با پیشرفت علم و صنعت در حوزه های متفاوت بخصوص حوزه تابلوسازی تحولی عظیم در ساخت هر یک از تابلوهای تبلیغاتی فراهم شده است . وجود این همه تنوع در تابلوهای تبلیغاتی ، سبب سردرگمی مشتریان در انتخاب نوع تابلو می شود . با ورود دستگاه های پیشرفته همچون دستگاه برش لیزری ، دستگاه پی وی سی ، دستگاه فانتاکروم ، دستگاه سی ان سی و سایر دستگاه های حروف ساز و برش ، امکان ساخت حروف برجسته در شکل ها و طرح های متفاوت و به صورت حجیم و سه بعدی فراهم گشته است .

 

برای کسب اطلاعات کاملتر در مورد دستگاه برش لیزری و نحوه ساخت تابلوها با استفاده از دستگاه ، مطلب زیر را مطالعه کنید .

 

برش لیزری و کاربردهای دستگاه برش لیزری در تابلوسازی

 

 

تابلوسازی مهمترین تکنیک تبلیغاتی و بازاریابی است که بدون آن برند یک کسب و کار شناخته و معرف حضور افراد واقع نخواهد شد . تبلیغات تاثیر بسزایی در فروش و کسب درآمد بیشتر دارند و نقش پررنگی را در جذب مشتری بیشتر ایفا می کنند . تابلوسازی نسبت به سایر روش های تبلیغاتی همچون تبلیغات کاغذی ، تبلیغات در رادیو و تلویزیون ، تبلیغات سمپلینگ ، تبلیغات چریکی ، تبلیغات در شبکه های اجتماعی ، استیکرهای تبلیغاتی و دیگر روش ها بهتر است  ، چون همه این روش هایی که نام بردیم به نوعی دارای مدت زمان محدود هستند و به صورت یک بازه زمانی ، مورد استفاده واقع می شوند .

اگر تابلوسازی به صورت مدرن و طبق متدهای روز دنیا سفارش داده شود ، برای سال های طولانی می تواند دوام و ماندگاری داشته باشد و به صورت نامحدود نام برند شما را به عموم مخاطبان گوشزد نماید . افرادی که روزانه از مقابل محل کسب شما در حال رفت و آمد هستند به مرور زمان نام برند مندرج بر روی تابلو تبلیغاتی ، در ذهن آنها نقش می بندد و در هنگام نیاز به نوع کالاها یا خدمات ارائه شده توسط شما ، قطع به یقین به سراغ شما خواهند آمد .

 

اگر تمایل دارید با روش های تابلوسازی بیشتر آشنا شوید مطلب زیر را بخوانید .

 

تابلوسازی چیست و چه هدفی را دنبال می کند؟ + ویدئو

 

در ساخت تابلوهای تبلیغاتی ابزارها ، قطعات و لوازم متعددی بسته به نوع تابلو تبلیغاتی مورد استفاده واقع می شود . یکی از ابزارهای کاربردی در ساخت تابلو چلنیوم یا سایر تابلوهای تبلیغاتی که به صورت حروف ترکیبی ساخته می شوند رول چلنیوم می باشد .

 

 

رول چلنیوم

 

 

رول چلنیوم :
رول چلنیوم چیست ؟


 نوارهای رنگی منعطف با عرض 7 ، 9 و 11 سانتی متری هستند که ضخامت هایی ما بین 3.0 تا 5.0 دارند . برای ساخت حروف برجسته در رنگ های مختلف ، رول چلنیوم توسط برندهای متعدد در کشورهایی نظیر اسپانیا ، تایوان ، کره و چین تولید و به بازاها عرضه می شوند . یکی از بزرگترین و برترین برند تبلیغاتی تولید کننده رول چلنیوم اصل ، آلوراپید است که توسط کشور اسپانیا و در کارخانجات MIC تولید می شوند . آلوراپید دارای کیفیت بسیار عالی است . نوع دیگر که کیفیت آن هم بسیار عالی می باشد ، آلوباند تایوانی است . بعد از آن ها برندهای چینی با نام های آلوشاین ، آلوتیپ و سهند و غیره هستند که اقدام به تولید و عرضه رول چلنیوم می نمایند . اما کیفیت آنها قابل قیاس با دو مدل آلوباند و آلوراپید نیست . با این حال  برای برخی کاربردها مورد استفاده واقع می شوند . اگر به دنبال کیفیت و دوام هستید نوع آلوراپید و آلوباند پیشنهاد می شود .

 

رول تابلو چلنیوم :


تابلو چلنیوم یکی از زیباترین و مدرن ترین تابلو تبلیغاتی حال حاضر محسوب می شود که انواع متعددی نظیر تابلو چلنیوم ساده ، تابلو چلنیوم لترمکس ، تابلو چلنیوم ستاره ای ، تابلو چلنیوم الماسی ، تابلو چلنیوم کریستالی ، تابلو چلنیوم دوبل ، تابلو چلنیوم دوبل طلایی الماسی ، تابلو چلنیوم دوبل الماسی و ... دارد . تکنیک های ساخت و برش پلکسی هر کدام به شیوه های متعدد قابل اجراست . اما رول چلنیوم را می توان برای ساخت سایر تابلوهای تبلیغاتی به صورت ترکیبی نظیر تابلو نئون پلاستیک ، تابلو استیل ، تابلو وکیوم ، تابلو پانچی و ... بکار برد . در اینصورت رویه تابلو از نوع پلاستیک یا استیل و لبه های حروف از نوع چلنیوم می باشد . برای اینکه بتوانید به صورت ترکیبی هم از زیبایی های تابلو چلنیوم و هم از زیبایی های نمای کامپوزیت یا ترموود بهره مند شوید ، می توانید به جای زیرساز پی وی سی از ورق کامپوزیت و یا چوب ترموود استفاده نمایید تا زیبایی تابلو تبلیغاتی شما منحصر به فرد شود .

 

نحوه ساخت تابلو چلنیوم با رول چلنیوم :

 

به طور کلی برای ساخت تابلو چلنیوم در ابتدا حروف مدنظر توسط نرم افزارها طراحی و تنظیمات دلخواه انجام می پذیرد . حال پس از اینکه طراحی حروف آماده شد و حروف به شکل طرح دلخواه درآمد ، به اندازه حروف از رول چلنیوم یا توسط دستگاه و یا توسط قیچی دستی بریده می شود . برش رول چلنیوم می بایست دو سانت اضافی در نظر گرفته شود ، زیرا چلنیوم دو لبه دارد . یک لبه درزگیر و یک لبه ای که حروف را به چلنیوم وصل می نماید که این دو قسمت بالا و پایین چلنیوم را از دو سانتی که در ابتدا بیشتر برش داده ایم ، استفاده می کنیم تا لبه های رول چلنیوم درون هم چفت شوند . لبه های اضافی توسط قیچی آهن برچیده می شود تا لبه ها درون هم چفت شوند و سپس با چسب یک دو سه در سر جای خود محکم می شوند .

اما نباید به چسب یک دو سه اکتفا کرد . زیرا به مرور زمان و در مقابل شرایط آب و هوایی چسب قدرت چسبندگی خود را از دست می دهد . می بایست برای محکم کاری از چسب های دیگر نظیر کلروفوم استفاده نمود . چلنیوم حاوی یک قسمت پلاستیکی است که هر چقدر قسمت پلاستیکی این جنس آلومینیومی مقاومت بهتری داشته باشد از چلنیوم جدا نمی شود و به طور عالی اتصال برقرار می شود . رول چلنیوم بسیار منعطف می باشد و توسط دست به راحتی خم شده و به شکل دلخواه تابلوساز در می آید . پس از برش رول چلنیوم سعی می شود که اولین نقطه اتصال مابین چلنیوم و حروف ایجاد شود . پس از ایجاد اتصال توسط چسب های مخصوص نقطه اتصال حروف و چلنیوم را محکم می کنیم و پس از اتمام چسب کاری حروف کامل می شود . پس از تکمیل ساخت حروف برجسته چلنیوم نوبت به نوردهی حروف می رسد . آن چیزی که سبب تنوع و تمایز تابلو چلنیوم می شود .

برای نورپردازی تابلوهای حروف برجسته از انواع متعدد اس ام دی ها نظیر اس ام دی نواری و اس ام دی بلوکی در رنگ های متعدد بهره می برند . بیشتر از اس ام دی نواری برای ساخت حروف برجسته استفاده می شود . برای استفاده از منبع تغذیه مناسب می بایست ولتاژ کاری و میزان مصرف اس ام دی نواری که می خواهیم در تابلو بکار ببریم را بدانیم تا بتوانیم مطابق آن یک منبع تغذیه مناسب انتخاب کنیم  .

ولتاژ کاری اس ام دی نواری  12 ولت و مصرف توان آن 4.8 وات بر متر می باشد . چون در تابلو حروف برجسته همه اتصالات به صورت موازی برقرار می شود . یعنی همه سرهای مثبت به هم و همه سرهای منفی به هم وصل می شوند . می بایست ولتاژ آدابتور مورد نیازمان را برابر ولتاژ کاری اس ام دی نواری که 12 ولت است ، در نظر بگیریم . برای محاسبه مصرف جریان یا توان می بایست بدانیم که چند متر اس ام دی نواری در مدار نیازمندیم .

 

 

 

رول چلنیوم طلایی مشکی

 

 

قیمت رول چلنیوم :


قیمت رول چلنیوم با در نظر گرفتن عرض و ضخامت آنها و همچنین کشور سازنده و ارائه دهنده آن کاملاً متفاوت می باشد . این تفاوت سبب بالا یا پایین رفتن قیمت تابلو چلنیوم نیز می شود .

 

عوامل دیگر نیز در تعیین قیمت تابلو چلنیوم تاثیرگذارند . اگر تمایل دارید در این مورد بیشتر بدانید ، با مطالعه مطلب زیر همراه ما باشید .

 

قیمت تابلو چلنیوم چگونه محاسبه می شود ؟

 

عوامل زیر در تعیین قیمت رول چلنیوم دخیل هستند :

 

برند تولید کننده رول چلنیوم  :

رول چلنیوم توسط کشورهای مختلف با برندهای متعدد تولید می شود که از جمله این کشورها می توان به اسپانیا ، چین و ایران اشاره کرد . در میان همه این کشورها ، رولی که توسط کشور اسپانیا با نام آلوراپید تولید می شود به عنوان گران قیمت ترین و با کیفیت ترین رول چلنیوم شناخته شده است .

پهنا و ضخامت رول چلنیوم :

رول چلنیوم با پهنای 7 ، 9 و 11 سانتی متر تولید می شود که دارای ضخامتی مابین 3/0 الی 5/0 می باشد . هر چه ضخیم تر و پهنا بیشتر باشد به همان میزان قیمت افزایش می یابد .

رنگ رول چلنیوم در تابلو چلنیوم :

رول چلنیوم حاوی رنگ های متعددی می باشد که این رنگ ها تعیین کننده قیمت رول چلنیوم و همچنین قیمت تابلو چلنیوم هستند . برای مثال قیمت تابلو چلنیوم طلایی نسبت به تابلو چلنیوم نقره ای یا مشکی کمی بالاتر است و مورد سفارش بیشتری واقع می شود . در حال حاضر در کشور ما تابلو چلنیوم طلایی بیشتر مورد استفاده کاسبین قرار می گیرد .

 

 

انواع رول چلنیوم

 

 

انواع رول چلنیوم :

 • رول چلنیوم طلایی 7 ، 9 و 11 سانتی
 • رول چلنیوم نقره ای  7 ، 9 و 11 سانتی
 • رول چلنیوم فول پانچی  7 ، 9 و 11 سانتی
 • رول چلنیوم پانچی  7 ، 9 و 11 سانتی
 • رول چلنیوم سوپر ساید طلایی یا نقره ای  7 ، 9 و 11 سانتی
 • رول  چلنیوم مشکی  7 ، 9 و 11 سانتی
 • رول چلنیوم مشکی پانچی  7 ، 9 و 11 سانتی

 

 

مشخصات رول چلنیوم :

 • رول چلنیوم دارای سه اندازه 7 ، 9 و 11 سانتی متری است .
 • رول چلنیوم دارای ضخامت 3 تا 5 سانتی متر است .
 • رول چلنیوم توسط چند برند تولید می شود که آلوراپید بهترین نوع آن است .

 

 

رول چلنیوم پانچی

 

 

رول چلنیوم در ساخت تابلو تبلیغاتی چه نقشی دارد ؟

 

از رول چلنیوم برای ساخت تابلو چلنیوم استفاده می شود . پس از اینکه حروف برجسته مدنظر طراحی شد ، حروف بر روی پلکسی برش می خورد . پس از برش ، رول چلنیوم دور تا دور پلکسی با استفاده از چسب های مخصوص ، چسبانده می شود .

 

آنادایز کردن رول چلنیوم چیست و چه تاثیر بر روی قیمت تابلو چلنیوم دارد ؟

 

آنادایز کردن چلنیوم چیست ؟


فرآیندی است که سبب ایجاد یک لایه نازک اکسیدی بر روی چلنیوم می شود . طبق این فرآیند یک جریان برق به طور مستقیم از مایع الکترولیت می گذرد که در آن آلومینیوم آند و یک فلز دیگر کاتد می شود . این امر سبب ایجاد این لایه اکسیدی بر روی کار می شود . میزان ضخامت این لایه بستگی به عوامل متعدد ساخت تابلو دارد . این لایه مقاومت بالاتری برای تابلو چلنیوم به ارمغان می آورد و همچنین براقیت و زیبایی تابلو را دو چندان می نماید . آنادایز کردن سبب افزایش قیمت تابلو تبلیغاتی شما می شود . چون جنس چلنیوم از نوع آلومینیوم می باشد ، خود در شرایطی که در مجاورت هوا قرار می گیرد اکسیدی می شود اما با عمل آنادایز نمودن ، مقاومت آلومینیوم بالا می رود .

 

اگر تمایل دارید در مورد آنادایز کردن بیشتر بدانید با مطلب زیر همراه باشید .

 

آنادایز تابلو چلنیوم

 

مزایای آنادایز نمودن چلنیوم :

 • افزایش استحکام چلنیوم در برابر شرایط جوی نامناسب و خوردگی های ناشی از رطوبت و ناملایمات جوی
 • اگر چلنیوم آنادایز شود در هنگام ساخت حروف هیچ گونه لکی بر روی آن باقی نمی ماند .
 • سبب چسبندگی بهتر رنگ بر روی چلنیوم می شود .
 • براقیت و درخشندگی تابلو را بالا می برد .
 • در مقابل اشعه UV مقاوم می شود .