برش لیزری :

 

برش لیزری عملیات برش است که توسط دستگاه برش لیزری انجام می پذیرد . با استفاده از عملیات برش لیزری می توان انوع متریال ها از جمله چوب ، سنگ ، شیشه ، فلز ، استیل را با سرعت و دقت بالایی برش داد . 

 

 

دستگاه برش لیزری

 

دستگاه برش لیزری :

 

دستگاه برش لیزری یک نوع دستگاه پیشرفته است که جهت برش سریع و بدون خط و خش انواع متریال ها مورد استفاده واقع می شود . دستگاه برش لیزری در صنایع متعدد از جمله صنعت تابلوسازی کاربردهای فراوانی دارد و برای برش انواع متریال ها مورد استفاده واقع می شود . دستگاه برش لیزری قادر است هر نوع متریالی را با سرعت و دقت بالایی برش دهد بدون آنکه لبه های موج دار ایجاد نماید . امروزه دستگاه برش لیزری کاری را که در مدت زمان مدیدی توسط دست برش داده می شد را ظرف مدت زمان بسیار کوتاه ، بدون هیچ عیب و ایرادی به صورت دقیق و منظم برش می دهد .

 

دستگاه حک لیزری

 

دستگاه حک لیزری :

 

دستگاه حک لیزری دستگاهی است که قادر است اشکال و تصاویر را با انواع گرافیک بر روی متریالهای متعدد حکاکی نماید . لیزر دستگاه به شکل افقی بر روی خطوط حکاکی ، حرکت می کند و متریال مدنظر را به شکل نقطه به نقطه و خط به خط حک می نماید . این فرآیند ، حکاکی شبکه ای نیز نامیده می شود . همه چیز ، با هر شکل و شمایلی که دارد می تواند توسط دستگاه حک لیزر ، حک شود .

 

تفاوت دستگاه برش لیزری و دستگاه حکاکی لیزری :

 

هر دو دستگاه مشابه یکدیگرند اما اگر قصد داشته باشید بیشتر از دستگاه برای کار برش استفاده کنید خرید دستگاه برش لیزری مرقوم به صرفه تر و کاراتر است . دستگاه برش لیزری بیشتر برای متریالهای بزرگ که نیاز به برش با سرعت بالا دارند مورد استفاده قرار می گیرد  اما اگر هدف از خرید دستگاه بیشتر حکاکی است خرید دستگاه حکاکی لیزری پیشنهاد می شود . دستگاه حک لیزر برای محیط های کوچکتر و برای حکاکی بر روی شیشه ، چوب ، پلاستیک ، چرم ، کاغذ ، سنگ و پارچه مورد استفاده واقع می شود .

 

برش لیزری در تابلوسازی

 

برش لیزری در تابلوسازی :

 

برش لیزری در تابلوسازی به کلیه عملیات برش متریال های متعدد نظیر مس ، آهن ، ورق استیل ، برنج ، برنز ، ورق کامپوزیت ، چوب ترموود ، ورق پلکسی و دیگر متریال هایی که در ساخت انواع متعدد تابلوهای تبلیغاتی بکار می روند ، اطلاق می شود .

 

کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تابلوسازی با مقاله :

 

تابلوسازی چیست و چه هدفی را دنبال می کند؟

 

کاربرد برش لیزری در تابلوسازی :

کاربرد خدمات برش لیزر در تابلوسازی :

 

امروزه استفاده از خدمات برش لیزر در صنایع مختلف از جمله تابلوسازی مرسوم شده است  . با پیدایش دستگاه های برش لیزر جهت برش دادن ورق های پلکسی و پی وی سی در حوزه تابلوسازی و برش طرح های ترسیم شده توسط نرم افزارهایی همچون کرل یا اتوکد و پیاده سازی طرح ها توسط دستگاه های برش لیزری بر روی این ورق ها ، کارها بسیار آسانتر شده است ، درواقع برش لیزری مواد مختلف را با سرعت و دقت بالایی برش می دهد و می توان از دستگاه های برش برای برش اکثر فلزات از جمله فولاد ، آهن ، آلومینیوم ، چوب ، پلاستیک ، شیشه ، سرامیک و سایر موارد استفاده نمود . استفاده از خدمات برش لیزر به جای برش توسط دست تابلوساز کارها را سریعتر و آسانتر نموده است و ساخت حروف برجسته مورد استفاده در تابلوهای تبلیغاتی از جنس چوب ، پلکسی ، پلاستیک که در گذشته توسط دست انجام می گرفت و مدت زمان زیادی صرف برش هر یک از حروف می شد امروزه براحتی توسط دستگاه برش لیزر انجام می پذیرد . ساخت تابلوهای تبلیغاتی لیزری با استفاده از قطعات پلکسی گلاس بیشترین کاربرد را در اماکن اداری و نمایشگاهی دارند . علاوه بر آن دستگاه های لیزر به جای کاتر پلاتر نیز عمل می کنند و دیگر نیازی به خرید کاتر پلاتر نیست .

 

کسب اطلاعات کاملتر در مورد حروف برجسته در تابلوسازی با مقاله : انواع حروف برجسته در تابلوهای تبلیغاتی

 

عمده ترین کاربردهای برش لیزر :

 • برش لیزری پارچه
 • حکاکی روی شیشه
 • برش و حکاکی چوب
 • حکاکی و برش چرم
 • برش نمد
 • حکاکی طلا و لقره
 • حکاکی سنگ
 • برش و حکاکی پلکسی
 • حکاکی و برش آهن
 • برش و حکاکی استیل ، آلومینیوم ، برنج ، برنز ، مس
 • برش و حکاکی کاغذ

 

کارکردهای برش لیزر در تابلوسازی :

 

ساخت تابلوهای لیزری

برش لیزر حروف برای ساخت انواع تابلو همچون :

 

برش لیزری فلزات همچون طلا ، نقره ، پلاتین ، استیل ، مس ، برنج ، آلومینیوم و آهن

برش لیزری غیرفلزات مانند چوب ، چرم ، MDF ، پارچه ، کاغذ ، مقوا ، پلکسی

 

برش لیزری در تابلوسازی

 

دستگاه برش لیزری در تابلوسازی :

 

دستگاه برش لیزری یک دستگاه قدرتمند برش است که از اشعه لیزر برای برش اجسام متعدد استفاده می کند . این دستگاه ها ، در اندازه ها و استانداردهای متعددی نظیر 60 ، 90 ، 130 ، و 180 سانتی متری تولید و عرضه می شوند . دستگاه لیزر توسط سیستم کامپیوتری عمل می کند . پس از اینکه طرح با استفاده از نرم افزارهای طراحی نظیر اتوکد ، تری دی مکس و یا کورل ترسیم شد با ارسال دستور به بخش پردازش دستگاه ، شروع به پردازش طرح کرده و سپس طرح مدنظر را برش و یا حک می کند .

در گذشته های نه چندان دور تابلوساز ، برای برش متریال های متعدد از جمله چوب ترموود ، ورق کامپوزیت ، ورق پی وی سی ، پلکسی ، از قیچی دستی یا اره برقی استفاده می نمود که استفاده از این روش ها ، نه تنها تایم زیادی را نیاز داشت بلکه سبب ایجاد لبه های موج دار در متریال ها می شد و همچنین روند ساخت و پیاده سازی یک تابلوی تبلیغاتی که به عنوان تابلو مغازه ، تابلو شرکتی و یا تابلو فروشگاهی نصب می شد ، مدت زمان بیشتری طول می کشید اما برش لیزری روند کار ساخت تابلو را تسریع نموده و کاری که در گذشته توسط دست در ظرف زمان بلند مدت انجام می گرفت امروزه به واسطه استفاده از دستگاه برش لیزری توسط گروه تابلوسازی نمارنگ در ظرف مدت زمان بیست و چهار ساعت آماده می شود .

 

 

هد

 

 

اجزای دستگاه برش لیزری :

 

به طور کل یک دستگاه برش لیزر شامل اجزای زیر می باشد :

هد(Head) :

هد در دستگاه برش لیزر وظیفه دارد اشعه تولید شده توسط تیوب لیزر را با استفاده از لنزی که در داخل هد قرار داده شده است را در یک نقطه متمرکز کند تا اجسامی که در زیر هد قرار داده می شوند توسط این هد ، برش یا حک شوند .

 

تیوب

 

تیوب (Tube) :

وظیفه تیوب تامین اشعه گاز CO2 است . تیوب در دستگاه لیزری به صورت موقتی است که پس از اتمام کار آن یا می بایست توسط دستگاه شارژ شود و یا با یک تیوب جدید تعویض گردد .

 

آینه

 

آیینه ها(Mirror) :

اشعه ای که توسط تیوب تولید می شود به واسطه آیینه ها به هد دستگاه لیزر هدایت می شوند . به طور معمول هر دستگاه برش لیزری حاوی دو آیینه است .

 

چیلر

 

چیلر(Chiller) :

وظیفه چیلر در دستگاه لیزر متعادل نگه داشتن دمای آب جهت خنک نمودن تیوب می باشد .

استپ موتور

استپ موتور (Step Motor):

دستگاه برش بر روی دو محور اصلی X ,Y که همان طول و عرض است حرکت می کند . این دو محور توسط استپ موتور به حرکت در می آیند . هد دستگاه برش لیزری بر روی این دو محور واقع شده است و با حرکت استپ موتور ، موقعیت هد عوض می شود .

 

 

صفحه آهنی

 

صفحه آهنی (Knife) :

اجسامی که توسط دستگاه لیزری برش داده می شوند با استفاده از یک میله آهنی که در داخل دستگاه جا شده است نگه داشته می شوند که این میله آهنی Knife نام دارد .

 

پمپ هوا

 

پمپ هوا (Air Pump , Air Compressor):

پمپ باد یا پمپ هوا در دستگاه های برش لیزری وظیفه خنک نگه داشتن لنز لیزر را بر عهده دارند و با بادی که تولید می کنند سبب گردش جریان هوا در لوله هد دستگاه لیزر می شوند و آن را خنک نگه می دارند . لنز در اثر مواجه با اشعه گرم می شود و بادی که توسط دستگاه پمپ باد تولید می شود میزان دمای تولید شده در لوله هد را کاهش می دهد و از ورود گرد و غبار و دوده حاصل از عملیات برش به داخل لوله هد و همچنین نشستن روی لنز خودداری می نماید علاوه بر آن ، در هنگام برش دمنده لیزر یا پمپ باد با تولید باد از اشتعال جلوگیری نموده و دود تولید شده را به زیر متریال هدایت می کند .

شاید شما هم کنجکاو شدید بدانید که :

پمپ هوا چگونه کار می کند یا عملکرد پمپ هوا در دستگاه برش لیزری چگونه است ؟

زمانی که جریان اکترومغناطیسی توسط برق AC تامین می شود فشار مغناطیسی تولید می گردد و در اثر این فشار پیستون حرکت کرده و حجم سیلندر تغییر می کند و همین امر سبب باز و بست شدن دریچه ها می شود .

 

مکنده

 

مکنده (Suction):

خب همانطور که بیان شد نحوه کار دستگاه برش لیزر و یا حکاکی لیزر بدین شکل است که اشعه داخل تیوب لیزر تشکیل می شود و بواسطه آینه ها به هد دستگاه لیزر هدایت می گردد و با خروج از هد و اثابت با متریال در فاصله کانونی عملیات برش را انجام می دهد . برخوردی توسط اشعه با متریال حاصل می شود و برش را ایجاد می کند با خود سوختگی و دود به همراه دارد که باعث ایجاد آلودگی محیطی می شود ، برای رفع این مشکل از مکنده استفاده می شود .

مکنده وظیفه مکیدن دود و انتقال آن به فضای بیرون را تا ارتفاع متعدد دارد که توان مکش بستگی به فن مکنده دستگاه برش لیزری و حکاکی لیزری دارد . توان فن استاندارد دستگاه لیزر 570 وات می باشد .

 

 

جعبه ابزار

 

جعبه ابزار (pin on laser cutting) :

کلیه ابزارهای ریز مربوط به تعمیر و نگهداری دستگاه برش لیزری جهت دسترسی آسان تر در این جعبه ابزار قرار می گیرند .

 

حال ممکن است این سوال مطرح شود که چند نوع لیزر داریم؟

 

به طور کل خدمات لیزری به دو دسته کلی تقسیم می شود :

 • خدمات برش لیزری فلزات
 • خدمات برش لیزری غیر فلزات

 

در صنایع متعدد از دو نوع لیزر جهت برش لیزری اجسام استفاده می شود که عبارتند از :

 • لیزر CO2
 • ND-YAG

دستگاه CO2

انواع برش  لیزری :

 

الف ) برش لیزری CO2 :

 

این برش توسط یک لیزر گازی عملیات برش را انجام می دهد . گازی که مورد استفاده قرار می گیرد ترکیبی از کربن دی اکسید است که بوسیله جریان الکتریکی عمل برش را انجام می دهد . از این برش بیشتر برای متریالهای غیرفلزی استفاده می شود .

 

برش کریستالی

 

ب ) برش لیزری کریستالی :

 

برش لیزری کریستالی با استفاده از لیزرهای  nd:YAG (neodymium-doped yttrium aluminium garnet) و nd:YVO (neodymium-doped yttrium ortho-vanadate)  عملیات برش را اجرا می کند . برش لیزری کریستالی حاوی طول موجی در محدوده 1,064 میکرومتر همچون لیزرهای فیبری است و از خانواده لیزرهای جامد محسوب می شود و برای برش متریال های فلزی و غیر فلزی مورد استفاده قرار می گیرد .

 

برش لیزری فیبری

 

پ ) برش لیزری فیبری :

 

لیزرهای فیبری از خانواده لیزرهای جامد هستند که اشعه آنها با استفاده از لیزر دانه ساخته می شود و بوسیله فایبرگلاس و دیودهای تلمبه ای نیروی خود را جهت عملیات برش تقویت می کنند . این نوع از برش لیزری همچون برش لیزری کریستالی با استفاده از لیزر فیبری عملیات برش را انجام می دهد .

برش لیزری فیبری طول موجی در حد 1,064 میکرومتر تولید می کند و اشعه لیزری آن از نظر شدت بزرگی 100 برابر لیزر CO2 است به همین دلیل قابلیت استفاده برای متریال های فلزی و غیرفلزی را داراست .

 

دستگاه برش فیبری

 

 

تفاوت دستگاه برش لیزری فیبری و دستگاه برش لیزری کریستالی :

 

برش کریستالی از دیودهای تلمبه ای ساخته شده اند که هزینه بالایی جهت ساخت آن صرف شده است و این دیودها پس از 8000 تا 15000 با توجه به نوع آن ، نیاز به تعوض دارند که هزینه بالایی می طلبد و نکته دیگری که در مقایسه بین لیزرهای کریستالی و فیبری می توان بدان اشاره کرد طول عمر کمتر لیزرهای کریستالی نسبت به لیزرهای فیبری است .

لیزر فیبری نسبت به دیگر لیزرها ارزان تر و مفید تر است . تعمیر و نگهداری آن به هزینه کمتری نیاز دارد و تعویض قطعات آن مستلزم صرف مبلغ چندان گرانی نیست و اکثریت قطعات آن عمر و دوام بالایی دارند .

 

تاریخچه پیدایش دستگاه برش لیزری :

 

دستگاه برش لیزری برای اولین بار توسط مرکز تحقیقات Western Electric Engineering در آمریکا و در سال 1965 مطرح شد . دوسال بعد بریتانیا با ابداع دستگاه جدیدی که با جت اکسیژن کار می کرد و قابلیت برش فلزات را داشت ، وارد کار شد . این تکنولوژی در سال 1970 در صنعت هوا فضا جهت برش فلزاتی همچون تیتانیوم که برای ساخت بدنه ابزارهای هوایی همچون موتور جت ، موشک و فضا پیما ، مورد استفاده قرار گرفت و سپس با استفاده از گاز CO2 توانستند دستگاهی برای برش غیر فلزات همچون چوب یا پارچه فراهم سازند .

 

کاربرد دستگاه برش لیزری

 

برش لیزر چیست ؟

یک نوع تکنولوژی است که ساده ترین ساختار آن حاوی دو آینه است که به شکلی موازی روبه روی هم قرار گرفته اند ، که در بین این دو آینه یک محیط فعالی تشکیل می شود که این محیط روند تابش و بازتابش بین دو آینه را تقویت کرده و عمل لیزر به وقوع می پیوندد.

 

نحوه کار دستگاه برش لیزری:

دستگاه برش لیزری ،  طراحی و عملیات برش را با کمک کامپیوتر انجام می دهد . پس از آماده سازی و ترسیم طرح توسط نرم افزارهایی همچون اتوکد یا کورل ،  دستگاه برش لیزری توسط گاز که معمولاً از نوع دی اکسید کربن می باشد اقدام به تولید لیزر می نماید سپس تیوپ لیزر به سمت جلو و عقب حرکت می کند و پس از تقویت شدن  روزنه ی تیوپ ، لیزر از آن خارج می شود و به وسیله لنز به نقطه مدنظر در طرح تابیده و برش انجام می پذیرد . در حالت معمول دستگاه برش لیزری از اشعه ای با طول 1.5 و حدود یک تا دو هزار وات انرژی  بهره می برد که با این قدرت قادر به ذوب کردن و برش دادن هر ماده ای می باشد اما به علت اینکه  هر چه اشعه بیشتر در ماده ای نفوذ کند انرژی اش کمتر می شود بنابر همین قضیه محدوده برش دستگاه برش لیزری 20 میلی متر است. 

لیزری که دستگاه برش لیزری از خود منعکس می نماید از فوتون تشکیل شده است که توسط برخی از مواد همچون آلومینیوم و آلیاژ مس انعکاس پیدا می کند . این مواد علاوه بر منعکس نمودن لیزر ، رسانای گرمایی هم هستند و گرما را در سطح خود می گسترانند و به همین دلیل لیزر به خوبی در محل مدنظر منعکس می شود . لیزر مورد استفاده در دستگاه برش لیزری قطر یک میلی متر دارد .

 

 

 

انواع لیزر :

لیزرهای متعددی برای کاربردهای مختلف داریم که عبارتند از لیزر گازی ، لیزر شیمیایی ، لیزر رادیو اکتیو ، لیزر جامد ، لیزر فیبری که در صنعت از دو نوع لیزر گازی و جامد بهره می برند که این لیزرها نیز انواع متعددی دارند که در بین آنها بیشترین کاربرد را CO2 دارد و برای برش و حکاکی انواع مواد همچون پلکسی گلاس ، چوب ، شیشه و پارچه مورد استفاده قرار می گیرد . استفاده از دستگاه برش لیزر CNC هم شامل دو قسمت برش لیزری فلزات و برش لیزری غیرفلزات می باشد ، این دستگاه ها با هدایت کامپیوتر و توسط لیزری که از آنها تشعشع می شود کارهایی از قبیل برش لیزری ، حک لیزری و سایر موارد را با سرعت و دقت بالایی انجام می دهند .

 

استاندارد در دستگاه برش لیزری :

استانداردها و ابعاد متعددی برای برش انواع متریال ها در دستگاه های برش لیزری موجود است که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • 40*40
 • 40*60
 • 40*90
 • 60*90
 • 90*130
 • 130*180

 

انواع برش لیزر

 

ابعاد برش لیزری بر اساس کارکردهای آن :

40*40 :

دستگاهی که برش لیزری آن چنین ابعادی دارد فضای بسیار کوچکی را اشغال می کند که به آن رومیزی نیز می گویند و برش لیزری در این ابعاد جهت کارهایی همچون مهرسازی یا برش کارهای کوچک مورد استفاده واقع می شود .

40*60 :

این نوع برش نیز برای کارهای ریز وسبک همچون برش و حکاکی تندیس ، استند تبلیغاتی کوچک و برش پارچه کاربرد دارد .

 

 

60*90 :

این مدل هم برای کارکردهای ریز حکاکی و برش بکار می رود و توان تیوب آن 80 وات است .

90*130 :

این مدل برای کارهای بزرگتر بکار می رود و می توان یک ورق پی وی سی را تا نصفه برش داد از جمله موارد استفاده دستگاه برش لیزری 90*130 می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 

 • حوزه تبلیغاتی همچون برش و حکاکی بر روی پلکسی

 

آیا می دانید پلکسی چیست ؟

 

مقاله گروه تابلوسازی نمارنگ در مورد پلکسی را مطالعه کنید .

 

انواع پلکسی

 

 • حکاکی و برش بر روی انواع پارچه
 • حکاکی و برش بر روی انواع شیشه
 • حکاکی و برش بر روی انواع سنگ
 • حکاکی و برش بر روی انواع چوب از جمله چوب ام دی اف و چوب ترموود

 

اگر با چوب ترموود آشنایی ندارید می توانید با مطالعه مقاله ذیل اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید .

 

ترموود چیست ؟

 

 • برش و حکاکی بر روی چرم های مصنوعی و طبیعی
 • صنعت ماکت سازی

 

130*180 :

این دستگاه برش بسیار عالی و بزرگ است و قابلیت برش هر نوع متریال با هر اندازه ای را دارد و به راحتی می تواند یک ورق کامل پی وی سی یا پلکسی را برش دهد به همین علت تابلوسازی ها اغلب از این مدل بهره می برند .

 

 

لیزر کات

 

ویژگی های دستگاه حکاکی لیزر 130*90 و به بالا :

 • دارای بدنه ای محکم و قدرتمند
 • دارای چیلر قدرتمند 5000 ولتی است که حاوی یک سیستم هوشمند است که این سیستم در هنگام بروز نشتی و یا نقص در گردش آب ، اعلام خطا می کند .
 • یک نشانگر لیزری دارد که ابعاد و محل دقیق حک یا برش را مشخص می کند .
 • دارای یک دیواره است که از ریل ها در برابر دود و سایر آلودگی های ناشی از برش حفاظت می کند و همین امر طول عمر ریل ها را افزایش می دهد.
 • حاوی برترین تیوب لیزر
 • دارای قوی ترین پاور با ولتاژ بالا  و توان واقعی
 • دارای میز آسانسوری که قابلیت برش انواع متریال ها با ضخامت های متفاوت را فراهم می سازد .
 • قابلیت تنظیم و کالیبره کردن ریل های دستگاه برش لیزری با دقت 0.02 میلی متر
 • قابلیت استفاده از دو نوع میز کار شمشیری و لانه زنبوری
 • قابلیت نصب سیستم روتاری
 • مجهز به فیوز حفاظت جان اپراتور می باشد که امکان برق گرفتگی ناشی از اتصالات الکتریکی را به صفر می رساند .
 • دارای گان لیزر است یعنی هوشمندانه ترین سیستم برق کشی و انتقال پرتو از تیوب به هد

 

مزایای خدمات برش لیزری :

 1. تولید و برش قطعه های کوچک و پیچیده
 2. دقت بالا هنگام برش
 3. امکان خلق ایده ها و زیباسازیها در طراحی و برش
 4. سرعت در انجام کار و تحویل سریع سفارشات
 5. کیفیت بالا
 6. کم بودن ضایعات ناشی از برش کار

 

 

حکاکی لیزری

 

 

ویژگی های برش لیزر در تابلو سازی:

 • بالا رفتن سطح کیفی کار و به حداقل رساندن خطاهای مرتبط با مراحل خم کاری حروف
 • انجام سوراخ کاری های مرتبط با نصب ال ای دی ها در تابلو ال ای دی به طور دقیق و باکیفیت

 

جهت آشنایی کاملتر با تابلو ال ای دی مقاله گروه نمارنگ را در این زمینه مطالعه بفرمایید .

 

تابلو ال ای دی

 

 • برش حروف در مدت زمان بسیار کوتاه
 • حذف لبه های تیز و برنده ناشی از برش حروف با دست و توسط قیچی به خصوص هنگام ساخت تابلو استیل

 

دستگاه های مورد استفاده برش لیزری در تابلوسازی :

 • دستگاه برش لیزری فلزات فایبر
 • دستگاه برش و حکاکی لیزر SCU
 • دستگاه برش و حکاکی لیزر CMA
 • دستگاه برش و حکاکی لیزر Flat
 • دستگاه برش و حکاکی لیزر SF
 • دستگاه برش لیزر فلزات GSI

 

انواع متریال های کاربردی در تابلوسازی :

 

 1. فلز استیل که برای ساخت انواع تابلو استیل همچون  تابلو حروف استیل برجسته و تابلو استیل طلایی کاربرد دارد
 2. پلکسی یک نوع متریال است که برای ساخت انواع تابلو های تبلیغاتی به کار می رود .
 3. چوب یا چوب ترموود که زیبایی فوق العاده ای برای ساخت تابلو مغازه دارد و  همین طور به عنوان چوب نما یا نمای چوبی بکار می رود.

 

 

قیمت دستگاه برش لیزری و قیمت دستگاه حکاکی :

قیمت دستگاه حکاکی و یا قیمت دستگاه برش لیزری بر اساس نوع دستگاه و قدرت برش لیزر آن تعیین می شود . تجهیزاتی مثل پمپ مکنده بر روی برخی دستگاه ها موجود نیست که این خود سبب کاهش قیمت دستگاه می شود . به طور کل قطعات مجزایی که بر روی دستگاه برش لیزری نصب می شوند همچون ریل ، تیوب ، مکنده و دیگر تجهیزات و نوع آنها ، قدرت وات دستگاه ، منبع تغذیه و برند تولید کننده دستگاه برش همگی می توانند بر قیمت دستگاه برش لیزر تاثیرگذار باشند .