راهنمای مطالعه

 1. حروف برجسته
 2. تابلو حروف برجسته تبلیغاتی
 3. قیمت حروف برجسته
 4. ساخت تابلو حروف برجسته
 5.  انواع حروف برجسته
  1.  حروف برجسته پلاستیکی
   1.  حروف برجسته پلاستیک لبه کنشکاف
   2.  حروف برجسته پلاستیک لبه هندی
  2. حروف برجسته نئون شیشه ای 
  3. حروف برجسته لاسوگاسی
  4. حروف برجسته پیکسلی
  5. حروف برجسته چلنیوم
   1.  حروف برجسته چلنیوم نوراندریک
   2. حروف برجسته چلنیوم ساده
   3.  حروف برجسته چلنیوم حاشیه دار
   4. حروف برجسته چلنیوم ستاره ای
   5. حروف برجسته چلنیوم الماسی
   6. حروف برجسته چلنیوم کریستالی
   7. حروف برجسته چلنیوم لترمکس
   8. حروف برجسته چلنیوم دوبل
  6. حروف برجسته فلزی
  7. حروف برجسته استیل
  8.  حروف برجسته استیل نئون یا حروف برجسته پلاستیل
  9. حروف برجسته پترن
  10. حروف برجسته مخمل
  11. حروف برجسته ترکیبی
  12. حروف برجسته وکیوم
  13. حروف برجسته سه بعدی
  14. حروف برجسته آلومینیوم
  15. حروف برجسته آهنی
  16. حروف برجسته یونولیتی
  17. حروف برجسته لبه سوئدی
  18. حروف برجسته پانچی
  19. حروف برجسته رینگی
  20. حروف برجسته آبکاری
  21. حروف برجسته مینی لتر
  22. حروف برجسته لوستری
 6. طراحی حروف برجسته
 7. سفارش حروف برجسته
 8. نورپردازی حروف برجسته
 9. رنگ آمیزی حروف برجسته

تابلوهای تبلیغاتی روش هایی هستند که سبب بازاریابی و معرفی برند تجاری در محل کسب و کار می شوند و به صورت چاپی و حروف برجسته مورد استفاده قرار می گیرند.

حروف برجسته

حروف برجسته به حروفی گفته می شود که با قطر و ضخامت بالاتری نسبت به زیرساز، بر روی تابلوی تبلیغاتی قرار می گیرند و میزان برجستگی حروف به قدری است که بینندگان با مشاهده تابلو به وضوح می توانند آن را به چشم ببینند.

حروف برجسته تبلیغاتی یکی از ابزارها و تکنیک های طراحی و پیاده سازی انواع تابلو مغازه، تابلو فروشگاهی و یا تابلو شرکتی است که امروزه توسط تابلوسازان جهت ساخت تابلوهای تبلیغاتی با حروف برجسته به شیوه های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

کارگاه های تابلوسازی تکنیک های ساخت حروف برجسته را مدیون دستگاه های پیشرفته حروف ساز، دستگاه برش، دستگاه پی وی سی و دستگاه های سی ان سی هستند.

البته ناگفته نماند که پیش از ورود این دستگاه ها نیز امکان ساخت حروف برجسته فراهم بود اما روند کار به کمک دست و به کندی پیش می رفت و ساخت یک تابلو حروف برجسته مستلزم صرف زمان بیشتری بود.

تابلو حروف برجسته تبلیغاتی
تابلو حروف برجسته تبلیغاتی

 

تابلو حروف برجسته تبلیغاتی

تابلو حروف برجسته تبلیغاتی به تابلویی اطلاق می شود که حروف مندرج بر روی آن به میزان خاصی برجسته تر شده اند و عمق قابل ملاحظه ای نسبت به زمینه تابلو دارند که به چشم کاملاً مشهود است.

تابلو حروف برجسته تبلیغاتی
تابلو حروف برجسته تبلیغاتی

 

قیمت حروف برجسته

حروف برجسته به شیوه های متفاوتی طراحی و پیاده سازی می شود و برای ساخت هر نوع از آن نیاز به متریال ها و ابزارهای خاص آن تابلو است و هر کدام برای ساخت تکنیک ها، ابزارها و دستگاه های مختص به خودشان را دارند.

عوامل متعددی می تواند در افزایش یا کاهش قیمت حروف برجسته تبلیغاتی دخیل باشند که ما به چند مورد اصلی اشاره خواهیم کرد.

 • متر محیط
 • نوع زیرساز
 • نوع حروف برجسته
 • ارتفاع تابلو
 • قاب دار یا بدون قاب بودن تابلو
 • نحوه نورپردازی
 • نوع اس ام دی
 • نوع ورق های کاربردی در ساخت تابلو مثل ورق پلکسی، ورق پی وی سی، ورق کامپوزیت
 • استفاده از تایمر
 • استفاده از دستگاه خنک کننده
 • نوع ترانس
 • استفاده از لوگو
 • استفاده از تصاویر و انیمیشن

تصاویر زیر مربوط به قیمت پایه انواع حروف برجسته توسط گروه تبلیغاتی سامان می باشد که می توانید آن را ملاحظه کنید.

قیمت حروف چلنیوم دوبل الماسی
قیمت حروف چلنیوم دوبل الماسی
قیمت حروف فلزی رینگی
قیمت حروف فلزی رینگی
قیمت حروف چلنیوم ساده
قیمت حروف چلنیوم ساده
قیمت حروف چلنیوم کریستالی لبه رینگی
قیمت حروف چلنیوم کریستالی لبه رینگی
قیمت حروف استیل بدون نور
قیمت حروف استیل بدون نور
قیمت حروف استیل پلاستیک
قیمت حروف استیل پلاستیک
قیمت حروف استیل دوغی
قیمت حروف استیل دوغی
قیمت حروف استیل رینگی
قیمت حروف استیل رینگی
قیمت حروف پلاستیکی
قیمت حروف پلاستیکی
قیمت حروف فلزی پایه مفتول
قیمت حروف فلزی پایه مفتول
قیمت حروف برجسته وکیوم
قیمت حروف برجسته وکیوم
قیمت حروف برجسته با زمینه ترموود
قیمت حروف برجسته با زمینه ترموود
قیمت حروف برجسته با زیرساز کامپوزیت
قیمت حروف برجسته با زیرساز کامپوزیت

 

ساخت تابلو حروف برجسته

امروزه استفاده از حروف برجسته غوغایی در صنعت تابلوسازی برای جذب مشتریان بیشتر به راه انداخته است، چون سفارش حروف برجسته زیبایی تابلوهای تبلیغاتی را چندین برابر می کند.

حروف برجسته با توجه به جنس و نوع مواد مصرفی بکار رفته در تولید به دسته های مختلفی تقسیم بندی شده اند که این حروف با کمک دست و یا دستگاه چلنیوم ساز ساخته می شوند.

حروف به تنهایی زیبایی ایجاد نمی کنند بلکه ساختاری دو وجهی دارند که در وهله اول حروف برجسته از دیواره یا لبه تابلو تشکیل شده است که این بخش باعث حجیم سازی و برجستگی حروف می شود و بخش دوم رویه حروف است که این بخش پوشاننده سطح تابلو است.

در واقع تنوع تابلوهای تبلیغاتی حروف برجسته به جنس مواد تشکیل دهنده و ساختار دیواره و بدنه بستگی دارد . ما در این مبحث به بررسی تنوع موجود در ساخت حروف برجسته خواهیم پرداخت.

حروف چلنیوم پانچ
حروف چلنیوم پانچ

 

 انواع حروف برجسته

حروف برجسته در حوزه تابلوسازی تنوع بسیار زیادی دارد که برای ساخت هر کدام از متریال های خاصی استفاده می شود که عبارتند از:

 حروف برجسته پلاستیکی

در ساخت حروف برجسته نئونی دیواره و رویه حروف از پلکسی گلس می باشد نه از لبه چلنیوم، استفاده از پلاستیک باعث نوردهی بیشتر حروف می شود اما در عین حال زمانی که از زاویه بغل به آن نگاه می کنیم از خوانایی آن می کاهد.

برتری دیگری که حروف پلاستیکی نسبت به حروف چلنیوم دارد این است که می توانید برای لبه کار، از هر رنگ و برای زیرسازی از هر متریالی استفاده کنید.

از معایب استفاده از این نوع حروف می توان به کمبود مقاومتی آنها اشاره نمود، اما اگر استانداردهای لازم برای ساخت و نصب این حروف به طور کامل رعایت شود، می تواند در میزان افزایش دوام و عمر آنها تاثیر گذار باشد.

این نوع حروف با نام های دیگر از جمله تابلو نئون پلاستیک، تابلو برجسته پلاستیک و یا ال ای دی پلاستیک نیز در بازار شناخته شده است و ممکن است شما فقط با یک نام آشنایی داشته باشید و اگر نام دیگری از این تابلو را بشنوید گمان کنید که نوع دیگری از تابلوهای تبلیغاتی است اما همه ی این نام ها یکسان است.

نام دیگر حروف برجسته برجسته نئون پلاستیک، حروف برجسته تمام پلکسی است زیرا هم رویه و هم لبه های حروف از نوعی پلاستیک شفاف به نام پلکسی ساخته می شود.

حروف برجسته پلاستیک
حروف برجسته پلاستیک

 

جدیداً حروف برجسته پلاستیکی به دو شیوه متفاوت دیگر قابل اجرا است که عبارتند از:

 حروف برجسته پلاستیک لبه کنشکاف

برای ساخت حروف نئون پلاستیک لبه کنشکاف، پس از عملیات برش با استفاده از ابزارهای حروف ساز، یک شکاف با عمقی که تابلوساز در نظر گرفته است دور تا دور حروف و در امتداد لبه ایجاد می شود و لبه حروف برش داده شده داخل آن قرار می گیرد . با اعمال این روش، بعد از ساخت حروف نمای تابلو طوری خواهد بود که حروف برجسته کمی به داخل فیکس شده اند.

 حروف برجسته پلاستیک لبه هندی

برای ساخت حروف نئون پلاستیک لبه هندی پس از برش حروف، لبه ی پلکسی گلس دور تا دور حروف قرار می گیرد و حروف برش داده شده عیناً روی لبه قرار داده شده و زمانی که تابلو نصب شد، لبه اضافی از سطح حروف نمایان نمی شود.

حروف برجسته
حروف برجسته

 

حروف برجسته نئون شیشه ای 

حروف نئونی شیشه ای با استفاده از شیشه های خام و شکل دهی آنها تحت حرارت و گرما و سپس ارتعاش گاز نئون طراحی و پیاده سازی می شوند.

برای ساخت تابلو نئون شیشه ای تابلوساز شیشه های خام را با استفاده از حرارت به شکل حروف مدنظر خود در می آورد سپس درون شیشه را با گاز نئون پر کرده و با عبور جریان الکتریکی از این شیشه ها نور تولید می شود.

حروف برجسته لاسوگاسی

حروف لاس وگاسی حروفی هستند که در آنها از لامپ های 12 یا 24 ولتی استفاده می شود .  به راحتی می توان برای هر کاراکتر از حروف برجسته لاسوگاسی، رنگ نور متفاوتی را فراهم ساخت.

اگر تمایل دارید در این مورد بیشتر بدانید با مطالعه مقاله تابلو لاسوگاسی و متریال های کاربردی در ساخت + نمونه ای از مدل ها با ما همراه باشید.

حروف لاسوگاسی
حروف لاسوگاسی

 

حروف برجسته پیکسلی

حروف برجسته پیکسلی به حروفی اطلاق می شوند که نمایش افکت های نوری هر حرف از حروف مندرج بر روی تابلو، قابل برنامه ریزی است و به راحتی می توان نوع نمایش افکت های نوری، تعداد پیکسل ها و نحوه قرارگیری آنها را تغییر داد.

پیکسل ها توانایی تولید 16 میلیون رنگ را دارند و به شکل های متعدد مانند تابلو پیکسلی دایره ای، تابلو پیکسلی مربعی، تابلو پیکسلی انگشتی، تابلو تیوب دیجیتال و اس ام دی آر جی بی آی سی دار قابلیت پیاده سازی دارند و به عنوان مدرن ترین و پیشرفته ترین تابلو حال حاضر شناخته می شود.

کلیه پیکسل ها حاوی یکی آی سی هستند که امکان کنترل و نحوه نمایش آنها را می دهند . هر پیکسل به شکل سری به پیکسل بعدی خود وصل شده و از سر دیگر به کنترلر متصل می شوند . در واقع همه پیکسل ها یکسان هستند و تفاوت عمده آنها در نوع آی سی کنترلر، سایز و توان است.

حروف برجسته پیکسلی با استفاده از نرم افزار و کنترلر اجرا می شود و اندازه طول و عرض پیکسل ها از 4 تا 6 سانتی متر متغیر است و فاصله بین پیکسل ها بنا به سفارش مشتریان انجام می شود.

هر چقدر تعداد پیکسل ها بیشتر باشد رزولوشن تصویر بالاتر می رود . حروف برجسته پیکسلی در تابلوهایی که ابعاد بزرگتری دارند جلوه جذابتری را به نمایش می گذارد.

حروف تبلیغاتی پانچی
حروف تبلیغاتی پانچی

 

حروف برجسته چلنیوم

در بازار رقابتی امروز این نوع حروف برجسته کاربرد بیشتری نسبت به سایر حروف برجسته دارد و شبیه حروف برجسته پلاستیک است اما استفاده از آلومینیوم به جای پلکسی گلاس زیبایی بیشتری به این حروف می بخشد و به دلیل استفاده از آلومینیوم این حروف از مقاومت بالایی برخوردارند.

لبه های تابلو چلنیوم دارای نوار اسفنجی گردگیر هستند که مانع نفوذ گرد و غبار و آب به داخل حروف می شوند . همچنین پس از تولید، روی این حروف را با یک روکش محافظ نایلونی می پوشانند تا مانع هر گونه صدمات ناشی از ساخت و نصب شود و پس از پایان مراحل نصب، این روکشهای نایلونی توسط تکنسین کار براحتی از روی این حروف جدا می شوند.

 حروف برجسته چلنیوم خود به شیوه های متعددی قابلیت اجرا و پیاده سازی را دارند که قیمت تابلو چلنیوم برای هر نوع کاملاً متفاوت است که در ادامه به تشریح مختصری از هریک از انواع حروف برجسته چلنیوم می پردازیم :

 حروف برجسته چلنیوم نوراندریک

در این روش بین حروف و زمینه تابلو فضایی جهت جاسازی لامپ های اس ام دی ایجاد می شود با این روش علاوه بر رویه و لبه های حروف برجسته چلنیوم، یک نور مخفی در زمینه تابلو نیز فراهم می شود.

حروف برجسته چلنیوم ساده

این نوع حروف منجر به ساخت تابلو چلنیوم ساده می شوند که با استفاده از پلکسی گلاس در رنگ های متعدد طراحی و پیاده سازی می شوند.

در این روش رویه حروف کاملاً ساده و بدون طرح ساخته می شود و دور تا دور حروف نیز پلکسی چسبانده می شود و برای لبه های حروف نیز می توان از لبه چلنیوم به رنگ های مشکی، طلایی و یا نقره ای استفاده نمود.

حروف چلنیوم
حروف چلنیوم

 

 حروف برجسته چلنیوم حاشیه دار

نوعی از حروف برجسته چلنیوم هستند که دور تا دور حروف برجسته با استفاده از لبه چلنیوم و حاشیه ها با استفاده از ورق پلکسی گلاس در رنگ های مورد سفارش مشتریان طراحی و پیاده سازی می شوند و می توان از انواع ورق کامپوزیت، ورق پی وی سی، چوب ترموود، سنگ و یا شیشه به عنوان زیرساز حروف برجسته چلنیوم حاشیه دار استفاده نمود.

به راحتی می توان با استفاده از لامپ های اس ام دی برای این حروف نورپردازی انجام داد و داشتن حاشیه رنگی جلوه جذابتری را برای این حروف نسبت به حروف برجسته چلنیوم ساده فراهم می سازد.

حروف برجسته چلنیوم ستاره ای

حروف برجسته چلنیوم ستاره ای نیز با استفاده از پلکسی گلس شفاف و رول چلنیوم ساخته می شوند . تابلوساز جهت ساخت حروف برجسته چلنیوم ستاره ای از دو ورق پلکسی گلس بهره می برد و با ایجاد برش هایی بر روی ورق پلکسی گلس، سبب شکست نور و جلوه جذاب ستاره ای مانند تابلو می شود.

حروف تبلیغاتی هایپر مارکت
حروف تبلیغاتی هایپر مارکت

 

حروف برجسته چلنیوم الماسی

به طور کل به فرآیند سوراخ کاری و پانچ نمودن سطح رویه حروف در ابعاد کوچک و با تراکم بالا، الماسی کردن یا پانچ کردن می گویند و حروف برجسته چلنیوم الماسی قابلیت سوراخ کاری هم بر رویه ی حروف و هم در بخش لبه های حروف را دارد و می تواند پس از اعمال نور، جلوه جذاب و درخشنده ای همچون الماس را به نمایش بگذارد.

حروف چلنیوم دوبل پانچی
حروف چلنیوم دوبل پانچی

 

حروف برجسته چلنیوم کریستالی

کریستال همچون شیشه های شکسته در هم بر هم است که بسیار شفاف و درخشان است و با استفاده از مواد جامدی که به شکلی منظم و در کنار هم واقع شده اند، تشکیل می شود که از جمله آنها بلورهای کوارتز آلومینیوم، سیلیسیم، اکسیژن، سرب و گوگرد را می توان نام برد.

از ترکیب اکسید سدیم و اکسید پتاسیم نیز در ساخت شیشه های کریستالی استفاده می شود که ماده ای همچون سرب سبب افزایش ضریب شکست نور در شیشه ها می شوند و درخشندگی هر چه تمام را برای محصولات کریستالی فراهم می سازند.

در ساخت تابلو حروف برجسته کریستالی نیز از دانه های کریستال بهره می برند که پس از روشن شدن تابلو تبلیغاتی کریستال می تواند جذابترین و درخشنده ترین نور را به چشم مخاطبان متصاعد نماید.

حروف برجسته کریستالی
حروف برجسته کریستالی

 

حروف برجسته چلنیوم لترمکس

لترمکس زیرمجموعه ای از حروف برجسته چلنیوم می باشد و تنها تفاوت آن با حروف برجسته در این است که  بر روی لبه این حروف شکافی یک سانتیمتری ایجاد می کنند که علاوه بر سطح حروف از این شکاف نیز نور ساطع می شود و زیبایی تابلو را چند برابر می کند.

حروف برجسته چلنیوم دوبل

تابلو چلنیوم دوبل به تابلویی اطلاق می شود که برای ساخت حروف برجسته آن از دو پلکسی گلس با دو رنگ متفاوت استفاده می شود که انتخاب رنگ به سلیقه مشتریان بستگی دارد و به راحتی می توانید هر گونه مانور رنگی دلخواه را بر روی این تابلو پیاده سازی نمایید.

برای زیرساز تابلو چلنیوم دوبل می توان از انواع متریال هایی نظیر پی وی سی، سنگ، چوب ترموود، چوب ام دی اف و یا متریال های دیگر استفاده کرد.

این همه از پلکسی گفتیم، شاید کنجکاو باشید در مورد پلکسی گلاس بیشتر بدانید . گروه تابلوسازی سامان با مطلب انواع پلکسی اطلاعات بیشتری در اختیارتان می گذارد.

حروف چلنیوم دوبل پانچ
حروف چلنیوم دوبل پانچ

 

حروف برجسته فلزی

همان طور که از نام این حروف پیداست دیواره و رویه این حروف هر دو از جنس فلز می باشد و خود فلز تشکیل دهنده این حروف نیز از جنس برنج، مس، روی، آهن، برنز یا استیل است.

در گذشته امکان استفاده از نورپردازی جهت ساخت تابلو فلزی فراهم نبود و این تابلو بیشتر در مکان هایی مورد استفاده واقع می شد که محیط دید کافی را برای نمایش کامل تابلو در برداشت.

امروزه تابلوسازان با بکارگیری ترفندی توانسته اند تابلو فلزی که نور داشته باشد را به نمایش بگذارند . روش اجرای این ترفند بدین شکل است که تابلوساز یک فضای یک سانتی متری بین حروف برجسته فلزی و زمینه تابلو ایجاد می کند.

در فضای ایجاد شده لامپ های اس ام دی جاسازی می شوند که پس از نصب و روشن شدن تابلو یک نور مخفی که به اصطلاح تابلو فلزی نور اندریک نام دارد، بر روی تابلو اعمال می شود.

ترفند دیگری که در ساخت تابلو فلزی جهت اعمال افکت های نوری انجام می پذیرد، ساخت تابلو فلزی ترکیبی است . در این روش برای ساخت لبه ها از فلز و برای ساخت رویه حروف، از پلکسی گلاس استفاده می شود و به راحتی می تواند نور را به صورت یکنواخت انتشار دهد. تابلو حروف برجسته فلزی  دارای عمر و دوام بلند مدت می باشد.

 برای کسب اطلاعات کاملتر در مورد تابلو فلزی با مقاله روبرو با ما همراه باشید . تابلو فلزی و انواع آن.

حروف پانچ ساخته شده املاک
حروف پانچ ساخته شده املاک

 

حروف برجسته استیل

این نوع حروف از جنس استیل ساخته می شوند و به دلیل جنس استیل آن مزایایی همچون زیبایی و براقیت خودکار دارد و هیچ گونه گرد و غبار و آلودگی را به خود جذب نمی کند و سطح آن همیشه زیبا و براق می ماند.

مزیت دیگر تابلو استیل این است که هیچ گاه رنگ آن مات و کدر نمی شود و با دوام و مقاوم می باشد . در گذشته به دلیل اینکه ساخت حروف برجسته استیل به کمک دست تکنسین کار صورت می گرفت و برای برش این حروف از قیچی دستی استفاده می شد باعث ایجاد موج در لبه ها  و لکه در سطح استیل می شد.

امروزه مرحله برش با استفاده از برش لیزری و یا دستگاه سی ان سی، راحت و سریع و بدون کوچکترین نقص صورت می گیرد و حروف ساخته شده به صورت کاملاً زیبا و بدون خطا قابل نصب و پیاده سازی است.

حروف برجسته استیل با استفاده از ورق استیل طراحی و پیاده سازی می شوند . به طور کل دو نوع ورق استیل در بازار جهت ساخت تابلو استیل عرضه می شوند که عبارتند از استیل بگیر و استیل نگیر.

برای ساخت تابلو استیل از ورق استیل نگیر که آهنربا را به خود جذب نمی کند استفاده می شود . ساخت تابلو استیل در گذشته به صورت بدون نور انجام می گرفت اما امروزه به شکل تابلو استیل نور اندریک و یا بک لایت و یا بصورت حروف پلاست طراحی و پیاده سازی می شود.

حروف استیل دوغی
حروف استیل دوغی

 

 حروف برجسته استیل نئون یا حروف برجسته پلاستیل

این حروف به صورت ترکیبی با استفاده از متریال های نئون پلاستیک و فلز استیل طراحی و پیاده سازی می شود . در این روش برای ساخت رویه حروف از پلکسی گلاس و لبه ها از استیل استفاده می شود و می تواند همچون تابلو نئون پلاستیک نور را انتشار دهد.

حروف برجسته پترن

حروف پترن به حروفی اطلاق می شود که رویه حروف با استفاده از پلکسی گلاس و در طرح های متعدد اشکال هندسی طراحی و پیاده سازی می شوند.

لبه های حروف نیز قابلیت پانچ شدن را دارند و نورپردازی آنها نیز با استفاده از لامپ های اس ام دی انجام می شود و برای ساخت زیرساز از ورق های پی وی سی استفاده می کنند.

حروف پانچ
حروف پانچ

 

حروف برجسته مخمل

این نوع حروف، حروفی هستند که پس از طراحی و ساخت با استفاده از ابزارها و متریال های متعدد توسط دستگاه مخمل پاش، یک لایه از جنس الیاف بر روی حروف پاشیده می شود.

برای این کار مقداری پودر مخمل و چسب مخصوص در داخل دستگاه مخمل پاش ریخته می شود و سپس دستگاه مواد ترکیبی را با ولتاژ بالا به روی حروف می پاشد . حروف مخملی قابلیت اجرا بر روی تابلوهای زیر را دارد و به عنوان تابلو تبلیغاتی با اسامی زیر شناخته می شود.

 • تابلو مخمل چلنیوم
 • تابلو مخمل استیل
 • تابلو مخمل فلزی
 • تابلو مخمل وکیوم

حروف برجسته ترکیبی

این حروف می تواند ترکیبی از متریال های متعدد نظیر چلنیوم، پلکسی، فلز، استیل و پلاستیک باشد.

حروف کارگاهی املاک
حروف کارگاهی املاک

 

حروف برجسته وکیوم

به کلیه حروفی که تحت حرارت و گرما شکل می گیرند و قالب سازی می شوند و سپس با استفاده از پمپ های مکنده مندرج در زیر دستگاه کشیده شده و به شکل قالب در می آیند تا حالت سه بعدی پیدا کنند، حروف برجسته وکیوم نامیده می شوند که با عنوان تابلو وکیوم و یا تابلو سه بعدی وکیوم در بین اصناف شناخته می شود.

حروف برجسته سه بعدی

این حروف تحت پرس و حرارت و با استفاده از دستگاه های حروف ساز طراحی و پیاده سازی می شوند که نام دیگر آن حروف برجسته فانتزی است.

حروف برجسته وکیوم
حروف چلنیوم وکیوم

 

حروف برجسته آلومینیوم

حروف برجسته آلومینیومی نیز نوعی دیگر از حروف برجسته فلزی است که بصورت حروف برجسته آلومینیوم رنگی و یا حروف برجسته آلومنیوم طرح دار، با استفاده از ورق آلومینیوم و یا آهن ساخته می شوند و معمولاً برای زمینه نیز از ورق پی وی سی استفاده می شود.

در این روش لایه های ابتدا و انتهایی به صورت ساده و لایه های میانی به شکل به اصطلاح استروک به داخل ساخته می شوند و در صورتی که به شکل با نور سفارش داده شوند، لامپ های اس ام دی به پشت آهن و یا آلومینیوم اولین لایه چسبانده می شود.

حروف برجسته آهنی

آهن بکار رفته در حروف را با استفاده از رنگ های روغنی، فوری، کوره ای و یا الکترواستاتیک رنگ آمیزی می کنند و برای چسباندن صفحه آهنی به لبه های حروف از زرجوش و یا جوش لیزر استفاده می شود تا در حین حرارت از هم گسسته نشوند.

حروف تبلیغاتی چلنیوم دوبل
حروف تبلیغاتی چلنیوم دوبل

 

حروف برجسته یونولیتی

این نوع حروف با استفاده از نوعی یونولیت فشرده و دانه ریز طراحی و پیاده سازی می شوند و قابلیت رنگ پذیری با استفاده از رنگ های آکریلیک و رنگ پلاستیک را دارند.

حروف برجسته لبه سوئدی

حروف لبه سوئدی بسیار شبیه حروف برجسته چلنیوم هستند اما تفاوت هایی نیز دارند . در ساخت لبه های حروف برجسته سوئدی از جنس آلومینیوم در رنگ های متفاوت استفاده می شود، در حالی که برای ساخت حروف برجسته چلنیوم از رول چلنیوم بهره می برند که تراکم رنگی کمتری نسبت به آلومینیوم دارد.

لبه چلنیوم با فاصله چند میلیمتری در داخل حروف جای می گیرد اما در ساخت تابلو لبه سوئدی، پلکسی گلس دقیقاً مماس بر آلومینیوم و در قسمت بالایی سطح حروف جاسازی می شود.

متریال هایی که می توان در ساخت تابلو حروف لبه سوئدی از آنها بهره برد عبارتند از استیل، تکه های کریستال، پلکسی گلاس و مولتی استایل.

حروف تبلیغاتی
حروف تبلیغاتی

 

حروف برجسته پانچی

به طور کل به فرآیند سوراخ کاری ورق ها پانچ می گویند که پانچ حروف بر روی رویه و لبه های حروف در اشکال هندسی منظم و نامنظم و در فاصله ها و قطرهای متفاوت، در دو نوع ردیفی و زیگزالی قابل اجرا است.

در پانچ حروف می بایست به قطر پانچ، تراکم پانچ و قطر لبه پانچ توجه کافی داشته باشید تا جلوه کار زیباتر شود و لامپ های اس ام دی از قسمت های پانچ شده نمایان نشوند.

حروف پانچی
حروف پانچی دوبل

 

حروف برجسته رینگی

حروف برجسته رینگی حروفی هستند که لبه های کار به صورت رینگ برش می خورد و نور علاوه بر رویه حروف، از لبه ها نیز به چشمها متصاعد می شود . ساخت حروف برجسته رینگی با استفاده از تکنیک های زیر قابل اجرا است که بستگی به انتخاب و سلیقه مشتریان دارد.

 • استیل با رینگ استیل
 • استیل با رینگ پلکسی گلاس
 • پلکسی گلاس با رینگ استیل
 • پلکسی گلاس با رینگ پلکسی گلاس
 • چلنیوم با رینگ پلکسی گلاس
حروف برجسته کریستالی لبه رینگی
حروف برجسته کریستالی لبه رینگی

 

حروف برجسته آبکاری

حروف برجسته آبکاری شده به حروفی اطلاق می شود که با استفاده از دستگاه های مخصوص نظیر دستگاه آبکاری فانتاکروم یا دستگاه آبکاری مخمل پاش، آبکاری می شوند و در واقع یک لایه براق بر روی حروف برجسته پاشیده می شود تا جلوه ظاهری کار براق تر و جذابتر شود.

به عنوان نمونه، می توان به حروف برجسته آبکاری با پلکسی دوغی، حروف برجسته فانتاکروم، حروف برجسته آبکاری ای بی اس و حروف برجسته وکیوم آبکاری شده نور متمرکز و حروف برجسته وکیوم آبکاری شده پفکی اشاره نمود.

حروف برجسته مینی لتر

حروفی هستند که به صورت خاص و برای اولین بار، برای شرکت ها طراحی و پیاده سازی می شوند و حروف دارای رویه، لبه و بخش زیرساز هستند که به شیوه های متفاوت و با متریال های مدنظر مشتریان به صورت اختصاصی ارائه می شوند.

حروف برجسته لوستری

این نوع حروف به صورت ترکیبی ساخته می شوند و ویژگی های منحصر به فرد دارند . صفحه حروف برجسته لوستری با استفاده از استنلس استیل طلایی، سیلور و یا کروم، لبه های حروف با استفاده از کریستال شیشه ای لوستر و پشت کار نیز با استفاده از استنلس استیل، طراحی و پیاده سازی می شود . جهت نورپردازی از لامپ های اس ام دی بهره می برند که این لامپ ها به پشت استیل رویه چسبانده می شود.

حروف برجسته پانچی
حروف برجسته پانچی

 

طراحی حروف برجسته

طراحی حروف برجسته تبلیغاتی با استفاده از نرم افزار همچون تری دی مکس انجام می شود و سپس قیمت ساخت تابلو تبلیغاتی توسط نرم افزار محاسبه شده و به مشتری اعلام می گردد . مشتری پس از توافق بر سر قیمت و طرح سفارش خود را ثبت می کند.

قیمت حروف استیل
قیمت حروف استیل

 

سفارش حروف برجسته

سفارش حروف برجسته تبلیغاتی و تابلوهای مختلف از طریق مغازه های تابلوسازی و سایت های تابلوسازی انجام می شود . هر تابلوساز قیمت متفاوتی برای ساخت یک تابلو مشابه ارائه می دهد که کیفیت و حرفه ای بودن سبب تفاوت نرخ قیمت ساخت تابلو حروف برجسته می شود.

قیمت تابلو استیل دوغی
قیمت تابلو استیل دوغی

 

نورپردازی حروف برجسته

نورپردازی اکثریت حروف برجسته تبلیغاتی با استفاده از لامپ های اس ام دی انجام می شود . کسانی که بدنبال کاهش هزینه هستند می توانند لامپ های ال ای دی را که نسبت به اس ام دی قیمت کمتری دارند، جایگزین نمایند.

برخی دیگر از تابلوهای تبلیغاتی حروف برجسته با استفاده از لامپ های 12 یا 24 ولتی و یا لامپ های نئونی نورپردازی می شوند.

قیمت تابلو استیل پایه مفتول
قیمت تابلو استیل پایه مفتول

 

رنگ آمیزی حروف برجسته

رنگ یکی از نقش های پررنگ و اساسی جهت تاثیرگذاری در کالبد روحی و روانی انسانهاست به همین علت استفاده از رنگ های مناسب در تبلیغات خصوصاً در طراحی حروف برجسته می تواند سبب زیباتر شدن تابلو تبلیغاتی و جذب مشتریان بیشتر شود.

رنگ ها تاثیر نامحسوسی در میزان درک ما از محیط پیرامون دارند و می توانند انزجام و یا حس شادابی را نسبت به اشیاء و محیط پیرامون در ما القاء نمایند .

حال سوالی که مطرح می شود این است که چگونه رنگ ها می توانند انسان را ترغیب به خرید نمایند؟

طبق تحقیقات روانشناسان، رنگ ها تاثیر مستقیمی بر روی تصمیم افراد در رابطه با خرید کالا و یا دریافت خدمات دارند برای مثال رنگ هایی همچون آبی، قرمز، نارنجی انسانها را تشویق به خرید می نماید و رنگ آبی می تواند افرادی را که تمایل به خرید اجناس دارای تخفیف هستند خوشحال نماید.

رنگ هایی مثل صورتی، آبی آسمانی برای مغازه هایی که محصولات پوشاک ارائه می دهند گزینه مناسبی است و رنگ های روشن حس پاکیزگی و لطافت را در بانوان القاء کرده و آنها را تشویق به خرید محصولات بهداشتی می نماید.

بنابراین نباید رنگ و اهمیت رنگ و تاثیر آن بر ذهن انسانها را نادیده گرفت، به همین دلیل است که می بایست نسبت به مشتریان خود و رنگ هایی که به دنبال آن هستند آشنایی داشته باشید و از آن رنگ ها در زمینه تبلیغات نیز بهره ببرید تا تبلیغات شما موثرتر عمل نمایند.