تابلو بنری :

 

تابلو بنری تابلویی است که با استفاده از دستگاه چاپ بنر بر روی انواع متریال ها مثل پارچه ، کاغذ ، چوب ام دی اف و دیگر موارد اجرا و پیاده سازی می شود . تابلو بنری تابلویی ارزان قیمت و فوری است که ظرف مدت بسیار کوتاهی طراحی و چاپ شده و در محل نصب می شود . توسط تابلو بنری به راحتی می توان کلیه طرح های گرافیکی ، تصویری و متنی را به وسیله دستگاه های چاپ بنر ، بر روی بنر چاپ نمود .

 

بنر :

 

بنر یکی از روش های تبلیغاتی است که زمینه انتقال پیام تبلیغاتی و اطلاع رسانی های عمومی و شخصی را برای افراد ، ادارات ، موسسه ها و تجار فراهم می سازد . امروزه روش های زیادی جهت اطلاع رسانی ، تبلیغات و بازاریابی وجود دارد . صاحبین مشاغل با توجه به بودجه و سلیقه ای که دارند یک یا چند روش را برای تبلیغات و معرفی محصولات یا کالاها و خدمات خود انتخاب می کنند . از جمله روش های تبلیغاتی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

از بین این روش ها ، اگر می خواهید سریعترین روش را انتخاب کنید بنر یکی از سریعترین روش هاست . قیمت تابلو بنری نسبت به قیمت تابلوهای تبلیغاتی دیگر همچون تابلو چلنیوم ، تابلو استیل ، تابلو وکیوم ، تابلو ال ای دی ، تابلو فلکسی ، تابلو ترموود ، تابلو لایت باکس ، تابلو پیکسلی ، تابلو پولکی ، تابلو یونولیتی ، تابلو پلکسی و موارد دیگر ، بسیار ارزانتر می باشد و گزینه مناسبی برای سفارش یک تابلوی تبلیغاتی ارزان قیمت است . به راحتی می تواند پیام تبلیغاتی شما را در قالب یک طرح هنری و گرافیکی به نمایش بگذارد . از تابلو بنری می توانید به عنوان تابلو مغازه ، تابلو شرکتی و یا تابلو فروشگاهی استفاده کنید .

 

تابلو بنر :

 

تابلو بنری تابلویی است محتوای تبلیغاتی روی آن چاپی است و جهت نورپردازی آن از پرژکتور استفاده می شود . تابلو بنر می تواند هم به عنوان تبلیغات محیطی و هم به صورت تبلیغات سالنی مورد استفاده واقع شود . این امکان را دارد که هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی با توجه به نیاز مخاطبان نصب شود .

 

قیمت تابلو بنری :

 

عوامل تاثیرگذار در قیمت بنر :

 

قیمت بنر های چاپ شده با توجه به موارد زیر متغیر است :

 

1) جنس بنر :

جنس بنر و نوع کره ای یا چینی بودن آن با در نظر گرفتن ضخامت و اندازه انس در میزان قیمت گذاری بنر تاثیر گذار است .

2) ابعاد بنر :

به طبع هر چه بنر بزرگتر و دارای ابعاد بیشتری باشد قیمت بنر نیز بالاتر خواهد شد .

3) چاپ بنر :

دستگاه چاپ بنر و رنگ هایی که در چاپ بنر استفاده می شوند در میزان کیفیت بنر تاثیر فوق العاده ای دارند . بنابراین استفاده از دستگاه چاپ با کیفیت سبب افرایش و یا کاهش قیمت بنر می شود .

4) زمان :

با توجه به میزان سفارش بنر ، اگر بخواهید بنر شما در زمان سریعتری چاپ و تسلیم شود می بایست هزینه بالاتری را پرداخت نمایید .

 

 

تابلو چاپی

 

 

بنر و کاربردهای آن :

 

کاربردهای چاپ بنر بسیار گسترده است و در حوزه های متعدد جهت تبلیغات و اطلاع رسانی های عمومی مورد استفاده واقع می شود . از بنر می توان علاوه بر عرصه بازاریابی و تبلیغات در همایش ها ، کنفرانس ها ، سمینارها ، اجلاس ها ، اطلاعیه های مربوط به فروش و تخفیفات ویژه و یا فراخوانی محصولات و خدمات جدید استفاده کرد . علاوه بر ادارات و موسسات ، افراد عادی نیز برای مراسم تبریک و تسلیت از بنر استفاده های زیادی به عمل می آورند . از جمله بخش بندی که می توان به عنوان کاربردهای بنر به آن ها اشاره نمود عبارتند از :

 • بنر تبلیغاتی
 • پارچه نویسی
 • بیلبورد های شهری ، شخصی ، دولتی و غیردولتی
 • طرح های فرهنگی
 • مناسبت های مذهبی
 • رویدادهای اجتماعی و سیاسی
 • رویدادهای ملی و بین المللی
 • استفاده توسط اتحادیه های صنفی
 • استفاده توسط صاحبین مشاغل و کسب و کارها

 

چاپ تابلو بنر :

 

چاپ بنر در ابعاد و اندازه های مختلفی و با کیفیت های متفاوت با توجه به نوع درخواست و نحوه سفارش مشتریان انجام می شود . اگر می خواهید در زمینه معرفی محصول یا خدمت جدیدی بنر چاپ کنید ، بهتر است در ابعاد بزرگتری چاپ بنر صورت بگیرد و در مکان مناسبی نصب شود تا توسط عموم قابل رویت باشد . نوع دستگاه چاپ در کیفیت بنر بسیار تاثیرگذار است . این بقدری حائز اهمیت است که اگر نوع بنر را از جنس های با کیفیت انتخاب کنید اما دستگاه چاپ بنر از کیفیت پایینی برخوردار باشد ، نتیجه کار یک بنر بی کیفیت خواهد بود . چاپ بنر بدلیل جنسی که دارد نسبت به پلات لمینت و پوستر قیمت ارزانتری دارد و براحتی در هر محیطی قابلیت نصب و استفاده است .

 

انواع چاپ تابلو بنری :

 

چاپ بنرهای تبلیغاتی به دو شیوه متفاوت قابل انجام است :

 

روش اول ) سالونت :

جوهری که در سالونت چاپی مورد استفاده واقع می شود از کیفیت خوبی برخوردار است و عملیات چاپ سریع انجام می پذیرد .

روش دوم ) اکوسالونت :

جوهرهای اکوسالونت بدلیل ریز بودن قطرات جوهر افشان شده یا پیکولیتر از کیفیت چاپی خارق العاده ای برخوردارند . دستگاه های اکوسالونت گران قیمت هستند اما نسبت به دستگاه های سالونت در هنگام چاپ فلکسی و بنر سرعت بسیار کمتری دارند . قابلیتی که دستگاه های اکوسالونت علاوه بر چاپ باکیفیت دارند این است که توانایی چاپ بر روی کاغذهای دیواری و پارچه را با هر نوع طرح و نقشی را دارند اما دستگاه های سالونت این قابلیت را ندارند .

 

طراحی تابلو بنری :

 

به طور کل طراحی تابلو بنری و یا هر نوع بنر با استفاده از نرم افزارهای طراحی همچون کورل دراو یا ایلوستریتور و همچنین فتوشاپ انجام می گیرد . اگر در طراحی تابلو بنری از کورل یا ایلوستریتور استفاده شود طرح انتخابی قابلیت تغییر سایز را بدون خدشه دار نمودن کیفیت کار دارد .

 

نصب تابلو بنری و بنر :

 

نصب بنر به راحتی توسط یک ریسمان و یا در صورت بزرگی توسط تعدادی داربست به راحتی انجام می پذیرد . بنرهای کوچک نیازی به وجود تکنسین کار جهت نصب ندارند و به راحتی قابلیت نصب را دارند .

 

 

بیلبوردهای چاپی

 

 

انواع بنر :

 

بنرهای کرباسی یکپارچه :

 

این نوع بنرها از 7 تا 22 انس وزن دارند . بیشتر جهت تبلیغات محیطی همچون نصب بر روی کامیون ها ، نصب بر روی تیرک های برق و نصب بر روی داربست مناسب هستند . بنرهای پوششی و غوطه ور بهتر از مدل های دیگر می باشند .

 

بنرهای یکپارچه نرم :

 

بنرهای رول آپ ، استند بنرها ، بنرهای سقفی و بنرهای پوششی جهت درب و پنجره از این نوع بشمار می آیند . این بنر ها به دلیل نرم بودن و نداشتن مس کرباسی به آسانی پاره می شوند . بنابراین برای تبلیغات محیطی مناسب نیستند و فقط جهت تبلیغات سالنی مورد استفاده واقع می شوند . این بنرها حدود 10 تا 13 انس وزن دارند .

 

بنرهای بک لایت :

 

این نوع بنرها همچون لایت باکس جلوه بسیار جذابی دارند و به دلیل داشتن مقاومت بیشتر نسبت به دیگر مدلها جهت مصارف طولانی مدت طراحی می شوند . قابلیت استفاده هم در فضای شهری و هم در سالن ها و پاساژها را دارند . کلیه بنرهای بک لایت حالتی پوششی دارند . در ساخت آنها از نرم کننده های پلیمری استفاده می شود و همین امر سبب دوام و مقاومت بالای آنها می شود . علاوه بر آن بسیاری از سفارش دهندگان ، بنر بک لایت را به صورت دوبل – استیریک سفارش می دهند . در این صورت از دو لایه مرکب هنگام چاپ استفاده می کنند که سبب می شود تصویر به واسطه نور پشت آن ، ارتعاش بیشتری داشته باشد .

 

بنرهای مش :

 

این بنرها جهت تبلیغات محیطی و فضای آزاد که در برابر شرایط آب و هوایی ، انعکاس نور خورشید و باد قرار دارد ، مورد استفاده واقع می شود . از این بنر جهت نصب بر روی دیوار ، نصب بر روی داربست ، صحنه کنسرت ، بنر های جاده ای ، بنرهای داخلی یا یک طرف تصویر مورد استفاده واقع می شود . تقریباً کلیه بنرهای مش براق هستند و در ساخت آنها از نرم کننده های پلیمری جهت دوام و مقاومت بالا استفاده می شود .

 

بنرهای ویینیل یا وینیل بنر :

 

به طور کل بنر وینیلی به دو شیوه پلی استرمش و وینیل تولید می شود . پلی استر مش از مقاومت بالاتری برخوردار است . میزان تراکم خطوط الیافت مش با معیاری با نام دنیر سنجیده می شود . مش معیار بالاتری دارد که نشان دهنده وینیل کرباسی نرم تر است . در شرایط معمول مش دارای تراکمی بین 150 تا 1000 دنیر می باشد که هر چه میزان تراک دنیر بیشتر باشد از استحکام بالاتری برخوردار است . وینیل مایع از تعداد مواد شیمیایی تشکیل شده که پلی وینیل کلراید و انواعی از مواد نرم کننده جزء اصلی مواد تشکیل دهنده آن است . به طور کل نرم کننده ها به دو شکل مونومری و یا پلیمری هستند که سبب انعطاف پذیری بیشتر می شوند .

 

نحوه تولید بنر :

 

پوششی غوطه ور شده یکی از مراحل تغذیه مش پلی استر در دستگاه پوشش دهنده coater می باشد . کرباس scrim را با مخلوطی از وینیل داغ که حاوی نرم کننده است غوطه ور نموده و پوشش می دهند . در مرحله بعدی یک لایه از کرباس ، بین دو لایه وینیل تعبیه شده و لمینت می شود . سپس برای ساختن مواد محافظ یک لایه سیاه به لایه میانی افزوده می شود . با وجود اینکه بنرهای ساخته شده با روش پوششی یا غوطه ور از لحاظ کیفیت قابل قبول تر است اما جهت کاهش هزینه ها ، بنر با روش لمینیت تولید می شود .

به دلیل اینکه بنرهای پوششی غوطه ور با استفاده از نرم کننده های پلیمری ساخته می شوند ، ساخت آنها هزینه بالاتری را می طلبد . اما نسبت به این هزینه ، کیفیت قابل قبولی را نیز دارند که نسبت به بنر لمینیت شده قابل قیاس نیست . البته بنر لمینیت شده نیز کیفیت خوبی دارد اما نه در حد بنرهای پوششی غوطه ورشده .

 

حال تعدادی سوال مطرح می گردد که عبارتند از :

 

 1. یک بنر مناسب چه ویژگی هایی دارد ؟
 2. یک تابلو بنری مناسب چقدر می تواند دوام داشته باشد ؟
 3. آیا تابلو بنری گزینه مناسبی برای تبلیغات است ؟
 4. برای سفارش تابلو بنری ، کدام نوع از بنر مناسب است ؟

 

 

تابلو بنری

 

 

ویژگی های یک بنر خوب :

 

اگر می خواهید بنر شما دوام و مقاومت بالایی داشته باشد و برای مدتها مورد استفاده واقع شود می بایست بنر ویژگی های ذیل را داشته باشد :

 

وزن بنر :

12 تا 15 انس وزن بسیار مناسبی برای سفارش بنر است . کلیه دستگاه های چاپ بنر نیز به راحتی می توانند با دقت بالایی این نوع بنر را به چاپ برسانند . علاوه بر آن بنر های تولید شده با این ابعاد به راحتی قابلیت جابجایی و رول شدن را دارند .

 

استفاده از بنرهای پوشیده شده با لایه محافظ در مرکز :

این نوع بنر گزینه مناسبی برای استفاده در فضای شهری بر روی پایه و تیرک هستند . این نوع بنرها ، برای کلیه کاربردها مناسب هستند و اشعه ماوراء البنفش نمی تواند بر روی کیفیت تصاویر چاپی آن تاثیر مخربی داشته باشد .

 

استفاده از نرم کننده های پلیمری در ساخت بنر :

این بنرها از دوام و کیفیت بالایی برخوردارند اما قیمت چاپ بنر پلیمری نسبت به قیمت بنر ساده کمی بیشتر است . برای کاهش هزینه ها می توان برای سفارش تابلو بنری از نرم کننده های مونومری که قیمت کمتری دارند استفاده کرد .

 

استفاده از بنر با روش لمینیت :

سبب کاهش قیمت چاپ بنر می شود.

 

عدم ترک خوردگی :

اگر می خواهید بنر دچار ترک خوردگی نشود استفاده از وارانتی توصیه می شود .


طول عمر تابلو بنری :

 

طول عمر بنر با توجه به نوع چاپ می تواند متغیر باشد . اکثریت وینیل بنرهای ساخته شده که از مرکب های UV ساخته شده اند ماندگاری شش ماهه دارند و بنرهای مخصوص مرکب های پایه حلال ، مقاومتی یکساله را در بر دارند . اما این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگر بین زمان تولید تا زمان چاپ بر روی بنر ها کوتاه تر باشد ، سبب افزایش طول عمر بنر پس از عملیات چاپ می شود . علت این امر آن است که در اکثریت بنر ها از نرم کننده های مونومری استفاده می شود . این نرم کننده ها به خارج شدن از بنر تمایل زیادی دارند و همین امر سبب می شود که به مرور زمان بنر خشک تر شده و احتمال پارگی و شکسته شدن آن در فضای باز شهری بیشتر شود .


پانچ تابلو بنری :

 

بهترین شکل از روش های پانچ بنر ، استفاده از پانچ های تخت است . چرا که سبب می شود بنر به خوبی قلاب شده و در بهترین حالت نگه داشته شود . جهت پانچ بنر می توان از ابزارهای دستی استفاده نمود و در صورت بزرگی بنر می توان از ابزارهای پانچ اتومات استفاده کرد .

اگر تمایل دارید بر روی تابلو بنری مانور زیادی انجام دهید ، می توانید با تجهیزات لبه دار کردن ، پاکت سازی ، جوش RF ، جوش هوای گرم ، دوخت با ماشین های دوخت سنگین و دیگر موارد برای بنر سفارشی خود ایجاد لبه ، پاکت و درز نمایید . بنرهای غیرپانچی که بنر نواری نام دارند هم تولید می شوند اما بنرهای نواری به راحتی چروک و جمع می شوند و دوام چندانی ندارند . با این وجود از بنر نواری نیز می توان برای برخی کاربردها استفاده کرد .

 

ترفندهای چاپ بنر و نصب بنر :

 

دور بری :

در این روش پس از چاپ بنر حاشیه های سفید دور بنر برش داده می شوند و یک بنر بدون حاشیه به معرض نمایش گذاشته می شود .

 

ولد :

به طور کل ولد کردن ، تا کردن و چسباندن لبه های بنر به چند شکل متفاوت انجام می پذیرد :

روش اول ) اگر بخواهید ابعاد بنر مثلا عرض بالای 5 متر را بالا ببرید با توجه به طرح چاپ شده صفحات بنر را به هم متصل می کنند تا بنری با سایز بزرگ تر به معرض نمایش بگذارند .

روش دوم ) لبه ها را برمی گردانند و طوری می چسبانند که بتوان یک میله ای با قطر مشخص را از میان آنها عبور داد تا به شکل آویزان در جای خود قرار بگیرد .

روش سوم ) لیفه نام دارد . در این روش از قسمت پشت بنر به اندازه دلخواه تا می شود ، سپس به سطح زیرین آن چسبانده شده به شکلی که از میان آن نتوان چیزی را عبور داد .

 

پانچ بنر :

 

در این روش حلقه های فلزی در زاویه های متعدد به بنر دوخته یا پانچ می شود که سبب راحتی نصب بنر می گردد .

 

تسمه دوزی :

 

در صورتی که بنر در محیط بیرونی واقع شود جهت ممانعت از پارگی بنر ، از بغل تسمه دوزی در حاشیه ها صورت می گیرد . این کار مقاومت کششی بنر را افزایش داده و مانع از پارگی آن می شود .

 

جنس تابلو بنری :

 

به طور کل جنس بنر با هر کاربردی که دارد به دو دسته تقسیم می شود :

1) کره ای

2) چینی

 

نوع تابلو بنری :

 

نوع بنر های تولید شده نیز به دو دسته قابل تقسیم است :

1) مات

2) براق


ضخامت تابلو بنری :

 

بنرهای تولید شده از لحاظ ضخامت به چند دسته قابل تقسیم هستند که معمول ترین و عام ترین آنها عبارتند از :

1) بنر 8 انس

2) بنر 10 انس

3) بنر 13 انس