یکی از جذاب ترین روش های تبلیغاتی که به صورت دیجیتالی اجرا و پیاده سازی می شود، تابلو ال ای دی است . در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در تابلوسازی حاصل شده و تابلوها به صورت دیجیتال و یا به صورت حروف برجسته که خارق العاده و جذاب هستند، به نمایش گذاشته می شود.

تابلو ال ای دی یکی از تابلوهای دیجیتالی است که به صورت تابلو مغازه، تابلو محیط شهری، تابلو سالنی و تابلو دور درب ورودی اجرا و پیاده سازی می شود.

تابلو ال ای دی

تابلو ال ای دی همچون تلویزیون شهری یک نوع نمایشگر دیجیتال است که المان های اصلی تشکیل دهنده آن لامپ های LED هستند . تابلو ال ای دی در مقایسه با تابلوهای تبلیغاتی دیگر همچون تابلو نئون شیشه ای بهتر است، چون می تواند نوشته و تصاویر را به حرکت در آورده و بر چشم بصری بیننده تاثیر بگذارد.

تابلو ال ای دی
تابلو ال ای دی

 

تابلو ال ای دی چیست؟

تابلو ال ای دی نوعی نمایشگر دیجیتالی است که ماژول ها یکی از اجرای اصلی و مهم آن تلقی می شوند . این ماژول ها هستند که نحوه نمایش کاراکترها و تصاویر برنامه ریزی شده در تابلو ال ای دی را به تصویر می کشند.

در واقع یک تابلو ال ای دی با کنار هم قرار گرفتن قطعاتی نظیر ماژول ها، منبع تغذیه یا پاور، کنترلر و قاب تابلو ال ای دی ساخته و آماده نصب می شود.

تابلو ال ای دی قادر است کاراکترها و تصاویر مدنظری را که برای تبلیغات در نظر گرفته اید، به شکل دلخواه و برنامه ریزی شده به نمایش درآورد و نظر هر رهگذری را جذب کند.

تابلو ال ای دی قابل نصب در هر مکانی است و می توان از آن به عنوان تابلو سر در مغازه و یا تبلیغات محیطی بهره برد . حال یک سوال مطرح می شود و آن اینکه :

ماژول تابلو ال ای دی چیست؟

ماژول یک قطعه الکترونیکی قابل تعمیر و یا قابل تعویض است . بر اساس برنامه ای که برای آن در نظر گرفته می شود ورودی هایی را دریافت می کند و پس از پردازش ورودی ها، آنها را به عنوان خروجی به نمایش می گذارد.

شما با استفاده از تابلو ال ای دی می توانید افکت ها و انیمیشن های ویژه ای با رنگ ها و نورپردازی های متفاوت را به نمایش بگذارید.

تابلو ال ای دی تبلیغاتی
تابلو ال ای دی تبلیغاتی

 

قیمت تابلو ال ای دی

قیمت تابلو ال ای دی با در نظر گرفتن موارد زیر تعیین می شود :

 • نوع تابلو ال ای دی
 • جنس و کیفیت ماژول ها
 • نوع لامپ های ال ای دی
 • جنس و کیفیت برد کنترل
 • پاور
 • قاب تابلو ال ای دی
 • ضد آب بودن و جنس واشرها

قیمت تابلو ال ای دی ثابت به دلیل پیچیدگی کمتر، نسبت به قیمت تابلو ال ای دی روان کمتر است.

تابلو ال ای دی شیک
تابلو ال ای دی شیک

 

انواع تابلو ال ای دی

به طور کل تابلو ال ای دی دو روش برای اجرا و پیاده سازی دارد که عبارتند از:

تابلو ال ای دی ثابت

در این روش نوشته و تصاویر نمایشی به صورت ثابت و بدون تحرک ایفای نقش می کنند و فقط از خود نور ساطع کرده و ذهن بیننده را درگیر می کنند.

نوری که توسط تابلو ال ای دی منتشر می شود بسیار زننده است . همین عامل سبب می شود از دوردست هم نگاه های رهگذران را معطوف خود کند.

تابلو ال ای دی روان

نوشته و تصاویر توسط تابلو ال ای دی روان به حرکت در می آیند و انیمیشن زیبایی را اجرا می کنند . انیمیشن هایی که توسط تابلو ال ای دی روان به نمایش گذاشته می شوند، می توانند حالتی آبشاری، لغزان، چشمک زن و دورانی داشته باشند.

تابلو ال ای دی بستنی فروشی
تابلو ال ای دی بستنی فروشی

 

مدل های تابلو ال ای دی از لحاظ رنگ

تابلو ال ای دی بر اساس توانایی نمایش رنگ ها به چند دسته زیر تقسیم می شود.

تابلو ال ای دی تک رنگ

طراحی این مدل تابلو به گونه ای است که می تواند فقط یک رنگ را به معرض نمایش در آورد . مثلاً اگر شما رنگ قرمز را برای تابلوی تبلیغاتی خودتان انتخاب می کنید، همه نوشته ها و تصاویر با رنگ قرمز به نمایش گذاشته می شود.

تابلو ال ای دی سه رنگ

شما می توانید با طراحی این نوع تابلو تبلیغاتی از سه رنگ مجزا استفاده کنید . مثلاً بخشی از متن با رنگ قرمز، بخشی سبز و بخشی هم یک رنگ دیگر.

تابلو ال ای دی فول کالر

این مدل تابلو برآورده کننده تمام انتظارات از یک تابلوی تبلیغاتی می باشد . می توان هر چیزی شامل فیلم، عکس، تیزرهای تبلیغاتی و متن ها را در این مدل از تابلوها به معرض نمایش گذاشت و به عنوان یک تابلو مغازه تمام عیار آن را سفارش داد.

تابلو ال ای دی دیجیتال
تابلو ال ای دی دیجیتال

 

قطعات تشکیل دهنده تابلو ال ای دی

تابلو ال ای دی از چند قطعه ساخته می شود که عبارتند از:

ماژول تابلو ال ای دی

ماژول های ال ای دی بلوک های آماده ای هستند که از کنار هم قرار گرفتن این بلوک های آماده در قاب مخصوص، روشنایی یک تابلو ال ای دی فراهم می شود.

در صورت خرابی  ماژول ها به راحتی قابل تعویض هستند و در واقع رنگ ماژول ها تعیین کننده رنگ ال ای دی شماست و ماژول های فول کالر تمامی رنگ ها را به معرض اجرا در می آورند.

تابلو ال ای دی دیجیتالی
تابلو ال ای دی دیجیتالی

 

برد کنترل در تابلو ال ای دی

برد کنترل وظیفه برنامه ریزی و مدیریت نمایش led را بر عهده دارد . این بردها در مدلهای Cpower ، M31 ، M20 ، C10 ، Q41  و غیره موجود است.

بردها را می توان به دو صورت به تابلو متصل نمود . اطلاعات توسط یک فلش به صورت دائم در پشت تابلو قرار می گیرد و یا در حافظه تابلو ذخیره کرده آن را بر می داریم.

تابلو ال ای دی فول کالر
تابلو ال ای دی فول کالر

 

منبع تغذیه تابلو ال ای دی

پاور و یا منبع تغذیه وسیله ای است که جریان برق مورد نیاز را به برد کنترل و ماژول ها انتقال می دهد . باید بین جریان عبوری ماژولها، پاور و منبع تغذیه، هماهنگی ایجاد شود.

واشرآب بندی تابلو ال ای دی

برای جلوگیری از  نفوذ آب به داخل تابلو روان از واشرها و چسب ها استفاده می شود.

تابلو ال ای دی خارق العاده
تابلو ال ای دی خارق العاده

 

مزایای تابلو ال ای دی

 • جذابیت بیشتری نسبت به تابلو نئون دارد.
 • دارای مصرف برق کم
 • طول عمر بیشتر
 • ضد آب
 • به راحتی نمی شکند.
 • می توان نور آن را به اندازه دلخواه تنظیم نمود.
 • می توان از تصاویر انیمیشنی زیبا برای نمایش تبلیغات استفاده کرد.
 • در صورت خرابی ماژول ها به راحتی می توانید آنها را تعویض کنید.
 • در صورتی که از ماژول تک رنگ یا سه رنگ استفاده می کنید، می توانید نوع رنگ نوشته خود را با تغییر ماژول ها تعویض کنید.