نئون چیست؟

به طور کل در ترکیب هوا گازهایی موجود هستند که نئون نیز یکی از آنهاست که برای اولین بار توسط شیمیدان انگلیسی با نام سر ویلیام رمزی و موریس در سال 1898 در لندن همزمان با دو گاز دیگر به نام های کریپتون و زنون کشف شد.

نئون یا نیان ریشه یونانی دارد و به معنای جدید است و نوعی عنصر شیمیایی است که با علامت اختصاری Ne، در طبیعت با عنوان یک گاز بی رنگ و بی بو که به مقدار کم در هوا موجود است شناخته می شود.

این گاز در صورت ترکیب با ولتاژ الکتریکی قادر است نور قرمز رنگی را از خود متصاعد نماید و بدلیل اینکه نور قرمز رنگ به راحتی می تواند از دوردست نظر هر رهگذری را جذب کند از نئون جهت ساخت تابلو نئون تبلیغاتی بهره برده شد.

علاوه بر تابلو سازی بدلیل داشتن خاصیت 40 برابری سرمازایی نئون نسبت به هلیوم مایع و خاصیت سه برابری سرمازایی نسبت به هیدروژن مایع، از این گاز در مصارف یخچال سازی نیز استفاده می شود.

تابلو تبلیغاتی نئون شیشه ای
تابلو تبلیغاتی نئون شیشه ای

 

تاریخچه نئون

پس از ابداع گاز نئون طولی نکشید که لامپ های نئون توسط ژرژکلود فرانسوی، با استفاده از یک لوله ی خام که در داخل آن گاز نئون پر می شد، کشف گردید.

ژرژ کلود (Georges Claude) در 7 مارس 1910 این اختراع خود را در فرانسه ثبت نمود .  دو سر این لوله خالی را به دو الکترود متصل کرد و با عبور دادن جریان الکتریکی از لوله توانست نور قرمز رنگی فراهم سازد.

این لامپ ها برای مصارف متعدد در فضاهای باز و بسته مورد استفاده واقع شدند و نسبت به لامپ های رشته ای مقاومت بهتری داشتند و با صرفه ترعمل کردند.

 تابلو نئون شیشه ای

تابلو نئون شیشه ای تابلویی است با استفاده از شیشه های خام که در اثر حرارت شکل حروف تبلیغاتی را به خود می گیرند، ساخته می شود.

تابلو نئون شیشه ای نسبت به تابلو نئون پلاستیک و یا تابلو چلنیوم چهره ی متفاوتی دارد و در واقع حروف برجسته محسوب نمی شود بلکه نوعی تابلو حروف شیشه ای است.

تابلو راهنما نئون شیشه ای
تابلو راهنما نئون شیشه ای

 

تابلو نئون شیشه ای چیست؟

تابلویی است که با استفاده از گازهای متعددی که در درون شیشه های خام و خالی پر می شوند و سپس با عبور جریان الکتریکی از خود نور منتشر می نمایند.

تابلو نئون شیشه ای به صورت حروف مدنظر مشتریان به شکل پشت ویترینی و یا تابلو سر در مغازه به صورت تابلو حروف شیشه ای که می تواند لاتین و یا فارسی باشد به نمایش گذاشته می شود.

نحوه ساخت تابلو نئون شیشه ای

تابلو نئون یا تابلو نئون شیشه ای از جنس شیشه ای بدون رنگ و شفاف تشکیل شده است . حروف نئون شیشه ای با توجه به سفارش مشتری به شکل های مدنظر خم و چم می شود و سپس با استفاده از گاز نئون اشباع شده و توسط اتصال الکترود به دو سر شیشه های نئون و دادن ولتاژ مناسب به این دو سر، گاز نئون موجود در داخل شیشه تولید نور می کند.

پس از دریافت سفارش تابلو نئون، ابتدا شیشه های خام نئون خریداری و از بازار تهیه می شود . این شیشه ها به شکل کروی بوده و داخل آنها خالی می باشد.

دستگاه نئون ساز توسط حرارت و فشار هوا این شیشه های توخالی را به فرم دلخواه در می آورد و پس از ساخت لوله های نئونی، می بایست اتصال الکترودی انجام بگیرد.

پس از نصب الکترودها، دو سر نئون به دستگاهی با ولتاژ بالا اتصال داده می شود تا گازی که در داخل لوله جریان دارد به طور کامل بسوزد و به خلاء تبدیل شود . این مرحله با استفاده ازدستگاه وکیوم که اصطلاحاً الکتروپمپ نام دارد انجام می پذیرد.

پس از اتصال دو سر نئون به دستگاه گاز نئون، در این مرحله ولتاژی برابر 750 تا 1600 به درون لوله ها وارد می شود که سبب یونیزه شدن بخار جیوه و تولید نور می شود و لوله نئون پس از اینکه پر شد، بسته شده و سپس با استفاده از دستگاه شارژ، کاملاً  شارژ شده و آماده تولید نور می شود.

تابلو نئون شیشه ای چه رنگ های نوری می تواند تولید کند؟

تابلو نئون شیشه ای در ابتدای ورود به دنیای صنعت، فقط قادر به تولید رنگ قرمز بود . اما امروزه می تواند طیف گسترده ای از رنگ ها همچون قرمز، زرد، سبز، آبی، صورتی، بنفش، قهوه ای و دیگر رنگ ها را به نمایش بگذارد.

نوع رنگ تولید شده توسط تابلو نئون بستگی به نوع گازی است که در آن پر می شود . علاوه بر نوع گاز می توان با ترکیب آلیاژهای متعدد در داخل شیشه همچون پودرهای خاص و شیشه های رنگی، طیف رنگ های خاصی را به نمایش گذاشت.

برای مثال گاز هیدورژن سبب تولید رنگ صورتی، آرگون سبب تولید رنگ آبی و سبز و گاز نئون رنگ قرمز را تولید می کند.

نصب تابلو نئون شیشه ای

تابلو نئون شیشه ای از ظرافت و زیبایی خاصی برخودار است و امکان آسیب رسانی آن بالاست . به همین دلیل نصب آن می بایست توسط تکنسین کار و متخصصان صورت پذیرد.

برای نصب زیباتر تابلو نئون شیشه ای و عدم دیده شدن سیم کشی های مرتبط با نورپردازی تابلو نئون شیشه ای، از یک صفحه زیرکار استفاده می شود و بوسیله پایه های فنری، لامپ های نئون را به صفحه ذکر شده متصل می کنند.

دو سیم که یکی از سر نئون و یکی از انتها به الکترود متصل شده است را به ترانس اتصال می دهند، طوری که سیم های متصل شده به ترانس همدیگر را قطع نکنند بلکه فقط از روی هم بگذرند و با در نظر گرفتن حداقل فاصله 5 سانتی متری، عمر لامپ های نئون افزایش می یابد.

ولتاژ مورد نیاز برای تابلو نئون شیشه ای

هر یک متر لوله تابلو نئون نیاز به ولتاژی بین 500 تا 600 ولت دارد . در تابلوسازی لوله هایی با قطر 18 سانتی متر بیشتر مورد استفاده واقع می شوند و طول لوله ها بر اساس نیاز تا 16 متر متغیر است .  به طور کل شدت جریانی که از هر لوله حاوی گاز نئون عبور می کند عددی بین 10 تا 100 میلی آمپر است.

انواع تابلو نئون شیشه ای

  • تابلو نئون شیشه ای معمولی یا تابلو نئون شیشه ای قرمز رنگ
  • تابلو نئون شیشه ای رنگی
  • تابلو نئون شیشه ای پودری
تابلو نئون شیشه سالن پذیرایی
تابلو نئون شیشه سالن پذیرایی

 

قیمت تابلو نئون شیشه ای

عوامل زیر می توانند در تعیین قیمت تابلو نئون شیشه ای موثر باشند :

  1. نوع شیشه ی خالی
  2. نوع گازی که در داخل شیشه ها پر می شوند.
  3. الکترودها و سیم ها
  4. ترانس

 تابلو مغازه نئون شیشه ای

تابلو مغازه نئون شیشه ای در اکثریت مغازه ها به عنوان یک تابلو ثانویه در پشت ویترین مغازه ها یا فروشگاه ها نصب می شود اما بسیاری از مغازه داران نیز ترجیح می دهند تابلو نئون شیشه ای مغازه را به عنوان تابلو سر درب سفارش دهند.

سفارش تابلو نئون شیشه ای

با سفارش تابلو نئون شیشه ای می توانید افکت های نوری و جذاب رنگی  را برای تابلو مغازه خود جهت جلوه بیشتر به ارمغان بیاورید . زیرا نوری که توسط گاز نئون متصاعد می شود بسیار خیره کننده است و محال است توجه رهگذری جلب نور ساطع شده از تابلو نشود.

نحوه عملکرد لامپ ها در تابلو نئون شیشه ای

داخل محفظه شیشه ای گاز نئون پر شده و در دو طرف الکترودها سبب ایجاد ولتاژ به گاز نئون و سپس تبدیل شدن آن به پلاسما می شود (پلاسما همان اختلاف پتانسیلی می باشد که میزان ولتاژ اعمال شده به گاز درون محفظه شیشه ای آن را بوجود می آورد).

در زمان خاموشی منبع تغذیه یا لامپ ها، عملکرد متفاوت شده و فقط گاز نئون در داخل لامپ شیشه ای وجود دارد . این عمل در اثر ترکیب مجدد اتم ها و الکترون انجام می پذیرد و سبب از بین رفتن پلاسمای موجود در داخل شیشه شده و گاز نئون پر شده در داخل شیشه به گاز معمولی نئون تبدیل می شود . برای همین هم اتم ها و الکترون ها پایدار مانده و هیچ نوری از لامپ ها متصاعد نمی شود.