تابلوسازی یکی از برترین مدل های تبلیغاتی است که می تواند پاسخگوی نیاز هر مخاطبی با هر سلیقه ای باشد و به صورت شبانه روزی اقدام به معرفی برند تجاری در نقطه کسب و کار نماید.

از جمله تابلوهای تبلیغاتی که در کارگاه تابلوسازی توسط دست هنرمند تابلوساز طراحی و به معرض نمایش گذاشته می شود، می توان به تابلو چلنیوم، تابلو استیل، تابلو وکیوم، تابلو ال ای دی، تابلو نئون، تابلو فلکسی، تابلو لاسوگاسی، تابلو پیکسلی، تابلو پولکی، تابلو لایت باکس، تابلو کامپوزیت، تابلو ترموود و دیگر موارد اشاره نمود.

در این مطلب مفصلاً در مورد تابلو فلزی به بحث و گفتگو می پردازیم.

همراه ما باشید.

تابلو فلزی

تابلو فلزی نوعی از تابلوهای تبلیغاتی پرفروش در دنیای تابلوسازی است که از گذشته های دور تا به امروز با استفاده از فلزات متعدد به صورت تک فلزی و یا ترکیبی از فلزات و دیگر متریال ها ساخته و پیاده سازی می شود.

تابلو فلزی چیست؟

همان طور که از نامش پیداست تابلو فلزی تابلویی است که با استفاده از فلز ساخته می شود . حال می پرسید از چه نوع فلزاتی می توان تابلو فلزی را ساخت؟

انواع فلزات تابلو فلزی

 • برنج

 • برنز

 • مس

 • آهن

 • روی

 • استیل

در واقع تابلو فلزی یک نوع تابلو تبلیغاتی است که همچون تابلو چلنیوم و تابلو نئون پلاستیک قابلیت برجستگی و لبه کاری دارد و  با حروف برجسته فلزی طراحی می شود.

این تابلو با استفاده از فلزاتی ساخته می شود که از مقاومت بالایی برخوردارند اما به دلیل اینکه این نوع فلزات به مرور زمان دچار تغییر رنگ و کدری می شوند در حال حاضر کمتر مورد سفارش قرار می گیرند.

امروزه اکثریت صاحبین مشاغل برای سفارش تابلو فلزی، نوع فلز را استیل انتخاب می کنند و یک تابلو استیل با درخشندگی فوق العاده به نمایش می گذارند . زیرا استیل دارای ثبات رنگ، عدم زنگ زدگی، درخشندگی و براقیت است و توانسته جایگاه خوبی را در حوزه تابلوسازی برای خود کسب کند.

تابلو فلزی شیک و زیبا
تابلو فلزی شیک و زیبا

انواع تابلو فلزی

 • تابلو فلزی مسی
 • تابلو فلزی آهنی
 • تابلو فلزی استیل
 • تابلو فلزی روی
 • تابلو فلزی برنجی
 • تابلو فلزی گالوانیزه

انواع حروف برجسته فلزی

حروف برجسته فلزی را می توان به انواع زیر تقسیم بندی نمود :

 • حروف برجسته فلزی استیل
 • حروف برجسته فلزی مسی
 • حروف برجسته فلزی برنجی
 • حروف برجسته فلزی گالوانیزه
 • حروف برجسته فلزی برنزی
 • حروف برجسته فلزی روی
 • حروف برجسته فلزی آهنی

قیمت حروف فلزی

قیمت حروف برجسته فلزی بر اساس متر محیط و نوع فلز بکار رفته و نحوه رنگ آمیزی و جلاسازی حروف برجسته تعیین می شود . حروف برجسته آهنی بالاترین قیمت را به دلیل بالا بودن قیمت آهن به خود اختصاص داده است .

قیمت تابلو فلزی

قیمت تابلو فلز با توجه به نوع فلز و رنگ آمیزی آن متفاوت است .  در کل قیمت تابلو فلزی نسبت به قیمت تابلو چلنیوم و یا قیمت تابلو وکیوم مرقوم به صرفه تر می باشد و به عوامل زیادی از جمله موارد زیر بستگی دارد :

 • اندازه و متراژ تابلو فلزی
 • جنس متریال های مصرفی
 • نوع فلز مصرفی
 • برند فلزات
 • لامپ های اس ام دی
 • قطر حروف
 • ضخامت حروف
 • ارتفاع تابلو
 • محتوای تبلیغاتی مندرج در تابلو یا همان مترمحیط
 • پاورهای فن دار خنک کننده
 • تایمر

گروه تبلیغاتی سامان لیستی کامل در مورد قیمت حروف فلزی و استیل ارائه نموده است که می توانید آن را مشاهده کنید.

قیمت حروف فلزی رینگی
قیمت حروف فلزی رینگی

 

قیمت حروف استیل با پایه مفتول
قیمت حروف استیل با پایه مفتول

 

قیمت حروف استیل بی نور
قیمت حروف استیل بی نور

 

قیمت حروف استیل پلاستیک
قیمت حروف استیل پلاستیک

 

قیمت حروف استیل دوغی
قیمت حروف استیل دوغی

 

قیمت حروف استیل رینگی
قیمت حروف استیل رینگی

 

انواع کاربردهای تابلو فلزی

تابلو فلزی برای مصارف مختلف از جمله موارد زیر سفارش داده می شود.

تابلو فلزی مغازه

تابلو فلزی مغازه به تابلویی می گویند که در ساخت حروف برجسته موجود بر روی تابلو از انواع فلزات استفاده شده است و در صورتی که بخواهید نورپردازی هم داشته باشد، می توانید آن را به صورت ترکیبی سفارش دهید.

به علت پایین بودن هزینه ساخت و دوام و ماندگاری، تابلو فلزی یکی از پرمتقاضاترین نوع تابلوهاست که با استفاده از فلزات متعدد اجرا و پیاده سازی می شود.

تابلو فلزی مغازه معرف نام برند تجاری شما در نقطه فروش است که می تواند به عنوان یک ابزار تبلیغاتی دائمی و شبانه روزی برای کسب مشتریان بیشتر، برند شما را تبلیغ نماید.

تابلو فلز
تابلو فلز

 

تابلو فلزی شرکتی

شرکت ها به دلیل اینکه معمولاً در فضای خارج از شهر قرار دارند، برای سفارش تابلو شرکت نیاز به سفارش تابلو تبلیغاتی درخشان و قابل توجه همچون تابلو چلنیوم را ندارند و براقیت تابلو فلزی خود کفایت می کند.

با تابلو فلزی شرکتی می توانید برندینگ خود را به عموم مخاطبان و ارباب رجوع با قیمت ارزان معرفی نمایید . ساخت حروف برجسته شرکتی و نصب حروف برجسته فلزی شرکتی برای معرفی بخش های متعدد شرکت ها یکی از کاربردهای اساسی تابلو فلزی است.

تابلو فلزی فروشگاهی

فروشگاه ها معمولاً شامل بخش های زیادی هستند و هر بخش حاوی محصولات متنوعی است . شما با استفاده از تابلو فلزی با ابعاد کوچک می توانید بخش بندی مرتبط با محصولات یکسان را به نمایش بگذارید تا مشتریان راحتر به اقلام مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

شما زمانی که به فروشگاه ها مراجعه می کنید نمونه تابلو فلزی زیادی را برای معرفی بخش های متعدد فروشگاه مشاهده کرده اید . حروف برجسته فلزی فروشگاهی معرف بخش های متعدد و محصولاتی است که در چیدمان آن بخش جای گرفته است .

تابلو راهنما فلزی

تابلو راهنما یکی از تابلوهایی است که در مکان های اداری، تجاری، پاساژها و دیگر ساختمان های عمومی مورد استفاده واقع می شود و معمولاً تابلو فلزی یکی از پراستفاده ترین تابلوهایی است که به عنوان تابلو راهنما مورد استفاده قرار می گیرد.

از تابلو راهنما می توان برای مواردی همچون تابلو راهنمای فلزی طبقات، تابلو خروج اضطراری فلزی، تابلو فلزی سر درب اتاق، تابلو ورودی فلزی، تابلو اسامی فلزی و تابلو آویز فلزی جهت معرفی بخش های متعدد یک مکان استفاده کرد.

نصب تابلو راهنما برای کاربردهای مختلف همچون تابلوهای راهنمایی و رانندگی و دیگر تابلوهای نصب شده در مکان هایی همچون ادارات، سازمان ها، شرکت ها، کارخانه ها، فروشگاه ها، مراکز آموزشی، مراکز ورزشی، مراکز درمانی، بیمارستان ها، هتل ها، فرودگاه ها، راه آهن، بانکها و هر مکان دیگری که نیاز به تابلوی راهنما دارد، انجام می گیرد.

حروف برجسته فلزی
تابلو فلز

 

نصب تابلو فلزی

تابلو فلزی به شکل های متعدد قابلیت نصب را دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • نصب با پایه ال
 • نصب با پایه استیل استوانه ای
 • نصب با پایه مفتول
 • نصب با زنجیر
 • نصب با چسب دو طرفه
 • نصب با چسب مایع
 • نصب با پیچ و رول پلاک
تابلو فلز و پایه مفتول
تابلو فلز و پایه مفتول

 

انواع روش های اجرای حروف برجسته فلزی

حروف برجسته فلزی را می توان به شیوه های مختلف همچون موارد زیر اجرا و نورپردازی نمود.

انواع تابلو فلزی

ثبت سفارش تابلو فلزی می تواند به شیوه های متعددی که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم طراحی و پیاده سازی شود.

تابلو فلزی نور اندریک

در این روش تابلوساز بین حروف و زمینه تابلو یک فضا جهت جاسازی لامپ های اس ام دی قرار می دهد . با اجرای این روش هنگام روشن شدن لامپ ها، فضای سایه روشن مدرنی تابلو را احاطه می کند.

تابلو فلزی پلاستیل

در این روش رویه حروف پلاستیک است و لبه ها از فلز ساخته می شود که قابلیت نورپردازی یکنواخت برای آن فراهم است.

تابلو فلزی نئونی

در این روش از نئون برای ساخت حروف بهره می برند.

تابلو فلزی پانچی

فلزات به راحتی قابلیت پانچ شدن دارند بنابراین با پانچ لبه های حروف برجسته فلزی می توان جلوه جذابی را برای تابلو فراهم ساخت.

تابلو فلزی رینگی

تابلو فلزی اگر با استفاده از فلز استیل ساخته شود به شیوه های متفاوتی همچون استیل با رینگ استیل، استیل با رینگ پلکسی گلاس و پلکسی گلاس با رینگ استیل قابلیت اجرا و پیاده سازی دارد.

تابلو فلزی با پایه
تابلو فلزی با پایه

 

مراحل ساخت تابلو فلزی

مرحله اول
در این مرحله تابلوساز برای اندازه گیری و سنجیدن موقعیت تابلو به محل نصب تابلو فلزی رفته و اقدام به اندازه گیری تابلو می نماید.

مرحله دوم
پس از اندازه گیری، تابلوساز با استفاده از نرم افزارهای طراحی که در دست دارد اقدام به طراحی تابلو فلزی و طراحی حروف برجسته و تعیین فونت و ضخامت حروف و نحوه اجرای آن می پردازد.

مرحله سوم
پس از طراحی تابلو فلزی، طرح به کارفرما نمایش داده می شود و با امکاناتی نظیر موکاپ تابلو فلزی می توانید آنچیزی که می خواهد به اجرا در بیاید را به مشتری نمایش دهید تا مشتری با اطمینان خاطر طرح را ببیند و خیالش آسوده باشد و پس از تایید نهایی طرح و قیمت، تابلوساز اقدام به ساخت تابلو فلزی نماید .

مرحله چهارم
در این مرحله حروف برجسته فلزی توسط دستگاه برش لیزری و یا دستگاه سی ان سی، بریده می شود . در گذشته پیش از ورود دستگاه برش لیزری به حوزه تابلوسازی، تابلوساز انواع فلزات را توسط قیچی دستی با دستان خود و یا پلات گرفتن برش میداد.

عملیات برش دستی سبب ایجاد لبه های موج دار و نوک تیز و برنده در فلزات می شد . اما با ورود دستگاه برش لیزری، عملیات برش به راحتی و ظرف مدت زمان کوتاه و بدون ایجاد لبه های موج دار انجام می پذیرد.

مرحله پنجم
در این مرحله تابلوساز اقدام به مونتاژ رویه و لبه ی حروف فلزی می نماید و لبه های یک تا چهار سانت با توجه به مدل طرح تابلو فلزی، با استفاده از ابزار هویه و قلع، به شکلی زیبا به هم مونتاژ می شود.

اگر از فلزات دیگر به جزاستیل استفاده کرده اید لازم است برای استفاده از رنگ های کوره ای و چسباندن لبه و بدنه حروف از زرجوش استفاده شود.

می پرسید چرا ؟

به این علت که برای رنگ آمیزی حروف نیاز به استفاده از رنگ های کوره ای داریم . اگر از زرجوش استفاده نشود در حرارت بالای کوره ممکن است لبه از رویه جدا شود.

پس از مونتاژ لبه و رویه کار سمباده زنی دور حروف و یکنواخت نمودن لبه های موج دار و برنده انجام می پذیرد . حال اگر از حروف برجسته استیل بهره برده باشید نیاز به رنگ آمیزی نیست اما اگر از دیگر فلزات استفاده کرده اید می بایست که آنها را رنگ آمیزی نمایید که این مرحله استروک دادن حروف نامیده می شود.

فرآیند استروک دادن در تابلو فلزی

فرآیند استروک دادن در ساخت حروف برجسته فلزی فرآیندی است که سبب ایجاد یک لایه اضافی بر روی لایه اصلی می شود و پس از آن آینه کاری یا گالوانیزه انجام می گیرد.

برای اعمال ویژگی گالوانیزه بر روی ورق های آهنی، آنها را در داخل مواد مذاب غوطه ور می کنند . قبل از مرحله رنگ آمیزی حروف برجسته فلزی کاملاً شسته شده و سپس با رنگ های پلی اورتان رنگ آمیزی می شوند.

فقط فلز گالوانیزه قابلیت رنگ پذیری دارد به همین دلیل نوع رنگی که می خواهید در تابلوی تبلیغاتی خود به نمایش بگذارید نوع فلز مصرفی را مشخص می سازد . علاوه بر آن گالوانیزه نمودن از پوسیدگی فلزات جلوگیری می نماید.

فلز استیل نیازی به رنگ آمیزی ندارد و خود حاوی رنگ های طلایی، نقره ای و مشکی مات و براق است که در دو مدل خش دار و ساده در بازار موجود می باشد و دارای رنگ ثابتی هستند و به هیچ عنوان و تحت هر نوع شرایط آب و هوایی رنگ آنها تغییر نمی کند و همچنان ثبات خود را حفظ می کنند.

اگر از متریال هایی نظیر مس یا برنج برای ساخت تابلو فلزی استفاده شود هر چند وقت یکبار می بایست فلزات مورد پرداخت مجدد واقع شوند به همین دلیل استفاده از آنها تقریباً منسوخ شده و امروزه فلز استیل و تابلو استیل حرف اول را در ساخت تابلو فلزی می زند علاوه بر زیبایی و براقیت، قیمت تابلو استیل نیز بسیار مناسب و مرقوم به صرفه می باشد.

مرحله ششم
نورپردازی تابلو فلزی است . تابلو فلزی معمولاً بدون نور مورد استفاده اصناف واقع می شود اما اگر می خواهید تابلو فلزی با نور داشته باشید تابلوساز در این مرحله بین حروف برجسته فلزی و زمینه تابلو یک فضای خالی ایجاد می نماید که در این فضا لامپ های اس ام دی جهت تامین نور تابلو تابان فلزی جای داده می شود.

مرحله هفتم
نصب تابلو در محل و انتقال اضافات به پشت کار و اطمینان از صحت روشن شدن لامپ ها در صورت سفارش تابلو تابان فلزی است.

تابلو فلزی لبه طلایی
تابلو فلزی لبه طلایی

 

ویژگی های تابلو فلزی

 • فلزات دوام و مقاومت بالایی در برابر هر گونه شرایط آب و هوایی دارند.
 • اگر از ورق های گالوانیزه استفاده کنید امکان سفارش تابلو با هر رنگ را خواهید داشت.
 • گالوانیزه کردن سبب مقاوم شدن انواع فلزات در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی می شود و زمینه را جهت افزاش مقاومت و کیفیت تابلوهای فلزی فراهم می سازد.
 • بهتر است زمانی از رنگ کوره ای استفاده شود که تعداد حروف زیاد باشد زیرا برای حروف کم استفاده از رنگ های کوره ای مرقوم به صرفه نیست.
 • ورق استیل دو نوع بگیر و نگیر دارد که نوع نگیر آن اصل  است و به راحتی توسط یک آهنربا قابلیت شناسایی دارد زیرا ورق استیل نگیر توسط آهنربا جذب نمی شود.
 • خاصیت براقی و تمیزی خودکار یکی از ویژگی های بارز تابلو فلزی است.
 • ورق استیل به هیچ عنوان گرد و غبار را به خود جذب نمی کند.
تابلو فلز کافی شاپ
تابلو فلز کافی شاپ

 

تابلو فلزی در کجاها و در چه شرایطی قابل استفاده است؟

تابلو فلزی یکی از پرکاربردترین نوع تابلوها است که هم در محیط های باز و هم در محیط های بسته و در هر نوع شرایط آب و هوایی، به عنوان تابلو راهنما در سر درب اتاق ها، تابلو سر در اماکن، تابلو های اداری و بیمارستانی، تابلو مغازه، تابلو فروشگاهی، استند های رومیزی، ساین دیواری، تابلو های مراکز آموزشی، خدماتی، درمانی، راه آهن، ارگان های دولتی، هتل ها، فرودگاه ها، ترمینال ها، بانک ها، مراکز ورزشی و به طور کل در هر کجا که نظر بیفکنیم یک تابلو فلزی به عنوان تابلو راهنما و یا تابلو تبلیغاتی ملاحظه خواهیم نمود.

 سفارش تابلو فلزی

ثبت سفارش تابلو فلزی در گروه تبلیغاتی سامان هم به شکل حضوری و هم از طریق سایت و راه های ارتباطی درج شده و به شکل آنلاین قابل انجام است.

 

در دنیای بازاریابی و تبلیغات که توسط آژانس های تبلیغاتی، کارگاه تابلوسازی، سایت های تابلوسازی و یا مغازه های تابلوسازی انجام می پذیرد روش های متداول تبلیغاتی بیشماری وجود دارد که صاحبین مشاغل با شناخت پل های ارتباطی ما بین خود و مشتریانشان یک یا چند روش ایده آل را برمی گزینند.

انتخاب نوع روش تبلیغاتی جهت دسترسی به مشتریان بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر شما در زمان نامناسب و مکان نامناسب تبلیغی را به نمایش بگذارید که مشتریان نتوانند آنرا ببینند در واقع هزینه تبلیغاتی خود را به بطالت خرج کرده اید.

تبلیغات نه تنها هزینه سربار نیست بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت و یا بلند مدت برای آینده ای درخشان است به شرط آنکه در زمان و مکان و بهتر بگویم در جایی که مشتری حضور دارد و می بیند به نمایش گذاشته شود.

تابلو فلزی طلایی
تابلو فلزی طلایی

 

تبلیغات دنیای رنگارنگی دارد مخصوصاً از زمانی که اینترنت و شبکه های اجتماعی پا به زندگی ما انسان ها گذاشتند نه تنها ارتباطات بلکه نحوه تبلیغات و مشتری مداری را نیز متحول کردند.

با وجود تبلیغات مبتنی بر وب و شبکه های اجتماعی هنوز هم عده کثیری تمایل به استفاده از روش های تبلیغات سنتی دارند و اعتمادی به دنیای وب و شبکه های اجتماعی ندارند.

حتی اگر اعتماد هم داشته باشند باز هم لازم است به صورت فیزیکی و حضوری برخی از خرید های خود را انجام دهند  و نیاز به استفاده از روش های سنتی تبلیغاتی همچنان پابرجاست.

تبلیغات فیزیکی یا همان تبلیغات محیطی از ابتدای شروع روش های تبلیغاتی که به دوران گذشته برمی گردد با ما و تجار و کسبه همراه است و تا به امروز و سالهای بعد نیز یار قدیمی و دیرینه بین تولید کننده، واسطه ها و مشتریان خواهد بود.

تبلیغات محیطی به شیوه های متعددی انجام می شود که کماکان هر یک از ما با چند روش آن آشنا هستیم اما ممکن است با برخی از روش ها و اسامی آنها آشنایی کافی نداشته باشیم.

بنابراین اگر می خواهید برای معرفی برند تجاری خود از روش های تبلیغاتی استفاده کنید اولاً برای عدم شکست و موفقیت در تبلیغات لازم است به عواملی همچون نیاز بازار، نیاز مشتریان، رفتار رقبا و پل های ارتباطی بین خود و مشتریانتان دقت کافی داشته باشید و در این موارد آگاه و بینا باشید تا بتوانید رفتار متناسبی را از خود بروز دهید و در زمینه مناسب اقدام به درج تبلیغات نمایید تا با شکست مواجه نشوید.

از جمله تبلیغات محیطی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • تبلیغات سمپلینگ

 • نصب بیلبورد

 • نصب استند تبلیغاتی

 • خرید یا اجاره تلویزیون شهری

 • استیکرهای تبلیغاتی

 • تبلیغات چاپی

 • استرابورد تبلیغاتی

 • لمپوست بنر

 • تابلوسازی

اما همه روش های نامبرده شده به صورت محدود ارائه می شوند و برخی از آنها مستلزم گرفتن مجوزهایی هستند . تابلوسازی یک روش تبلیغاتی نامحدود است که نصب آن نیاز به مجوز خاصی ندارد و قیمت تابلوسازی نیز نسبت به قیمت دیگر روش های تبلیغاتی با وجود ماندگاری که دارد بسیار مرقوم به صرفه است و تابلو فلزی از مقاومترین تابلوهای تبلیغاتی است.