تبلیغات و بازاریابی از روش هایی است که بدون استفاده از آنها امکان پیشرفت و ترقی در کسب و کار فراهم نیست . روش های تبلیغاتی زیادی وجود دارند که افراد با توجه به نوع تجارت خودشان چند مدل مثل نصب بیلبورد ، نصب بنر ، تبلیغاتی ایمیلی ، تبلیغات موبایلی ، تبلیغات در شبکه های اجتماعی ، تبلیغات در وب سایت ها و دیگر موارد را مورد استفاده قرار می دهند . یکی از روش های تبلیغاتی تابلوسازی است که هر صنف و هر نوع تجاری برای معرفی برندش از آن استفاده می کند . تابلوسازی به شیوه های مختلفی اجرا و پیاده سازی می شود . یکی از تابلوهای قدیمی و پرکاربرد آن که از گذشته تا به امروز مورد استفاده هر صنفی واقع شده و می شود تابلو نئون است . این تابلو هم به شکل حروف برجسته و هم به صورت حروف شیشه ای بر روی ویترین یا تابلو مغازه بکار می رود .

تابلو نئون :

به طور کل تابلو نئون به تابلویی می گویند که جهت نورپردازی آن از لامپ های نئون استفاده می شود اما با ورود لامپ های اس ام دی در ساخت تابلو نئون پلاستیک ، لامپ های اس ام دی جایگزین لامپ های پرمصرف نئون شدند با این حال در ساخت تابلو نئون شیشه ای ، همچنان از لامپ های نئون استفاده می شود . از تابلوهای نئون می توان به عنوان تابلو مغازه ، تابلو فروشگاهی و یا تابلو شرکتی استفاده نمود . در این مبحث نگاهی کلی به تابلو نئون و مدل های ساخت و پیاده سازی  آن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید :
 

انواع تابلو نئون :


تابلو نئون به دو دسته قابل تقسیم است :


1) تابلو نئون پلاستیک :

تابلو نئون پلاستیک یکی از تابلوهایی است که برای اولین بار به عنوان تابلو حروف برجسته رونمایی شد و تابلوسازها توانستند با بهره گیری از نوعی پلاستیک اقدام به ساخت تابلو نئون پلاستیک نمایند ، این تابلوها سرآغازی برای تولید تابلو چلنیوم بودند و به عنوان اولین تابلوی حروف برجسته در دنیای تابلوسازی که توسط لامپ های ال ای دی پیاده سازی می شدند ، به عنوان یک تابلوی تبلیغاتی درخشان در سر در مغازه ها به نمایش گذاشته شد . تابلو نئون پلاستیک قادر است نور را به صورت شفاف و یکنواخت منتشر نموده و جلوه جذابی را برای تابلو مغازه شما فراهم سازد . برای ساخت رویه و لبه های حروف برجسته آن ، از نوعی پلاستیک به نام پلکسی استفاده می کنند ، به همین دلیل به این تابلو ، تابلوی تمام پلکسی نیز می گویند و جزء اولین تابلوهای حروف برجسته با نور محسوب می شود .

ساخت و نصب تابلوهای تبلیغاتی به روش نئون پلاستیک تقریباً شبیه چلنیوم است با این تفاوت که جنس رویه و لبه حروف برجسته از پلکسی گلاس می باشد . پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات شفاف بدست آمده است که بسیار شفاف و شبیه شیشه است اما شیشه نیست طلق است و مقاومت بیشتری نسبت به شیشه دارد . در واقع تابلو نئون پلاستیک تابلویی است که در آن  فلز بکار نرفته است و تماماً از ورق های پلاستیکی مانند سامپکس و ییرلانگ برای ساخت آن استفاده شده است . برای روشنایی تابلو نئون پلاستیک از لامپ های LED و SMD استفاده می شود  اما در مدل نئون شیشه ای نور تولید شده توسط گاز نئون تامین می گردد و با ترکیب این گاز با فلوئور می توان به رنگهای متنوع دلخواه دیگری دست یافت .

 

تابلو مجتمع مسکونی

 

تابلو نئون پلاستیک چیست ؟

تابلویی است که برای ساخت رویه و لبه های آن از نوعی پلاستیک شفاف بنام پلکسی استفاده می شود که همچون شیشه شفاف است اما نسبت به شیشه با دوام تر است به همین دلیل می توان با انواع دستگاه های برش ، همچون دستگاه برش لیزری به راحتی آن را برش داد .  

 

آیا می دانید دستگاه برش لیزری چیست ؟

 

برای کسب اطلاعات به مقاله زیر رجوع کنید.

 

برش لیزری و کاربردهای دستگاه برش لیزری در تابلوسازی

 

 

قیمت تابلو نئون پلاستیک :


قیمت تابلو نئون پلاستیک بر مبنای عوامل زیر انجام می پذیرد :

 • متر محیط حروف برجسته 
 • نوع پلکسی یا پلاستیک بکار رفته در ساخت تابلو نئون پلاستیک 
 • زیرساز تابلو که می تواند از نوع پی وی سی ، کامپوزیت ، ترموود ، شیشه و یا سنگ باشد .
 • منبع تغذیه 
 • نوع لامپ های ال ای  دی یا اس ام دی 
 • تایمر 
 • دیگر متریال های کاربردی

 

قیمت حروف نئون پلاستیک :

تابلوسازی نمارنگ لیستی کامل از قیمت انواع حروف نئون پلاستیک ارائه کرده که می توانید مشاهده کنید و با خیال راحت سفارش دهید .

قیمت حروف نئون پلاستیک

 

حروف برجسته پلاستیکی :

حروف برجسته پلاستیکی به حروفی اطلاق می شود که هم لبه ها و هم رویه ، هر دو حاوی جنس پلاستیک می باشند .
امروزه حروف برجسته پلاستیکی به شکل های متفاوت دیگر همچون حروف برجسته پلاستیکی لبه هندی و حروف برجسته پلاستیکی لبه کنشکاف به شکلی مدرنتیه اجرا و پیاده سازی می شوند .

 

برای آشنایی بیشتر با تابلو نئون پلاستیک لبه هندی و تابلو نئون پلاستیک لبه کنشکاف مقاله زیر مطالعه نمایید .

 

تابلو نئون پلاستیک لبه هندی

 

تابلو گوشت و پروتئین

 

حروف برجسته تمام پلکسی :

نام دیگر حروف برجسته پلاستیکی ، حروف برجسته ی تمام پلکسی می باشد . این نوع از حروف پس از طراحی و برش با استفاده از دستگاه برش لیزری ، به شکل حروف مدنظر مشتریان ، با استفاده از عملیات خم کاری و شیارکاری ، در می آیند و سپس توسط چسب کلروفرم ، رویه و لبه ها به هم چسبانده می شوند .


مراحل ساخت تابلو نئون پلاستیک :


ساخت تابلو نئون پلاستیک طی مراحل زیر انجام می پذیرد :


مرحله اول )
تابلوساز به محل نصب تابلو می رود و با استفاده از متر و دوربین اقدام به اندازه گیری طول و عرض تابلو می نماید .

مرحله دوم )
پس از اندازه گیری ، با استفاده از نرم افزارهای طراحی همچون اتوکد و کورل ، حروف برجسته طراحی شده و تنظیماتی نظیر فونت ، سایز ، ضخامت انجام می پذیرد .

مرحله سوم )
در این مرحله ، حروف طراحی شده با استفاده از دستگاه برش لیزری بر روی پلکسی گلاس برش داده می شوند .

مرحله چهارم )
پس از اعمال قوس و شیارهای ضروری جهت شکل دهی حروف ، در این مرحله با استفاده از چسب ، لبه و رویه حروف برجسته پلاستیکی به هم متصل می شوند .

مرحله پنجم )
نوبت به نورپردازی حروف می رسد . در این مرحله لامپ های ال ای دی که به شکل ریسه ای ، شاخه ای و خطی قابل اجرا و پیاده سازی هستند در داخل حروف کار گذاشته می شوند .

مرحله ششم )
حروف آماده نصب بر روی زیرساز می شود که نوع زیرساز معمولاً پی وی سی است اما در صورتی که مشتریان تمایل داشته باشند می توانند از انواع متریال های دیگر نظیر چوب ترموود ، ورق کامپوزیت ، شیشه ، سنگ و یا دیگر متریال ها بهره ببرند ،  زیرساز مدنظر مورد استفاده قرار گرفته و حروف بر روی زیرساز سوار شده و کار به محل نصب ، منتقل می شود .

مرحله هفتم )
در این مرحله نصب تابلو در محل انجام می پذیرد و کلیه سیم های اضافی به پشت کار منتقل شده و از روشنایی کامل لامپ ها اطمینان حاصل می شود .

مرحله هشتم )
گارانتی تابلو نئون پلاستیک و خدمات پس از فروش


آیا تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد اجناس مورد گارانتی در تابلو تبلیغاتی دارید مقاله زیر را مطالعه کنید :

 

گارانتی در تابلوسازی 

 

تابلو شهر اسباب بازی

 

طراحی تابلو نئون پلاستیک :

طراحی تابلو نئون پلاستیک با استفاده از نرم افزارهای طراحی نظیر کورل ، فتوشاپ و اتوکد انجام می پذیرد سپس حروف طراحی شده بر روی پلکسی برش داده می شوند .

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پلکسی مقاله زیر مطالعه نمایید .

 

انواع پلکسی

 

تابلو مغازه نئون پلاستیک :

تابلو مغازه نئون پلاستیک جزء دسته اول از تابلوهای حروف برجسته محسوب می شود که به عنوان یک تابلو حروف برجسته از همان ابتدای ظهور توانست طرفداران زیادی را برای خود بدست آورد . امروزه با وجود تابلو چلنیوم که زیبایی آن زبانزد عام و خاص است باز هم بسیاری از مشتریان برای تعویض تابلو مغازه خود و یا سفارش تابلو مغازه جدید باز هم تابلو نئون پلاستیک را سفارش می دهند .

 

 برای آشنایی با تابلو مغازه و انواع آن مقاله روبرو را مطالعه نمایید . 

 

تابلو مغازه و انواع مدل های آن

 

سفارش تابلو نئون پلاستیک :

تابلو نئون پلاستیک به دلیل اینکه هم با حروف برجسته طراحی می شود و یک تابلوی امروزی و مدرن به حساب می آید و هم به دلیل قیمت مناسبی که دارد بعد از تابلو چلنیوم به عنوان پرسفارش ترین تابلو مورد استفاده واقع می شود .

 

برای آشنایی بهتر با تابلو چلنیوم با مقاله زیر ما را همراهی نمایید .

 

تابلو چلنیوم (قیمت، انواع تابلوها و مزایا+ویدئو)

 

2) تابلو نئون شیشه ای :


قبل از اینکه بخواهیم در مورد تابلو نئون شیشه ای بحث کنیم در ابتدا این سوال مطرح می شود که :


نئون چیست ؟

به طور کل در ترکیب هوا گازهایی موجود هستند که نئون نیز یکی از آنهاست که برای اولین بار توسط شیمیدان انگلیسی با نام سر ویلیام رمزی و موریس در سال 1898 در لندن همزمان با دو گاز دیگر به نام های کریپتون و زنون کشف شد . نئون یا نیان ریشه یونانی دارد و به معنای جدید است و نوعی عنصر شیمیایی است که با علامت اختصاری Ne شناخته می شود و در طبیعت با عنوان یک گاز بی رنگ و بی بو که به مقدار کم در هوا موجود است شناخته می شود این گاز در صورت ترکیب با ولتاژ الکتریکی قادر است نور قرمز رنگی را از خود متصاعد نماید و بدلیل اینکه نور قرمز رنگ به راحتی می تواند از دوردست نظر هر رهگذری را جذب کند از نئون جهت ساخت تابلو نئون تبلیغاتی بهره برده شد علاوه بر تابلو سازی بدلیل داشت خاصیت 40 برابری سرمازایی نئون نسبت به هلیوم مایع و خاصیت سه برابری سرمازایی نسبت به هیدروژن مایع ، از این گاز در مصارف یخچال سازی نیز استفاده می شود .
 

تاریخچه لامپ نئون :

پس از ابداع گاز نئون طولی نکشید که لامپ های نئون توسط ژرژکلود فرانسوی ، با استفاده از یک لوله خام که در داخل آن گاز نئون پر می شد کشف گردید سپس ژرژ کلود (Georges Claude) در 7 مارس 1910 این اختراع خود را در فرانسه ثبت نمود .  دو سر این لوله خالی را به دو الکترود متصل نمود و با عبور دادن جریان الکتریکی از لوله توانست نور قرمز رنگی فراهم سازد . این لامپ ها برای مصارف متعدد در فضاهای باز و بسته مورد استفاده واقع شدند و نسبت به لامپ های رشته ای مقاومت بهتری داشتند و با صرفه تر عمل کردند.

 

نحوه عملکرد لامپ ها نئون :

داخل محفظه شیشه ای توسط گاز نئون پر می شود و در دو طرف الکترودها سبب ایجاد ولتاژ به گاز نئون و سپس تبدیل شدن آن به پلاسما می شود (پلاسما همان اختلاف پتانسیلی می باشد که میزان ولتاژ اعمال شده به گاز درون محفظه شیشه ای آن را بوجود می آورد) . در زمان خاموشی منبع تغذیه یا لامپ ها عملکرد متفاوت شده و فقط گاز نئون در داخل لامپ شیشه ای وجود دارد این عمل در اثر ترکیب مجدد اتم ها و الکترون انجام می پذیرد و سبب از بین رفتن پلاسمای موجود در داخل شیشه شده و گاز نئون پر شده در داخل شیشه به گاز معمولی نئون تبدیل می شود برای همین هم اتم ها و الکترون ها پایدار مانده و هیچ نوری از لامپ ها متصاعد نمی شود.

 

تابلو کافی شاپ

 

تابلو نئون شیشه ای :

تابلو نئون شیشه ای با استفاده از شیشه های خامی که از بازار تهیه می شود ساخته می شوند .

 

تابلو نئون شیشه ای چیست ؟

تابلویی است که توسط گازهای متعددی که در درون شیشه های خام و خالی پر می شوند و سپس با عبور جریان الکتریکی از خود نور منتشر می نمایند . این تابلوها به صورت حروف مدنظر مشتریان بصورت پشت ویترینی و یا تابلو سر در مغازه به صورت تابلو نئون متنی و یا تابلو نئون نوشته ای که می تواند لاتین و یا فارسی باشد به نمایش گذاشته می شود .


آشنایی با نحوه ساخت تابلو نئون شیشه ای :

تابلو نئون یا تابلو نئون شیشه ای از جنس شیشه ای بدون رنگ و شفاف تشکیل شده است که این حروف نئون شیشه ای با توجه به سفارش مشتری به شکل های مدنظر خم و چم می شود و سپس با استفاده از گاز نئون پر می گردد . با استفاده از اتصال الکترود به دو سر تابلو نئون و دادن ولتاژ مناسب به این دوسر گاز نئون موجود در داخل شیشه ایجاد و تولید نور می نماید . پس از دریافت سفارش تابلو نئون ، ابتدا شیشه های خام نئون خریداری و از بازار تهیه می شود این شیشه ها به شکل کروی بوده و داخل آنها خالی می باشد سپس دستگاه نئون ساز توسط حرارت و فشار هوا این شیشه های توخالی را به فرم دلخواه در می آورد پس از ساخت لوله های نئونی ، می بایست اتصال الکترودی انجام پذیرد . پس از نصب الکترودها ، دو سر نئون به دستگاهی با ولتاژ بالا اتصال داده می شود تا گاز که در داخل لوله جریان دارد به طور کامل بسوزد و به خلاء تبدیل شود این مرحله با استفاده ازدستگاه وکیوم که اصطلاحاً الکتروپمپ نام دارد انجام می پذیرد سپس به دستگاه گاز نئون متصل شده ، در این مرحله ولتاژی برابر 750 تا 1600 به درون لوله ها وارد می شود که سبب یونیزه شدن بخار جیوه و تولید نور می شود و لوله نئون پس از اینکه پر شد ، بسته شده و سپس با استفاده از دستگاه شارژ کاملاً  شارژ شده و آماده تولید نور می شود . 

تابلو نئون شیشه ای در ابتدای ورود به دنیای صنعت ، فقط قادر به تولید رنگ قرمز بود اما امروزه می تواند طیف گسترده ای از رنگ ها همچون قرمز ، زرد ، سبز ، آبی ، صورتی ، بنفش ، قهوه ای و دیگر رنگ ها را به نمایش بگذارد که نوع رنگ تولید شده توسط تابلو نئون بستگی به نوع گازی است که در آن پر می شود علاوه بر نوع گاز می توان با ترکیب آلیاژهای متعدد در داخل شیشه همچون پودرهای خاص و شیشه های رنگی ، طیف رنگ های خاصی را به نمایش گذاشت . برای مثال گاز هیدورژن سبب تولید رنگ صورتی ، آرگون سبب تولید رنگ آبی و سبز و نئون رنگ قرمز را تولید می کند .

 

نصب تابلو نئون شیشه ای :

تابلو نئون شیشه ای از ظرافت و زیبایی خاصی برخودار است و امکان آسیب رسانی آن بالاست به همین دلیل نصب آن می بایست توسط تکنسین کار و متخصصان صورت پذیرد برای نصب زیباتر تابلو نئون شیشه ای و عدم دیده شدن سیم کشی های مرتبط با نورپردازی تابلو نئون شیشه ای ، از یک صفحه زیرکار بهره می برند و بوسیله پایه های فنری ، لامپ های نئون را به صفحه ذکر شده متصل می کنند و دو سیم که یکی از سر نئون و یکی از انتها به الکترود متصل شده است را به ترانس اتصال می دهند طوری که سیم های متصل شده به ترانس همدیگر را قطع نکنند بلکه فقط از روی هم بگذرند و با در نظر گرفتن حداقل فاصله 5 سانتی متری ، عمر لامپ های نئون افزایش می یابد .

 

ولتاژ مورد نیاز برای تابلو نئون شیشه ای :

هر یک متر لوله تابلو نئون نیاز به ولتاژی بین 500 تا 600 ولت دارد . در تابلوسازی لوله هایی با قطر 18 سانتی متر بیشتر مورد استفاده واقع می شوند و طول لوله ها بر اساس نیاز تا 16 متر متغیر است .  به طور کل شدت جریانی که از هر لوله حاوی گاز نئون عبور می کند عددی بین 10 تا 100 میلی آمپر است .

 

انواع تابلو نئون شیشه ای :

 • تابلو نئون شیشه ای معمولی یا تابلو نئون شیشه ای قرمز رنگ 
 • تابلو نئون شیشه ای رنگی
 • تابلو نئون شیشه ای پودری

 

قیمت تابلو نئون شیشه ای :


عوامل زیر می توانند در تعیین قیمت تابلو نئون شیشه ای موثر باشند :

 1. نوع شیشه ای خالی
 2. نوع گازی که در داخل شیشه ها پر می شوند 
 3. الکترودها و سیم ها 
 4. ترانس 

 

تابلو مغازه نئون شیشه ای :

تابلو مغازه نئون شیشه ای در اکثریت مغازه ها به عنوان یک تابلو ثانویه در پشت ویترین مغازه ها یا فروشگاه ها نصب می شود اما بسیاری از مغازه داران نیز ترجیح می دهند تابلو نئون شیشه ای مغازه را به عنوان تابلو سر درب سفارش دهند .

 

سفارش تابلو نئون شیشه ای :

با سفارش تابلو نئون شیشه ای می توانید افکت های نوری و جذاب رنگی  را برای تابلو مغازه خود جهت جلوه بیشتر به ارمغان بیاورید زیرا نوری که توسط گاز نئون متصاعد می شود بسیار خیره کننده است و محال است توجه رهگذری جلب نور ساطع شده از تابلو ، نشود .

 

تفاوت تابلو چلنیوم با تابلو نئون پلاستیک :

 • جنس زوار تابلو چلنیوم از آلیاژهای فلزی یا آلومینیوم بر روی پلکسی گلاس است در حالی که زوار نئون پلاستیک از جنس پلاستیک می باشد .
 • نور تابلو برجسته چلنیوم با استفاده از لامپ های LED تامین می گردد در صورتی که برای تامین نور در تابلوهای نئون پلاستیک علاوه بر لامپ های ال ای دی ، می توان در داخل باکس تابلو از لامپ های مهتابی بهره می برند و هزینه ساخت تابلو نئون پلاستیک را کاهش داد.
 • در تابلوهای چلنیوم نور فقط از روبرو و از سطح کار متصاعد می شود در حالی که شیوه ساخت تابلو برجسته پلاستیک به گونه ای است که نور هم از سطح و هم از زوار منعکس می گردد .
 • قیمت تابلو نئون پلاستیک به علت مدرن بودن و استفاده از لامپ های LED  و SMD  و درخشندگی و دوام بیشتر نسبت به قیمت تابلو حروف برجسته چلنیوم  کمتر می باشد  .
 • در تابلوهای نئون پلاستیک نور از کناره های حروف نیز منعکس می شود و در تاریکی جلوه زیباتری در تابلو نمایان می شود .
 • حروف برجسته چلنیوم قابلیت انعطاف پذیری سریع و راحت تری نسبت به حروف نئون پلاستیک دارند .

 

مزایای تابلو نئون :

 • عمر بالا
 • مقاومت و ماندگاری بالا در برابر شرایط محیطی و آب و هوایی
 • قیمت مناسب
 • نصب آسان
 • استفاده از افکت های نوری جذاب
 • تنوع در اجرا