همه کسب و کارها جهت معرفی برند تجاری خودشان مجبورند از روش های تبلیغاتی استفاده کنند و برترین ابزار جهت معرفی نام برند، تابلوسازی تبلیغاتی است.

تابلوسازی تبلیغاتی به شیوه های مختلف قابل اجرا و پیاده سازی است که هر کس براساس بودجه و سلیقه ای که دارد مدلی از آن را انتخاب می کند.

تابلو پیکسلی در دنیای تابلوسازی و جذابیت های آن

تابلو پیکسلی یکی از جدیدترین و مدرن ترین تابلوهای تبلیغاتی است که می تواند طبق برنامه ریزی انجام شده، حروف و پیام تبلیغاتی را با انیمیشن های نوری به اجرا بگذارد.

جذابیت تابلو پیکسلی در اجرای انیمیشن های نوری است که هم در زمینه ی تابلو و هم در خود حروف برجسته به نمایش گذاشته می شود و پیکسل ها طبق برنامه ی تعیین شده نور را در رنگ های متعدد رنگی اجرا می کنند.

تابلو پیکسلی

تابلو پیکسلی تابلویی است که رنگ های تولید شده نوری در آن توسط پیکسل انتشار می یابد . هر تصویری که به شکل نور به نمایش گذاشته می شود بر اساس پیکسل عمل می کند.

تابلو پیکسلی تابلویی است که توانایی تولید 16 میلیون رنگ را دارد و دارای پیکسل هایی با فاصله های منظم می باشد . این پیکسل ها دارای تکنولوژی پیشرفته ای هستند و قادر به نمایش افکت ها، انیمیشن ها و متون به صورت فول کالر، آبشاری و  چشمک زن می باشند.

تابلو مغازه پیکسلی
تابلو مغازه پیکسلی
 

تابلو مغازه پیکسلی

تابلو مغازه پیکسلی تابلویی است که حروف به صورت برجسته بر روی زیرساز سوار می شود . نورپردازی تابلو مغازه پیکسلی با استفاده از پیکسل های نواری انجام می پذیرد.

چیدمان لامپ ها در تابلو پیکسلی بسیار حائز اهمیت است . هر چه لامپ ها در فاصله کمتری از هم قرار بگیرند به همان میزان وضوح محتوای تبلیغاتی بالاتر می رود.

قیمت تابلو پیکسلی

قیمت تابلو پیکسلی بر اساس موارد زیر قابل تعیین است :

 • متر محیط تابلو پیکسلی
 • ارتفاع تابلو از زمین
 • نوع لامپ های نورپردازی و نحوه چیدمان آنها
 • حالت آبشاری یا چشمک زن بودن لامپ ها
 • تک رنگ، سه رنگ یا فول کالر بودن لامپ ها
 • نوع زیرساز تابلو که شامل یکی از متریال ها مثل ترموود، ورق کامپوزیت، ورق پی وی سی، شیشه و سنگ می تواند باشد.
 • قاب دار یا بدون قاب بودن تابلو
 • تراکم پیکسل ها
 • در تلویزیون شهری و تابلو ال ای دی تعداد ماژول ها می تواند سبب کاهش یا افزایش قیمت باشد.

نقش تابلو پیکسلی در تابلوسازی

در تابلوسازی علاوه بر ساخت تابلو پیکسلی، پیکسل ها در تابلوهای تبلیغاتی دیگر مثل تابلو ال ای دی و تلویویون شهری مورد استفاده قرار می گیرند . پیکسل ها در این مدل تابلو ها، با استفاده از ماژول تولید نور می کنند و سبب افزایش و یا کاهش کیفیت محتوای تولید شده، می شوند.

پیکسل چیست؟

تصاویر شامل سه رنگ اصلی آبی، سبز و قرمز هستند . با ترکیب این سه رنگ می توان رنگ های متفاوتی ایجاد نمود . تجمع این سه رنگ پیکسل نامیده می شود.

هر تصویر از تعداد زیادی پیکسل تشکیل شده است . هر پیکسل حاوی سه ال ای دی به رنگ های سبز، آبی و قرمز یعنی  RGB می باشد.

پیکسل هایی که در تابلو پیکسلی بکار می روند، حاوی برنامه تغییر نور می باشند . در این تابلو امکان برنامه ریزی برای نور و نحوه نمایش هر یک از حروف به صورت جداگانه فراهم است.

هر چه پیکسل ها در فواصل کمتری نسبت به هم قرار بگیرند به همان میزان کیفیت نور و تصویر نمایشی بالاتر می رود . میزان کیفیت یک تصویر روزلوشن نام دارد . تعداد پیکسل هایی که در طول و عرض یک نمایشگر در کنار هم قرار می گیرند، رزولوشن تصویر را تشکیل می دهند.

هر بلوک ماژول در نمایشگرهای تبلیغاتی حداقل دارای 16*16 پیکسل می باشند . این بلوک ها کنار هم قرار می گیرند تا روزلوشن یک تصویر را با کیفیت بالا بسازند.

دات پیچ در تابلوهای پیکسلی به چه معناست؟

دات پیچ به فاصله بین دو پیکسل تلقی می شود . هر چه دات پیچ کمتر باشد، تراکم بیشتر می شود و رزولوشن بالاتر می رود.

تابلو تبلیغاتی پیکسلی
تابلو تبلیغاتی پیکسلی

انواع تابلو پیکسلی

به چند روش می توان تابلو پیکسلی را اجرا و پیاده سازی کرد که عبارتند از:

تابلو چلنیوم پیکسلی

در این روش حروف بکار رفته در تابلو پیکسلی از نوع چلنیوم است . تابلو چلنیوم چهره ی جذاب و زیبایی دارد که اگر در زیرساز آن از خاصیت پیکسلی بویژه پیکسل انگشتی استفاده شود، می توان جذابیت بیشتری را برای یک تابلو فراهم کرد.

تابلو نئون پلاستیک پیکسلی

حروف نئون پلاستیکی، حروفی هستند که با استفاده از نوعی پلاستیک بنام پلکسی ساخته می شوند . زمانی که برای نورپردازی حروف برجسته پلاستیکی از نوارهای پیکسلی استفاده شود، زیبایی کار دوچندان خواهد شد.

تابلو ال ای دی پیکسلی

تابلو ال ای دی در حالتی به دو دسته تقسیم بندی می شود:

الف) تابلو ال ای دی ثابت پیکسلی

در این روش حروف و محتوای تبلیغاتی ثابت هستند و با رقص نور جلوه جذابی را به نمایش می گذارند . حال اگر به جای ماژول از نوارهای پیکسلی در تابلو ال ای دی ثابت استفاده شود، تابلو ال ای دی چهره ی متفاوتی پیدا می کند.

ب) تابلو ال ای دی روان پیکسلی

روان بودن تابلو ال ای دی یعنی نمایش انیمیشنی حروف و محتوای تبلیغاتی . اجرای نوارهای پیکسلی در این تابلو می تواند رنگ نورهای متفاوتی را همراه با انیمیشن های حرکتی به نمایش بگذارد.

تابلو پیکسلی ال ای دی
تابلو پیکسلی ال ای دی

انواع پیکسل ها

پیکسل ها به چند شکل قابل اجرا هستند که عبارتند از:

پیکسل مربعی

یکی از قطعات نورپردازی مدرن که سبب ساخت تابلو پیکسلی می شود، پیکسل مربعی می باشد . این پیکسل به صورت فول کالر ساخته می شود و قابلیت پخش فیلم، انیمیشن و متون تبلیغاتی را دارد.

همچنین می تواند به عنوان پس زمینه انواع تابلو های تبلیغاتی نظیر تابلو چلنیوم پیکسلی بکار برود . علاوه بر آن قابل نصب بر روی نمای کامپوزیت، چوب ترموود و ورق های فلزی می باشد.

جنس بدنه پیکسل مربعی

جنس بدنه از نوع پلی کربنات است . برای همین هم مقاومت بالایی در برابر اشعه UV و شرایط نامساعد آب و هوایی دارد . به هیچ عنوان دچار کدری یا تغییر رنگ نمی شود.

تراکم چیدمان پیکسل مربعی

پیکسل های مربعی در دو مدل SMD و LED قابل عرضه می باشند . این پیکسل ها دارای ابعادی با قالب 6.5*6.5 با تراکم پیکسلی 8*8 ، 10*10 و 11*11 به صورت کاملاً ضد آب، قابل پیاده سازی هستند . پیکسل ها دارای بلوک هایی در دو مدل 3 و 4 پیکسل، موجود هستند.

مشخصات پیکسل مربعی

 • توان مصرفی 0.5 ولتاژ
 • تراکم ال ای دی 1Pixel DIP با نوع نمایش فول کالر
 • مدل IP65
 • دارای طول عمر 80/000H

پیکسل دایره ای

پیکسل دایره ای نیز به صورت تمام رنگ و در دسته های 50 تایی قابل ارائه می باشند . این پیکسل ها دارای کنترلرهای دیجیتالی هستنند که به راحتی می توان آنها را طبق سلیقه و نیاز برنامه ریزی کرد . این پیکسل ها ضد آب بوده و دارای 12 میلی متر قطر می باشند.

اگر بخواهید از این پیکسل ها برای ساخت تابلو تبلیغاتی بر روی سطوح مختلف نظیر ام دی اف یا تابلو ترموود و یا پلکسی استفاده کنید، می توانید با استفاده از دستگاه برش لیزری یا سی ان سی سوراخ هایی به اندازه 12 میلیمتر ایجاد نموده و پیکسل ها را در آن جای دهید.

پیکسل های دایره ای حاوی 4 عدد سیم کنداکتور هستند که عبارتند از سیم مثبت، سیم منفی، دیتا و کلاک . از آنها برای اتصال به کنترلر استفاده می شود تا بتوان رنگ و نور منتشر شده از پیکسل ها را تحت کنترل درآورد.

نوردهی پیکسل های دایره ای

شدت نور پیکسل های دایره ای 1600mcd است و زاویه دید 120 درجه ای دارند که درجه آنها با توجه به نحوه کارآیی تابلو متغیر می باشد. هر ریسه در پیکسل های دایره ای دارای 50 عدد پیکسل است.

در دو سر ریسه کانکتورهای 4 پین قرار دارند که می توانند چندین ریسه را به هم وصل کنند . ولتاژ پیکسل های دایره ای 5 ولت است که جریان مصرفی هر پیکسل 40 میلی متر می باشد.

تابلو پیکسلی در تابلوسازی
تابلو پیکسلی در تابلوسازی

پیکسل  انگشتی

پیکسل انگشتی از یک ال ای دی سه رنگ هشت میلی متری و یک آی سی فول کالر با بدنه پلاستیکی تشکیل می شود . پلاستیک آن دارای رزین و درجه حفاظتی IP67 می باشد که کاملاً ضد آب است.

رنگ هایی که توسط این ال ای دی ها منتشر می شود حاوی سه رنگ قرمز، سبز و آبی است . آی سی های بکار رفته در تابلو پیکسلی انگشتی به راحتی توسط یک کنترلر قابل تنظیم می باشد که امکان بازی و حرکت انیمیشنی رنگ ها را دارد و می توان افکت های انیمیشنی منظمی بر روی این پیکسل ها پیاده سازی نمود.

معایب پیکسل انگشتی

عیب پیکسل انگشتی در این است که به علت تعداد کم پیکسل ها نمی توان تصویرسازی با کیفیتی را بر روی آن پیاده سازی نمود . اما اگر در ابعاد بزرگتری ساخته شود و در مکان هایی نظیر نمای ساختمان که حاوی نمای کامپوزیت باشد نصب شود، دارای کیفیت بهتری خواهد بود. البته در تلویزیون شهری نیز بازدهی کیفیت بالاتر است . پیکسل های انگشتی در دسته های 50 تایی به فروش می رسند.

مشخصات پیسکل های انگشتی

 • دارای دسته های 50 تایی
 • دارای سوکت های اتصال دیتا و برق در ابتدا و انتهای ریسه

نکته قابل توجه در هنگام نصب پیکسل انگشتی

نکته حائز اهمیت این است که معمولاً جنس سیمی که در ساخت این پیکسل ها بکار رفته است از نوع مس خالص نیست . بنابراین می بایست به ازای هر 25 پیکسل، یک سیم برق نصب شود تا پیکسل ها دچار افت ولتاژ و آسیب نشوند.

نحوه راه اندازی نصب پیکسل های انگشتی

در این روش تمامی سیم کشی های کار از طریق سوکت انجام می پذیرد . پیکسل هایی که دارای دسته های 50 تایی هستند، حاوی یک سوکت دیتای ورودی در محل اولین پیکسل و یک سوکت دیتای خروجی در آخرین پیکسل می باشند .

برای اینکه بتوانید پیکسل ها را به کنترلر متصل نمایید، لازم است که دیتای ورودی پیکسل ها را به دیتای کنترلر وصل کنید . اما اگر در کابل کشی نیاز به کابل با متراژ بالاتر از نیم متر تا پنج متر دارید، می بایست از کابل شیلددار آنتنی با تعداد شیلد بالا استفاده کنید .

در این مرحله می بایست سر کابل به دیتا و شیلدر آن به قطب منفی پاور وصل شود . اما اگر متراژ بالاتر از 5 متر باشد، لازم است از دیتای دو سیمه صنعتی استفاده کنید.

پاور پیکسل های انگشتی

ولتاژ لازم برای پاور پیکسل انگشتی 5 می باشد . یعنی به ازای هر پیکسل 80 میلی آمپر جریان نیاز است.

کاربردهای پیکسل ال ای دی انگشتی

پیکسل های ال ای دی انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

1) تابلو ال ای دی ثابت انگشتی

اولین کاربرد پیکسل انگشتی از تابلو ال ای دی ثابت آغاز شد . در ساخت تابلو ال ای ثابت انگشتی، از پیکسل انگشتی به جای استفاده از ال ای دی های اوال و یا کلاهی بهره می برند . استفاده از این جایگزینی سبب می شود که در هر محیط از تابلو بدون استفاده از لحیم کاری و سیم کشی بتوان 35 ال ای دی را جای داد.

2) تابلو ال ای دی روان انگشتی

تابلو روان نسبت به تابلو ال ای دی ثابت امکانات بهتری دارد و قادر به نمایش متون، تصاویر و افکت های انیمیشنی متحرک به صورت فول کالر می باشد.

قیمت تابلو ال ای دی روان نسبت به قیمت تابلو ال ای دی ثابت بالاتر است و قابلیت های بیشتری دارد . در این روش نیز پیکسل ها جایگزین ال ای دی ها می شوند.

تابلوسازی تصویر پیکسلی
تابلوسازی تصویر پیکسلی

تلویزیون شهری پیکسلی

یکی از برترین کاربردهای پیکسل ها در ساخت نمایشگرهای بزرگ با فاصله پیکسلی زیاد می باشد که علاوه بر کاهش هزینه ها، امکان تصویر سازی با کیفیت بالا را فراهم می سازد.

در ساخت تلویزیون شهری پیکسلی اگر پیکسل ها به صورت ماتریسی در واحد طول و عرض جای داده شوند، برای کنترل و ایجاد افکت های انیمیشنی متن و نمایش فول کالر آن می بایست از کنترلرهای نرم افزاری استفاده نمود.

پیکسل ها سبب تشکیل یک شی یا یک پدیده بر روی یک مانیتور می شوند و توسط این پیکسل هاست که می توانیم تصویری واقعی از یک شی را در تلویزیون ببینیم .

پیکسل ها با کنار هم قرار گرفتن، یک محتوای نمایشی را تشکیل می دهند و تلویزیون شهری برای اینکه بتواند تصاویر را به نمایش بگذارد از پیکسل استفاده می کند.

تابلو پیکسل تیوب دیجیتال

یکی از پیشرفته ترین ابزارها و متدها برای پیاده سازی، نورپردازی دیجیتال می باشد . تیوب دیجیتال تمام رنگ، یکی از جدیدترین متدهای نورپردازی دیجیتال است که دارای برنامه ریزی می باشند و قابلیت نمایش افکت های زیبا و متنوع به صورت نوشته، عکس و فیلم را به صورت تمام رنگ دارند و کاملاً ضد آب و ضد ضربه هستند و از طریق سوکتهای کاملاً ایزوله به هم متصل می شوند.

کاربردهای تیوب دیجیتال

 • نورپردازی نمای ساختمان
 • تابلو سر در مغازه
 • شهر بازی ها
 • مهدکودک ها
 • تالارهای پذیرایی
 • پس زمینه انواع تابلوهایی که بر اساس حروف برجسته پیاده سازی می شوند .
 • آذین بندی نما
تابلو حروف برجسته پیکسلی
تابلو حروف برجسته پیکسلی

 

پیشرفت های حاصل شده در زمینه بازاریابی و تبلیغات

با پیشرفت هایی که در زمینه صنایع متعدد حاصل شده است، همه مشاغل تحت تاثیر دنیای مدرنیته قرار گرفته اند و طبق متدها و تکنولوژی روز دنیا به سوی پیشرفت و ترقی در حال حرکت می باشد . در همه صنایع موجود در دنیای کسب و کار، وسایل و دستگاه های پیشرفته ای اختراع شده اند که سبب راحتی و تسریع کارها گشته اند.

در حوزه تبلیغات و بازاریابی نیز همچون سایر کارها، پیشرفت های زیادی حاصل شده و امروزه سعی می شود تبلیغات به طوری در محیط شهری به نمایش گذاشته شود که بتواند یک ارتباط چشمی و بصری با مخاطبان برقرار نموده و توجه آنها را به متن و پیام تبلیغاتی جلب نماید.

در حوزه تابلوسازی نیز پیشرفت های زیادی حاصل شده و امروزه با وجود دستگاه های پیشرفته ای نظیر دستگاه برش لیزری، دستگاه آبکاری فانتاکروم، دستگاه چاپ، دستگاه حک و ... امکان ساخت تابلوهای تبلیغاتی متنوعی فراهم گشته است . طوریکه مشتریان در انتخاب نوع تابلوی تبلیغاتی دچار سردرگمی می شوند. 

تابلوسازی یکی از برترین روش های تبلیغاتی است که مورد استفاده هر نوع صنفی واقع می شود و تقریباً جزء لاینفک در حوزه تبلیغات می باشد.

تابلوسازی انواع متعددی دارد که از جمله آنها می توان به ساخت تابلو چلنیوم، تابلو استیل، تابلو کامپوزیت، تابلو ترموود، تابلو لایت باکس، تابلو نئون، تابلو ال ای دی، تابلو فلکسی، بنر، بیلبورد و ... اشاره نمود . در این مبحث ما مفصلاً در مورد تابلو پیکسلی به بحث و گفتگو پرداختیم.