تابلو لاسوگاسی (Las Vegas signage)

تابلو لاسوگاسی مدلی از ساخت تابلو تبلیغاتی است که به صورت حروف برجسته با لامپ های 12 یا 24 ولتی اجرا می شود. جنس تابلو لاسوگاسی از نوعی آهن رنگ نشده می باشد.

تابلو لاس وگاس

در واقع آهنی که در ساخت تابلو حروف برجسته لاسوگاسی مورد استفاده قرار می گیرد، خام است. این آهن خام وقتی تابلو لاسوگاسی نصب می شود، تحت تاثیر عوامل محیطی شروع به زنگ زدن و اکسید شدن می کند. هر چقدر فرآیند زنگ زدگی و اکسید شدن بیشتر می شود، تابلو به تابلویی اصیل تر، زیباتر و جذابتر تبدیل می شود.

تابلو لاسوگاسی با نام های دیگر مثل تابلو لامپی و یا تابلو لترلایت نیز در بین تابلوسازان و مشتریان شناخته می شود.

تابلو تبلیغاتی لاسوگاسی
تابلو تبلیغاتی لاسوگاسی

 

تاریخچه تابلو لاسوگاسی

همان طور که از اسمش پیداست تابلو اصالتاً برای ایالت آمریکا و شهر لاس وگاس است . در این شهر از تابلو لاس وگاسی بیشتر به عنوان تابلوهای کازینو و کافه استفاده شده است.

توریست های مناطق مختلف در سفری که به شهر لاسوگاس داشتند با دیدن این تابلوها، از روی آنها کپی برداری کرده اند و امروزه از تابلو لاسوگاسی در اکثریت نقاط دنیا به عنوان یک تابلو تبلیغاتی برای کاربردهای مختلف از جمله تابلو مغازه استفاده می شود.

قیمت تابلو لاسوگاسی

قیمت کادر تابلو لاسوگاسی و قیمت حروف لاسوگاسی هر دو مانند دیگر حروف برجسته بر مبنای متراژ محیط است . یکی از مشکلات حروف لاسوگاسی قیمت بالای آنهاست . به طور کل قیمت حروف لاسوگاسی به دو دسته تقسیم می شود.

الف) قیمت ساخت بدنه حروف فلزی لاسوگاسی

بدنه معمولاً از آهن خام رنگ نشده و رنگ شده تشکیل می شود.

ب) قیمت لامپ و سرپیچ حروف لاسوگاسی

اگر بخواهیم در ساخت یک تابلو لاسوگاسی از تعداد لامپ استاندارد استفاده کنیم، برای هر متر تقریباً نیاز به 5 عدد لامپ و سرپیچ داریم. 

برای مثال اگر قیمت لامپ و سرپیچ در آن واحد 35000 تومان باشد، برای 5 عدد لامپ نیاز به 175000 تومان هزینه می باشد و 175000 تومان نیز جهت ساخت حروف برجسته لازم است، به جز هزینه نصب و دیگر مسائل.

اما در دیگر حروف برجسته به این شکل نیست . برای مثال نورپردازی حروف برجسته چلنیوم سبب افزایش دو برابری قیمت تابلو چلنیوم نمی شود بلکه یک درصدی به قیمت افزوده می شود.

به دلیل قیمت بالای حروف برجسته لاسوگاسی، این تابلو یک سری مشتریان خاص دارد و بازار آن طرفداران خاص خود را می طلبد و هر کسی این تابلو را سفارش نمی دهد به همین دلیل در سطح شهر تعداد زیادی از تابلوهای لاسوگاسی را مشاهده نمی کنیم.

قیمت تابلو لاسوگاسی
قیمت تابلو لاسوگاسی

 

حروف برجسته لاسوگاسی

حروف برجسته لاسوگاسی حروفی با نما و جلوه بصری متفاوت نسبت به سایر حروف برجسته می باشند . حروف لاسوگاسی نسبت به حروف دیگر مثل حروف برجسته پلاستیکی یا چلنیوم، ضمختر و بزرگتر هستند.

عامل ضخامت حروف لاسوگاسی این است که برای نورپردازی دیگر حروف برجسته، از لامپ های ال ای دی یا اس ام دی استفاده می شود، این لامپ ها خیلی ظریف و ریز هستند.

در حروف لاسوگاسی لامپ های 12 یا 24 ولتی که شبیه لامپ های نئون قدیمی است، استفاده می شود . بنابراین جلوه بصری حروف کاملاً متفاوت است.

در ضمن می توان برای هر کاراکتر از حروف تبلیغاتی لاسوگاسی، یک رنگ متفاوت به نمایش گذاشت . برای مثال اگر شما در پیام یا محتوای تبلیغاتی خودتان پنج حرف دارید، می توانید از پنج رنگ متفاوت برای هر حرف به طور جداگانه استفاده کنید . در صورتی که در ساخت حروف های دیگر برای کل کلمات از یک رنگ مشترک استفاده می شود.

اگر هم امکان تعویض رنگ داشته باشیم باز هم نورپردازی رنگی به صورت آبشاری یا چشمک زن از یک طرف حروف آغاز می شود تا به آخرین کاراکتر تبلیغاتی برسد . به دلیل بزرگی و ضخامت حروف لاسوگاسی، این حروف بیشتر نظر رهگذران را جلب می کنند و با نحوه نورپردازی مختلفی که دارند جلوه متفاوتی را به نمایش می گذارند.

دلیل استقبال مردم از این تابلوها به خاطر سبک نور پردازی و طراحی نوآورانه آن می باشد که جلوه بصری بسیار زیبایی به شهر می دهد و باعث جذب بیشتر مشتریان می گردد به طوری که یکی از جاذبه های گردشگری شهر لاس وگاس به دلیل برخورداری این شهر از تابلوهای تبلیغاتی پر زرق و برق می باشد.

طراحی حروف برجسته لاسوگاسی

طراحی حروف لاسوگاسی پس از انجام مرحله اندازه برداری طول و عرض تابلو، در کارگاه تابلوسازی با استفاده از نرم افزارهای طراحی انجام می پذیرد.

ساخت حروف لاسوگاسی
ساخت حروف لاسوگاسی

 

ساخت حروف برجسته لاسوگاسی

برای ساخت تابلو لاسوگاسی ابتدا در برنامه های طراحی مانند کورل، طرح ترسیم می شود و فواصل بین لامپ ها و تعداد آن ها مشخص می گردد.

بعد از آن با توجه به نوع کار و درخواست مشتری، جنس کار انتخاب می شود که معمولاً  از ورق آهن یا استیل ضد زنگ 6/0 تا یک میلیمتری و آکرولیک لوله ای شیشه است که به یک پلکسی با رنگ دلخواه چسبانده و انتخاب می شود.

برای برش حروف از دستگاه سی ان سی استفاده می کنند و لبه کار هم به صورت یک تکه فلزی یا استیل با ضخامت های متفاوت ساخته می شود که با توجه به سفارش مشتری و نوع تابلو توسط تابلوساز انتخاب می شود.

برای نورپردازی این حروف هم در قسمت هایی که در نرم افزار مشخص می شود سرپیچ لامپ قرار می گیرد و لامپ ها را روی آن سرپیچ ها می بندند و کارهای سیم کشی را انجام می دهند و نور به طور مستقیم به صفحه آکرولیک تابیده می شود و روشنایی صفحه حروف را تامین می کند . برای زیرساز حروف از ورق های پی وی سی یا در صورت سفارش مشتریان از ورق کامپوزیت استفاده می شود.

حروف برجسته لاسوگاسی یا لترلایت به عنوان یکی از جدیدترین انواع حروف برجسته در صنعت تابلوسازی به شمار می آیند و از جلوه بصری بسیار زیبایی برخوردار هستند.

حروف لاس وگاس از جنس فلز آهن است و با رنگ کوره ای، رنگ روغنی و یا الکترواستاتیک در طرح های مختلف ساخته می شوند و صفحه آهنی توسط جوش لیزر به صفحه حروف متصل می شود و سپس توسط دستگاه های تمام اتوماتیک به فرم و شکل مدنظر مشتریان در می آید.

طراحی حروف برجسته لاسوگاسی بدین گونه است که رویه کار بین دو لبه، یعنی دقیقاً وسط لبه ها قرار می گیرد و برای نورپردازی آن هم سوراخ هایی در رویه کار ایجاد می کنند تا لامپ ها به سرپیچ ها متصل شود . در نورپردازی این حروف ظاهر، ابعاد و نحوه نوردهی آن ها با یکدیگر متفاوت است.

نورپردازی تابلو لاسوگاسی
نورپردازی تابلو لاسوگاسی

 

متریال های کاربردی در ساخت تابلو لاسوگاسی

  1. ورق آهن یک میل
  2. لبه 10 سانتی یعنی حروف لاسوگاسی 10 سانت برجسته می شود.
  3. در حالت ترکیبی و روی کار می توان از باکس های کامپوزیت نیز استفاده کرد . در این صورت با استفاده از دستگاه سی ان سی یک سری سوراخ بر روی کامپوزیت ایجاد می شود و یک برجستگی برای آن فراهم می کنند و لامپ و سرپیچ ها به جای اینکه به حروف آهنی بسته بشود لامپ ها بر روی کانترای کامپوزیت که باکس و مکعب شده است، بسته می شود(در اصطلاح به کانترای کامپوزیت فلاشینگ کامپوزیت گفته می شود).

رنگ آمیزی تابلو لاسوگاسی

همان طور گفتیم تابلو لاوگاسی در ابتدا رنگ آمیزی نمی شد و به صورت یک تابلو زنگ زده بکار می رفت اما پس از مدتی که تابلو لاسوگاسی در کشورهای مختلف به شکل یک تابلو زنگ زده و اکسید شده به عنوان تابلو سر درب مغازه، مورد استفاده قرار گرفت.

با این ابداع بعضی از تابلوسازها به این نتیجه رسیدند که بدلیل استفاده از ورق آهن در ساخت تابلو لاسوگاسی می توان این ورق ها را در رنگ های مختلف رنگ آمیزی کرد . بنابراین تصمیم گرفتند حروف لاسوگاسی رنگ آمیزی شده بسازند و شروع به ساخت حروف لاس وگاسی در رنگ های مختلف مثل حروف لاسوگاسی مشکی، حروف لاسوگاسی زرد، حروف لاسوگاسی قرمز و دیگر رنگ ها کردند.

جنس تابلو لاسوگاسی

تابلو لاس وگاس از جنس آهن است و برای ساخت حروف لاس وگاسی از آهن خام استفاده می شود . در صورت تمایل می توانید این آهن را با استفاده از رنگ های مختلف رنگ آمیزی کنید در غیر اینصورت می توانید به شکل اکسید شده استفاده کنید.

نورپردازی تابلو لاسوگاسی

نورپردازی تابلو لاسوگاسی در اندازه استاندارد 20 سانتی متری بین لامپ ها قابل انجام است که این عدد بنا به درخواست مشتریان قابل تغییر است . به طور کل برای نورپردازی تابلو لاس وگاسی از دو نوع لامپ استفاده می شود که عبارتند از :

نوع اول) لامپ های 22 ولت یا اکسونی

این مدل از لامپ ها دارای مصرف برق زیادی هستند . برقی که برای این لامپ ها استفاده می شود برق شهری است و 22 ولت مصرف دارد . ضد آب نیستند و خیلی سریع خراب می شوند و نیاز به تعمیر یا تعویض دارند با این وجود تابلو لاسوگاسی را اصالتاً با این مدل از لامپ ها می شناسند و استفاده از این نوع لامپ ها کار را زیباتر و جذابتر می کند.

نوع دوم) لامپ های 12 ولت

بدلیل مشکلاتی که لامپ های 22 ولت رشته ای در تابلو لاس وگاسی فراهم می کردند یک سری از شرکت ها به خصوص برخی از شرکت های چینی و ایرانی تصمیم به ساخت لامپ های 12 ولتی گرفتند و در حال حاضر نیز در کشور خودمان این لامپ ها توسط بعضی از شرکت ها تولید و وارد بازار می شود . لامپ های 12 ولتی که جایگزین لامپ های 22 ولتی شدند برخی مزایا دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. کم مصرف بودن، یک ترانس 33 آمپر 12 ولتی سر راه قرار می گیرد و تعدادی لامپ مثلاً 100 یا 200 عدد را روشن می کند.
  2. کمتر خراب می شوند زیرا در داخل آنها از شیت های ال ای دی استفاده می شود و همین امر سبب می شوند کمتر نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشند.
  3. لامپ ها شکل ساختاری پلمپ شده و ضد آب دارند.
  4. اما از معایبی که لامپ های 12 ولتی نسبت به لامپ های 22 ولتی دارند این است که شدت نور لامپ های 22 ولتی را ندارند.

کاربردهای تابلو لاسوگاسی

یک سری کادر لاسوگاسی داریم که در کشور ما عرف شده اند و توسط اکثریت اصناف در سر درب مغازه ها مورد استفاده واقع می شود اما  از حروف لاسوگاسی بیشتر برای رستوران ها  و کافی شاپ ها استفاده می کنند.

مشخصات فنی تابلو لاسوگاسی

  • دارای جنس آهنی
  • میزان ضخامت و برجستگی حروف در  تابلو لاسوگاسی 10 سانتی متر است.
  • بین لامپ های نصب شده در تابلو لاسوگاسی یک تراکم استاندارد وجود دارد که این استاندارد 20 سانت است اما در صورت تمایل مشتریان قابل تغییر است . برای مثال برخی از سفارش دهندگان تابلو لاسوگاسی تمایل دارند فاصله بین لامپ های نصب شده در تابلو 10 سانت باشد و بعضی ها نیز بدلیل کاهش هزینه فاصله 30 یا 35 سانت را ترجیح می دهند.

خاصیت و ویژگی های تابلو لاسوگاسی

یکی از خاصیت ها و ویژگی هایی که حروف لاسوگاسی دارند این است که وقتی از درایور در ساخت حروف لاسوگاسی استفاده شود درایور با توجه به برنامه ای که برای آن تنظیم شده است، سبب ایجاد رقص نور در تابلو لاسوگاسی می شود و انیمیشن های مختلف نوری را اجرا می کند.

برای مثال می توان کاری کرد که لامپ ها یک در میان روشن شوند و یا هر کاراتر از حروف برجسته با یک رنگ مجزا روشن شود . حالت انیمیشنی و استفاده از درایور سبب جلوه بصری جذابی در تابلو لاسوگاس می شود . برای همین خاطر هم بسیاری از افراد تمایل دارند برای جلب توجه بیشتر از کادرهای لاسوگاسی استفاده کنند.

برای همین ممکن است برخی مثلاً جهت سفارش تابلو املاک از حروف تابلو چلنیوم استفاده کنند اما برای زیباسازی بیشتر قاب دور تابلو مشاور املاک را لاسوگاسی سفارش دهند یا مثلاً برای تابلو مغازه تعمیرگاه می توان از حروف چلنیوم ساده استفاده کرد اما قاب دور آن را لاسوگاسی سفارش داد.

انواع حروف برجسته لاسوگاسی

حروف برجسته لاسوگاسی انواع مختلفی دارد که از متداول ترین آن ها می توان به طرح زنگ زده و پتینه روی حروف اشاره کرد که جزو پرطرفدارترین نوع حروف برجسته لاسوگاسی به شمار می آید . این نوع حروف برجسته بیشترین میزان نور را به حروف می دهد و باعث روشنایی هر چه بیشتر به تابلو مغازه یا سر درب فروشگاه ها می شود.

این تابلوها دارای نمادهای گوناگونی هستند که بسته به نوع فعالیت سفارش دهندگان طراحی و ساخته می شود که از برجسته ترین آن ها می توان از المان خورشید و ستاره، اشکال غذاهای فست  فودی، المان های فلش و خوش آمدگویی یاد کرد.

حروف لاسوگاسی دوبل
حروف لاسوگاسی دوبل


مهم ترین تفاوت حروف برجسته لاسوگاسی با دیگر حروف برجسته

تفاوت در تعداد و نحوه قرار گیری لامپ های حروف می باشد که به دو صورت انجام می شود :

روش اول) در این روش لامپ ها میان لبه کار و درون حروف قرار می گیرد.
روش دوم) در روش دوم رویه کار را با لبه ها هم سطح می کنند و بعد لامپ ها را در آن جا قرار می دهند که در این حالت لامپ ها به طور برجسته و بیرون زده از سطح دیده می شود.

هر دو روش زیبایی خاص خود را دارد و با توجه به سلیقه مشتری و نوع کار یکی از این دو روش انتخاب می شود.

مزایای تابلو لاسوگاسی

1) وجه تمایز این تابلو با سایر تابلوهای تبلیغاتی نظیر تابلو استیل، تابلو چلنیوم و دیگر تابلوها، شکل متفاوت نوردهی آن است که می تواند سبب جذابیت بیشتر این تابلو شود . در ساخت تابلو لاسوگاسی امکان پیاده سازی هر گونه نماد و شکل به شیوه های متفاوت فراهم است و این می تواند در هر نوع کسب و کاری یک مزیت خاص به حساب آید و شما به راحتی می توانید اشکال و نمادهای مرتبط با نوع کسب خود را در این مدل تابلو پیاده سازی نمایید.
2) به دلیل اینکه لوگوها بر روی این تابلو به شکلی خاص و زیبا نقش می بندد به راحتی می تواند بر چشم بصری هر بیننده ای تاثیرگذار باشد.
3) تابلوهای لاسوگاسی به دلیل حالت نوستالژیک که دارند با حالت زنگ زدگی طرفداران بیشتری دارند.
4) از این تابلوها در هر جایی از مغازه هم به صورت ویترینی و هم به صورت تابلو سر در مغازه می توانید استفاده کنید.
5) این حروف از استحکام بسیار بالایی برخوردار است.
6) امکان ساخت تابلو لاسوگاس به صورت حروف ترکیبی مهیاست.