یکی از روش های تبلیغاتی که نیاز هر کسب و کاری است و تمام مغازه داران، فروشگاهیان و شرکت ها برای معرفی نام برند تجاری خود در نقطه کسب و کار از آن به عنوان یکی از راه های بازاریابی و معرفی برند در کنار دیگر روش ها استفاده می کنند، تابلوسازی است.

تابلوسازی به شیوه های مختلف و با استفاده از متریال های متعدد طراحی و پیاده سازی شده و پس از تکمیل مراحل ساخت در محل مورد نظر نصب می شود.

یکی از تابلوهای تبلیغاتی پرطرفدار و زیبا که می تواند جلوه بصری جذابی را برای محیط تجاری شما فراهم سازد، تابلو وکیوم می باشد.

تابلو وکیوم

تابلو وکیوم یکی از انواع تابلوهای تبلیغاتی است که به صورت سه بعدی و تحت تاثیر گرما و حرارت پلکسی ساخته می شود.

پس از اینکه حروف طراحی و بر روی پلکسی برش داده شدند توسط پمپ های مکنده که در زیر دستگاه برش قرار دارند به زیر دستگاه کشیده شده و به صورت یک تکه در قالب از پیش ساخته شده پرس می شوند و شکل حروف برجسته را به خود می گیرند.

وجه تمایزی که این تابلو نسبت به سایر تابلوهای حروف برجسته دارد، این است که می توان برجستگی و حجم حروف را به میزان دلخواه افزایش داد.

علاوه بر این حروف برجسته وکیوم قابلیت طراحی و ساخت به شکل سه بعدی و انواع اشکال فانتزی را دارند و می توان به صورت تلفیقی با سایر متریال ها، این تابلو را طراحی و پیاده سازی کرد.

تابلو وکیوم سه بعدی

در کل تابلو وکیوم به تابلوهای سه بعدی می گویند که ساختار اصلی آن با استفاده از ورق پلکسی گلس شکل می گیرد . تابلو وکیوم بالاترین میزان برجستگی حروف را در بردارد.

می توان عمق برجستگی حروف وکیوم را با توجه به نوع تابلو و سلیقه مشتریان کم یا زیاد نمود و به صورت سه بعدی پیاده سازی کرد تا از زوایای متعدد، دید زیبایی برای تابلو تبلیغاتی فراهم سازد . این تابلو زیبایی جالب توجهی دارد و همچون تابلو چلنیوم بسیار پرکاربرد بوده و مورد سفارش اصناف قرار می گیرد.

حروف برجسته وکیوم
حروف برجسته وکیوم

 

حروف برجسته وکیوم به چه حروفی اطلاق می شود؟

به طور کل حروف وکیوم حروفی هستند که تحت تاثیر گرما قرار می گیرند تا به شکل قالب از پیش ساخته شده که معمولاً از نوع ام دی اف است، در بیایند و حالت سه بعدی پیدا کنند.

قیمت تابلو وکیوم

قبمت تابلو وکیوم بر اساس موارد زیر تعیین می شود :

 • جنس و برند تولید کننده ورق پلکسی گلس
 • جنس و برند تولید کننده ورق های پی وی سی
 • جنس، نوع و برند تولید کننده لامپ های اس ام دی
 • متر محیط حروف برجسته سه بعدی
 • نوع حروف برجسته
 • نوع تابلو وکیوم که می تواند به صورت ساده یا ترکیبی با استیل، چلنیوم و پلاستیک باشد.
 • سایر متریال های مصرفی

قیمت تابلو وکیوم به دلیل استفاده از دستگاه های مخصوص حرارت دهی خلاء بالاتر از تابلو حروف برجسته به روش های دیگر است .

حروف برجسته وکیوم از چند بخش تشکیل شده است؟

حروف وکیوم شامل سه سطح می باشد.

1) سطح رویه حروف برجسته وکیوم

این سطح همان بخشی است که به طور مستقیم با دید بصری بیننده در ارتباط است و بر اساس محیط و زاویه دید تابلو، سنجیده و با استفاده از ورق های پلکسی گلاس یا پلاستیک ساخته می شود.

2) لبه های حروف برجسته وکیوم

برای ساخت لبه ها می توان از انواع گوناگون متریال ها همچون استیل، فلز، چلنیوم و پلاستیک استفاده کرد.

3) زیرساخت حروف برجسته وکیوم

سطح زیرین حروف برجسته سه بعدی وکیوم را معمولاً  ورق pvc  تشکیل می دهد.

حروف استیل وکیوم
حروف استیل وکیوم

 

انواع تابلو وکیوم

 تابلو وکیوم به چند مدل قابل اجرا می باشد که عبارتند از:

1) تابلو وکیوم ساده

این نوع به اصطلاح همان تابلو وکیوم نامیده می شود که با استفاده از ورق پلکسی گلاس که قالب های ام دی اف برای آن برش می خورد و سپس پلکسی روی قالب ام دی اف قرار می گیرد و با استفاده از گرم شدن و حرارت دیدن، توسط پمپ های مکنده کشیده شده و به شکل قالبهای ام دی اف در می آید.

2) تابلو وکیوم فتوکرومیک

تابلو وکیومی که با استفاده از حروف های فتوکرومیک ساخته می شوند حالت سه بعدی واقعی و زنده تری را به نمایش می گذارند و این قابلیت را دارند که در حروف، منحنی هایی به وجود بیاورند که جلوه کار را از لحاظ سه بعدی نسبت به تابلو وکیوم ساده طبیعی تر جلوه کند.

حروف های فتوکرومیک قابلیت پیاده سازی با متریال های متعدد دارند و می بایست رنگ کرومیک روی این حروف پیاده شود یعنی باید نقاشی شود.

یکی از مراحل ساخت حروف وکیوم فتوکرومیک، بحث رنگ آمیزی آن است که در حروف وکیوم ساده وجود ندارد .

در ساخت تابلو وکیوم ساده، ما از پلکسی گلاس با رنگ دلخواه استفاده می کنیم و رنگ آمیزی در ساخت این تابلو حذف می شود.

 3) تابلو وکیوم تلفیقی

حروف وکیوم به صورت ترکیبی با دیگر متریال ها قابل ساخت و طراحی است که از جمله آنها می توان به حروف استیل، حروف چلنیوم و حروف پلاستیکی اشاره نمود.

عمده ترین نوع ساخت تابلو وکیوم ترکیبی با حروف استیل است . در این روش حروف استیل را به صورت حروف استیل تک لبه رینگ می سازند، سپس حروف وکیوم در داخل آن مونتاژ می شود که حروف وکیوم با رینگ استیل نام دارد.

تابلو استیل وکیوم نیز یکی از زیباترین تابلوهای تبلیغاتی است که لایه رویی آن از جنس وکیوم می باشد و لبه های حروف با استفاده از دستگاه خلاء حرارت داده و به شکل دلخواه پرس می شود.

 برای کسب اطلاعات کاملتر در مورد تابلو استیل مقاله  تابلو استیل و انواع مدل های آن جهت سفارش ( قیمت + ویدئو ) را مطالعه نمایید.

حروف وکیوم با لبه های چلنیوم نیز یکی دیگر از حروف های ترکیبی است که در ساخت تابلو وکیوم به کار می رود و حروف وکیوم با لبه های چلنیوم نام دارد.

حروف وکیوم با لبه پلاستیک هم نوع دیگر است . پس می توان نتیجه گرفت که حروف وکیوم با سه کار متفاوت قابل مونتاژ است :

 1. مونتاژ تابلو وکیوم با رینگ استیل
 2. مونتاژ تابلو وکیوم با لبه ی پلاستیک
 3. مونتاژ تابلو وکیوم با لبه ی چلنیوم

پس در این سه طیف حروف وکیوم را می توان اجرا و پیاده سازی نمود.

حروف استیل وکیوم دندانپزشکی
حروف استیل وکیوم دندانپزشکی

 

روش ساخت تابلو وکیوم

این تابلو با استفاده از دستگاهی به نام دستگاه وکیوم ساخته می شود . دستگاه وکیوم حاوی یک المنت است و زمانی که ورق پلکسی گلس داخل دستگاه وکیوم قرار می گیرد المنت شروع به تولید حرارت کرده و ورق پلکسی گلاس را داغ می کند.

زمانی که ورق به میزان مدنظر گرم شد، یک سری پمپ های فشار که مکنده هستند در زیر دستگاه وکیوم گذاشته می شود که این پمپ های مکنده ورق پلکسی گلاس داغ شده را به سمت پایین روی دستگاه می کشند.

قبل از داغ شدن پلکسی شکل حروف، فونت و یا سمپل مدنظری که می خواهیم بسازیم را بر روی ورق های چوبی 32 میل که معمولاً از جنس ام دی اف است و می توان از نئوپان نیز استفاده نمود، طراحی می کنیم.

جای حروف را خالی می کنیم، بعد ورق پلکسی را روی چوب می گذاریم وقتی ورق را گرم می کنیم از زیر با فشار مکنده ورق را می کشیم . ورق در اثر فشار، در قالب چوب قرار می گیرد و برجستگی پیدا می کند.

نحوه ساخت تابلو وکیوم سه بعدی

حروف برجسته سه بعدی وکیوم توسط خلاء تشکیل شده در ترموفرمینگ و ورق پلاستیکی با دمای تشکیل دهنده گرم شده و بر روی ورق پلکسی کشیده می شود و سپس به صورت خلاء در قالب جای می گیرد.

عمق ایجاد شده در حروف برجسته وکیوم توسط خلاء تامین می شود . برای شکل پذیری حروف وکیوم پرسی یک چوب از فوم ساختاری یا قالب ریخته گری و یا ماشین آلومینیومی تهیه می شود که امکان ایجاد هر شکلی را فراهم می نماید.

ساده ترین و پرکاربردترین گرمانرم پلاستیکی که مورد استفاده است، پلی استایرن می باشد . شکل دهی حروف برجسته توسط خلاء در صنف تابلوسازی کاربردهای متعددی دارد اما هنگام ایجاد خلاء در ترفورمینگ ممکن است مشکلاتی بروز نماید.

اولین مشکلی که گاهی تولیدکنندگان با آن مواجه می شوند این است که مقداری رطوبت توسط پلاستیک جذب می شود و سبب ایجاد حباب هایی در لایه های داخلی حروف می گردد.

این امر می تواند زیبایی کار را زیر سوال ببرد البته می توان با خشکاندن پلاستیک توسط حرارت بالا مشکل حباب های ایجاد شده را برطرف نمود.

دومین مشکل مطرح شده این است زمانی که یک قالب بیش از حد بزرگ باشد و یا بخشی از آن بسیار نزدیک باشد پس از اعمال حرارت ممکن است شکل پذیری حروف برجسته به گونه ای شود که به قالب بچسبند.

برای رفع این مشکل هم می توان از یک زاویه پیشین سه درجه یا بیشتر استفاده نمود و آن را در قالب برطرف کرد.

تابلو وکیوم استیل
تابلو وکیوم استیل

 

مراحل ساخت تابلو وکیوم سه بعدی 

 1. اندازه گیری ابعاد تابلو وکیوم
 2. ترسیم طرح سه بعدی توسط نرم افزارهای اتوکد و یا تری دی مکس
 3. تبدیل طرح ترسیم شده به یک قالب چوبی، ساخت قالب چوبی برای حروف برجسته وکیوم دقت بالایی را می طلبد، زیرا اگر در این مرحله کم کاری صورت بگیرد سبب سوراخ شدن حروف برجسته وکیوم و نقص فنی در تابلو وکیوم می شود . به همین دلیل می بایست در ساخت تابلو وکیوم و قالب چوبی آن وسواسیت کافی به خرج داده شود و قالب چوبی آنقدر سمباده کاری و بتونه گیری شود تا هیچ گونه ناهمواری بر روی آن باقی نماند.
 4. حروف توسط دستگاه های برش، به شکل دلخواه برش داده می شوند.
 5. حال با استفاده از قالب، ورق پلکسی که حروف بر روی آن شکل می گیرد به اندازه سه سانتی متر از هر طرف برجسته شده و لبه های کار جلوه جذابتری به خود می گیرند.
 6. در این مرحله حروف در دستگاه حرارتی صنعتی قرار گرفته و قالب چوبی ساخته شده توسط خلاء، بر روی پلکسی به صورت یکپارچه پر می شود.
 7. با پرس قالب چوبی وکیوم، حروف روی پلکسی به شکل سه بعدی و با برجستگی دلخواه شکل می گیرد.
 8. حروف را بر روی میز مخصوص قرار داده و از قالب جدا می کنیم.
 9. حروف برجسته وکیوم فتوکرومیک نیاز به رنگ آمیزی دارند.
 10. نورپردازی حروف برجسته وکیوم
 11. حروف برجسته وکیوم بر روی زیرساز مناسب و مدنظر مشتریان نصب می شوند.
 12. نصب تابلو وکیوم در مکان مدنظر

نورپردازی تابلو وکیوم

نورپردازی حروف وکیوم نیز مانند نورپردازی تابلو چلنیوم انجام می شود . بدین طریق که ما از یک زیرساز پی وی سی برای پشت کار استفاده می کنیم که این زیرساز توسط دستگاه سی ان سی برش داده می شود.

سپس بر روی پی وی سی، اس ام دی ها یا بلوک های نوری نصب می شود و سیم کشی ها لحاظ می گردد . بعد حروف ساخته شده و مونتاژ شده با رینگ استیل، لبه پلاستیک و یا لبه چلنیوم، بر روی پی وی سی قرار داده شده و از قسمت های کنار کار پیچ می شود.

امکان نورپردازی حروف برجسته وکیوم به صورت نور اندریک نیز فراهم است و تابلو وکیوم نور اندریک نام دارد . در این روش لامپ های اس ام دی در فضایی ما بین حروف و زمینه تابلو قرار می گیرند.

تابلو وکیوم شیک و زیبا
تابلو وکیوم شیک و زیبا

 

نصب تابلو وکیوم

نصب تابلو وکیوم توسط تکنسین کار و یا تابلوساز با استفاده از نردبان و یا در صورت ارتفاع زیاد تابلو با استفاده از داربست انجام می پذیرد.

در ابتدا زیرساز فلزی نصب می شود سپس زیرساز پی وی سی که حروف بر روی آن سوار شده است در جای خود پیچ و یا پرچ می شود و اتصال نوری انجام می پذیرد و اضافات به پشت کار منتقل می شود.

طراحی تابلو وکیوم

طراحی تابلو وکیوم با استفاده از نرم افزارهای طراحی نظیر فتوشاپ، اتوکد، کرل و تری دی مکس انجام می پذیرد.

برجستگی تابلو وکیوم

برای برجسته نمودن حروف وکیوم آنها را توسط خلاء و حرارت  2 تا 3 سانتی متر برجسته می کنند.

لبه کاری حروف برجسته وکیوم

پس از آماده سازی قالب حروف برجسته وکیوم، توسط دستگاه مخصوص دور حروف را با استفاده از متریالهایی نظیر چلنیوم، پلکسی و یا استیل رینگی لبه کاری می نمایند.

حروف برجسته وکیوم استیل رینگی به دلیل شابلون زنی و شکیل بودن زیبایی خارق العاده ای برای تابلوی تبلیغاتی شما به ارمغان می آورد.

قالب سازی حروف برجسته وکیوم چگونه است؟

متدهای مختلفی برای قالب گیری حروف برجسته وکیوم فراهم می باشد که توسط خلاء ایجاد می شوند . یک روش نوین که مورد استفاده است می گوید برای شکل دادن به هر آیتم کوچک تا می توانید آن را بچرخانید، سپس خلاء را برای یک الگوی جدید و ایجاد یک فرم انعطاف پذیر آماده کنید . مهمترین ویژگی که استفاده از خلاء دارد هماهنگ سازی قطعات جداگانه است.

 نحوه ساخت قالب تابلو وکیوم

برای ساخت قالب، ورق 32 میل را روی میز سی ان سی قرار می دهیم، سپس حروف و کاراکتر های مدنظر خود را روی ام دی اف 32 میل برش می زنیم.

پس از عملیات برش اگر مته بر روی کار پلیسه ایجاد کرده باشد، توسط سمباده قسمت های موج دار و تیز را صاف کرده و ظاهر کار را مرتب می کنیم.

سپس ورق پلکسی گلاس را روی آن قرار داده و بعد حرارت می دهیم . از بخش زیرین، مکنده ورق پلکسی را می کشد و توی قالب حروفی که روی ام دی اف خالی کردیم قرار می دهد و فرم وکیوم و سه بعدی قالب بر روی پلکسی شکل می گیرد و حروف برجسته وکیوم آماده پیاده سازی بر روی کار می شود.

انواع قالب تابلو وکیوم

انواع قالب هایی که می توانیم برای ساخت حروف وکیوم مورد استفاده قرار دهیم عبارتند از :

قالب آلومینیومی حروف وکیوم

در این روش قالب های آلومینیومی در ریخته گری ریخته می شوند . این قالب ها حاوی خطوطی هستند که می توانند دمای عبوری را کنترل کنند تا گرمای ایجاد شده برای فرم دهی پلاستیک را تنظیم کرده و سرعت تولید را به طرز چشمگیری افزایش دهند.

از قالب های آلومینیومی در برنامه های کاربردی که توسط فشار تشکیل شده اند نیز بهره می برند اما از قالب آلومینیومی ماشینی برای قطعات کم عمق استفاده می کنند.

قالب های کامپوزیتی حروف وکیوم

این قالب ها نسبت به قالب های آلومینیومی ارزان تر هستند، ساختار قالبهای کامپوزیتی به گونه ای است که این قالب ها از رزین پرشده ساخته می شوند که در ابتدا به صورت مایع هستند اما به مرور زمان سخت تر می شوند و با توجه به نوع کاربردی که  دارند می توانند سبب تولید حروف برجسته وکیوم با کیفیت بالا شوند.

قالب چوبی ام دی اف 32 میل

متریالی که برای ساخت قالب تابلو وکیوم مورد استفاده واقع می شود ام دی اف 32 میل است که معمولاً برای تابلوسازی از این قالب استفاده می کنند.

مزایای تابلو وکیوم

 • یکی از مزایایی که تابلو وکیوم را از سایر تابلوهای حروف برجسته متمایز می سازد، عمق بیشتر و سه بعدی بودن حروف می باشد.
 • فراهم بودن زاویه دید از همه جهات
 • برای ساخت حروف برجسته وکیوم می توان از طرح های کروی و نیم دایره ای استفاده نمود و جلوه تابلو  را زیباتر ساخت.
 • تابلو برجسته وکیوم این خاصیت را دارد که بتواند حروفی با فرم ها و حجم های خاص تولید نماید که با دیگر روش ها امکان پذیر نیست.
 • سبکی، انعطاف پذیری، دوام و عمر بالای حروف برجسته وکیوم
 • دارای سطوح مقعر و محدب دو بعدی و سه بعدی
 • ضد آب و مقاوم در برابر شرایط جوی و آب و هوایی
 • دارای نورپردازی با جلوه های ویژه

معایب تابلو وکیوم

 • قالبسازی پلاستیکی حروف برجسته وکیوم نیاز به دستگاه های مخصوص و تجهیزات ویژه ای دارد تا بتواند به صورت یک تکه با پرس های حرارتی و تحت خلاء صورت پذیرد.
 • گاهی بزرگی قالب ها سبب چسبندگی حروف می شود.
 • گاهی به دلیل حرارت دهی نامناسب و نفوذ رطوبت، ذرات در دیواره های داخلی حروف تشکیل می شود.