با پیشرفت علم و صنعت در حوزه های متفاوت بخصوص حوزه تابلوسازی تحولی عظیم در ساخت هر یک از تابلوهای تبلیغاتی فراهم شده است. وجود این همه تنوع در تابلوهای تبلیغاتی، سبب سردرگمی مشتریان در انتخاب نوع تابلو می شود. با ورود دستگاه های پیشرفته همچون دستگاه برش لیزری، دستگاه پی وی سی، دستگاه فانتاکروم، دستگاه سی ان سی و سایر دستگاه های حروف ساز و برش، امکان ساخت حروف برجسته در شکل ها و طرح های متفاوت و به صورت حجیم و سه بعدی فراهم گشته است.

یکی از پراستفاده ترین حروف برجسته در دنیای تابلوسازی که توانسته بهترین جایگاه را کسب کند، حروف برجسته چلنیوم می باشد که با استفاده از رول چلنیوم ساخته می شود. در این مبحث قصد داریم به طور کامل در مورد رول چلنیوم با شما صحبت کنیم.

برای کسب اطلاعات کاملتر در مورد دستگاه برش لیزری و نحوه ساخت تابلوها با استفاده از دستگاه ، مطلب برش لیزری و کاربردهای دستگاه برش لیزری در تابلوسازی را مطالعه کنید.

رول چلنیوم

رول چلنیوم یکی از ورق هایی است که در حوزه های مختف همچون حوزه تابلوسازی کاربرد زیادی دارد و برای ساخت تابلو چلنیوم از آن استفاده می شود. جنس رول چلنیوم آلومینیوم است.

اندازه های رول چلنیوم
اندازه های رول چلنیوم

 

رول چلنیوم چیست؟

رول چلنیوم، نواری رنگی و انعطاف پذیر است که با عرض 7، 9 و 11 سانتی متری با ضخامت های ما بین 3.0 تا 5.0 تولید و روانه بازار می شود.

برای ساخت حروف برجسته در رنگ های مختلف، رول چلنیوم توسط برندهای متعدد در کشورهایی نظیر اسپانیا، تایوان، کره و چین تولید و به بازاها عرضه می شوند.

یکی از بزرگترین و برترین برند تبلیغاتی تولید کننده رول چلنیوم اصل، آلوراپید است که توسط کشور اسپانیا و در کارخانجات MIC تولید می شود. آلوراپید دارای کیفیت بسیار عالی است. نوع دیگر که کیفیت آن هم بسیار عالی می باشد، آلوباند تایوانی است. بعد از این ها، برندهای چینی با نام های آلوشاین، آلوتیپ و سهند و غیره هستند که اقدام به تولید و عرضه رول چلنیوم می نمایند. اما کیفیت آنها قابل قیاس با دو مدل آلوباند و آلوراپید نیست. با این حال  برای برخی کاربردها مورد استفاده واقع می شوند. اگر به دنبال کیفیت و دوام هستید، نوع آلوراپید و آلوباند پیشنهاد می شود.

رول تابلو چلنیوم با رنگ های طلایی، نقره ای و مشکی
رول تابلو چلنیوم  با رنگ های طلایی، نقره ای و مشکی

 

رول تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم یکی از زیباترین و مدرن ترین تابلوهای تبلیغاتی حال حاضر محسوب می شود که انواع متعددی نظیر تابلو چلنیوم ساده، تابلو چلنیوم لترمکس، تابلو چلنیوم ستاره ای، تابلو چلنیوم الماسی، تابلو چلنیوم کریستالی، تابلو چلنیوم دوبل، تابلو چلنیوم دوبل طلایی الماسی، تابلو چلنیوم دوبل الماسی و ... دارد.

تکنیک های ساخت و برش پلکسی هر کدام به شیوه های متعدد قابل اجرا است. رول چلنیوم را می توان برای ساخت سایر تابلوهای تبلیغاتی به صورت ترکیبی نظیر تابلو نئون پلاستیک، تابلو استیل، تابلو وکیوم، تابلو پانچی و ... بکار برد. در اینصورت رویه تابلو از نوع پلاستیک یا استیل و لبه های حروف از نوع چلنیوم می باشد.

برای اینکه بتوانید به صورت ترکیبی هم از زیبایی های تابلو چلنیوم و هم از زیبایی های نمای کامپوزیت یا ترموود استفاده کنید، می توانید به جای زیرساز پی وی سی از ورق کامپوزیت و یا چوب ترموود استفاده نمایید تا زیبایی تابلو تبلیغاتی شما منحصر به فرد شود.

تابلو چلنیوم کریستالی با رول
تابلو چلنیوم کریستالی با رول

نحوه ساخت تابلو چلنیوم با رول چلنیوم

به طور کلی برای ساخت تابلو چلنیوم، در ابتدا حروف مدنظر توسط نرم افزارها طراحی شده و تنظیمات دلخواه انجام می شود.

پس از اینکه طراحی حروف آماده شد و حروف به شکل طرح دلخواه درآمد، به اندازه حروف از رول چلنیوم، توسط دستگاه و یا توسط قیچی دستی بریده می شود. برش رول چلنیوم می بایست دو سانت اضافی در نظر گرفته شود، زیرا چلنیوم دو لبه دارد، یک لبه درزگیر و یک لبه ای که حروف را به چلنیوم وصل می نماید.

در این مرحله از دو سانتی که در ابتدا بیشتر برش داده ایم، استفاده می شود تا دو قسمت بالا و پایین لبه های رول چلنیوم درون هم چفت شوند. لبه های اضافی توسط قیچی آهن برچیده شده تا لبه ها درون هم چفت شوند و سپس با چسب در سر جای خود محکم می شوند. نباید به چسب قطره ای اکتفا کرد، زیرا به مرور زمان و در مقابل شرایط آب و هوایی، چسب قدرت چسبندگی خود را از دست می دهد. می بایست برای محکم کاری از چسب های مثل کلروفوم استفاده نمود.

چلنیوم حاوی یک قسمت پلاستیکی است که هر چقدر قسمت پلاستیکی این جنس آلومینیومی مقاومت بهتری داشته باشد، از چلنیوم جدا نمی شود و به طور عالی اتصال برقرار می گردد.

تابلو برجسته کریستالی
تابلو برجسته کریستالی

رول چلنیوم بسیار منعطف می باشد و توسط دست به راحتی خم شده و به شکل دلخواه تابلوساز در می آید. پس از برش رول چلنیوم سعی می شود که اولین نقطه اتصال مابین چلنیوم و حروف ایجاد شود. پس از ایجاد اتصال توسط چسب های مخصوص، نقطه اتصال حروف و چلنیوم را محکم می کنیم و پس از اتمام چسب کاری حروف کامل می شوند. پس از تکمیل ساخت حروف برجسته چلنیوم نوبت به نوردهی حروف می رسد، دقیقاً آن چیزی که سبب تنوع و تمایز تابلو چلنیوم می شود.

برای نورپردازی تابلوهای حروف برجسته از انواع متعدد اس ام دی ها نظیر اس ام دی نواری و اس ام دی بلوکی در رنگ های متعدد استفاده می شود. بیشتر از اس ام دی نواری برای ساخت حروف برجسته استفاده می شود. برای استفاده از منبع تغذیه مناسب، می بایست ولتاژ کاری و میزان مصرف اس ام دی نواری را که می خواهیم در تابلو بکار ببریم را بدانیم تا بتوانیم مطابق آن یک منبع تغذیه مناسب انتخاب کنیم.

ولتاژ کاری اس ام دی نواری  12 ولت و مصرف توان آن 4.8 وات بر متر می باشد. چون در تابلو حروف برجسته همه اتصالات به صورت موازی برقرار می شود. یعنی همه سرهای مثبت به هم و همه سرهای منفی به هم وصل می شوند. می بایست ولتاژ آدابتور مورد نیازمان را برابر ولتاژ کاری اس ام دی نواری که 12 ولت است، در نظر بگیریم. برای محاسبه مصرف جریان یا توان می بایست بدانیم که چند متر اس ام دی نواری در مدار نیازمندیم.

رنگ ها در انتخاب رول چلنیوم
رنگ ها در انتخاب رول چلنیوم

قیمت رول چلنیوم

قیمت رول چلنیوم با در نظر گرفتن عرض و ضخامت آنها و همچنین کشور سازنده و ارائه دهنده آن کاملاً متفاوت می باشد. این تفاوت سبب بالا یا پایین رفتن قیمت تابلو چلنیوم نیز می شود.

عوامل زیر در تعیین قیمت رول چلنیوم دخیل هستند.

برند تولید کننده رول چلنیوم 

رول چلنیوم توسط کشورهای مختلف با برندهای متعدد تولید می شود که از جمله این کشورها می توان به اسپانیا، چین و ایران اشاره کرد. در میان همه این کشورها، رولی که توسط کشور اسپانیا با نام آلوراپید تولید می شود، به عنوان گران قیمت ترین و با کیفیت ترین رول چلنیوم شناخته شده است.

پهنا و ضخامت رول چلنیوم

رول چلنیوم با پهنای 7، 9 و 11 سانتی متر تولید می شود که دارای ضخامتی مابین 3/0 الی 5/0 می باشد. هر چه ضخیم تر و پهنا بیشتر باشد به همان میزان، قیمت افزایش می یابد.

رنگ رول چلنیوم در تابلو چلنیوم

رول چلنیوم حاوی رنگ های متعددی می باشد که این رنگ ها تعیین کننده قیمت رول چلنیوم و همچنین قیمت تابلو چلنیوم هستند. برای مثال قیمت تابلو چلنیوم طلایی نسبت به تابلو چلنیوم نقره ای یا مشکی کمی بالاتر است و مورد سفارش بیشتری واقع می شود. در حال حاضر در کشور ما تابلو چلنیوم طلایی بیشتر مورد استفاده کاسبین قرار می گیرد.

تابلو چلنیوم پانچ
تابلو چلنیوم پانچ

انواع رول چلنیوم

 • رول چلنیوم طلایی 7، 9 و 11 سانتی
 • رول چلنیوم نقره ای  7، 9 و 11 سانتی
 • رول چلنیوم فول پانچی  7، 9 و 11 سانتی
 • رول چلنیوم پانچی  7، 9 و 11 سانتی
 • رول چلنیوم سوپر ساید طلایی یا نقره ای  7، 9 و 11 سانتی
 • رول  چلنیوم مشکی  7، 9 و 11 سانتی
 • رول چلنیوم مشکی پانچی  7، 9 و 11 سانتی

مشخصات رول چلنیوم

 • رول چلنیوم دارای سه اندازه 7، 9 و 11 سانتی متری است.
 • رول چلنیوم دارای ضخامت 3 تا 5 سانتی متر است.
 • رول چلنیوم توسط چند برند تولید می شود که آلوراپید بهترین نوع آن است.
رول چلنیوم پانچی
رول چلنیوم پانچی

نتیجه گیری کلی

رول چلنیوم یکی از اصلی ترین متریال ها برای ساخت تابلو چلنیوم و دیگر تابلوهای تبلیغاتی ترکیبی با چلنیوم است که در رنگ های متنوع تولید و روانه بازار می شود.

سوالات متداول

رول چلنیوم در ساخت تابلو تبلیغاتی چه نقشی دارد؟

از رول چلنیوم برای ساخت تابلو چلنیوم و تابلوهای ترکیبی استفاده می شود. پس از اینکه حروف برجسته مدنظر طراحی شد، حروف بر روی پلکسی برش می خورد. پس از برش، رول چلنیوم دور تا دور پلکسی با استفاده از چسب های مخصوص، چسبانده می شود.

آنادایز کردن رول چلنیوم چیست و چه تاثیر بر روی قیمت تابلو چلنیوم دارد؟

آنادایز تابلو چلنیوم فرآیندی است که سبب ایجاد یک لایه نازک اکسیدی بر روی چلنیوم می شود. طبق این فرآیند یک جریان برق به طور مستقیم از مایع الکترولیت می گذرد که در آن آلومینیوم آند و یک فلز دیگر کاتد می شود. این امر سبب ایجاد این لایه اکسیدی بر روی کار می شود.

میزان ضخامت این لایه بستگی به عوامل متعدد ساخت تابلو دارد. این لایه مقاومت بالاتری برای تابلو چلنیوم به ارمغان می آورد و همچنین براقیت و زیبایی تابلو را دو چندان می نماید. آنادایز کردن سبب افزایش قیمت تابلو تبلیغاتی شما می شود، چون جنس چلنیوم از نوع آلومینیوم می باشد و در شرایطی که در مجاورت هوا قرار می گیرد، اکسیدی می شود. با عمل آنادایز نمودن، مقاومت آلومینیوم بالا می رود.

پرکاربردترین رنگ ها در رول چلنیوم کدامند؟

رنگ های طلایی، نقره ای، سفید و مشکی از رنگ های پرکاربرد و زیبا برای انتخاب رول هستند و زیبایی خارق العاده ای را به نمایش می گذارد.