ترموود چیست ؟

ترموود چیست ؟

ترموود :

 

ترموود نوعی چوب از درختان متعدد است طی یک سری فرآیند حرارت دهی و تیمار در مقابل اشعه آفتاب ، شرایط جوی ، باران های اسیدی ، رطوبت و فرسایش و همچنین جذب حشرات موزی ، مقاوم می شود و می تواند در نمای خارجی ساختمان ها و همچنین دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار بگیرد . خواص ذاتی چوب فروپاشی و ناپایدار بودن آن است برای همین هم دچار پوسیدگی می شود ، برای برطرف نمودن این مساله از پروسه ای بنام حرارت کمک گرفته می شود و زمانی که چوب حرارت داده می شود اصطلاحی همچون ترمووود شکل می گیرد .

 

 

ترموود چیست

 

 

تاریخچه ترموود :

 

تاریخچه سوزاندن چوب و حرارت دادن برای بالا بردن مقاومت چوب و استفاده در سازه های بیرونی برای اولین بار در دهه 1930 به طور علمی مورد مطالعه قرار گرفت . کشور فنلاند از پیشتازان صنعت ترموود می باشد که برای اولین بار خط تولید این چوب را راه اندازی و اقدام به تولید آن نمود . علاوه بر آن ، این کشور یک مرکز و انجمن تحقیقات فنی ترموود با نام  VTT راه اندازی نمود و به صورت جامع در این زمینه تحقیقات به دست آورد و در نهایت فرآیند تیمار حرارتی ترمو چوب یا ترموود توسط انجمن ترموود فنلاند و با همکاری صنایع محصولات چوبی وارد عرصه بازار شد طوری که امروزه ترموود مطابق تحقیقات به عمل آمده توسط این انجمن تولید و عرضه می شود .

 

 

نمای ساختمان با چوب ترموود

 

 

قیمت ترموود :

 

قیمت چوب ترموود را عوامل زیر تعیین می کنند :

 1. نوع چوب ترموو شده
 2. طرح چوب ترموو شده
 3. رنگ چوب ترموو شده
 4. متر محیط
 5. نوع اجرا
 6. نوع فرآیند حرارت دهی چوب ترموود نیز می تواند در قیمت چوبها دخیل باشد .
 7. پرداخت چوب با استفاده از تجهیزات و ابزارهای متعددی انجام می پذیرد و نوع پرداخت چوب به شیوه های متفاوتی اجرا می شود که در قیمت چوب ها تعیین گذار است .
 8. مواد اولیه که در ساخت چوب ترموود بکار می رود در قیمت چوب های ترموود تولید شده تاثیر گذار هستند .
 9. ضخامت چوب ها
 10. رنگ چوب ترموود

 

چوب ترموود توسط کشورهای متفاوت تولید می شود که در کشور ما بیشتر از نوع ایرانی و ترک استفاده می کنند . نوع فنلاندی بالاترین کیفیت و قیمت را دارد .

 

نما ، کف و دیوار چوبی ترموود

 

 

انواع چوب درختانی که برای ساخت چوب ترموود مورد استفاده واقع می شوند کدامند ؟

 

ترموود به دلیل داشتن خاصیت هایی که دارد از چوب های خاصی حاصل می شود و چوب های بکار رفته می بایست از کیفیت لازم برخوردار بوده و نمی توان هر چوبی را به ترموود تبدیل نمود.

این کیفیت فقط در بعضی از قسمت های جنگل سوئد و فنلاند یافت می شود و فنلاند پیشتاز تولید ترموود می باشد و از گونه های چوب های متعدد برای تیمار حرارتی و تولید چوب ترمود بهره می برد و قیمت ترموود نسبت به نوع چوب بکار رفته متغیر است.  اگر بخواهیم چوب های بکار رفته برای تولید ترموود را معرفی نماییم می توان به نوئل (Picea abies) ، کاج (Pinus sylvestris) ، صنوبر (Populus tremula) ، توس (Betula pendula) ، زبان گنجشک (Fraxinus excelsior) ، کاج رادیانا (Pinus radiata) ، توسکا (Alnus glutinosa)  ، لاریکس (Larix sibirica) و راش (Fagus silvatica) اشاره نمود.

 

 

کاربردهای چوب ترموود

 

 

انواع ترموود :

 

1) انواع ترموود از نظر روش تولید :

 

یکی از اقسام ترموود مبتنی بودن بر روش تولید است ، برای این تقسیم بندی ، ترموود را به دو رده یا کلاس تقسیم می کنند که به شرح زیر می باشد :

 

ترمو- اس (Thermo-S) :

در این رده بندی S مخفف Stability به معنای ثبات و پایداری است و هدف از ایجاد ترموود با این کلاس مقاومت و پایداری آن در برابر شرایط محیطی است ، برای همین در این روش چوب را تا دمای 180 درجه سانتیگراد حرارت می دهند تا مقاومت آن را بالا ببرند . بنابراین محصولاتی که با استفاده از این روش تولید و عرضه می شوند با توجه به میزان رطوبت محیط ، چیزی مابین 6 تا 8 درصد تغییر ابعاد یا تورم دارند . از گونه های سوزنی این محصول برای محیط های داخلی ساختمان ها همچون مبلمان داخلی ، اتصالات در محیط خشک ، در و پنجره ، سونا و از نوع پهن برگ آن برای اتصالات در هر نوع شرایط آب و هوایی مانند کف پوش ها ، مبلمان فضای شهری و سونا استفاده می شود .

 

ترمو- دی (Termo-D) :

در این کلاس D مخفف کلمه Durability به معنی دوام است و هدف و ویژگی مدنظر برای این محصول دوام طبیعی آن است که بسیار حائز اهمیت می باشد ، برای همین منظور در فرآوری تولید این محصول چوب را تا دمای 220 درجه سانتیگراد حرارت داده و استحکام آن را در برابر شرایط محیطی بالا می برند . این روش تیمار سبب می شود محصول دوام فوق العاده ای داشته باشد و بتوان در محیط های باز از آن استفاده نمود . میزان رطوبت و شرایط دمایی این چوب بین 5 تا 6 درصد تغییر بعد و تورم دارد . کاربردهای این چوب برای مکان های بیرونی همچون ساخت درب های بیرونی ، چوب نما و دیوار ، تابلو چوبی مغازه ، سونا ، سرویس بهداشتی و حمام و همچنین فضای مبلمان شهری می باشد .

 

 

ساخت خانه با چوب ترمو

 

 

2) انواع ترموود از نظر گونه چوب

 

بخش بندی دیگر ترموود بر اساس گونه چوب هایی است که برای حرارت دهی استفاده می شود این چوب ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم نمود :

 

ترموود با چوب نرم (Soft Wood) :

چوب های نرم از درختان سوزنی برگ همچون سرو ، صنوبر و کاج حاصل می شود . نرم چوب ها نسبت به سخت چوب ها کمی ضعیف تر و شکننده تر هستند و دانستیه یا چگالی کمتری نسبت به چوب های سخت دارند و به دلیل سبکی و قیمت ارزان در صورت گذراندن فرآیند ترموود قابل استفاده در نمای ساختمان می باشند .

 

نمای ساختمان

 

ترموود با چوب سخت (Hard Wood) :

سخت چوب ها از درختان پهن برگ بوجود می آیند که از پرطرفدارترین آنها در دنیای صنعت می توان به چوب ون اشاره نمود و بقیه چوبها با استفاده از چوب درختانی نظیر گردو ، صنوبر ، بلوط ، افرا ، ماهون ، گیلاس ، راش و زبان گنجشک تولید می شوند . اگر تمایل به اجرای نمای ساختمان چوبی با طرح های ویژه دارید استفاده از سخت چوب ها برترین گزینه است .

 

اجرای نمای ساختمان

 

3) انواع ترموود از نظر ابعاد و پروفیل :

 

پروفیل های چوب ترموود با طول 3 یا 6 با مقطع هایی در طرح ها و ابعاد متعدد در بازار موجود هستند علاوه بر آن پروفیل ها در دو نوع شیاردار و بدون شیار به فروش می رسند .

 

 

اجرای نمای چوبی

 

 

چوب نما چیست ؟

 

نمای چوبی یک نمای کلاسیک و مدرنیته محسوب می شود و به همین دلیل این روزها طرفداران زیادی را جذب خود کرده است . علاوه بر آن افراد زیادی برای ساخت تابلوی تبلیغاتی و یا تابلو مغازه از ترموود استفاده می نمایند . ترموود یک چوب بسیار مقاوم است که جلوه و زیبایی خاصی را به نمای مغازه شما می دهد . قیمت تابلو ترموود نسبت به سایر تابلو های تبلیغاتی مرقون به صرفه است و افراد می توانند نمای ساختمان و مغازه خود را با نمای چوبی یا ترموود به صورت ترکیبی و در رنگ های مختلف تزیین نمایند .

 

 

نمای ساختمان با ترکیب چوب ترموود

 

 

مراحل تیمار حرارتی چوب ترموود :

 

پروسه تیمار حرارتی چوب ترمووود در چند فاز یا مرحله انجام می پذیرد که به شرح زیر می باشد :

گام نخست : ابتدا چوب در ابعاد مختلف برش داده می شود سپس دمای چوب با کمک بخار آب و گرما با سرعت به دمای 100 درجه سانتی گراد رسانده می شود . در این مرحله از کار ، دما به تدریج تا 130 درجه سانتیگراد بالا برده شده و از بخار برای محافظت و عدم ترک برداشتن چوب و عدم نفوذ فعل و انفعالات شیمیایی به داخل بافت چوب کمک گرفته می شود . پس از گذراندن این مرحله دمای چوب را حدودا به صفر می رسانند تا چوب خشک شود .

گام دوم : در این مرحله از کار  با توجه به رده بندی ، ترموچوب را ما بین 180 تا 215 درجه سانتیگراد حرارت می دهند و پس از اینکه چوب به دمای مورد نظر رسید در آن دما نگه داشته می شود تا صمغ و رطوبت چوب به صورت کامل خارج شود و چوب به رنگ قهوه ای روشن در بیاید ، در این مرحله هم از بخار آب برای عدم آتش گرفتن چوب استفاده می کنند .

گام سوم : این مرحله شامل رطوبت دهی چوب است که با روش باران استوایی و پاشیدن آب به روی چوب ها ، دمای چوب کاهش می یابد و به دمایی متعادل با رطوبت مورد نظر می رسد که این رطوبت حدود 4 تا 6 درصد می باشد . در این مرحله فرآیند تولید چوب به پایان می رسد و بخش عمده ای از رزین چوب خارج شده و قسمت باقیمانده نیز به شکل بلوری و بدون ضرر در می آید . در طول این فرآیند به علت اینکه به چوب با دمای بسیار بالا حرارت داده می شود زنجیره های قندی شکسته و اسیدهای چوب تجزیه شده و یک محصول عاری از هر گونه مواد شیمیایی و مواد مغزی برای حشرات چوب خوار تولید می شود .

 

 

کاربرد ترموود در فضای خارجی

 

 

نحوه حفاظت از نمای چوبی :

 

جهت حفاظت از نمای چوبی ترموود  از نوعی واکس که جهت افزایش براقیت و مقاومت چوب های ترموود بکار می رود ، استفاده می کنند . واکس چوب ترموود با پایه رنگ ، لاک الکل و روغن بکار می رود .

 

 

نمای ساختمان چوبی

 

 

نصب چوب ترموود :

 

با توجه به نوع زیرسازی ، چوب ترموود به سه شیوه متفاوت قابل نصب است :

 • پیچ از رو
 • فاق و زبانه
 • نصب با کلیپس

 

روش زیرسازی چوبی :

اگر بخواهیم از روش زیرسازی چوبی استفاده کنیم ، زیرسازی چوبی به شکل عمود بر پروفیل های چوب نما اجرا می شود سپس توسط پیچ هایی استاندارد ، پروفیل های آن روی زیرساز نصب می شود .

روش استفاده از کلیپس :

در این روش زیرسازی توسط آهن کشی و یا پروفیل گالوانیزه انجام می شود و چوب های ترمو با استفاده از کلیپس به زیرسازی متصل می شوند و خاصیتی که این روش نسبت به روش اول دارد این است که پیچ ها در نمای چوبی مشاهده نمی شوند اما قیمت اجرای چوب نما با این روش بالاتر خواهد بود.

روش استفاده از زیرساز فلزی :

اگر نوع زیرساز فلزی باشد از قوطی های فلزی که از قبل توسط جوش بر روی کار ثابت شده اند ، در اندازه های 40*10 و یا 50*50 استفاده می شود . برای اجرای این روش لازم است چوب ها  50 سانتی متر از یکدیگر و 7 سانتی متر از لبه ها فاصله داشته باشند . برترین گزینه ای که می توانید توسط آن چوب ترموود را به زیرساز فلز متصل کنید ، پیچ سرمته است .

روش استفاده از زیرساز سیمانی :

اگر زیرساز از نوع سیمان باشد می بایست ضخامت 4 سانتی متری بین دیوار و چوب ترموود در نظر گرفته شود اما زیرسازی فلزی برای اجرای نمای چوبی ترموود بهتر از زیرسازی سیمانی است زیرا سیمان به مرور زمان و با توجه به شرایط آب و هوایی تغییر شکل و حالت می دهد .

 

 

نصب ترموود

 

 

 

روش های سنتی جهت نصب با استفاده از میخ و چکش بود اما امروزه برای راحتی کار از تفنگ میخ زنی استفاده می شود . استفاده از پیچ به جای میخ سبب افزایش استحکام می شود و با توجه به پهنای چوب ، میزان استفاده از پیچ ها کاهش یا افزایش پیدا می کند .

 

 

اجرای کف و دیوار با چوب ترموود

 

 

نحوه نصب چوب ترموود در کف و نما :

 

برای نصب چوب ترموود در نما می بایست چوب در ابعاد 25*45 و 25*25 میلی متر اجرا شود و با فاصله 50 سانتی متری از یکدیگر بر روی نما اجرا شوند.

برای نصب چوب در کف ، اندازه چوبها بهتر است  50*40   میلی متر باشد و با فاصله های 40 سانتی اجرا  شوند .

فاصله مجاز برای نصب 80 سانت می باشد و طول شاخه های چوب زیرسازی معمولاً دو متر است و در ازای هر یک متر مربع چوب ترموود از 3 متر طول چوب زیرسازی استفاده می شود .

 

 

زیرسازی ترموود

 

 

اجرای ترموود :

جهت اجرای چوب ترموود از پروفیکس و یا پیچ استفاده می شود که پروفیکس برای چوب هایی که دارای ضخامت 25 میلی است کاربرد دارد . پیچ ها در دو رنگ تیره و روشن ساخته می شوند و دارای جنس stainless steel  و مواد گالوانیزه می باشند .

 

رنگ بندی چوب ترموود

 

مراحل رنگ آمیزی چوب ترموود :

 

فرآیند رنگ آمیزی چوب ترموود شامل سه مرحله می باشد :

 

رنگ پایه ترموود :

در این مرحله چوب ها در داخل وان هایی با فضای کاملاً بسته قرار می گیرند تا نفوذپذیری رنگ در داخل چوب ها به صد در صد برسد این فرآیند یک روز زمان می طلبد و Walty Aqua Base نام دارد .

 

افزودن ماده رنگی :

در این مرحله رنگ مدنظر در دو مرحله آستر و رویه و با استفاده از تنظیف بر روی چوب ها اعمال می شود .

 

اسپری کردن :

تزریق ماده شفاف یا پایه آب بر روی چوب های ترموود (top coat ): برای مقاوم کردن چوب ها در برابر عوامل محیطی از جمله اشعه ماورالبنفش ، در این مرحله مواد نگهدارنده بر روی آنها اسپری می شود .

 

 

چوب ترموود تیمار شده

 

 

کاربرد ترموود در فضای داخلی و خارجی :

 

ترموود در فضای خارجی جهت نماسازی و یا ساخت انواع تابلو مغازه چوبی کاربرد دارد.

 

تابلو مغازه چوبی

 

تابلو مغازه ای که با استفاده از چوب ترموود ساخته می شود تابلو ترموود نام دارد که در صورت کسب اطلاعات کاملتر در مورد آن می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید .

 

تابلو ترموود با قیمت مناسب

 

کاربردهای ترموود:

 • کفپوش فضای داخلی و بیرونی
 • نمای بیرونی ساختمان یا چوب نما
 • می توان یک تابلو چوبی تبلیغاتی ساخت و به عنوان تابلو مغازه یا تابلو سر درب نصب نمود.
 • بکار بردن در دکوراسیون داخلی
 • سایه بان و لوور
 • آلاچیق و پرگولا
 • درب و پنجره و زیر سقف
 • روف گاردن
 • سونا
 • استخر
 • قرنیز
 • کف
 • پله

 

 

تابلو مغازه چوبی

 

 

ویژگی های ترموود یا چوب ترمو :

1) دوام و ثبات ابعاد :

پس از فرآوری و تیمار حرارتی چوب ، میزان رطوبت چوب چیزی حدود 4 تا 6 درصد کاهش می یابد و همین امر سبب پدید آمدن یک ویژگی خاص به نام تعادل رطوبتی می شود . درکل جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محیط پیرامون آن به صورت شگفت انگیزی پایین می آید و همین امر تاثیر بسزایی در ثبات ابعاد ، کاهش ترک خوردگی و افزایش چشم گیر خواص عایق بودن الوارهای چوب ترموود دارد.

2) ایستادگی در برابر پوسیدگی و حمله حشرات :

چوب ترموود را به دلیل حرارت دهی بالا و شکستن و تجزیه شدن زنجیره های قندی آن و عدم داشتن منبع مغذی برای حشرات و قارچ های مولد پوسیدگی ،  می توان در هر محیط باز و محیط های بسته با خیالی آسوده بکار برد .

3) فاقد صمغ بودن ، یکنواختی و خلوص چوب :

به دلیل گذاراندن الوارهای چوب ترموود تحت عمل فرآیند حرارت دهی ، کلیه مواد مضر و رزین آن همچون فرمالدهیدها حذف شده و باکتری های موجود در چوب از بین می روند و در نهایت ماده ای خالص و استریل که دارای رنگ و حالت یکنواخت است  برای مصارف متعدد محیط های داخلی و محیط های خارجی تولید می شود .

 

 

ساخت سونا با چوب ترموود

 

 

مزایای ترمووود :

 • نصب سریع و آسان
 • ثبات و دوام در برابر ساییدگی و شرایط محیطی
 • امکان برش و ایجاد مدل های قوس دار
 • امکان نصب و جداسازی آسان
 • امکان جابه جایی و انتقال به مکان دیگر
 • نگهداری و شستشوی آسان

 

 

دیوارپوش ترموود

 

 

معایب استفاده از چوب ترموود :

 • بدلیل اینکه چوب ترموود از برش درختان جنگلی حاصل می شود گاهی اوقات می تواند صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد کند .
 • چوب ترموود در برابر حرارت ، مقاومت مکانیکی خود را از دست می دهد .
 • قیمت چوب ترموود برای اجرا نیاز به هزینه بالایی دارد .

 

 

سقف چوبی

 

 

در هنگام انتخاب ترموود چه نکاتی را مدنظر قرار دهیم ؟

1) ضخامت پروفیل ها : حداقل ضخامت پروفیل برای کاربردهای متعدد 2 سانتی متر است و کمتر از آن نامناسب می باشد .

2) تراکم ترموود : هر چه تراکم ترموود بالاتر باشد مقاومت بیشتری خواهد داشت.

3) برند معتبر : خرید هر محصولی بر مبنای برند شناخته شده مطمئن تر خواهد بود .

4) تنوع پروفیل : اینکه آیا شرکت عرضه کننده ترموود ، پروفیل شما را ارائه می دهد یا نه ؟