​تابلوهای تبلیغاتی در سالهای اخیر تنوع زیادی در ساخت داشته اند و هر روز اسم جدیدی از تابلوها را می شنویم که شاید تاحالا نشنیده ایم یا بوده و اطلاعی نداشتیم.

یکی از مدل ها و ترفندهای جدید در دنیای تابلوسازی برای ساخت تابلویی شیک و کلاسیک تابلو ترموود می باشد که دکوراسیون شیک و جذابی را به نمایش می گذارد.

تابلو ترموود

تابلو ترموود نوعی تابلو تبلیغاتی چوبی است که با ظاهر چوبی خود می تواند یک نمای کلاسیک و مدرنیته را برای مکان کسب و تجارت شما به ارمغان بیاورد.

تابلو ترموود با استفاده از چوبی به نام چوب ترموود طراحی و پیاده سازی می شود که مقاومت این چوب بالاترین درجه را دارد، زیرا طی یک سری از فرآیندهای متاثر از حرارت و فشردگی قرار می گیرد و درصد بالایی از رزین چوب خارج شده و یک چوب صاف با طرح ها و رنگ های متفاوت حاصل می شود که جهت ساخت تابلو مغازه چوبی و یا اجرای نمای ترموود مورد مصرف قرار می گیرد.

تابلو ترموود مغازه

تابلو ترموود از نظر ویرایش لغوی در بین تابلوسازها و مصرف کنندگان به شکل های متفاوت نوشته و فراخوانی می شود که از جمله آنها می توان به تابلو چوبی مغازه، تابلو ترموو، تابلو ترمو و یا تابلو ترمووود اشاره نمود.

در عرصه تبلیغات و بازاریابی صاحبین مشاغل از روش های تبلیغاتی متعددی برای معرفی برند و نوع کسب خود استفاده می کنند تا بتوانند مشتریان جدیدی را بیابند و با تبلیغات مکرر مشتریان وفاداری پیدا کنند و اجازه ندهند تا رقبا با تبلیغات اثربخش تر مشتری آنها را از چنگشان درآورند.

در تبلیغات به روش سنتی روش های متعددی وجود دارند که عبارتند از:

 • سمپلینگ
 • تابلو بنری
 • بیلبورد
 • چاپ تراکت ، چاپ بروشور ، چاپ کاتالوگ محصولات
 • تبلیغ در رسانه های اجتماعی
 • تبلیغ در سایت های پربازدید
 • تبلیغات موبایلی
 • تبلیغات ایمیلی
 • تابلوسازی

از میان همه این روش های تبلیغاتی، تابلوسازی یکی از پرکاربردترین نوع تبلیغات است که مورد استفاده همه اصناف و مشاغل واقع می شود و از این شیوه برای سفارش و ساخت انواع تابلوهای تبلیغاتی نظیر تابلو مغازه، تابلو فروشگاهی و تابلو شرکتی استفاده می شود.

یکی از جدیدترین تابلوها که به صورت کاملاً مدرنیته و کلاسیک طراحی و پیاده سازی می شود تابلو ترموود یا  تابلو چوبی می باشد.

تابلو ترموود با حروف چلنیوم
تابلو ترموود با حروف چلنیوم

 

تابلو ترموود چیست؟

نوعی تابلوی تبلیغاتی است که از چوب ترموود به عنوان زیرساز یا پس زمینه تابلو به جای پلکسی استفاده می شود و برای ساخت حروف برجسته مندرج بر روی آن از انواع حروف برجسته نظیر حروف برجسته چلنیوم، حروف برجسته استیل، حروف برجسته پلاستیکی و دیگر موارد می توان استفاده کرد.

تابلو مغازه چوبی می تواند یک نمای بسیار زیبا و کلاسیک را برای محیط کسب و کار شما به ارمغان بیاورد و اگر تمایل داشته باشید، می توانید با استفاده از چوب ترموود نما و ظاهر محل کسب خود را با تابلوی تبلیغاتی سر در مغازه ست کنید و یک محیط توام با آرامش و کلاسیک برای مشتریانتان فراهم سازید.

تابلو مغازه ترموود

یکی از جدیدترین نوع تابلوهای تبلیغاتی که این روزها شاهد نصب آن در سر درب مغازه ها هستیم، تابلوی تبلیغاتی زیبا با حروف برجسته و زمینه چوبی می باشد که با عنوان تابلو چوبی مغازه یا تابلو ترموود مغازه نامگذاری می شود و می توان انواع حروف برجسته را بر روی چوب ترموود پیاده سازی و نصب نمود.

قیمت تابلو ترموود

همیشه زمانی که ما انسانها تمایل به خرید، سفارش و یا ساخت وسیله ای داریم قبل از هر چیزی قیمت آن را جویا می شویم و میزان بودجه مورد نیاز جهت داشتن کالای مدنظر خود را برآورد کرده و سپس اقدام به سفارش یا خرید اجناس مورد نیاز خود می نماییم.

در مورد تابلوهای تبلیغاتی نیز اینگونه است و گاهاً برای سفارش یک تابلو، افراد به تابلو سازی های متعددی مراجعه می کنند و با توجه به نیاز، بودجه و سلیقه ای که دارند کار ساخت تابلو را به فرد مورد نظر خود می سپارند.

حال یه سوال ممکن است در موقع سفارش تابلو ترموود ذهن ما را درگیر نماید.

اینکه :

قیمت تابلو ترموود چگونه محاسبه می شود؟

 1. متر محیط از جمله عوامل در تعیین قیمت تابلو ترموود است که هم شامل زیرساخت که با استفاده از چوب ترموود انجام می پذیرد و هم شامل حروف برجسته ای که می خواهیم بر روی زیرساز چوبی ترموود سوار کنیم، می شود.
 2. اگر از تابلوهای درخشان همچون تابلو چلنیوم استفاده می کنید نوع لامپ های بکار رفته و جنس و برند تولید کننده آنها می توانند در افزایش و یا کاهش قیمت موثر باشند.
 3. بدلیل اینکه چوب ترموود از درختان متعددی حاصل می شود نوع درختان و چوب حاصل از آنها و همچنین رنگ و طرح چوب ترموود می تواند نقش موثری در بالا و پایین بودن قیمت چوب ترموود داشته باشد.
 4. از دیگر عوامل می تواند داشتن قاب تابلو باشد.
 5. نوع حروفی که برای ساخت حروف برجسته ترموود به کار می روند و همچنین متریال های کاربردی در ساخت آنها از عوامل موثر در قیمت تابلو ترموود هستند.
 6. دیگر متریال های اضافی که جهت زیباسازی و ماندگاری بیشتر تابلو توسط مشتریان سفارش داده می شوند نیز در میزان قیمت تاثیرگذارند.
قیمت تابلو ترموود
قیمت تابلو ترموود

 

تابلوسازی ترموود

تابلوسازی ترموود به گونه ای است که تابلوساز به جای استفاده از زیرساز پی وی سی در ساخت تابلو ترموود از چوب ترموود که در رنگ ها و طرح های متعدد است، استفاده می کند و سپس هر نوع حروف برجسته ای که مدنظر مشتریان است را بر روی این زیرساز چوبی نصب می کند.

تابلوساز ترموود

تابلو ساز ترموود کسی است که چوب ترموود را از بازار طبق سفارش مشتریان تهیه نموده و پس از طراحی حروف برجسته و برش حروف برجسته با استفاده از دستگاه برش لیزری و خم و شیاردهی حروف برجسته و جاسازی لامپ ها، حروف را بر روی زیرساز چوبی سوار می کند و سپس تابلو را در محل مدنظر نصب و پیاده سازی می نماید.

ساخت تابلو ترموود

ساخت تابلو چوبی ترموود پس از گذراندن از مراحل طراحی، برش حروف و نصب حروف بر روی زیرساز چوبی اعمال می شود.

گارانتی تابلو ترموود

گارانتی تابلو ترموود می تواند شامل چوب ترموود باشد که بر اساس نوع چوب انتخابی، چوب های ترموود دارای گارانتی در برابر پوسیدگی و فرسایش هستند.
لامپ های اس ام دی یکی دیگر از ابزارهایی که شامل گارانتی در بازه زمانی مشخص است . متریال هایی که در ساخت حروف برجسته استفاده می شوند هر کدام می توانند شامل گارانتی مدت دار باشند.

نمای چوبی ساختمان با چوب ترموود

نمای ساختمان بسیار حائز اهمیت است و متریالهایی که برای اجرای نما بر روی ساختمان ها مورد استفاده واقع می شوند، بدلیل قرارگیری در محیط باز، می بایست از دوام و مقاومت بالایی برخوردار باشند.

نمای چوبی یک نوع نمای شیک و کلاسیک است که یک فضای مدرنیته را برای ساختمان شما به ارمغان می آورد . نمای چوبی ترموود از دوام و مقاومت بالایی برخوردار است و در برابر اشعه UV، باران های اسیدی، آلودگی های شیمیایی و قلیایی کاملاً مقاوم است و به هیچ عنوان دچار خوردگی، فرسودگی و تغییر رنگ نمی شود و رطوبت را به خود جذب نمی کند.

این همه از ترموود بحث کردیم اما این سوال پیش می آید که ترموود چیست؟

ترموود (Thermowood) چیست؟

ترموود نوعی چوب فرآوری شده مقاوم است که طی فرآیند حرارت دهی مقاوم شده و در برابر رطوبت، آلودگی های محیطی و در برابر قارچ ها، خوردگی های ناشی از عوامل اسیدی و قلیایی و انواع حشرات کاملاً مقاوم می باشد.

فرآیند ترمو

چوب یک نوع ابزاری است که از گذشته های دور تا الان، انسانها برای ساخت ابزار و وسایل متعدد چوبی از آن استفاده می کنند.

برای همین منظور هم درخت های متعددی نظیر گردو، کاج، نوئل، صنوبر، توس، زبان گنجشک، توسکا، لاریکس و راش را برای کاربردهای متعدد برش می دهند و با استفاده از چوب، اشیاء و لوازم مایحتاج زندگی خود را فراهم می سازند.

به دلیل اینکه چوبها به مرور زمان پوسیده می شوند و خاصیت های خود را از دست می دهند و در مقابل اسیدهای بارانی و قلیایی خورده شده و از ظرافت و زیبایی آنها کاسته می شود، انسانها وادار به کشف راه هایی برای مقاوم سازی بیشتر چوب شدند و این نتیجه حاصل شد که با سوزاندن و نیم سوز کردن چوب می توان مقاومت آن را در برابر عوامل طبیعی و شیمیایی بیشتر کرد.

تابلو تبلیغاتی ترموود
تابلو تبلیغاتی ترموود

 

تاریخچه ترموود

کشور فنلاند برای تولید چوب مقاوم ترموود پیشتاز شد و پس از سالیان دراز آزمایش و تحقیقات متعدد بر روی چوبهای درختان مختلف، توانست راهی کشف کند تا منجر به تولید یک نوع چوب مقاوم به نام ترموود شود.  

کشور فنلاند برای اولین بار در دهه 1930 تحقیقات خود را بر روی فرآوری چوب به صورت علمی آغاز کرد و یک مرکز تحقیقات با نام VTT تاسیس نمود و بین سالهای 1998 تا 2001 تحقیقات خود را تکمیل نمود و مقاله های زیادی در این مورد منتشر کرد.

مراحل ساخت چوب ترموود

 چوب ترموود در سه مرحله به شرح زیر آماده سازی می شود:

مرحله اول

در این مرحله چوبها با توجه به اندازه دلخواه توسط ابزارهای برش چوب بریده می شوند.

ابزارهای برش چوب عبارتند از:

 • اره دستی
 • اره موتوری بنزینی یا برقی
 • اره نواری یا اره فلکه ای
 • اره فارسی بر
 • اره میزی
 • اره گردبر یا اره دیسکی کارگاهی
 • اره دیسکی پرتابل
 • اره زنجیری
 • اره ژاپنی
 • کمان اره
 • دستگاه مولتی کالر
 • اره چکشی یا عمودبر
 • اره مویی

پس از برش چوب در شکل های متعدد، آنها را در داخل کوره می کنند و چوب ها را با توجه به نوع آنها و کاربری که دارند چیزی ما بین 100 تا 130 درجه سانتی گراد تحت شرایط خاص حرارت می دهند این امر سبب خشک شدن و کاهش رطوبت چوب می شود.

مرحله دوم

در این مرحله میزان درجه حرارت چوب را بین 180 تا 220 درجه سانتی گراد بالا می برند تا کلیه صمغ و رطوبت از چوب خارج شود و به صفر برسد با خارج شدن رطوبت چوب، تمام قسمت های آن به رنگ قهوه ای روشن در می آید.

مرحله سوم

در این مرحله چوبها کم کم سرده شده و به دمای 100 درجه سانتی گراد می رسند و با پاشیدن آب و بخار آب سعی می شود که دمای چوب ها را به دمای محیط برسانند.

طی این فرآیند حرارت دهی، کلیه ویژگی های منفی چوب از بین می رود و بخش اعظم رزین چوب از آن خارج می شود و قسمت باقی مانده تبدیل به بلور می شود که کاملاً بی ضرر است و زنجیره های سلولزی چوب شکسته می شود و اسیدهای مخرب آن از هم گسسته می گردد و از هر نوع جانور میکروسکوپی پاک شده و یک چوب با کیفیت تولید می شود که در صنایع متعدد از جمله تابلوسازی و نمای ساختمان به کار می رود.

تابلو ترموود با حروف چلنیوم دوبل آینه ای
تابلو ترموود با حروف چلنیوم دوبل آینه ای

 

انواع ترموود

ترموود با توجه به کاربردهای متعدد به سه شیوه متفاوت تولید می شود که عبارتند از :

1) انواع ترموود با توجه به روش تولید

در این روش دو رده کلاس وجود دارد :

ترمو- اس (Thermo-S)

کاراکتر S اختصار Stability بیان کننده ثبات و پایداری می باشد و چوب های ترموودی که بر اساس این کلاس تولید می شوند از مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی و محیطی برخوردارند و با دمای 180 درجه سانتی گراد تولید می شوند.

مقاومت حرف اول در تولید اینگونه چوب است و برای مکان های بیرونی نظیر کف پوش ها، مبلمان شهری، سونا و درب و پنجره، کف و سقف مورد استفاده واقع می شود.

ترمو- دی (Termo-D)

کاراکتر D اختصار کلمه Durability است و تنها هدف آن دوام در مدت زمان طولانی است در این روش چوبها تا 220 درجه سانتی گراد حرارت داده می شوند و دوام بالایی در برابر شرایط محیطی دارند، از این رو می توان در محیط های خارجی نظیر نمای ساختمان ها، چوب نما و دیوار، تابلو مغازه چوبی، سونا و سرویس های بهداشتی از آن استفاده کرد.

2) انواع چوب از لحاظ گونه چوب

چوب ترموود با برش درختان مختلف ساخته می شوند.

الف) ترموود با چوب نرم (Soft Wood)

معمولاً از درختان سوزنی برگ همچون کاج تولید می شوند.

ب) ترموود با چوب سخت (Hard Wood)

چوب ترموود شده در این رده معمولاً حاصل از درختان پهن برگ هستند.

3) انواع ترموود از لحاظ ابعاد و پروفیل

پروفیل های چوب ترموود با طول 3 یا 6 در اندازه ها و طرح های مختلف به دو صورت شیاردار و بدون شیار تولید می شوند.

مزایای تابلو ترموود

 1. دوام و مقاومت بالا در برابر شرایط جوی و اسیدهای مخرب
 2. تابلو ترموود یک فضای کلاسیک و مدرن چوبی را برای تابلو مغازه محل کسب به ارمغان می آورد.
 3. رنگ چوب ترموود دارای ثبات است و به هیچ وجه کدر نمی شود.
 4. یک نوع عایق حرارتی محسوب می شود.
 5. بدلیل طی مراحل فرآوری به هیچ عنوان دچار پوسیدگی و خوردگی نمی شود.
 6. سبک و کم وزن
 7. تنوع رنگ

کاربردهای ترموود

 • برای ساخت تابلو مغازه مورد استفاده واقع می شود.
 • برای اجرای نمای ساختمان کاربرد دارد و نمای چوبی بسیار زیبایی را برای ساختمان یا محل کسب شما به ارمغان می آورد.
 • سونا، درب، پنجره، کف، دیوار، آلاچیق، پرچین، فلاورباکس و پرگولا
 • یکی از پرمصرف ترین مکان هایی که چوب ترموود در ساخت آن نقش مهمی دارد و بیشتر آن را می بینیم استفاده در دکوراسیون داخلی است.
 • باغبانی
 • کفپوش
 • ساخت مبلمان

سوالات متداول

آیا تابلو ترموود یک تابلوی ترکیبی محسوب می شود؟

بله، بدلیل اینکه چوب ترموود فقط به عنوان زیرساز تابلو استفاده می شود و برای حروف مندرج بر روی تابلو می توان هر نوع از حروف برجسته را ساخت و به صورت ترکیبی با طلق لایت باکس بکار برد، این تابلو یک تابلوی ترکیبی زیبا می باشد.

آیا تابلو ترموود با تابلو مغازه چوبی متفاوت است؟

در ساخت تابلو اگر زیرساز از چوب های فرآوری شده ی ترموود ساخته شود، تابلو ترموود نام دارد و تابلویی که با استفاده از چوب های معمولی زیرسازی شود، تابلو مغازه چوبی نامیده می شود.

دوام و مقاومت تابلو ترموود چقدر است؟

دوام و مقاومت تابلو ترموود بسیار بالاست، چون چوبی که در ساخت آن بکار می رود در برابر کلیه ی شرایط جوی و محیطی ایمن و مقاوم شده است.

تابلو ترموود شیک تر است یا تابلو کامپوزیت؟

سفارش این دو تابلو کاملاً سلیقه ای است اما اگر بدنبال ایجاد دکوراسیونی کلاسیک هستید، تابلو ترموود گزینه مناسبی است اما اگر بدنبال دکوری مدرن هستید، تابلو کامپوزیت را سفارش دهید.

آیا نصب تابلو ترموود نیاز به داربست دارد؟

اگر ارتفاع تابلو از زمین زیاد باشد و یا تابلو پهنای زیادی داشته و سنگین باشد نیاز به نصب داربست دارد.

ساخت تابلو ترموود چقدر زمان می برد؟

اصولاً گروه تابلوسازی سامان، کلیه ی تابلوهای سفارشی را ظرف مدت زمان 24 ساعت آماده نموده و در محل نصب می کند.