همه ما زمانی که یک کالای قابل ساخته شدن را سفارش می دهیم، خیلی وسوسه داریم، بدانیم چیزی که در نهایت ساخته می شود چگونه خواهد بود. بنابراین اگر یک ترفندی وجود داشته باشد که ما بتوانیم توسط آن محصول یا طرح نهایی قابل اجرا را پیش از ساخت آن مشاهده کنیم، خیلی عالی می شود. با این کار به راحتی می توانیم ایرادات کار را ببینیم و آنها را رفع کنیم. اگر هم پیشنهاداتی از سوی سازنده جهت زیبایی کار وجود داشت، آن پیشنهادات را بشنویم و در صورت تمایل آنها را در ساخت طرح نهایی اعمال کنیم.

موکاپ در تابلوسازی به چه معناست؟

موکاپ به معنای پیش نمایش یک طرح ترسیم شده است.

موکاپ در تابلوسازی

موکاپ در تابلوسازی به معنای یک پیش نمایش از طرح نهایی ساخت یک تابلو می باشد. زمانی که شما به تابلوساز مراجعه می کنید و یک تابلو را برای مغازه، شرکت یا فروشگاه سفارش می دهید، دوست دارید دقیقاً بدانید که تابلوی ساخته و نصب شده نهایی، چه شکلی خواهد شد. موکاپ تابلو به راحتی این ذهنیت را برای شما تداعی می کند. زمانی که یک تابلو سفارش داده می شود، اولین بخش از کار طراحی آن است. طراحی توسط نرم افزارهای مختلف مثل اتوکد یا تری دی مکس انجام می پذیرد.

پس از اتمام عملیات طراحی در تابلوسازی، علاوه بر تعیین مشخصات کلی کار و قیمت تابلوی تبلیغاتی، پیش نمایشی از طرح به مشتری نشان داده می شود که همان موکاپ تابلو سازی است. مشتری با دیدن طرح به راحتی می تواند ببینید که آیا این همان چیزی است که می خواست یا خیر؟ در صورتی که تمایل داشت به راحتی می تواند تغییراتی اعمال کند، بخش هایی را حذف، اضافه یا اصلاح کند و با خیالی آسوده طرح خود را برای ساخت سفارش دهد.

موکاپ بنر و موکاپ بیلبورد نیز بسیار کارآمد است. طرح های بنرها و بیلبوردها که شلوغ و پیچیده هستند با استفاده از موکاپ به سفارش دهنده نمایش داده می شوند و مشتری با خیال راحت انتخاب نهایی خود را انجام می دهد.

موکاپ تابلو چلنیوم الماسی
موکاپ تابلو چلنیوم الماسی

 

موکاپ (Mockup)

موکاپ یعنی پیش نمایش، این پیش نمایش می تواند برای چیزهای مختلف باشد. مثل لوگو، کارت ویزیت، تابلوهای تبلیغاتی، بیلبورد، پوستر یا قالب سایت. در حقیقت موکاپ یک فایل گرافیکی لایه باز است. موکاپ یکی از مباحث مرتبط با گرافیک است. موکاپ در تابلوسازی نیز کاربردهای زیادی دارد. برای پیش نمایش انواع تابلوهای تبلیغاتی که ساخته می شوند، در صورت تمایل مشتریان یک فایل موکاپ ارائه می شود.

موکاپ ها این امکان را برای شما فراهم می سازند تا بتوانید بدون نیاز به تصاویر صنعتی یا طراحی سه بعدی با چند کلیک ساده طرح مدنظر خود را برای مشتریان نمایش دهید. موکاپ قادر است با بهره گیری از رابط های گرافیکی، طرح مدنظر شما را با استفاده از افکت های خاص به نمایش درآورد.

بسیاری از تکنسین کارها، نمونه طرح لایه باز موکاپ زیادی را در دسترس دارند و به راحتی می توانند طرح مشتری را جایگزین آن طرح ها نموده و نمایشی واقعی از آن چه مشتری در ذهن دارد را برای او ترسیم کنند تا مشتری نسبت به سفارش قطعی خود اطمینان حاصل کرده و بتواند نکات مثبت و منفی طرح مدنظر خود را مشاهده نموده و تغییرات لازمه را پیاده سازی نماید تا  طرح آن چنان که در ذهن او است پیاده سازی شود.

از موکاپ های آماده براحتی می توان برای نمایش طرح های سه بعدی استفاده نمود. بدون ساخت تابلو براحتی می توان پیش نمایش کار را به صورت کاملاً واقعی به مشتریان نشان داد. با این کار مشتریان در مورد نوع انتخاب خود اطمینان پیدا می کنند.

گاهی پیش میاد، از یک طرح که در ذهن داریم بسیار خوشمان می آید، اما بعد از پیاده سازی و مشاهده نتیجه، آنچنان که باید طرح مدنظر نمی تواند نتیجه مطلوبی را که می خواهیم برای ما داشته باشد. شاید تمایل داشته باشیم که بخش هایی از آن را تغییر بدهیم. با استفاده از موکاپ براحتی می توانید طرح مدنظر خود را به صورت کاملاً واقعی مشاهده کنید. قبل از پیاده سازی واقعی طرح، تغییرات مدنظر خود را بر روی آن پیاده سازی کنید.

فرمت فایل موکاپ

یک فایل موکاپ با استفاده از نرم افزار فتوشاپ توسط طراحان، طراحی می شود. سپس به صورت PSD به مشتریان نمایش داده می شود. یک فایل موکاپ توسط یکی از قابلیت های موجود در فتوشاپ با نام اسمارت آبجکت ساخته می شود و به راحتی قابلیت ویرایش و تغییر دارد.

موکاپ تابلو تبلیغاتی
موکاپ تابلو تبلیغاتی

 

موکاپ تابلوهای تبلیغاتی

یکی از برترین ابزارها در دنیای تبلیغات و بازاریابی، تابلوسازی است. تابلوسازی سبب معرفی بیست و چهار ساعته برند شما می شود. با استفاده از موکاپ به راحتی می توانید انواع تابلوهای تبلیغاتی مورد نظر مشتریان را جایگزین طرح ها کنید و به طور واقعی به مشتریان نمایش دهید. تابلوهای تبلیغاتی، تابلوهایی هستند که شما آنها را برای سه کارکرد متفاوت می توانید به نمایش بگذارید.

تابلوهای تبلیغاتی به دو شکل تبلیغات محیطی و تبلیغات سالنی به اجرا گذاشته می شوند. برای ساخت تابلوهای مدرن و امروزی از حروف برجسته استفاده می کنند. حروف برجسته حروفی هستند که در ساخت آنها کمی بعد و حجم بیشتری به حروف تبلیغاتی داده می شود. این حجم و بعد سبب ارتفاع گرفتن حروف از زمینه تابلو می شود و به همین جهت به این حروف، حروف برجسته می گویند .

اگر می خواهید در مورد حروف برجسته و انواع آن اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد می کنیم مقاله انواع حروف برجسته در تابلوهای تبلیغاتی را مطالعه کنید.

موکاپ تابلو های تبلیغاتی سبب می شود که مشتری قبل از اینکه تابلو به مرحله اجرا برسد، یک پیش نمایش از کار را مشاهده کند، در این صورت امکان برطرف سازی عیوب احتمالی راحت تر خواهد بود. چون که که تابلو هنوز در کارگاه تابلوسازی ساخته نشده است و امکان هر گونه تغییر بر روی طرح فراهم است.

موکاپ تابلو چلنیوم

بدلیل اهمیتی که تابلو چلنیوم در تابلوسازی دارد، سفارش دهندگان مصمم هستند هر چه زودتر تابلویی را که قرار است در محل کسب و کارشان نصب شود را ببینند. چون تابلو چلنیوم نحوه نورپردازی های متفاوتی دارد و از متریال های مختلف در ساخت آن استفاده می شود. هر کدام از انواع تابلو چلنیوم می تواند چهره متفاوتی از کار را به نمایش بگذارد. شما با پیش نمایشی از آن می توانید خیال مشتریان را در انتخاب نوع تابلوی تبلیغاتی آنها راحت کنید .

موکاپ تابلو چلنیوم شیک و جذاب
موکاپ تابلو چلنیوم شیک و جذاب

 

موکاپ بنر

بنر تبلیغاتی یکی از پرکاربردترین ابزارها در حوزه تبلیغات و اطلاع رسانی محسوب می شود. در گذشته بنرها بسیار ساده بودند. اما امروزه با ورود دستگاه چاپ بنر، امکان چاپ تصاویر و نوشته در طرح ها و رنگ های متنوع فراهم شده است. با استفاده از موکاپ بنر، براحتی می توانید طرح مدنظر خود را جایگزین نمایید و انواع بنر ها را برای مشتریان با رزولوشن بالا به صورت کاملاً واقعی به نمایش بگذارید.

موکاپ تابلو راهنما

یکی از جذابترین طرح های موکاپ مرتبط به علائم و نشانه هاست که تنوع بسیار زیادی دارند. تابلو راهنما یکی از ابزارهای ضروری در محیط های خصوصی، عمومی، تجاری، اداری و خیابان ها و معابر هستند.

موکاپ تابلو حروف برجسته
موکاپ تابلو حروف برجسته

 

موکاپ تابلو کافه و تابلو مغازه یا تابلو فروشگاه

کلیه ی طرح های مرتبط با تابلو مغازه را می توان جایگزین طرح های لایه باز نمود و برای مشتریان به نمایش گذاشت.

موکاپ استند

شامل طرح هایی در قالب psd می باشد و به راحتی قابل ویرایش و جایگزین هستند. این استندها هم به صورت ایستاده و هم به صورت آویز قابل مشاهده می باشند.

موکاپ بیلبورد شهری

این موکاپ ها دارای افکت چسب کاغذی در اندازه های متفاوت می باشند. با استفاده از چند کلیک ساده به راحتی می توانید قالب خود را جایگزین آن نمایید.

طرح های لایه باز موکاپ

طرح لایه باز موکاپ با طراحی ها و افکت های زیبا در سایت های مختلف به اشتراک گذاشته شده اند.

موکاپ تابلو شرکتی
موکاپ تابلو شرکتی

 

چگونه از موکاپ تابلوسازی استفاده نماییم؟

به راحتی و توسط چند کلیک ساده می توانید از این طرح های زیبا استفاده کنید.

گام اول

فایل های موکاپ معمولاً از نوع psd می باشند. توسط نرم افزار فتوشاپ به راحتی قابل نمایش هستند. دارای فایل های راهنما نیز می باشند. برای استفاده از این فایل ها، در مرحله ابتدایی فایل را توسط نرم افزار فتوشاپ باز کنید. سپس بر روی گزینه smart object دابل کلیک نمایید. سپس صفحه جدیدی باز می شود.

گام دوم

در این صفحه آرم یا طرح مدنظر خود را جایگزین نموده و سپس آن را ذخیره نمایید و صفحه را ببندید.

گام سوم 

پس از انجام این مراحل، طرح مدنظر شما به صورت سه بعدی بر روی موکاپ مونتاژ می شود.

گام چهارم

حالا به راحتی می توانید طرح جدید را مشاهده نمایید.

طرح های تبلیغاتی موکاپ
طرح های تبلیغاتی موکاپ

 

ارائه طرح های تبلیغاتی با موکاپ

با استفاده از موکاپ شما به راحتی قادر خواهید بود طرح ها و محصولات رقبا و مورد سفارش مشتریان را در این فایل جایگزین کنید. تمام ایرادت و اشکالات آن را تحلیل نموده و ایده های جدیدی به آن بیفزایید. با خیالی آسوده یک محصول منحصر به فرد خلق کنید که در دنیای کسب و کار تک باشد و بتواند هدف تبلیغات که همان جذب مشتری است را تداعی کند.

موکاپ حروف برجسته با نمای کامپوزیت
موکاپ حروف برجسته با نمای کامپوزیت

 

دسته بندی موکاپ

موکاپ ها در حوزه های مختلف کاربردهای زیادی دارند. شامل طیف گسترده ای نظیر موارد زیر می باشد.

 • موکاپ کارت ویزیت
 • موکاپ ست اداری
 • موکاپ لوگو
 • موکاپ آرم
 • موکاپ تابلو چلنیوم
 • موکاپ جعبه
 • موکاپ محصولات آرایشی بهداشتی
 • موکاپ پارچه
 • موکاپ بنر تبلیغاتی
 • موکاپ تابلو مغازه
 • موکاپ بیلبورد
 • موکاپ تابلو
 • موکاپ پوستر
 • موکاپ تابلو سر در مغازه
 • موکاپ تابلو تبلیغاتی روی دیوار
 • موکاپ تابلو شرکتی
 • موکاپ تابلو فروشگاهی

وجود این همه طرح به صورت لایه باز سبب شده است تا مشتریان با مشاهده پیش نمایش طرح های مدنظر خود، نسبت به انتخاب طرح ها اطمینان حاصل کرده و با خیالی آسوده سفارش خود را ثبت نمایند.

موکاپ تابلو مغازه
موکاپ تابلو مغازه

 

مزایای استفاده از موکاپ تابلوسازی

 • یک فایل PSD لایه باز است که امکان شخصی سازی در آن فراهم می باشد.
 • وضوح بسیار بالا
 • براحتی توسط نرم افزار فتوشاپ قابل نمایش و جایگذاری هستند.
 • روشی بسیار عالی برای ارائه و معرفی طرح های تابلو های تبلیغاتی و لوگوی شما می باشد.
 • طرح ها زیبا، جذاب و قابل سفارش سازی شده هستند.
 • عکس ها پس از جایگذاری در این فایل ها دارای رزولوشن بالا هستند.                
 • یک احساس واقعی بین مشتری و طرح مدنظر برقرار شده و مشتری به راحتی می تواند طرح را به صورت عینی مشاهده نماید. انتقادات و  پیشنهادات خود را بر روی طرح پیاده سازی کند. با اطمینان و رضایت کامل سفارش خود را به ثبت برساند.
 • سبب می شود که ایده موجود در ذهن شما با تمام جزئیات به مرحله اجرا برسد و پیش نمایشی از طرح در مقابل چشمانتان ظاهر شود.
 • به راحتی می توانید با جایگزین نمودن طرح های رقبای خود در طرح های موکاپ ایده های جدیدی خلق نمایید و یک طرح منحصر به فرد طراحی کنید.
 • سریع ترین راه برای ایجاد طرح های گرافیکی به صورت واقعی و کاملاً حرفه ای می باشد.
موکاپ حروف برجسته
موکاپ حروف برجسته

 

سوالات متداول

آیا برای همه ی تابلوهای تبلیغاتی طرح کشیده می شود؟

بله، برای کلیه ی تابلوهای تبلیغاتی طرح کشیده می شود و در داخل طرح نوع فونت، سایز حروف تبلیغاتی، ضخامت حروف تبلیغاتی و قیمت تابلو تعیین می شود و سپس بعد از توافق با مشتری طرح آماده اجرا می شود.

قیمت موکاپ تابلوهای تبلیغاتی چقدر است؟

قیمت طراحی تابلوهای تبلیغاتی، به طور کل بر روی ساخت تابلو محاسبه می شود.