تابلو پیکسلی

تابلو پیکسلی

تابلو پیکسلی تابلویی است که رنگ های تولید شده نوری در آن توسط پیکسل انتشار می یابد . هر تصویری که به شکل نور به نمایش گذاشته می شود بر اساس پیکسل عمل می کند . تابلو پیکسلی تابلویی است که توانایی تولید 16 میلیون رنگ را دارد و دارای پیکسل هایی با فاصله های منظم می باشد . این پیکسل ها دارای تکنولوژی پیشرفته ای هستند و قادر به نمایش افکت ها ، انیمیشن ها و متون به صورت فول کالر ، آبشاری و  چشمک زن می باشند . 

 

تابلو مغازه پیکسلی :

 

تابلو مغازه پیکسلی تابلویی است که حروف به صورت برجسته بر روی زیرساز سوار می شود . نورپردازی تابلو مغازه پیکسلی با استفاده از لامپ های ال ای دی یا اس ام دی انجام می پذیرد . چیدمان لامپ ها در این تابلو بسیار حائز اهمیت است . هر چه لامپ ها در فاصله کمتری از هم قرار بگیرند به همان میزان وضوح محتوای تبلیغاتی بالاتر می رود .

 

قیمت تابلو پیکسلی :

 

قیمت تابلو پیکسلی بر اساس موارد زیر قابل تعیین است :

 • متر محیط تابلو پیکسلی
 • ارتفاع تابلو از زمین
 • نوع لامپ های نورپردازی و نحوه چیدمان آنها
 • حالت آبشاری یا چشمک زن بودن لامپ ها
 • تک رنگ ، سه رنگ یا فول کالر بودن لامپ ها
 • نوع زیرساز تابلو که شامل یکی از متریال ها مثل ترموود ، ورق کامپوزیت ، ورق پی وی سی ، شیشه و سنگ می تواند باشد .
 • قاب دار یا بدون قاب بودن تابلو
 • تراکم پیکسل ها
 • در تلویزیون شهری و تابلو ال ای دی تعداد ماژول ها می تواند سبب کاهش یا افزایش قیمت باشد .

 

 

نقش تابلو پیکسلی در تابلوسازی :

 

در تابلوسازی علاوه بر ساخت تابلو پیکسلی ، پیکسل ها در تابلوهای تبلیغاتی دیگر مثل تابلو ال ای دی و تلویویون شهری مورد استفاده قرار می گیرند . پیکسل ها در این مدل تابلو ها ، با استفاده از ماژول تولید نور می کنند و سبب افزایش و یا کاهش کیفیت محتوای تولید شده ، می شوند .

 

پیکسل چیست ؟


تصاویر شامل سه رنگ اصلی آبی ، سبز و قرمز هستند . با ترکیب این سه رنگ می توان رنگ های متفاوتی ایجاد نمود . تجمع این سه رنگ پیکسل نامیده می شود . هر تصویر از تعداد زیادی پیکسل تشکیل شده است . هر پیکسل حاوی سه ال ای دی به رنگ های سبز ، آبی و قرمز یعنی  RGB می باشد . پیکسل هایی که در تابلو پیکسلی بکار می روند ، حاوی برنامه تغییر نور می باشند . در این تابلو امکان برنامه ریزی برای نور و نحوه نمایش هر یک از حروف به صورت جداگانه فراهم است .

هر چه پیکسل ها در فواصل کمتری نسبت به هم قرار بگیرند به همان میزان کیفیت نور و تصویر نمایشی بالاتر می رود . میزان کیفیت یک تصویر روزلوشن نام دارد . تعداد پیکسل هایی که در طول و عرض یک نمایشگر در کنار هم قرار می گیرند ، رزولوشن تصویر را تشکیل می دهند .

هر بلوک ماژول در نمایشگرهای تبلیغاتی حداقل دارای 16*16 پیکسل می باشند . این بلوک ها کنار هم قرار می گیرند تا روزلوشن یک تصویر را با کیفیت بالا بسازند .

 

دات پیچ در تابلوهای پیکسلی به چه معناست ؟

دات پیچ به فاصله بین دو پیکسل تلقی می شود . هر چه دات پیچ کمتر باشد ، تراکم بیشتر می شود و رزولوشن بالاتر می رود .

 

انواع تابلو پیکسلی :
 

 

انواع پیکسل ها :

 

پیکسل مربعی :

 

یکی از قطعات نورپردازی مدرن که سبب ساخت تابلو پیکسلی می شود ، پیکسل مربعی می باشد . این پیکسل به صورت فول کالر ساخته می شود و قابلیت پخش فیلم ، انیمیشن و متون تبلیغاتی را دارد . همچنین می تواند به عنوان پس زمینه انواع تابلو های تبلیغاتی نظیر تابلو چلنیوم پیکسلی بکار برود . علاوه بر آن قابل نصب بر روی نمای کامپوزیت ، چوب ترموود و ورق های فلزی می باشد .

 

جنس بدنه پیکسل مربعی :

 

جنس بدنه از نوع پلی کربنات است . برای همین هم مقاومت بالایی در برابر اشعه UV و شرایط نامساعد آب و هوایی دارد . به هیچ عنوان دچار کدری یا تغییر رنگ نمی شود .

 

تراکم چیدمان پیکسل مربعی :

 

پیکسل های مربعی در دو مدل SMD و LED قابل عرضه می باشند . این پیکسل ها دارای ابعادی با قالب 6.5*6.5 با تراکم پیکسلی 8*8 ، 10*10 و 11*11 به صورت کاملاً ضد آب ، قابل پیاده سازی هستند . پیکسل ها دارای بلوک هایی در دو مدل 3 و 4 پیکسل موجود هستند .

 

مشخصات پیکسل مربعی :

 • توان مصرفی 0.5 ولتاژ
 • تراکم ال ای دی 1Pixel DIP با نوع نمایش فول کالر
 • مدل IP65
 • دارای طول عمر 80/000H

 

پیکسل دایره ای :

 

پیکسل دایره ای نیز به صورت تمام رنگ و در دسته های 50 تایی قابل ارائه می باشند . این پیکسل ها دارای کنترلرهای دیجیتالی هستنند که به راحتی می توان آنها را طبق سلیقه و نیاز برنامه ریزی کرد . این پیکسل ها ضد آب بوده و دارای 12 میلی متر قطر می باشند .

اگر بخواهید از این پیکسل ها برای ساخت تابلو تبلیغاتی بر روی سطوح مختلف نظیر ام دی اف یا تابلو ترموود و یا پلکسی استفاده کنید ، می توانید با استفاده از دستگاه برش لیزری یا سی ان سی سوراخ هایی به اندازه 12 میلیمتر ایجاد نموده و پیکسل ها را در آن جای دهید . پیکسل های دایره ای حاوی 4 عدد سیم کنداکتور هستند که عبارتند از سیم مثبت ، سیم منفی ، دیتا و کلاک . از آنها برای اتصال به کنترلر استفاده می شود تا بتوان رنگ و نور منتشر شده از پیکسل ها را تحت کنترل درآورد .

 

نوردهی پیکسل های دایره ای :

 

شدت نور پیکسل های دایره ای 1600mcd  است و زاویه دید 120 درجه ای دارند که درجه آنها با توجه به نحوه کارآیی تابلو متغیر می باشد . هر ریسه در پیکسل های دایره ای دارای 50 عدد پیکسل است . در دو سر ریسه کانکتورهای 4 پین قرار دارند که می توانند چندین ریسه را به هم وصل کنند . ولتاژ پیکسل های دایره ای 5 ولت است که جریان مصرفی هر پیکسل 40 میلی متر می باشد .

 

پیکسل  انگشتی :

 

پیکسل انگشتی از یک ال ای دی سه رنگ هشت میلی متری و یک آی سی فول کالر با بدنه پلاستیکی تشکیل می شود . پلاستیک آن دارای رزین و درجه حفاظتی IP67 می باشد که کاملاً ضد آب است . رنگ هایی که توسط این ال ای دی ها منتشر می شود حاوی سه رنگ قرمز ، سبز و آبی است . آی سی های بکار رفته در تابلو پیکسلی انگشتی به راحتی توسط یک کنترلر قابل تنظیم می باشد که امکان بازی و حرکت انیمیشنی رنگ ها را دارد و می توان افکت های انیمیشنی منظمی بر روی این پیکسل ها پیاده سازی نمود .

 

معایب پیکسل انگشتی :

 

عیب پیکسل انگشتی در این است که به علت تعداد کم پیکسل ها نمی توان تصویرسازی با کیفیتی را بر روی آن پیاده سازی نمود . اما اگر در ابعاد بزرگتری ساخته شود و در مکان هایی نظیر نمای ساختمان که حاوی نمای کامپوزیت باشد نصب شود ، دارای کیفیت بهتری خواهد بود . البته در تلویزیون شهری نیز بازدهی کیفیت بالاتر است . پیکسل های انگشتی در دسته های 50 تایی به فروش می رسند.

 

مشخصات پیسکل های انگشتی :

 • دارای دسته های 50 تایی
 • دارای سوکت های اتصال دیتا و برق در ابتدا و انتهای ریسه

 

نکته قابل توجه در هنگام نصب پیکسل انگشتی :

 

نکته حائز اهمیت این است که معمولاً جنس سیمی که در ساخت این پیکسل ها بکار رفته است از نوع مس خالص نیست . بنابراین می بایست به ازای هر 25 پیکسل ، یک سیم برق نصب شود تا پیکسل ها دچار افت ولتاژ و آسیب نشوند .

 

نحوه راه اندازی نصب پیکسل های انگشتی :

 

در این روش تمامی سیم کشی های کار از طریق سوکت انجام می پذیرد . پیکسل هایی که دارای دسته های 50 تایی هستند حاوی یک سوکت دیتای ورودی در محل اولین پیکسل و یک سوکت دیتای خروجی در آخرین پیکسل می باشند . برای اینکه بتوانید پیکسل ها را به کنترلر متصل نمایید ، لازم است که دیتای ورودی پیکسل ها را به دیتای کنترلر وصل کنید . اما اگر در کابل کشی نیاز به کابل با متراژ بالاتر از نیم متر تا پنج متر دارید ، می بایست از کابل شیلددار آنتنی با تعداد شیلد بالا استفاده کنید . در این صورت می بایست سر کابل به دیتا و شیلدر آن به قطب منفی پاور وصل شود . اما اگر متراژ بالاتر از 5 متر باشد ، لازم است از دیتای دو سیمه صنعتی استفاده کنید .

 

پاور پیکسل های انگشتی :

 

ولتاژ لازم برای پاور پیکسل انگشتی 5 می باشد . یعنی به ازای هر پیکسل 80 میلی آمپر جریان نیاز است .


کاربردهای پیکسل ال ای دی انگشتی :

 

1) تابلو ال ای دی ثابت انگشتی :

اولین کاربرد پیکسل انگشتی از تابلو ال ای دی ثابت آغاز شد . در ساخت تابلو ال ای ثابت انگشتی ، از پیکسل انگشتی به جای استفاده از ال ای دی های اوال و یا کلاهی بهره می برند . استفاده از این جایگزینی سبب می شود که در هر محیط از تابلو بدون استفاده از لحیم کاری و سیم کشی بتوان 35 ال ای دی را جای داد .

 

2) تابلو ال ای دی روان انگشتی :

تابلو روان نسبت به تابلو ال ای دی ثابت امکانات بهتری دارد و قادر به نمایش متون ، تصاویر و افکت های انیمیشنی متحرک به صورت فول کالر می باشد . اما قیمت تابلو ال ای دی روان نسبت به قیمت تابلو ال ای دی ثابت بالاتر است و قابلیت های بیشتری دارد . در این روش نیز پیکسل ها جایگزین ال ای دی ها می شوند .

 

تلویزیون شهری پیکسلی :

 

یکی از برترین کاربردهای پیکسل ها در ساخت نمایشگرهای بزرگ با فاصله پیکسلی زیاد می باشد که علاوه بر کاهش هزینه ها ، امکان تصویر سازی با کیفیت بالا را فراهم می سازد . در ساخت تلویزیون شهری پیکسلی اگر پیکسل ها به صورت ماتریسی در واحد طول و عرض جای داده شوند ، برای کنترل و ایجاد افکت های انیمیشنی متن و نمایش فول کالر آن می بایست از کنترلرهای نرم افزاری استفاده نمود .

 

تابلو تیوب دیجیتال :

 

یکی از پیشرفته ترین ابزارها و متدها برای پیاده سازی نورپردازی دیجیتال می باشد . تیوب دیجیتال تمام رنگ ، یکی از جدیدترین متدهای نورپردازی دیجیتال است که دارای برنامه ریزی می باشند و قابلیت نمایش افکت های زیبا و متنوع به صورت نوشته ، عکس و فیلم را به صورت تمام رنگ دارند و کاملاً ضد آب و ضد ضربه هستند و از طریق سوکتهای کاملاً ایزوله به هم متصل می شوند .

 

کاربردهای تیوب دیجیتال :

 • نورپردازی نمای ساختمان
 • تابلو سر در مغازه
 • شهر بازی ها
 • مهدکودک ها
 • تالارهای پذیرایی
 • پس زمینه انواع تابلوهایی که بر اساس حروف برجسته پیاده سازی می شوند .
 • آذین بندی نما

 

پیشرفت های حاصل شده در زمینه بازاریابی و تبلیغات :

 

با پیشرفت هایی که در زمینه صنایع متعدد حاصل شده است ، همه مشاغل تحت تاثیر دنیای مدرنیته قرار گرفته اند و طبق متدها و تکنولوژی روز دنیا به سوی پیشرفت و ترقی در حال حرکت هستند . در همه صنایع موجود در دنیای کسب و کار ، وسایل و دستگاه های پیشرفته ای اختراع شده اند که سبب راحتی و تسریع کارها گشته اند .

در حوزه تبلیغات و بازاریابی نیز همچون سایر کارها ، پیشرفت های زیادی حاصل شده و امروزه سعی می شود تبلیغات به طوری در محیط شهری به نمایش گذاشته شود که بتواند یک ارتباط چشمی و بصری با مخاطبان برقرار نموده و توجه آنها را به متن و پیام تبلیغاتی جلب نماید .

در حوزه تابلوسازی نیز پیشرفت های زیادی حاصل گشته و امروزه با وجود دستگاه های پیشرفته ای نظیر دستگاه برش لیزری ، دستگاه آبکاری فانتاکروم ، دستگاه چاپ ، دستگاه حک و ... امکان ساخت تابلوهای تبلیغاتی متنوعی فراهم گشته است . طوریکه مشتریان در انتخاب نوع تابلوی تبلیغاتی دچار سردرگمی می شوند .  تابلوسازی یکی از برترین روش های تبلیغاتی است که مورد استفاده هر نوع صنفی واقع می شود و تقریباً جزء لاینفک در حوزه تبلیغات می باشد . تابلوسازی انواع متعددی دارد که از جمله آنها می توان به ساخت تابلو چلنیوم ، تابلو استیل ، تابلو کامپوزیت ، تابلو ترموود ، تابلو لایت باکس ، تابلو نئون ، تابلو ال ای دی ، تابلو فلکسی ، بنر ، بیلبورد و ... اشاره نمود . در این مبحث ما مفصلاً در مورد تابلو پیکسلی به بحث و گفتگو پرداختیم .