تابلو ال ای دی :


تابلو ال ای دی همچون تلویزیون شهری یک نوع نمایشگر دیجیتال است که المان های اصلی تشکیل دهنده آن لامپ های LED هستند . تابلو ال ای دی در مقایسه با تابلوهای تبلیغاتی دیگر همچون تابلو نئون ، تابلو فلکسی و بنر بهتر است . چون می تواند نوشته و تصاویر را به حرکت در آورده و بر چشم بصری بیننده تاثیر بگذارد .

 

اگر می خواهید با تلویزیون شهری بیشتر آشنا شوید مطلب زیر را بخوانید .

 

تلویزیون شهری و کاربردهای آن در تبلیغات محیطی

 


تابلو ال ای دی چیست ؟


تابلو ال ای دی نوعی نمایشگر دیجیتالی است که ماژول ها یکی از اجرای اصلی و مهم آن تلقی می شوند . این ماژول ها هستند که نحوه نمایش کاراکترها و تصاویر برنامه ریزی شده در تابلو ال ای دی را به تصویر می کشند . در واقع یک تابلو ال ای دی با کنار هم قرار گرفتن قطعاتی نظیر ماژول ها ، منبع تغذیه یا پاور ، کنترلر و قاب تابلو ال ای دی ساخته و آماده نصب می شود .

تابلو ال ای دی قادر است کاراکترها و تصاویر مدنظری را که برای تبلیغات در نظر گرفته اید ، به شکل دلخواه و برنامه ریزی شده به نمایش درآورد و نظر هر رهگذری را جذب کند . تابلو ال ای دی قابل نصب در هر مکانی است و می توان از آن به عنوان تابلو سر در مغازه و یا تبلیغات محیطی بهره برد . حال یک سوال مطرح می شود و آن اینکه :

 

ماژول تابلو ال ای دی چیست ؟

 

ماژول یک قطعه الکترونیکی قابل تعمیر و یا قابل تعویض است . بر اساس برنامه ای که برای آن در نظر گرفته می شود ، ورودی هایی را دریافت می کند و پس از پردازش ورودی ها ، آنها را به عنوان خروجی به نمایش می گذارد . شما با استفاده از تابلو ال ای دی می توانید افکت ها و انیمیشن های ویژه ای با رنگ ها و نورپردازی های متفاوت را به نمایش بگذارید .

 

قیمت تابلو ال ای دی :

 

قیمت تابلو ال ای دی با در نظر گرفتن موارد زیر تعیین می شود :

 • نوع تابلو ال ای دی
 • جنس و کیفیت ماژول ها
 • نوع لامپ های ال ای دی
 • جنس و کیفیت برد کنترل
 • پاور
 • قاب تابلو ال ای دی
 • ضد آب بودن و جنس واشرها

 

قیمت تابلو ال ای دی ثابت به دلیل پیچیدگی کمتر ، نسبت به قیمت تابلو ال ای دی روان کمتر است .

 

انواع تابلو ال ای دی :


تابلو ال ای دی ثابت :

 

در این روش نوشته و تصاویر نمایشی به صورت ثابت و بدون تحرک ایفای نقش می کنند . فقط از خود نور ساطع کرده و ذهن بیننده را درگیر می کنند . نوری که توسط تابلو ال ای دی منتشر می شود بسیار زننده است . همین عامل سبب می شود از دوردست هم نگاه های رهگذران را معطوف خود کند .


تابلو ال ای دی روان :

 

نوشته و تصاویر توسط تابلو ال ای دی روان به حرکت در می آیند و انیمیشن زیبایی را اجرا می کنند . انیمیشن هایی که توسط تابلو ال ای دی روان به نمایش گذاشته می شوند ، می توانند حالتی آبشاری ، لغزان ، چشمک زن و دورانی داشته باشند .

 

مدل های تابلو ال ای دی از لحاظ رنگ :

 

تابلو ال ای دی تک رنگ : 

 

طراحی این مدل تابلو به گونه ای است که می تواند فقط یک رنگ را به معرض نمایش در آورد . مثلاً اگر شما رنگ قرمز را برای تابلوی تبلیغاتی خودتان انتخاب می کنید ، همه نوشته ها و تصاویر با رنگ قرمز به نمایش گذاشته می شود .

 

تابلو ال ای دی سه رنگ :

 

شما می توانید با طراحی این نوع تابلو تبلیغاتی از سه رنگ مجزا استفاده کنید . مثلاً بخشی از متن با رنگ قرمز ،  بخشی سبز و بخشی هم یک رنگ دیگر .

 

تابلو ال ای دی تمام رنگ :

 

این مدل تابلو برآورده کننده تمام انتظارات از یک تابلوی تبلیغاتی می باشد . می توان هر چیزی شامل فیلم ، عکس ، تیزرهای تبلیغاتی و متن ها را در این مدل از تابلوها به معرض نمایش گذاشت .

 

قطعات تشکیل دهنده تابلو ال ای دی :

 

ماژول :

 

ماژول های ال ای دی بلوک های آماده ای هستند که از کنار هم قرار گرفتن این بلوک های آماده در قاب مخصوص ، روشنایی یک تابلو ال ای دی فراهم می شود . در صورت خرابی ، ماژول ها به راحتی قابل تعویض هستند و در واقع رنگ ماژول ها تعیین کننده رنگ ال ای دی شماست و ماژول های فول کالر تمامی رنگ ها را به معرض اجرا در می آورند .

 

برد کنترل :

 

برد کنترل وظیفه برنامه ریزی و مدیریت نمایش led  را بر عهده دارد . این بردها در مدلهای Cpower ، M31 ، M20 ، C10 ، Q41  و غیره موجود است . می توان به دو صورت آن را به تابلو متصل نمود . اطلاعات توسط یک فلش به صورت دائم در پشت تابلو قرار می گیرد و یا در حافظه تابلو ذخیره کرده آن را بر می داریم .

 

منبع تغذیه تابلو led :

 

پاور و یا منبع تغذیه وسیله ای است که جریان برق مورد نیاز را به برد کنترل و ماژول ها انتقال می دهد . باید بین جریان عبوری ماژولها ، پاور و منبع تغذیه ، هماهنگی ایجاد شود .

 

واشرآب بندی :

 

برای جلوگیری از  نفوذ آب به داخل تابلو روان از واشرها و چسب هایی استفاده می شود .

 

مزایای تابلو ال ای دی :

 •  جذابیت بیشتری نسبت به تابلو نئون دارد .
 • دارای مصرف برق کم
 •  طول عمر بیشتر
 • ضد آب
 • به راحتی نمی شکند .
 • می توان نور آن را به اندازه دلخواه تنظیم نمود .
 • می توان از تصاویر انیمیشنی زیبا برای نمایش استفاده کرد .
 • در صورت خرابی ماژول ها به راحتی می توانید آنها را تعویض کنید .
 • در صورتی که از ماژول تک رنگ یا سه رنگ استفاده می کنید ، می توانید نوع رنگ نوشته خود را با تغییر ماژول ها تعویض نمایید .