تابلو استیل و کاربردهای آن + ویدئو

تابلو استیل و کاربردهای آن + ویدئو

تابلو استیل :

 

تابلو استیل یک نوع تابلو فلزی است که با استفاده از ورق استیل از نوع نگیر در دو نوع ساده و خش دار و در رنگ ها و طرح های متنوع طراحی و پیاده سازی می شود و از زیبایی های بسیار زیادی برخوردار است . تابلو استیل کاملاً ضد زنگ می باشد . براقیت خارق العاده ای دارد و در برابر هر گونه شرایط آب و هوایی و اشعه ماورالبنفش از خود مقاومت نشان می دهد و می تواند به عنوان یک تابلو مغازه ، تابلو شرکتی و یا تابلو فروشگاهی مورد استفاده قرار گیرد . تابلو استیل جایگزین تابلوهای تبلیغاتی است که با استفاده از فلزاتی همچون مس ، آهن و برنج ساخته می شدند . بدلیل اینکه این فلزات ضد زنگ نبوده و در برابر شرایط آب و هوایی پس از مدت زمان اندکی دچار زنگ زندگی و تیرگی رنگ می شدند تابلوساز ها با ورود آلیاژ استیل به صنعت تصمیم گرفتند که به جای فلزاتی همچون مس ، آهن و برنج از استیل یا فولاد ضد زنگ استفاده کنند .

 

برای آشنایی با تابلو مغازه و انواع آن مقاله زیر را مطالعه نمایید :

 

تابلو مغازه

 

تابلو استیل چیست ؟

 

تابلو استیل تابلویی است که در ساخت آن از نوعی ورق فلزی به نام استیل استفاده می شود و قابلیت عدم نیاز به رنگ آمیزی ، تمیزی خودکار و براقیت و درخشندگی ، این نوع فلز را نسبت به دیگر فلزات جهت ساخت تابلو فلزی محبوب تر کرده است .

استیل یکی از پرکاربردترین نوع ورق ها در حوزه تابلوسازی است که برای ساخت تابلو حروف استیل برجسته مورد استفاده واقع می شود . در گذشته های نه چندان دور در حوزه تابلوسازی ، تابلوساز هنگام برش حروف برجسته استیل از قیچی دستی و یا اره برقی استفاده می نمود که سبب ایجاد لبه های ناهموار و موج دار در حروف برجسته می شد اما با ورود دستگاه برش لیزری به حوزه تابلوسازی ، کار تابلوساز در ساخت تابلو استیل روند سریعتری به خود گرفت و به راحتی ظرف مدت زمان کوتاهی می توان کار برش حروف برجسته استیل را انجام داد .

در ساخت تابلو استیل جدیدتر ادغام حروف استیل و ورق پلکسی گلاس باعث ایجاد مدل های جذاب تر و جذب بیشتر مشتری می شود، لبه دور حروف نیز از جنس استیل بوده که با قلع لحیم کاری می شود .

استیل مقاومت بسیار خوبی در مقابل دماهای بسیار بالا ( تا هزار درجه سانتیگراد ) و بسیار پائین (تا منفی 200 درجه سانتیگراد) دارد. آلیاژی که پایه آن از آهن است و کمتر از 2% کربن دارد استیل نامیده می شود . بسته به نوع و مقدار دیگر عناصر موجود در آن خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل پذیری مشخص می شود.

 

به طور کل دو نوع ورق استیل وجود دارد ، برای تشخیص استیل اصل می توان آن را با آهنربا امتحان کرد ، استیل اصل توسط آهنربا جذب نمی شود اما ورق استیلی که فقط یک لایه استیل بر روی آن قرار داده شده است توسط آهنربا جذب می شود.

تابلوهای استیل را به دو صورت ساده و با پایه می توان نصب کرد ، در صورتی که آن را با پایه نصب کنند حروف را با کمی فاصله به پایه نصب کرده و در پشت آن لامپ smd برای نورپردازی کار می شود.

حروف برجسته فلزی نور را از خود عبور نمی دهند بنابراین این حروف را از قسمت پشت آن نورپردازی می کنند. بعد از نصب حروف ، نور به صورت سایه و از زیر حروف دیده می شود .

بهترین نوع ورق استیل با ضخامت یک میلیمتر بوده که از کشور اسپانیا وارد کشور می شود.

در گذشته جنس آلیاژ ورق استیل ، برنز یا برنج بود و به مرور زمان سیاه شده و نیاز به پرداخت داشت ، اما امروزه جنس فلز آن از استیل 7 دهم  میرور نگیر یعنی استیلی که خالص بوده و آهنربا آن را جذب نمی کند تشکیل می شود که سیاه نشده و احتیاجی به پرداخت ندارد .

از تابلوهای استیل در فضای بیرونی و فضای داخلی استفاده می کنند.این تابلوها ساختاری کلاسیک داشته و اگر از نورپردازی در آن ها استفاده شود در شب بیشتر جلوه گری می کنند.

 

تابلو مغازه استیل :

 

تابلو مغازه استیل از جمله تابلوهای تبلیغاتی است که از گذشته های دور مورد استفاده اصناف و کسبه واقع شده و می شود و بدلیل دوام و مقاومت بالا و قیمت مناسبی که دارد طرفداران زیادی را جذب کرده است .

 

قیمت تابلو استیل :

 

قیمت مناسب تابلو استیل سبب شده است تا مشتریان زیادی برای خرید تابلو استیل و نصب آن به عنوان تابلو تبلیغاتی اقدام کنند . قیمت تابلو استیل نسبت به انواع تابلوهای تبلیغاتی دیگر مثل تابلو چلنیوم و تابلو وکیوم کمی با صرفه تر است اما بدلیل اینکه استیل نوعی فلز محسوب می شود و فلزات قادر نیستند نور را از خود عبور دهند در سالهای اولیه تابلوساز برای ساخت تابلو استیل نمی توانست نورپردازی انجام دهد و تابلو استیل بیشتر در مکان هایی مورد استفاده واقع می شد که نور اهمیت چندانی نداشت برای مثال ساخت تابلو پاساژ ، بدلیل اینکه نور محیط کافی است و می تواند سبب دیده شدن تابلو شود گزینه مناسبی است که برای ساخت و سفارش آن از تابلو استیل استفاده شود . امروزه تابلوسازان دو روش متفاوت برای ساخت تابلو استیل با نام های تابلو پلاستیل و تابلو استیل نور اندریک ابداع کرده اند که امکان نورپردازی را برای این تابلو فراهم می کند .

قیمت تابلو استیل بر مبنای عوامل متعددی مثل متر محیط ، نوع ورق استیل ، رنگ ورق استیل ، جنس ورق استیل ، طرح ورق استیل ، نوع زیرساز تابلو و نوع طراحی تابلو استیل ، تعیین می شود . ورق استیل دارای ضخامت های متعددی است و ضخامت ورق ها سبب افزایش یا کاهش قیمت تابلو استیل می شوند .

 

در ادامه گروه تابلوسازی نمارنگ لیستی کامل در مورد قیمت انواع حروف استیل که می توانید در ساخت تابلو استیل از آنها استفاده کنید و تابلوی استیل مورد نظر خود را سفارش دهید ارائه کرده که می توانید ملاحظه کنید .

 

قیمت حروف استیل 0/7 میل :

 

قیمت حروف استیل 0/7 میل

 

قیمت حروف استیل 1 میل :

 

قیمت حروف استیل 1 میل

 

 

تابلو استیل ارزان :

 

ورق استیل انواع متفاوتی دارد بنابراین اگر به دنبال تابلو استیل ارزان قیمت هستید می بایست از ورق هایی با ضخامت کمتر برای ساخت تابلو استفاده کنید تا قیمت تابلو برای شما ارزان تر تمام شود . تابلو استیل نوعی تابلو حروف برجسته است که به شکل های متفاوت و با اسامی متعدد قابل اجرا و پیاده سازی است بنابراین قیمت تابلو استیل به نوع ساخت تابلو ، نوع استیل و بگیر و نگیر بودن آن ، متر محیطی که توسط حروف برجسته اشغال شده است ، با نور یا بدون نور بودن و همچنین به دیگر متریال های کاربردی بستگی دارد . قیمت تابلو حروف استیل برجسته نسبت به دیگر تابلوهای تبلیغاتی همچون قیمت تابلو چلنیوم و قیمت تابلو وکیوم با صرفه تر است .

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت تابلو چلنیوم مقاله ذیل را مطالعه نمایید :

 

قیمت تابلو چلنیوم 

 

 

تابلو استیل

 

انواع تابلو استیل :

 

تابلو استیل بدون نور :

 

در ساخت این تابلو ، تابلوساز پس از طراحی حروف و برش آنها ، حروف را بر روی زیرساز کار که می تواند چوب ترموود ، چوب پی وی سی ، ورق کامپوزیت ، سنگ ، شیشه و دیگر موارد باشد که با نام های تابلو استیل ترموود ، تابلو استیل کامپوزیت ، تابلو استیل بدون نور روی سنگ و دیگر موارد نامگذاری می شود ، سوار کرده و سپس در محل نصب می کند . این تابلو در مکان هایی استفاده می شود که نور حائز اهمیت نیست و محیط نور کافی برای نمایش تابلو را در بردارد .

 

تابلو استیل با نور یا تابلو استیل نور اندریک :

 

در ساخت تابلو استیل با نور ، تابلوساز هنگام برش و چسباندن لبه ها و بدنه های حروف برجسته استیل ، بین حروف و زمینه تابلو ، یک فضای یک سانتی متری در نظر می گیرد که در این فضا لامپ های ال ای دی جاسازی می شوند و بعد از نصب تابلو در محل ، یک نور در زمینه تابلو فراهم می شود این حالت را به اصطلاح تابلو استیل نور اندریک می گویند که نور در آن به صورت سایه و روشن به چشم انسانها متصاعد شده و جلوه بسیار زیبایی را برای تابلو به ارمغان می آورد .

 

تابلو پلاستیل یا تابلو استیل لبه پلاستیک :

 

ترفند جدید دیگری که در تابلوسازی برای ساخت تابلو استیل مورد استفاده واقع می شود تابلو پلاستیل است . حال یک سوال مطرح می گردد و آن اینکه :

 

تابلو پلاستیل چیست ؟

 

تابلو پلاستیل ترکیبی از پلاستیک و استیل است که هم ظرافت و زیبایی استیل را در بر دارد و هم با استفاده از پلکسی می توان یک تابلوی نورانی و یا تابلو استیل تابان را در معرض عموم به نمایش گذاشت . تابلوساز در هنگام ساخت تابلو پلاستیل از فلز استیل و ورق پلکسی گلاس بهره می برد.

 

تابلو استیل لبه پلاستیک :

 

در صورتی که به جای پلکسی گلاس از ورق نئون پلاستیک برای ساخت تابلو استیل استفاده شود ما یک تابلو استیل با لبه پلاستیک خواهیم داشت ، در این صورت هم زیبایی های تابلو استیل را داریم و هم زیبایی های تابلو نئون پلاستیک را می توانیم داشته باشیم و هم یک تابلو استیل نورانی که به شیوه تابلو استیل نوراندریک پیاده سازی نشده است طراحی کرده ایم .

 

برای مطالعه بیشتر در مورد تابلو نئون پلاستیک مطلب زیر را دنبال نمایید .

 

تابلو نئون پلاستیک

 

تابلو استیل پلاست :

 

حروف برجسته استیل پلاست با استفاده از ورق استنلس استیل به صورت های مات و براق ، ساده و خش دار ، لبه دار و بدون لبه ساخته می شود که حروف به شکل پلکسی شیشه ای با ضخامت های متعدد و لبه های دلخواه ساخته می شود و هسته مرکزی تابلو را حروف استیل تشکیل می دهد و برای زیرساز کار نیز می توان از انواع متریال ها از جمله پی وی سی بهره برد و نور این تابلو از لامپ های ال ای دی تامین می گردد .

 

تابلو استیل رینگی :

 

تابلو حروف برجسته رینگی با استفاده از فلز ضد زنگ استیل به شیوه ها و با استفاده از آلیاژها و متریال های متعدد طراحی و پیاده سازی می شود . تابلو استیل رینگی به چند شکل متعدد به شرح زیر می تواند طراحی و پیاده سازی شود :

 

 • استیل با رینگ استیل
 • استیل با رینگ پلکسی گلاس
 • پلکسی گلاس با رینگ استیل
 • پلکسی گلاس با رینگ پلکسی گلاس
 • چلنیوم با رینگ پلکسی گلاس

 

آیا تمایل به مطالعه مطلب کامل در مورد پلکسی و انواع آن دارید ؟ پس با مقاله زیر با ما همراه باشید .

 

انواع پلکسی

 

تابلو استیل رینگی ترکیبی با وکیوم :

 

ساخت این تابلو  با استفاده از حروف برجسته وکیوم انجام می پذیرد اما برای داشتن لبه های رینگی از فلز استیل بهره می برند .

 

 

تابلو کبیر

 

 

تابلو استیل رینگی ترکیبی چلنیوم :

 

تابلو چلنیوم یکی از بهترین و پرکاربردترین نوع تابلوهاست که می توان برای برخورداری از زیبایی های استیل ، برای رویه حروف از رول چلنیوم بهره برد اما برای داشتن لبه های رینگی از فلز استیل استفاده کرد و زیبایی تابلو را دو چندان نمود .

 

تابلو استیل کریستال :

 

در ساخت این تابلو برای رویه حروف می توان از چلنیوم کریستالی استفاده کرد .

 

تابلو استیل دوغی :

 

هنگامی که برای ساخت تابلو استیل از ترکیب استیل و پلکسی گلاس دوغی یا پلکسی گلاس شیشه ای مات استفاده شود تابلو ساخته شده تابلو استیل دوغی نامیده می شود . در این روش پس از طراحی و برش حروف برجسته استیل با استفاده از دستگاه برش لیزری ، از متریال های مختلف می توان به عنوان زیرساز کار استفاده کرد . 

 

گروه نمارنگ مقاله ای کامل در مورد دستگاه های برش لیزری ارائه نموده است که در صورت تمایل می توانید آن را مطالعه نمایید .

 

برش لیزری و کاربردهای دستگاه برش لیزری در تابلوسازی

 

تابلو استیل دوغی پانچی :

 

در این روش تابلو استیل به روش حروف برجسته دوغی طراحی و پیاده سازی می شود و لبه های کار با استفاده از دستگاه پانچ ، سوراخ کاری شده و جلوه زیبایی را به نمایش می گذارد .

 

 

ویدیویی که ملاحظه می کنید مربوط به ساخت حروف استیل دوغی است که با استفاده از لبه های سه سانتی و با استیل طلایی آینه ای کار شده است و یک ورق پلکسی دوغی شش میل که از کار به استروک یک سانت به سمت بیرون کار شده تا بتواند نوری که داخل استیل کار می شود را به صورت یک روشنایی یکنواخت منتشر نماید .

 

تابلو استیل لبه پانچ طلایی و تابلو استیل لبه پانچ نقره ای :

 

برای ساخت لبه های پانچی از ورق استیل طلایی و یا ورق استیل نقره ای استفاده می شود.

 

تابلو استیل میرور :

 

این تابلو ظاهری براق تر و آینه ای تر نسبت به تابلو استیل ساده دارد .

 

تابلو استیل طلایی :

 

ورق استیل طلایی به دو رنگ ساده و خش دار در بازار وجود دارد که برای ساخت تابلو استیل طلایی به کار می رود .

 

تابلو استیل نقره ای :

 

ورق استیلی که در ساخت تابلو استیل نقره ای بکار می رود دارای رنگ نقره ای است .

 

تابلو استیل با پلکسی مات :

 

پلکسی مورد استفاده در ساخت این نوع تابلو دارای رنگ مات می باشد .

 

تابلو استیل ساید :

 

در این روش از ورق استیل و ورق پلکسی به عنوان زیرساز استفاده می شود و برای پشت کار نیز از ورق پی وی سی بهره می برند .

 

 

تابلو مسکونی

 

انواع حروف استیل :

 

حروف برجسته استیل به چند شیوه قابل اجراست ؟

 

 • حروف استیل ساده
 • حروف استیل نور اندریک
 • حروف استیل رینگی
 • حروف استیل پلاستیل
 • حروف استیل با ترکیب حروف نئون پلاستیک
 • حروف استیل پانچ یا حروف استیل پانچی
 • حروف استیل طلایی
 • حروف استیل نقره ای
 • حروف استیل دودی
 • حروف استیل مات
 • حروف استیل با پلکسی
 • حروف استیل دوغی
 • حروف استیل ساید

 

شیوه ساخت تابلو استیل :

 

مرحله اول ) تابلوساز به محلی که قرار است نصب تابلو استیل در آن مکان صورت پذیرد مراجعه کرده و طول ، عرض و ارتفاع تابلو را اندازه گیری می کند و همچنین زاویه دید مناسبی برای نصب تابلو انتخاب کرده و مشاوره لازم را در انتخاب تابلو مناسب به کارفرما ارائه می کند .

مرحله دوم ) در کارگاه تابلوسازی ، با استفاده از نرم افزارهایی همچون اتوکد و تری دی مکس طراحی تابلو استیل انجام می شود . در مرحله طراحی ضخامت حروف برجسته ، نوع فونت و نحوه قرارگیری هر یک از اجزاء تابلو نظیر اشکال و تصاویر ، لوگو و حروف برجسته تعیین می شود و قیمت تابلو استیل توسط نرم افزار محاسبه شده و طرح نهایی به کارفرما به شکل موکاپ نمایش داده می شود .

مرحله سوم ) پس از طراحی حروف برجسته و نشان دادن موکاپ تابلو به سفارش دهنده و اعمال تغییرات احتمالی ، تابلوساز با مشتری بر سر نحوه پیاده سازی ، نوع طرح تابلو استیل ، متریال های کاربردی و قیمت تابلو تبلیغاتی به توافق رسیده و اقدام به برش حروف برجسته استیل می نماید .

مرحله چهارم ) حروف طراحی شده با استفاده از دستگاه برش فلزات ، بر روی ورق استیل برش داده می شود .

مرحله پنجم ) رویه و لبه های حروف استیل به هم مونتاژ می شود و مراحل خم کاری و شیاردهی به حروف برجسته استیل در این مرحله اعمال می شود .

مرحله ششم ) این مرحله شامل نورپردازی تابلو استیل است در صورتی که تابلو استیل از نوع بانور یا ترکیبی باشد در این مرحله نورپردازی تابلو اجرا می شود . در صورتی که تابلو استیل از نوع نور اندریک باشد لامپ های اس ام دی در فاصله درج شده بین حروف و زمینه تابلو جاسازی می شوند اما در صورتی که تابلو پلاستیل باشد لامپ های اس ام دی بر روی ورق پی وی سی چسبانده می شوند و در پشت کار قرار می گیرند .

مرحله هفتم ) این مرحله مربوط به نصب حروف برجسته استیل بر روی زیرساز است . زیرساز می تواند از ورق ترموود ، ورق کامپوزیت ، چوب ام دی اف ، ورق پی وی سی ، شیشه و یا سنگ باشد .

مرحله هشتم ) نصب تابلو در محل و برطرف سازی عیوب احتمالی

مرحله نهم ) گارانتی و خدمات پس از فروش

 

نحوه نورپردازی تابلو استیل :

 

همان طور که اشاره شد ورق استیل قادر به انعکاس نور نیست اما در صورتی که بین حروف و زمینه تابلو فاصله ای درج شود می توان لامپ های ال ای دی را در آن فاصله جاسازی کرده و برای تابلو نور فراهم کرد اما در صورتی که تابلو استیل به شکل تابلو پلاستیل ، تابلو استیل لبه پلاستیک ، تابلو استیل لبه پانچی و یا تابلو استیل لبه رینگی پیاده سازی شود می توان یک تابلو تابان به نمایش گذاشت .

 

استیل چیست؟

 

استیل نوعی آلیاژ و ترکیبی از فولاد ، کروم و کربن است که ضد زنگ می باشد و در برابر اکسید شدن در اثر اسیدهای شیمیایی و باران های قلیایی مقاومت بالایی دارد و به دو شکل استیل بگیر و استیل نگیر تولید و روانه بازار می شود . در حالتی که بخواهید از استیل ارزان قیمت بهره ببرید تابلو استیل بگیر به شما پیشنهاد می شود اما اگر می خواهید از استیل اصل و با کیفیت بالا بهره ببرید استیل نگیر بهتر است و ساده ترین راه برای تشخیص بگیر یا نگیر بودن فلز استیل ، یک آهنربا است . درواقع  بدلیل بالا بود درصد فولاد در استیل بگیر براحتی توسط آهنربا جذب می شود اما استیل نگیر به هیچ عنوان جذب آهنربا نمی شود . استیل نیز توسط کشورهای متعدد و با برندهای تجاری مختلف تولید و روانه بازار می شود . قیمت استیل با برندهای متفاوت ، مختلف می باشد و مشتریان با توجه به کاربردی که از استیل انتظار دارند نوع ورق استیل خود را انتخاب می نمایند .

 

 

تابلو جواهری

 

انواع ورق استیل :

 

ورق استیل بگیر :

این نوع ورق به راحتی توسط یک آهنربا قابلیت تشخیص دارد و به دلیل اینکه در ساخت این ورق درصد کمی از کروم استفاده شده این ورق در مقابل زنگ زدگی مقاومت چندانی ندارد .

 

ورق استیل نگیر :

این ورق آهن ربا را بخود جذب نمی کند و به دلیل اینکه در ساخت ورق استیل نگیر از کروم و نیکل استفاده شده است مقاومت ورق استیل در برابر زنگ زدگی ، خوردگی و سایش به صفر می رسد و در هر صنعتی و هر نوع فضایی چه فضای داخلی و چه محیط بیرونی می تواند مورد استفاده واقع شود .

 

کاربردهای تابلو استیل :

 

 • ساخت تابلوهای تبلیغاتی که به عنوان تابلو سر در مغازه نصب می شوند .
 • ساخت تابلو راهنما که جهت هدایت افراد در فضای شهری نصب می شود و همچنین ساخت انواع تابلوهای راهنما همچون تابلو شماره اتاق ، تابلو سالن ، تابلو خروج اضطراری ، تابلو اسامی ، تابلو طبقات و دیگر تابلوها که برای هدایت افراد در اماکن و ساختمان های تجاری ، مسکونی ، اداری ، بانک ها و دیگر مکان ها مورد استفاده واقع می شود .

 

تعمیرات تابلو استیل :

 

تابلو استیل تابلویی است که دچار زنگ زدگی نمی شود و به دلیل مقاومت بالایی که در برابر شرایط محیطی و باران های اسیدی دارد نیاز چندانی به تعمیر پیدا نمی کند اما در صورت نیاز به تعمیرات جزئی ، به راحتی می توان متریال های جدید را جایگزین نمود و مشکلات را بطرف ساخت .

 

گارانتی تابلو استیل :

 

گارانتی تابلو استیل نیز با توجه به توافق ما بین تابلوساز و مشتریان طی مدت زمان مشخص اعمال می شود و در صورت خرابی یا نیاز به تعمیر تابلو استیل ، تکنسین کار به راحتی می تواند مشکلات مربوطه را حل و فصل نماید .

 

ویژگی های تابلو استیل و ورق استیل :

 

 • ورق های استیل دارای تنوع بسیار زیادی هستند که مشتریان برای سفارش تابلو استیل می توانند به راحتی و طبق سلیقه خودشان تابلوی تبلیغاتی خود را سفارش دهند .
 • ورق های استیل مقاومت بالایی در برابر هر گونه شرایط آب و هوایی دارند برای همین منظور بهترین گزینه برای تبلیغات محیطی محسوب می شوند .
 • ضد زنگ بودن ورق های استیل سبب برتری این نوع آلیاژ نسبت به دیگر فلزات گشته است به همین دلیل ورق استیل در کاربردهای متعددی از جمله تابلوسازی ، خودروسازی و دیگر صنایع مورد استفاده واقع می شود .
 • از ورق های استیل می توان در فضای بیرونی و همچنین طراحی دکوراسیون داخلی بهره برد .
 • ورق های استیل گزینه مناسبی برای ایجاد فضای لوکس و مدرن می باشند .

 

مزایای تابلو استیل :

 

 • تابلوی تبلیغاتی ارزان قیمت
 • مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی
 • ضد زنگ
 • براق و درخشان
 • قابل اجرا بصورت با نور و یا بدون نور
 • قابلیت اجرا در طرح ها و رنگ های متعدد
 • دارای ثبات کیفیت
 • ماندگاری و دوام بالا
 •  با دوام و مقاوم در برابر ضربات
 • زیبایی چشمگیر
 • دارای سطح براق و صیقلی
 • به راحتی تمیز می شود و قابلیت شستشو دارد
 • عدم مات و کدر شدن
 • تغییر رنگ نمی دهد

 

تاریخچه پیدایش فلز استیل یا  stainless steel :

 

فلزات در پی یک سری از کشفیات و اختراعات انسانها پدید آمده است که این پیدایش همچون دیگر ابداعات به یکباره اتفاق نیفتاده است بلکه در طی مدت زمان بسیاری به صورت پلکانی و تک به تک پدید آمده است . برای اولین بار در سال 1821 ، فردی  با اصلیت فرانسوی با نام  Pierre Berthier که یک متالورژیست بود به یک سری آلیاژها همچون آهن و کروم دسترسی پیدا کرد و ادعا می کرد که این آلیاژها در برابر برخی از اسیدها مقاومت بالایی دارند اما این ادعا شامل اینکه این آلیاژها ضد زنگ هستند نبود پس از Pierre Berthie فردی با نام Brustlein که او نیز از خطه فرانسه بود اهمیت سطوح کم کربن را مورد بررسی قرار داد و در اواخر دهه 1890 فردی با نام هانس گلدشمیت آلمانی توانست به ترکیبی از فرآنید تولید کروم بدون کربن دست یابد .

پس از طی دو دهه ،محققان زیادی در صدد تولید و توسعه فولاد ضد زنگ برآمدند تا اینکه فردی با نام Leon Guillet موفق شد آلیاژی مقاوم و ضد زنگ را تولید و به بازار معرفی نماید .

پس از این اکتشاف بزرگ ، آلیاژ استیل در صنایع متعدد از جمله اسلحه سازی ، خودرو سازی ، صنایع متعدد غذایی ، کشتی سازی و صنعت تابلوسازی استفاده شد . برای مثال در سال 1908 ، Friedrich Krupp Germaniawerft آلمانی یک کشتی با بدنه ای از استیل کروم و نیکل را ساخت . Philip Monnartz مقاله ای در مورد آلیاژ استیل و رابطه ای که می تواند مقدار نیکل در مقاومت یک فلز در برابر خوردگی داشته باشد را تحریر نمود و در سال 1912 دو مهندس که در شرکت کروپ فعالیت داشتند با نام های Benno Strauss و  Eduard Maurer یک نوع استیل ضد زنگ با نام ThyssenKrupp Nirosta را به دنیای صنعت معرفی کردند . همزمان با این کشف محققانی با اسامی  Christian Dantsizen و Frederick Becket به کشف فولاد ضد زنگ فریتی دست یافتند و پس از آنها در سال 1912 فردی با نام Elwood Haynes توانست یک نوع فولاد ضد زنگ با نام مارتنزیتی را به لیست اختراعات فولاد ضد زنگ اضافه کند اما این ثبت اختراع او تا سال 1919 طول کشید تا به لیست اختراعات اضافه شد علاوه بر اکتشافی که توسط Elwood Haynes در سال 1912 انجام شد در این سال فردی با نام Harry Brearley که به دنبال کشف یک نوع استیل ضد زنگ برای لوله تفنگ بود توانست به کشف یک نوع آلیاژ استیل ضد زنگ با نام ماتنزیتی دست یابد و مدتی بعد یعنی در سال 1915 این اکتشاف در مقاله روزنامه نیویورک تایمز به چاپ رسید . فلز کشف شده توسط Harry Brearley با نام تجاری Staybrite و توسط Firth Vickers روانه بازار گشت که در صنایع متعدد مورد استفاده واقع می شد . زمانی که Harry Brearley می خواست اختراع خود را ثبت کند کاشف به عمل آمد که Elwood Haynes اختراعی مشابه با این اختراع را به ثبت رسانده بنابراین تصمیم گرفتند که با همکاری هم یک شرکت جهت ساخت فولاد ضد زنگ (Stainless Steel) تاسیس نمایند که دفتر مرکزی این شرکت اشتراکی در پیتسبورگ پنسیلوانیا قرار داشت . بدین شکل فولاد ضد زنگ به طور علنی وارد حوزه های متعدد صنعت شد و در ابتدای کار با نام های تجاری متعدد همچون Allegheny metal و Nirosta steel در بازار به فروش رسید و در سال 1921 یک مجله تجاری معتبر از فولاد ضد زنگ با نام unstainable steel یاد کرد و طبق آمارهای بدست آمده در سال 1929 فروش فولاد ضد زنگ در کشور آمریکا به اوج خود رسید و بیش از 25.000 تن از این آلیاژ روانه بازار گشت و برای انجام کارهای مختلف در صنایع متعدد مورد مصرف واقع شد . امروزه فولاد ضد زنگ با نام استیل یا stainless steel شناخته می شود که در صنایع مختلف و برای کاربردهای متعدد مورد استفاده واقع می شود .