تبلیغات روش های موثر و کارآمدی هستند که با استفاده از آنها افراد می توانند محصول یا خدمتی را که ارائه می دهند به  عموم مصرف کنندگان معرفی کنند و از طریق فروش بیشتر به درآمد بالاتری دسترسی داشته باشند.

تبلیغات در سطح شهر به شکل های مختلف از جمله تابلوسازی، لمپوست بنر، بیلبوردهای تبلیغاتی، تبلیغات چاپی و دیگر موارد اجرا و پیاده سازی می شود .  یکی از روش های بسیار جذاب برای تبلیغات، نصب تلویزیون شهری است.

تلویزیون شهری

تلویزیون شهری نوع ویژه ای از نمایشگرهای تابلو ال ای دی می باشد که به دو صورت متفاوت، یعنی تلویزیون شهری آفلاین و تلویزیون شهری آنلاین قابلیت پیاده سازی دارد و می تواند انواع محتوای تبلیغاتی اعم از فیلم و عکس را  با کیفیت بالا به نمایش درآورد.

برای ساخت این نوع نمایشگرهای تبلیغاتی نیز همچون تابلو روان از ماژول استفاده می شود و ماژول های بکار رفته در آن کاملاً ضد آب هستند و در برابر اشعه ماورا بنفش کاملاً مقاوم می باشند.

نمایشگرهای تلویزیون شهری دارای 16 میلیون رنگ با تراکم و رزولوشن متفاوت در بازار تابلوهای تبلیغاتی موجود می باشند که با توجه به بودجه و سلیقه مشتری انتخاب و ساخت تابلو و نصب آن در محل مدنظر صورت می گیرد.

تلویزیون شهری

 

تلویزیون شهری چیست؟

تلویزیون شهری یک صفحه نمایش بزرگ است که  در سطح شهر جهت امور تبلیغاتی نصب می شود.

تلویزیون شهری یا Large LED Display چیست؟

نوعی نمایشگر دیجیتالی است که تصاویر نمایشی آن بر اساس پیکسل هایی که در کنار هم با فاصله های مشخص جای داده شده اند به نمایش در می آیند.

با استفاده از تلویزیون شهری به راحتی می توانید برای مدت زمان مشخصی به صورت مفید و موثر تبلیغات داشته باشید به شرط آنکه نسبت به مشتریانتان شناخت کافی داشته باشید و محل نصب تلویزیون شهری در جایی باشد که مطمئن هستید مشتریانتان از آن محلها گذر کرده و به تبلیغات شما اهمیت می دهند.

تلویزیون شهری چیست

 

آموزش ساخت تلویزیون شهری

تلویزیون شهری یا تلویزیون تبلیغاتی بزرگ با کنار هم قرار دادن کابینت های جداگانه با اندازه هایی با ابعاد یک متری و سپس با تعبیه ماژول led  که به صورت بلوک های مربع و یا مستطیل شکل هستند ساخته می شود.

فاصله پیکسل ها اصطلاحاً دات پیچ نام دارند و این دات پیچ ها تشکیل ماژول را می دهند و این ماژول ها در یک قاب که کابینت نامیده می شود در اندازه های متفاوت قرار می گیرند.

این دات پیچ ها بر اساس میلی متر اندازه گیری شده و فاصله مرکز تا مرکز دو پیکسل مجاور را به نمایش می گذارد.  روشنایی هر ماژول از لامپ های کوچک LED  تامین می شود.

قیمت تلویزیون شهری

قیمت تلویزیون شهری براساس موارد زیر تعیین می شود.

 • ابعاد تلویزیون شهری
 • پی ریزی فونداسیون تلویزیون شهری
 • جنس ستون نگهدارنده تلویزیون شهری
 • تعداد پایه های نگهدارنده تلویزیون شهری
 • اسکلت تلویزیون شهری
 • تراکم و رزولوشن تصاویر نمایشی
 • نحوه برنامه نویسی
 • نوع نمایشگر تلویزیون شهری یا ال ای دی
 • تراکم رنگ و کیفیت تصاویر

فروش تلویزیون شهری

فروش تلویزیون شهری توسط بسیاری از آژانس های تبلیغاتی انجام می پذیرد و نصب تلویزیون شهری مستلزم دریافت مجوزهایی است که از سوی این آژانس ها تامین می شود.

خرید تلویزیون شهری

خرید تلویزیون شهری نسبت به سایر روش های تبلیغاتی مستلزم صرف هزینه های بالایی است و می توان از آژانس های تبلیغاتی و یا کارگاه تابلوسازی آن را خریداری نمود.

خرید تلویزیون شهری

 

اجاره تلویزیون شهری

به دلیل بالابودن هزینه خرید تلویزیون شهری، برخی از کسب و کارهای خرد قادر به خرید آن نیستند اما تمایل دارند از این روش تبلیغاتی بهره ببرند . بنابراین می توانند با اجاره تلویزیون شهری برای مدت زمان محدود اقدام به پخش و نمایش محتوای تبلیغاتی خود نمایند.

ابعاد تلویزیون شهری

انتخاب نوع و پی ریزی فونداسیون برای نگهداری تلویزیون شهری با توجه به ابعاد تلویزیون شهری، تعداد پایه ها، ستون و جنس آن و همچنین استحکام اسکلت نگهدارنده در نظر گرفته می شود.

تلویزیون شهری با سازه دو پایه مقاومت بالاتری نسبت به تلویزیون شهری با سازه یک پایه دارد اما سازه یک پایه از جلوه زیباتری برخوردار است.

محل نصب تلویزیون شهری

پاور تلویزیون شهری بیرونی یا outdoor در فواصل گرما می تواند تا دمای 50 درجه سانتیگراد مقاومت داشته باشد اما در صورتی که تلویزیون شهری در مکان های گرمسیری و دارای حرارت بالا نصب شود، می بایست از یک سیستم خنک کننده استفاده شود تا پاور تلویزیون شهری دچار مشکل نگردد.

امنیت سازه تلویزیون شهری

سازه تلویزیون شهری باید به گونه ای باشد که به جز اپراتور اصلی هیچ فرد دیگری نتواند برای آن برنامه نویسی انجام دهد و قفل گذاری شود تا مورد سوء استفاده برای تبلیغات دیگر قرار نگیرد.

همچینین نحوه دسترسی جهت تعمیر تلویزیون شهری در صورت لزوم فراهم باشد و اپراتور و تکنسین کارها بتوانند در مواقع لزوم قطعات و برنامه های نرم افزاری یا سخت افزاری را تعویض، تعمیر و یا بروزرسانی نمایند.

روش های پیاده سازی و نصب تلویزیون شهری

نصب تلویزیون  شهری به دو شکل انجام می شود که عبارتند از:

نصب تلویزیون شهری سالنی یا Indoor

در این روش از تلویزیون شهری در مکان های بسته استفاده می شود که ضد آب بودن اهمیت چندانی ندارد.

نصب تلویزیون شهری در محیط های باز یا Outdoor

در این روش تلویزیون شهری در مکان های پرازدحام عمومی یا مکان هایی که مطمئن هستید مشتریانتان در آن مکان ها حضور فعال دارند، نصب و پیاده سازی می شود.

تی وی

 

اجزای تلویزیون شهری

برای اینکه یک تلویزیون شهری به نمایش تبلیغات بپردازد لازم است سازه ی آن اجرا شود.

اطلاعات فنی تلویزیون شهری

سازه تلویزیون شهری از چند قطعه تشکیل می شود که عبارتند از:

صفحه نمایشگر تلویزیون شهری

صفحه نمایشگر تلویزیون شهری مجموعه ای از پانل ها هستند که در کنار یکدیگر گنجانده می شوند که در کل کابینت تلویزیون شهری نامیده می شود.

کنترلر تلویزیون شهری

تصاویر در تلویزیون شهری یا تابلو ال ای دی از طریق ماژول ها به نمایش در می آیند در واقع ماژول ها برنامه های طراحی شده تبلیغاتی را دریافت و سپس به عنوان خروجی نمایش می دهند.

منبع تغذیه تلویزیون شهری

در تلویزیون شهری محتوای نمایشی از طریق یک منبع که می تواند کامپیوتر، لب تاپ، دوربین، سی دی یا دی وی دی و دیگر موارد باشد به اجرا در می آید.

برنامه نرم افزاری تلویزیون شهری

برنامه ای است که وظیفه ارسال، دریافت و مدیریت محتوای نمایشی را بر عهده دارد.

سازه تلویزیون شهری

شامل یک ستون فلزی، یک صفحه نمایش ال ای دی و مواد و مصالح برای پی ریزی و نگهداری نمایشگر تلویزیون شهری می باشد.

انواع تلویزیون شهری

 

انواع تلویزیون شهری

تلویزیون شهری بر اساس نوع اجرا شامل چندین مدل می باشد که عبارتند از:

1) تلویزیون شهری RGB

در این روش هر پیکسل تشکیل دهنده ماژول، حاوی یک LED  قرمز،  یک LED سبز و یک LED آبی می باشد.

2) تلویزیون شهری 2RGB

در این روش به جای یک رنگ قرمز، سبز و آبی هر پیکسل از دو رنگ تشکیل شده است.

عوامل تاثیرگذار بر کیفیت تصاویر نمایشی در تلویزیون شهری

عوامل زیر می توانند در کیفیت تصاویر نمایشی در تلویزیون شهری دخیل باشند.

دات پیچ

همان طور مطرح شد دات پیچ فاصله مرکز تا مرکز پیکسل ها می باشد و تراکم دات پیچ در میزان کیفیت نمایشی تصویر بسیار حائز اهمیت است.

ازدیاد دات پیچ باعث کمبود کیفیت می شود . هر چه میزان دات پیچ کمتر و تراکم پیکسل بیشتر شود، تصویر نمایشی با کیفیت تر خواهد بود.

رزولوشن تصویر

میزان کل پیکسل های موجود در نمایشگر تعیین کننده رزولوشن تصویر می باشند . هر چقدر تعداد پیکسل ها بالاتر باشد، کیفیت نهایی بهتر می شود . رزولوشن تصویر بر حسب ماتریس در ابعاد سطر و ستون بدست می آید.

شدت نور

نوع LED های بکار رفته در تابلو روان  و یا تلویزیون شهری بسیار حائز اهمیت است هر چه LED  ها باکیفت تر و مرغوبتر باشند نوردهی بهتری خواهند داشت.

زاویه دید

تابلو باید در مکانی نصب شود که از مقابل و از هر جهتی در مسیر رفت و آمد، زاویه دید کافی داشته باشد.

به طور کلی در ساخت تلویزیون شهری تنوع ماژول ها با فاصله های پیکسلی متفاوت موجود است که این تفاوت تنوع ها، تعیین کننده کیفیت تلویزیون شهری می باشند.

ساختار تلویزیون شهری

 

شرایط و ضوابط لازم برای نصب تلویزیون شهری

 • کسب مجوز رسمی از اداره فرهنگ و ارشاد
 • پیروی از ضوابط و مقرارت عمومی شرکتها، کانون ها و موسسات
 • کسب مجوز از شهرداری

کارکرهای تلویزیون شهری

تلویزیون شهری کاربردهای متفاوتی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

تبلیغات محیطی

شامل نصب تابلوهای تبلیغاتی مرتبط با کسب و کارها در معابر، بزرگراه ها و میادین شهری می باشد.

اطلاع رسانی

یکی دیگر از کارکردهای تابلو ال ای دی بزرگ یا تلویزیون شهری اطلاع رسانی و پخش اخبار و رویدادها شامل زمان برگزاری کنسرت ها، همایش ها، سمینارها و دیگر موارد می باشد.

اطلاع رسانی با تلویزیون شهری

 

مزایای تلویزیون شهری

 • ماژول های آن فول کالر می باشد و انواع رنگ ها را ساپورت می نماید.
 • بازدهی بالایی ارائه می دهد.
 • توان برق مصرفی آن پایین است.
 • کیفیت بالایی در نمایش تصاویر دارد.
 • مقاوم در برابر شرایط محیطی و آب و هوایی
 • ضد آب
 • پیاده سازی در اندازه های دلخواه
 • پخش تصاویر به صورت شفاف و درخشنده
 • زاویه دید کامل