​تابلو مغازه یکی از عوامل اساسی و مورد نیاز دارندگان مغازه برای معرفی برند تجاری می باشد که سبب معرفی شبانه روزی نام کسب و کار می شود و مشتریان را به سوی مغازه هدایت می کند.

با استفاده از تابلو مغازه علاوه بر معرفی نام برند تجاری، می توانید زیبایی شیک و جذابی را برای دکوراسیون بیرونی محل کسب و کار خود فراهم کنید.

امروزه تنوع تابلوهای تبلیغاتی بسیار زیاد شده است و حروف برجسته و نورپردازی شده می توانند جلوه ی بصری خارق العاده ای را برای محیط تجاری فراهم کنند.

یکی از انواع روش ها برای سفارش تابلو مغازه، تابلو چوبی است که زیبایی خارق العاده ای دارد و مناسب برای انواع کسب و کارها است.

تابلو ترموود آتلیه عکاسی
تابلو ترموود آتلیه عکاسی

 تابلو مغازه چوبی

تابلو مغازه چوبی از جمله تابلوهایی است که از چوب جهت ساخت زیرساز و جهت ساخت حروف مندرج بر روی تابلو که معرف نام برند تجاری است از انواع حروف برجسته استفاده می شود.

تابلو مغازه چوبی ارمغان آورنده محیطی طبیعی برای مکان کسب شماست که با استفاده از چوب های متعدد نظیر چوب ترموود، چوب کاج، چوب راش و دیگر چوبها طراحی و پیاده سازی می شود.

تابلو ترموود با حروف برجسته نورپردازی شده
تابلو ترموود با حروف برجسته نورپردازی شده

تابلو مغازه چوبی چیست؟

تابلو مغازه چوبی تابلویی است که بخشی از آن توسط چوب ساخته می شود و می تواند نمایی طبیعی و کلاسیک را برای محیط تجاری به ارمغان بیاورد.

تابلو مغازه چوبی در ایران در حالت متداول و باکیفیت تابلویی است که با استفاده از چوب ترموود ساخته می شود . الوارهای چوب ترموود می توانند در رنگ های متفاوت رنگ آمیزی شوند و به جای زیرسازی پی وی سی، از این الوارها جهت زیرساز تابلو چوبی بهره می برند.

 زیرسازی تابلو مغازه چوبی به دو شکل امکان پذیر است :

روش اول)

چوبها در کنار هم به صورت افقی قرار می گیرند و توسط پیچ و پروفیل های چوبی بر روی کار نصب می شوند.

روش دوم)

استفاده از کلیپس است که در این روش جهت زیرسازی، از آهن کشی یا پروفیل گالوانیزه استفاده می شود و چوبهای ترموود با استفاده از کلیپس بر روی زیرساز قفل می شوند.

با اجرای این روش پیچ ها بر روی نما، نمایش داده نمی شود . به همین دلیل اجرای نما بدین طریق هزینه بیشتری نسبت به روش اول دارد.

حروف برجسته در تابلو چوبی

بر روی چوب ترموود می توان هر گونه حروف برجسته اعم از حروف برجسته پلاستیک، حروف برجسته وکیوم، حروف برجسته چلنیوم و حروف برجسته فلزی را پیاده سازی کرد که منجر به ساخت تابلوهای ترکیبی می شوند.

یکی از مصالح مورد استفاده برای ساخت تابلو تبلیغاتی، چوب ترموود می باشد . امروزه از چوب ترموود برای ساخت انواع تابلو سردر مغازه و نمای ساختمان ها استفاده می شود .

 ترموود یک نوع جنس چوبی محکم و مقاوم از درخت کاج است که با استفاده از فرآیند سوزاندن و یا نیم سوز کردن چوب بدون استفاده از هرگونه مواد شیمیایی حاصل می شود.

فرآیند سوزاندن باعث افزایش مقاومت چوب ترموود در برابر شرایط جوی و محیطی می شود و چوب مقاومی تولید می نماید که استفاده گسترده ای در حوزه های مختلف همچون تابلو مغازه، کابینت آشپزخانه، سونا خشک، کف پوشها، پوشش های سقفی، دیوارنماهای داخلی و خارجی و درب و پنجره های چوبی دارد .

چوب ترموود توسط کشورهای متفاوتی تولید می شود که با کیفیت ترین آن را کشور فنلاند ارائه می کند و برای ساخت تابلو ترموود لازم است از چوب ترموود با ضخامت پروفیل بالای دوسانت استفاده نمود تا نمای جذابتری را به نمایش بگذارد.

تابلو ترموود مغازه الکتریکی
تابلو ترموود مغازه الکتریکی

تابلو مغازه چوبی ارزان

تابلو مغازه چوبی با قیمت ارزان به تابلویی می گویند که در ساخت آن از چوب ترموود استفاده نشده و از دیگر الوارهای چوبی ارزان قیمت در ساخت آن بهره برده اند و اگر هم از چوب ترموود استفاده شده باشد چوب ترموود تولید شده از نوع فنلادی نیست و توسط دیگر کشورها نظیر چین تولید شده است.

 تابلو مغازه چوبی گران قیمت

تابلو مغازه چوبی با قیمت گران نیز توسط چوب ترموود محصول کشور فنلاند اجرا می شود و پروفیل های آن دارای ضخامت بالایی جهت زیباسازی هر چه تمام کار است.

روند ساخت تابلو مغازه چوبی با کیفیت با استفاده از روش کلیپس انجام شده و برای ساخت حروف برجسته نیز از روش های مدرن همچون حروف برجسته تابلو چلنیوم یا وکیوم استفاده شده است.

تابلو ترموود برای برج
تابلو ترموود برای برج

 نحوه تولید چوب ترموود

در فرآیند اولیه چوبها به شکلهای دلخواه و مدنظر برش داده شده و در داخل دستگاه ترموود قرار می گیرند تا با استفاده از گرما دادن با درجه حرارت بالا چوب ها خشک شده و رطوبت آنها گرفته شود.

در مرحله دوم کار، حرارت چوب ها را به قدری بالاتر می برند که رطوبت چوب به طور کامل خارج شود و به صفر برسد . چوبها مدتی در دمای بین 180 تا 220 درجه سانتیگراد باقی می مانند تا تمام بخش های چوب به رنگ قهوه ای روشن در بیاید.

پس از این مرحله دما را به 100 درجه سانتیگراد می رسانند تا چوب ها به آرامی سرد شوند . سپس با تزریق  آب، دمای چوب را به دمای محیط نزدیک می کنند.

پس از طی این مراحل تمام خصوصیات منفی چوب با فرآیند حرارت دهی بالا از بین می رود و بخش گسترده ای از رزین چوب از آن بیرون می آید و قسمت باقیمانده به بلور تبدیل گشته و بی ضرر می شود.

زنجیره های سلولوزی چوب شکسته می شود و اسیدهای آن تجزیه گشته و از هر نوع جانور میکروسکوپی مصون می ماند . به دلیل عبور از این مراحل سخت، چوب ترموود یکی از بهترین و مقاوم ترین نوع چوب ها در مقابل شرایط محیطی و جوی و همچنین تغییر شکل ظاهری می باشد.

با توجه به میزان کیفیت چوب تولید شده قیمت ترموود متفاوت می باشد . این چوبها قبل از نصب با رنگ های مخصوص ترمود رنگ می شوند که دارای بیش از 20 نوع تنوع رنگی هستند که دست مشتری را در انتخاب رنگ مدنظر باز می گذارد.

تابلو ترموود برگر باز
تابلو ترموود برگر باز

استانداردهای تولید چوب ترموود

برای تولید چوب های ترموود از دو کلاس استاندارد تولید Class Thermo-S و Class Thermo-D بهره می گیرند.

روش Class Thermo-S 

چوب های تولید شده توسط این نوع استاندارد تا 180 درجه سانتیگراد حرارت داده می شوند و بیشتر برای استفاده در محیط های داخلی همچون کف پوش، در و پنجره،  مبلمان و سونا کاربرد دارد که با توجه به میزان رطوبت محیط و ابعاد آن بین 6 تا 8 درصد تورم دارد.

روش Class Thermo-D

در این روش حرارت چوب را بالا برده و چوب را تا 220 درجه سانیتگراد در معرض حرارت قرار می دهند تا در مقابل کلیه شرایط جوی و رطوبتی مستحکم شود و در محیط های خارجی و محوطه های باز مقاومت کافی داشته باشد.

از گونه های سوزنی استاندارد  Class Thermo-D در دیوارنماها، درب های بیرونی، سونا، کفپوشها، صندلی ها و استراحت گاه های فضای سبز، آلاچیق، باغبام ها، فلاورباکس، تابلو مغازه چوبی و نمای ساختمان ها استفاده می شود و بین 5 تا 6 درصد با توجه به میزان رطوبت محیط تورم پیدا خواهد کرد.

تابلو ترموود کافی شاپ
تابلو ترموود کافی شاپ

 نمای تابلو چوبی ترموود

نمای چوبی این تابلو به گونه ای است که ظرافت، کلاسیک و مدرن بودن را با خود همراه دارد به همین دلیل بیشتر جهت تابلو مغازه فست فودی ها، رستوران ها، غذاخوری ها، کتابخانه ها، نمایشگاه ها و به طور کل هر کجا که افراد ساعاتی از اوقات فراغت خود را در آن مکان سپری می کنند، مورد استفاده واقع می شود.

مزایای تابلو چوبی ترموود

  • مقاومت بالا
  • زیبایی
  • فاقد رزین
  • سبک
  • مقاوم در برابر پوسیدگی و رطوبت
  • عاری از هرگونه مواد شیمیایی
  • دوام و عمر طولانی
  • رنگ های متنوع

همان طور که مطرح شد این نوع چوب به دلیل مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی و خلق نمای کلاسیک امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

هنگام گذر از معابر شهری حتماً با تابلو چوبی سر در مغازه ها یا نمای ساختمان چوبی برخورد کرده اید، که با توجه به قیمت ترموود و کیفیت آن در اشکال مختلف تولید و نصب شده اند .