حروف برجسته فلزی ‏

حروف برجسته فلزی ‏

حروف برجسته فلزی :

حروف برجسته فلزی که نوع استیل آن با نام تابلو استیل شناخته می شود یکی دیگر از انواع حروف برجسته در حوزه تابلوسازی به شمار می آید که همچون حروف نئون پلاستیک و یا حروف برجسته تابلو چلنیوم حاوی برجستگی و لبه کار می باشد . جنس رویه و لبه حروف هر دو همانطور که از نامش عیان است فلز می باشد و می توان از انواع فلزات همچون استیل ، مس ، آهن و برنز برای ساخت حروف فلزی استفاده کرد .  با ورود تکنولوژی به حوزه تابلو سازی امکان ساخت حروف ترکیبی فراهم شده است و می توان حروف برجسته فلزی را با حروف برجسته چلنیوم و حروف برجسته پلاستیک و یا پلکسی ادغام کرد و یک تابلو حروف ترکیبی زیبا فراهم نمود ، در این حالت با یک تیر دو نشان می زنیم هم می توانیم زیبایی استیل را داشته باشیم و هم می توانیم از زیبایی های حروف برجسته پلاستیک ، چلنیوم یا پلکسی گلاس بهره مند شویم ، ساخت تابلو به این شیوه این چنین است که رویه حروف از جنس پلاستیک ، چلنیوم یا پلکسی است و لبه می تواند از نوع استیل یا فلزهای دیگر باشد .

 

 

تابلو فلزی به دو صورت بانور و بدون نور قابل اجراست ، به علت اینکه فلز نمی تواند نور را از خود عبور دهد این تابلو معمولا در مکان هایی که نیاز به نور ندارند نصب می شود اما اگر بخواهید از نور برای تابلوی تبلیغاتی خود بهره ببرید این حروف به شکل حروف برجسته نور اندریک یعنی نور از پشت ساخته می شوند ،  در این صورت نور لامپ های اس ام دی از پشت حروف بر روی زمینه تابیده می شود و جلوه زیبایی برای تابلوی تبلیغاتی شما به ارمغان می آورد .

نحوه ساخت تابلو فلزی :

مرحله اول : مانند طراحی سایر حروف برجسته ، برای ساخت تابلو حروف فلزی نیز ابتدا حروف مدنظر مشتری توسط نرم افزارهای کامپیوتری طراحی می شود و فونت و ضخامت حروف مشخص می گردد .

مرحله دوم : در این مرحله برش طرح حروف برجسته  با استفاده از CNC  از روی طرح یا توسط پلات گرفتن انجام می پذیرد ، می توان این مرحله را توسط قیچی دستی نیز انجام داد اما استفاده از قیچی دستی سبب ایجاد لبه های خش دار و برنده می شود در صورتی که دستگاه برش لیزری این عمل را به آسانی و با لبه های صاف ظرف مدت کوتاهی به انجام می رساند .

مرحله سوم :  پس از برش حروف برجسته فلزی ، نوبت به آماده سازی لبه های یک تا چهار سانتی متری و چسباندن لبه ها به دور طرح برش خورده می رسد . در حروف برجسته گالوانیزه برای لبه کاری و چسباندن لبه کار بر روی طرح از قلع استفاده می شود اما اگر بخواهیم از رنگ های کوره ای بهره ببریم برای چسباندن لبه بر روی بدنه حروف می بایست از زرجوش استفاده کنیم .

حالا چرا زرجوش ؟

علت این امر آن است اگر از زرجوش استفاده نشود در حین حرارت دهی در کوره لبه از رویه جدا می شود .

پس از چسباندن لبه ها بر روی بدنه حروف ، نوبت به سمباده زنی دور حروف و از بین بردن لبه های تیز و برنده می رسد که این کار یا توسط دستگاه صورت می پذیرد و یا توسط برس های سیمی یا سنباده های نرم توسط دست تابلوساز انجام می گیرد .

مرحله چهارم : حروف برجسته فلزی که از نوع حروف استیل ساخته می شوند نیاز به رنگ ندارد اما اگر از سایر متریال ها استفاده کرده اید در این مرحله از کار نوبت به رنگ آمیزی حروف یا به اصطلاح استروک دادن حروف می رسد .

منظور از استروک دادن چیست ؟

استروک دادن یعنی استفاده از لایه ای اضافی بر روی لایه اصلی 

سپس آینه کاری کردن یا همان گالوانیزه انجام می پذیرد . حروف برجسته فلزی قابل پیاده سازی در رنگ های متنوع می باشند ، پس از ساخت حروف در کارگاه تابلوسازی ، حروف با استفاده از تینر شسته می شوند و با بهره گیری از رنگ های پلی اورتال رنگ آمیزی می شوند .

مرحله پنجم  : اگر می خواهید تابلو فلزی با نور داشته باشید در این مرحله نوبت به نوردهی حروف برجسته فلزی می رسد . در این مرحله از کار ، لامپ های اس ام دی در یک فضای خالی مابین زمینه و حروف گنجانده می شوند که پس از روشنایی لامپ های اس ام  دی نور به سطح حروف تابیده شده و یک تابلوی تبلیغاتی زیبا به نمایش می گذارد .

مرحله ششم  : نصب تابلو در محل و انتقال اضافات به پشت کار و برطرف سازی عیوب می باشد .

 

 

 

 

 

در فرآیند ساخت تابلو حروف برجسته فلزی چند نکته مدنظر می باشد که به شرح زیر هستند :

از جمله فلزهایی که برای ساخت تابلو فلزی مورد استفاده واقع می شود می توان به مس ، برنج ، استیل ، آهن اشاره نمود ، اینکه چه نوع فلزی را برای ساخت تابلو فلزی خود انتخاب می کنید بسیار اهمیت دارد زیرا این نوع فلز است که تعیین کننده رنگ آن است و تنها فلز گالوانیزه قابل رنگ آمیزی است . فلز استیل خود حاوی سه رنگ طلایی ، نقره ای و مشکی مات و براق است و به دو شکل خش دار و ساده قابل ساخت می باشد که بیشترین کاربرد را نوع طلایی دارد . اما اگر هنگام ساخت تابلو تبلیغاتی  از جنس مس یا برنج استفاده نموده اید ،  پس از مدتی حروف ساخته شده کدر می شوند و نیاز به پرداخت مجدد دارند که امروزه دیگر استفاده از این نوع اجناس منسوخ شده است  .

در اینجا می خواهیم یک سوال مطرح کنیم

منظور از گالوانیزه چیست ؟

گالوانیزه پوشاندن فلزات متعدد است . در واقع یکی از روش هایی که از پوسیدگی فلزات ممانعت به عمل می آورد گالوانیزه نمودن آن است یعنی پوشش فلز مادر توسط لایه ای از فلز محافظ .

روش های زیادی برای اعمال فرآیند گالوانیزه ورق های فلزی موجود است که بهترین نوع آن گالوانیزه نمودن ورق های آهنی روغنی می باشد یعنی غوطه ور کردن ورق های آهنی در مواد مذاب . میزان پوشش گالوانیزه ای که بر روی ورق های متعدد اعمال می شود متفاوت است و به میزان جرم پوشش فلز روی ZN آن ها بستگی دارد که عددی ما بین 100 تا 350 گرم بر متر مربع می باشد . هر چقدر از سطح  فلز دورتر می شویم میزان درصد آهن موجود در لایه های متعدد کمتر می شود . لایه خارجی فولاد گالوانیزه حاوی بلورهای روی می باشد ، لایه خارجی چکش خوار بوده و 40 تا 90 درصد ضخامت کلی پوشش گالوانیزه را ساپورت می کند . قبل از شروع عمل گالوانیک می بایست ابتدا سطح فلزات را برای قرارگیری پوشش گالوانیزه آماده کنیم ، زیرا عدم آماده سازی سطح سبب ناقص ماندن فرآیند گالوانیزه می شوند و در مراحل بعدی کار مشکلاتی فراهم می نماید که همه ناشی از عدم آماده سازی سطح می باشد .

آماده سازی سطح فلزات برای انجام عمل گالوانیزه شامل مراحل زیر می باشد :

تمیزکاری سطح : سطح فلزات با استفاده از محلول قلیایی داغ یا حمام اسیدی پاک می شود .

از بین بردن اکسید آهن : این مرحله از کار با بهره گیری از محلول اسید سولفوریک یا هیدروکلریک اسید اکسید آهن انجام می شود یا می توان با شن و ماسه یا از طریق قلع ، زنگ را به طور کامل از روی سطح فلزات پاک کرد .

شستن سطح حروف : شستشوی سطح فلزات معمولا با استفاده از محلول آمونیوم کلرید انجام می پذیرد . در این مرحله کلیه اکسید های باقی مانده از روی سطح فلزات حذف می شوند و یک لایه محافظ فولادی برای ممانعت از شکل گیری اکسیدهای بیشتر بر روی سطح فلزات قبل از اینکه آنها را در حوضچه مواد مذاب بخوابانیم تشکیل می شود.

ویژگی های حروف برجسته فلزی :

1) قیمت تابلو فلزی نسبت به تابلوهای دیگر نظیر تابلو چلنیوم مناسب تر و مقروم به صرفه تر  است و اگر نمی خواهید هزینه بالایی برای ساخت تابلو تبلیغاتی خود صرف کنید و می خواهید تابلو تبلیغاتی زیباتری داشته باشید تابلو فلزی می تواند انتخاب مناسبی باشد .

2) با استفاده از فلز گالوانیزه می توانید تابلوی تبلیغاتی که مطابق با رنگ مدنظر شماست سفارش دهید .

3) اگر قصد دارید تابلو تبلیغاتی مدنظر شما برای طولانی مدت مورد استفاده بهینه واقع شود ، تابلو حروف برجسته فلزی به علت مقاوم بودن در برابر شرایط جوی و آب و هوایی انتخاب مناسبی است .

4) قیمت تابلو حروف برجسته فلزی بسیار مناسب و مرقوم به صرفه است اما اگر قصد دارید از رنگ کوره ای استفاده نمایید سفارش تابلو فلزی زمانی از لحاظ قیمت بهینه تر است که تعداد حروف زیاد باشد و اگر تعداد حروف و محیطی که در تابلوی تبلیغاتی شما اشغال می کنند کم باشد از لحاظ اقتصادی استفاده از رنگ کوره ای دارای هزینه بسیار بالایی می باشد .

5) اگر هنگام سفارش تابلو فلزی نوع فلز را استیل در نظر گرفته اید این نکته حائز اهمیت است که ورق های استیل دارای دو نوع ورق استیل بگیر و ورق استیل نگیر می باشند . نوع اصلی که توسط آهنربا هم جذب نمی شود ورق استیل نگیر است که دارای دوام و پایایی است .

6) به دلیل نوع جنس ورق های فلزی ، هیچ گونه کثیفی و تیرگی و گرد و غبار برروی این ورق ها ایجاد نمی شود و در صورت کثیف شدن نیز به سادگی تمیز و براق می شوند .