به عدم ضد آب بودن آنها اشاره کرد که سبب می شد نقطه های نورانی پررنگی بر روی پلکسی ایجاد شود.

بعد از لامپ های ال ای دی شاخه ای، لامپ های ال ای دی بلوکی پنج لامپ و سه لامپ پا به عرصه تابلوسازی نهاد که مشکلات منابع روشنایی قبلی را برطرف نمود و توانست رضایت مشتریان را جلب کند.

لامپ های ال ای دی هم اکنون یکی از پراستفاده ترین ابزار در صنایع متعدد بوِیژه تابلوسازی است. پس از ال ای دی ها، یک شاهکار دیگر برای تامین نور تابلو با نام اس ام دی پدید آمد که دارای نور خارق العاده، مقاومت بالا و خاصیت ضد آب می باشند. در حال حاضر تابلوساز هنگام ساخت تابلو برای تامین روشنایی هم می تواند از لامپ های ال ای دی و هم اس ام دی استفاده کند. انتخاب نور رنگ ال ای دی ها و جنس و میزان کیفیت لامپ ها بستگی به بودجه و انتخاب مشتریان دارد.

نورپردازی حروف برجسته چلنیوم
نورپردازی حروف برجسته چلنیوم

 

4) سایز و رنگ تابلو چلنیوم

رول چلنیوم سه سایز مختلف 3، 7 و 11 سانتی متری دارد که در رنگ های مختلفی تولید می شوند و تابلوساز با توجه به نوع تابلو، یکی از این سه سایز را با رنگ مورد پسند مشتری، در ساخت تابلو بکار می برد.

5) ضخامت چلنیوم

ورق چلنیوم بسیار انعطاف پذیر است و به راحتی می توان بر روی آن عملیات قوس و شیار را پیاده سازی کرد. هر چه قطر حروف بالاتر باشد، ضخامت لبه ها نیز ضخیم تر می شود.

ضخامت حروف برجسته چلنیوم
ضخامت حروف برجسته چلنیوم

 

6) زیرسازی تابلو چلنیوم

زیرسازی تابلو چلینوم با استفاده از ورق پی وی سی انجام می پذیرد، اما اگر می خواهید تابلوی تبلیغاتی که سفارش می دهید از نوع تابلو ترموود و یا تابلو کامپوزیت باشد، برای زیرسازی تابلو چلنیوم کامپوزیت از ورق های آلومینیومی کامپوزیت و برای زیرسازی تابلو چلنیوم ترموود از چوب ترموود استفاده می کنند.

7) حروف برجسته چلنیوم

حروف برجسته چلنیوم، حروفی هستند که لبه های آن با استفاده از رول چلنیوم و رویه حروف با استفاده از ورقی مشابه شیشه با نام پلکسی گلس ساخته می شوند.

حروف برجسته چلنیوم
حروف برجسته چلنیوم

 

8) برد کنترل تابلو چلنیوم

برد کنترل یک پردازنده قدرتمند است که جهت تنظیم و نحوه نورپردازی در تابلوهای تبلیغاتی به ویژه تابلو ال ای دی ثابت، تابلو ال ای دی روان و تلویزیون شهری مورد استفاده واقع می شود. برد کنترل در تابلو چلنیوم وظیفه انتقال جریان الکتریکی و تنظیم میزان روشنایی تابلو را برعهده دارد.

9) فلاشر در تابلو چلنیوم

فلاشر در حروف برجسته نقش تنظیم نحوه نورپردازی یا به اصطلاح رقص نور را عهده دار است.

10) دستگاه خنک کننده تابلو چلنیوم

دستگاه خنک کننده در تابلو چلنیوم وظیفه خنک کردن برد کنترل را بر عهده دارد. نصب دستگاه خنک کننده در تابلوهایی که به صورت شبانه روز روشن هستند، سبب می شود لامپ های اس ام دی کمتر بسوزند و مجبور به تعویض آنها نباشیم.

تابلو چلنیوم ساده
تابلو چلنیوم ساده

 

11) تایمر تابلو چلنیوم

وظیفه ای که تایمر بر عهده دارد این است که در زمان هایی که مکان تجاری بسته است و در آن ساعت، رفت و آمد مشتریان زیاد نیست، تابلو به حالت خاموش در می آید و برق کمتری مصرف می شود و برد خنک می ماند.

12) نوار اسفنجی گردگیر

تابلو چلنیوم دارای نوار اسفنجی گردگیر محافظ برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل حروف برجسته می باشد.

13) روکش محافظ تابلو چلنیوم

حروف برجسته چلنیوم دارای روکش نایلونی محافظ هستند که تا هنگام نصب بر روی تابلو کشیده می شود تا حروف برجسته چلنیوم دچار خط و خش نشوند. این محافظ دائمی نیست و فقط تا موقع نصب بر روی حروف باقی می ماند. پس از عملیات نصب و پیاده سازی تابلو تبلیغاتی، می بایست این روکش توسط تابلوساز از روی کار کنده شود وگرنه اگر در معرض نور خورشید قرار گیرد، جدا کردن روکش بسیار سخت و گاهاً امکان پذیر نیست و آسیب جدی به حروف وارد می کند.

روشنایی و نورپردازی تابلو چلنیوم

روش های متفاوتی برای نور پردازی تابلو چلنیوم وجود دارند که هر کدام حاوی مزایا و معایب مختص به خود هستند که با استفاده از لامپ های ال ای دی و یا اس ام دی به شرح زیر صورت می گیرند.

نورپردازی تابلو چلنیوم با استفاده از لامپ های نئون

این روش در گذشته پیش از ورود لامپ های ال ای دی یا اس ام دی برای ساخت حروف برجسته بکار می رفت که امروزه بیشترین کاربرد پیاده سازی این شیوه نورپردازی فقط مختص تابلو نئون شیشه ای است. این لامپ ها توسط الکترود شارژ شده و نور تابلو تبلیغاتی را تامین می کنند.

روشنایی تابلو چلنیوم
روشنایی تابلو چلنیوم

 

نور پردازی تابلو چلنیوم با استفاده از ال ای دی بلوکی

از این روش نورپردازی برای ساخت کلیه حروف برجسته درخشان از جمله تابلو چلنیوم استفاده می شود و به عنوان پرکاربردترین روش نورپردازی محسوب می شود که می تواند فراهم کننده نور یکنواختی برای تابلوی تبلیغاتی شما باشد که به عنوان تابلو مغازه، تابلو شرکتی و یا تابلو فروشگاهی سفارش می دهید. این متد پیاده سازی از لحاظ اقتصادی نیز مرقوم به صرفه است، زیرا این لامپ ها بسیار کم مصرف هستند.

نورپردازی تابلو چلنیوم با استفاده از لامپ های اس ام دی

در این روش به جای استفاده از لامپ های ال ای دی از لامپ های اس ام دی بهره می برند که شدت نور بیشتر و مقاومت بالایی دارند و جزء برترین منبع روشنایی حال حاضر در حوزه تابلوسازی است.

نورپردازی در تابلو چلنیوم
نورپردازی در تابلو چلنیوم

 

نورپردازی نور اندریک و یا نورمخفی در تابلو چلنیوم

در این روش علاوه بر روشنایی حروف برجسته مندرج در تابلو تبلیغاتی، تابلوساز هنگام ساخت تابلو یک فضای خالی به اندازه یک سانتی متر بین حروف برجسته و زمینه تابلو در نظر می گیرد. لامپ ها در آن فضای خالی جا داده می شوند و به این طریق پس از نصب تابلو و روشن شدن لامپ های آن، نور به زمینه تابلو تابیده می شود و علاوه بر نور سطح حروف برجسته، از زیر حروف و زمینه تابلو نیز نور به چشم متصاعد می شود و زیبایی تابلو را دو چندان می نماید.

تابلو چلنیوم طلق دوبل
تابلو چلنیوم طلق دوبل

 

انواع مدل تابلو چلنیوم از نظر فنی و ساخت

ساخت تابلو چلنیوم به چند شیوه مختلف اجرا و پیاده سازی می شود.

تابلو چلنیوم ساده

در این روش نور تابلو بصورت کاملاً ساده و بدون اشکال هندسی به چشم برخورد می نماید. قیمت تابلو چلنیوم ساده نسبت به قیمت تابلو چلنیوم به شیوه های دیگر کمی ارزان تر می باشد و اگر بودجه کافی برای سفارش انواع دیگر متدهای نوری ندارید، می توانید از این روش استفاده کنید.

حروف چلنیوم دوبل پانچ
حروف چلنیوم دوبل پانچ

 

تابلو چلنیوم لترمکس

تنها تفاوتی که با تابلو چلنیوم ساده این است که که یک سطح شیشه ای با ضخامت یک سانتی متر بر روی لبه چلنیوم ایجاد می شود و این فضای شیشه ای سبب می شود که نور از کناره ها و لبه حروف نیز به چشم متصاعد شود.

تابلو چلنیوم ستاره ای

در این روش تابلوساز هنگام ساخت تابلو، برش هایی ستاره ای و یا دایره ای شکل در فاصله های معین بر روی پلکسی ایجاد می کند که هنگام روشن شدن تابلو نور به شکل دایره یا ستاره با چشم بیینده برخورد می کند.

تابلو کریستالی

در این روش تابلوساز از پلکسی گلاس شیشه ای و دانه های کریستال برای ساخت تابلو استفاده می نماید و جلوه و نمای شیکی به تابلو می بخشد.

حروف چلنیوم کریستالی
حروف چلنیوم کریستالی

 

تابلو چلنیوم الماسی

هنگام ساخت تابلو، تابلوساز اشکال هندسی متعددی را بر روی پلکسی ایجاد می نماید که زمان برخورد و عبور نور از این شکاف ها، آن اشکال هندسی به چشم ببیننده متصاعد می گردد.

تابلو چلنیوم پانچی

در این روش با استفاده از دستگاه پانچ می توان هر نوع شکل هندسی منظم یا نامنظم را در فواصل و قطرهای دلخواه به شکل ردیفی و یا زیگزال پانچ نمود. در این حالت لبه های حروف برجسته را لبه پانچ یا لبه ساید می نامند. تابلو چلنیوم پانچ شده را می توان به صورت های متعدد نظیر تابلو چلنیوم پانچ الماسی، تابلو چلنیوم پانچ ستاره ای، تابلو چلنیوم پانچ کریستالی، تابلو چلنیوم پانچ ساده پیاده سازی کرد.

تابلو چلنیوم طلق دوبل با لبه های پانچی
تابلو چلنیوم طلق دوبل با لبه های پانچی

 

خلاصه مطلب

مشخصات فنی تابلو چلنیوم سبب شده این تابلو یک ظاهر شیک تر و جذاب تر نسبت به دیگر تابلوهای حروف برجسته داشته باشد. نمای ظاهری حروف برجسته چلنیوم سبب شده این حروف زیبایی و ظرافت خاصی را به نمایش بگذارد که هیچ حروف دیگری قابل مقایسه با آن نیست.

سوالات متداول

آیا حذف بعضی از سیستم های فنی بکار رفته در تابلو چلنیوم امکان پذیر است؟

بله، برای مثال شما می توانید از دستگاه خنک کننده یا تایمر استفاده نکنید، اما خب هر کدام از این ابزارها کارآیی های خاص خودشان را دارند و وجودشان خالی از لطف نیست و سبب طول عمر بیشتر تابلوهای تبلیغاتی می شود.

آیا مشخصات فنی تابلو چلنیوم سبب گران قیمت بودن این تابلو شده است؟

روند ساخت تابلو چلنیوم، استفاده از پلکسی دوبل و نحوه نورپردازی و سیم پیچی های داخلی روند پیچیده تری دارد و به همین دلیل این تابلو نسبت به دیگر تابلوهای تبلیغاتی کمی گران تر است.