راهنمای مطالعه

 1. آنادایز تابلو چلنیوم
 2. آنادایز کردن چیست و یا آنادایز کردن به چه عملی گفته می شود؟
 3. عمل آنادایز تابلوهای تبلیغاتی چگونه صورت می گیرد؟
  1. 1) روش آندی یا الکتروشیمیایی یا همان آنادایز
  2. 2) روش شیمیایی یا کروماته کردن
   1. نحوه کروماته کردن فلزات
 4. نحوه ساخت تابلو چلنیوم آنادایز شده
  1. رنگ های آنادایز چه برتری نسبت به رنگ های پودری دارند؟
 5. علل و عوامل آنادایز نمودن سطوح به خصوص سطوح آلومینیومی
  1. 1) آنادایز کردن سبب افزایش مقاومت در برابر خوردگی می شود
  2. 2) قدرت چسبندگی رنگ بر روی فلز را بالا می برد
  3. 3) آنادایزینگ به عنوان یکی از مراحل آبکاری سطوح است
  4. 4) آنادایز کردن، یک عایق کاری روی سطوح ایجاد می کند
  5. 5) آنادایز کردن سبب کاهش ضریب انتقال حرارت می شود
  6. 6) آنادایز کردن سبب افزایش مقاومت فلزات در برابر سایش می شود
  7. 7) فراهم کردن براقیت و درخشندگی برای سطوح قابل آنادایز شدن
 6. سوالات متداول
  1. آیا آنادایز کردن تابلوهای تبلیغاتی را زیباتر می کند؟
  2. آیا تابلو آنادایز شده هزینه ی بیشتری دارد؟

یکی از پرکاربردترین تابلوهای تبلیغاتی حال حاضر که بصورت بسیار زیاد توسط صاحبین مشاغل به عنوان تابلو مغازه، تابلو فروشگاهی و یا تابلو شرکتی سفارش داده می شود، تابلو چلنیوم می باشد که از براقیت و زیبایی خارق العاده ای برخوردار است.

به دلیل اینکه تابلوساز در کارگاه تابلوسازی هنگام ساخت تابلو چلنیوم، برش های هندسی شکلی بر روی پلکسی ایجاد می نماید و یا از دو پلکسی با دو رنگ متفاوت استفاده می کند، سبب می شود که پس از نصب تابلو چلنیوم و روشن شدن لامپ های ال ای دی یا اس ام دی ، نور متصاعد شده از تابلو به صورت اشکال هندسی متفاوت نظیر ستاره، دایره، کریستال، الماس و ... به چشم برخورد کند و نمای بسیار زیبایی را برای تابلو تبلیغاتی شما به ارمغان بیاورد، به همین دلیل تابلو چلنیوم با نام های متفاوتی نظیر تابلو چلنیوم ساده، تابلو چلنیوم ستاره ای، تابلو چلنیوم الماسی، تابلو چلنیوم کریستالی، تابلو چلنیوم لترمکس، تابلو چلنیوم دوبل و ... نامگذاری می شوند.

آنادایز تابلو چلنیوم

علاوه بر این همه تنوع و تکنیک های متفاوت نورپردازی برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی با عمل آنادایز کردن، می توانید مقاومت  تابلو تبلیغاتی که به عنوان تابلو مغازه یا تابلو سر درب نصب می کنید را بالا ببرید. آنادایز کردن تابلو چلنیوم به معنای استفاده از ترفندهایی برای زیبایی هر چه بیشتر و براق تر و درخشان تر کردن آن است. با ما همراه باشید تا مفصلاً در مورد عمل آنادایز کردن تابلوهای تبلیغاتی صحبت کنیم.

آنادایز کردن چیست و یا آنادایز کردن به چه عملی گفته می شود؟

آنادایز یا (Electrochemical process) یک فرآیند شیمیایی است که بر اساس آن یک لایه اکسید به صورت کاملاً طبیعی بر روی سطح فلزاتی همچون آلومینیوم شکل می گیرد، خاصیت محافظتی و تزئینی دارد و می تواند فلزات را در برابر خوردگی محافظت کند.

آنادایز کردن در تابلوسازی
آنادایز کردن در تابلوسازی

 

عمل آنادایز تابلوهای تبلیغاتی چگونه صورت می گیرد؟

به طور کلی با دو روش می توان  بر روی آلومینیوم، پوشش مقاومتی پیاده سازی کرد:

1) روش آندی یا الکتروشیمیایی یا همان آنادایز

آنادایزینگ عملی است که بر روی سطح فلزاتی همچون تیتانیوم، روی، تنگستن و آلومینیوم قابل اجرا است، اما برای فلزهایی همچون آهن، استیل و کربن مناسب نیست. این فلزات هنگامی که فرآیند آنادایزینگ بر روی آنها اجرا می شود، امکان ورقه ورقه شدن دارند، زیرا آنادایز کردن منجر به تغییر بافت میکروسکوپی سطح فلزات شده و ساختار کریستالی فلز در نزدیکی سطح قرار می گیرد.

لایه های آندی از مقاومت و چسبندگی بالاتری نسبت به انواع رنگ ها و روکش های فلزی دارند و در برابر ساییدگی و خوردگی  می توانند مستحکم تر عمل نمایند. فرآیند آنادیز در یک سلول الکتروشیمیایی صورت می گیرد که این سلول از سه بخش اصلی یعنی کاتد، آند و محلول الکترولیت تشکیل شده است  و ماهیت الکترولیت هم به نوع لایه اکسیدی و خصوصیات لایه همچون قطر حفره ها و فاصله بین آنها و دیگر موارد بستگی دارد.

در عمل آنادایز، فلزی که دارای درصد خلوص بالایی باشد به عنوان آند و فلز دیگر که می تواند از نوع آلومینیوم، سرب، گرافیت، تینانتوم، پلاتین، پلادیم، نیکل، تنگستن و دیگر موارد باشد، به عنوان کاتد عمل می نماید.

لایه اکسید فلز آنادایز شده توسط عبور جریان مستقیم از محلول الکترولیت، در اثر یک سری فعل و انفعالات الکتروشیمیایی، یونهای اکسیژن در سطح آند با آلومینیوم ترکیب شده و ارتقاء می یابد و قطعه فلزی که آزمایشی است، نقش آند را بازی می کند. در این میان هیدروژن را در کاتد، یعنی الکترود منفی و اکسیژن در سطح آند، یعنی الکترود مثبت، جریان را آزاده کرده و منجر به شکل گیری یک لایه اکسیدی می شود.

گاهی اوقات جریان متناوب و جریان پالسی را نیز می توان بکاربرد، اما ندرتاً این اتقاق رخ می دهد. عمل آنادایز با ولتاژهایی بین 15 تا 195 انجام می گیرد که بستگی به جنس فلز و الکترولیت دارد.

فیلم اکسیدی تشکیل شده در فرآیند آنادایزیک صنعتی به طور معمول، شامل یک لایه بسیار نازک فشرده که در تماس با فلز اصلی و لایه ضخیم تر متخلخل بر روی آن است که لایه متخلخل از تعداد زیادی حفره تشکیل شده است که این حفره ها هر نوع گرد و غبار و آلایندگی ها و عوامل خورنده را جذب می کنند و زمانی که این عوامل خورنده به داخل حفره ها نفوذ کرد، سبب خوردگی و ساییدگی فلزات می شوند، برای همین هم پس از اعمال فرآیند آنادایز می بایست فطعات رنگ آمیزی و آبندی شوند.

2) روش شیمیایی یا کروماته کردن

این روش نیز یک نوع پوشش تبدیلی مقاومتی فلزات است که آنها را در برابر خوردگی مقاوم می کند. این روش بر روی فلزاتی همچون آلومینیوم، کادمیوم، روی و نقره قابل پیاده سازی است.

نحوه کروماته کردن فلزات

پس از پاکسازی و چربی زدایی فلزات، آنها را در محلول کروماته که شامل موادی همچون کرومات، اسید کرومیک یا دی کرومات می باشد، قرار می دهیم که بسته به نوع پایه فلز، مدت زمان انجام عمل کروماته، دمای مایع، قدرت مغناطیسی، رنگ، میزان و ضخامت لایه ایجاد شده متغیر می باشد. برای کروماته کردن آلومینیوم با توجه به ضخامت لایه اسیدی سی ثانیه تا دو دقیقه زمان و بیست تا سی درجه سانتیگراد دما لازم است.

تابلو چلنیوم آنادایز شده آلومینیومی
تابلو چلنیوم آنادایز شده آلومینیومی

 

نحوه ساخت تابلو چلنیوم آنادایز شده

خب گفتیم عمل آنادایز بر روی سطح فلزات مختلف خصوصاً آلومینیوم اعمال می شود و به علت اینکه تابلو چلینوم از چلنیوم که نوعی آلیاژ آلومینیومی است، تشکیل شده است که می توان عمل آنادازیزینگ را برای مقاومتر کردن آن استفاده نمود.

در این روش به دلیل آلومینیومی بودن چلنیوم، از آلومینیوم به عنوان آند و فلز دیگری را به عنوان کاتد، استفاده می کنند و جریان برق مستقیماً از مایع الکترولیت عبور داده می شود و یک لایه نازک اسید بر روی چلنیوم ایجاد می گردد.

در واقع عمل آنادایز یک لایه نازک اسیدی روی چلنیوم ایجاد می کند که این لایه مقاومت، شفافیت و زیبایی تابلو چلنیوم را چند برابر می کند و قیمت تابلو چلنیوم آنادایز شده به دلیل دوام و عمر بالا نسبت به تابلو چلنیوم آنادایز نشده بالاتر است.

البته ناگفته نماند که به جز اعمال دو روش بالا، آلومینیوم خود در شرایط معمولی زمانی که در مجاورت با هوا قرار می گیرد اکسیدی می شود، اما عمل آنادیز یا کروماته مقاومت فلز را در مقابل خوردگی به طرز چشمگیری افزایش می دهد. در حقیقت نتیجه عمل آنادایز، ایجاد لایه ای است سخت و مقاوم با ضخامت های دلخواه وعلاوه بر اینکه مقاومت فلز را در برابر خوردگی چندین برابر می کند، استحکام فلز را در برابر ساییدگی نیز بالا می برد.

تابلو آنادایز شده شیک و زیبا
تابلو آنادایز شده شیک و زیبا

 

رنگ های آنادایز چه برتری نسبت به رنگ های پودری دارند؟

در اعمال فرآیند آنادایز فلزات، هر چقدر ضخامت لایه اکسیدی بیشتر باشد، طول عمر آن نیز بیشتر می شود و رنگ آنادایزی سبب افزایش سختی، دوام و مقاومت در برابر خوردگی های ناشی از هوا و آلودگی های محیطی است که از زنگ زدگی فلزات نیز حفاظت می کند.

به دلیل اینکه لایه حفاظتی به صورت الکتروشیمیایی است، این لایه به قسمتی از ماده تبدیل می شود که مانند سایر پوشش ها از سطح جدا نمی شود و پوسته پوسته نمی گردد، اما رنگ ها و پوشش های پودری به راحتی در مقابل اشعه ماورالبنفش و مواد مخرب ناشی از آلودگی های محیطی در طول زمان دچار پوسیدگی و پوسته پوسته شدن می شوند و از روی سطح جدا می گردند. رنگ و پوشش پودری هر دو از رزین ساخته می شوند و خواص فیزیکی و حفاظتی هر دو یکسان است و مزایایی که نسبت به رنگ های آنادایزی دارند، فقط تنوع رنگ بیشتر می باشد.

تابلو کارگاهی آنادایز شده
تابلو کارگاهی آنادایز شده

 

علل و عوامل آنادایز نمودن سطوح به خصوص سطوح آلومینیومی

1) آنادایز کردن سبب افزایش مقاومت در برابر خوردگی می شود

زمانی که آلومینیوم به عنوان یک آند در فرآیند آنالیز قرار داده می شود، با ایجاد پوشش اکسیدی بر روی آن محافظت فلز را در برابر عوامل جوی بالا می برد.

2) قدرت چسبندگی رنگ بر روی فلز را بالا می برد

لایه اکسیدی سبب ایجاد سطح فعال شیمیایی شده و زمینه متصاعدی را برای فرآیند رنگ پذیری آماده می سازد.

3) آنادایزینگ به عنوان یکی از مراحل آبکاری سطوح است

تخلخلی که در پوشش اکسیدی آندی وجود دارد، سبب افزایش قابلیت آبکاری قطعات آلومینیومی می شود.

4) آنادایز کردن، یک عایق کاری روی سطوح ایجاد می کند

اکسید آلومینیوم به دلیل نارسانا بودن همچون عایق عمل می کند و می تواند در برابر ولتاژهای بالا مقاومت داشته باشد و هر چه آلیاژ فلز آنادایز شده دارای جنس با کیفیت تر و ضخامت بالاتر باشد، عایق پذیری آن نیز بیشتر می شود.

5) آنادایز کردن سبب کاهش ضریب انتقال حرارت می شود

 لایه اکسیدی آندی در ضخامت های بالاتر از 30 میکرون سبب می شود تا مقاومت فلزات از جمله آلومینیوم در برابر حرارت افزایش یابد. فرآیند آنادایز چلنیوم نیز سبب می شود که تابلوی ساخته شده در مقابل اشعه UV مقاومت بالایی داشته باشد و بتواند زیبایی و براقیت خود را برای مدت زمان طولانی حفظ کند.

6) آنادایز کردن سبب افزایش مقاومت فلزات در برابر سایش می شود

فرآیند آنادایز یک پوشش با ضخامت های متعدد را بر روی فلز ایجاد می کند که سختی و مقاومت فلز در برابر سایش و خوردگی را افزایش می دهد.

7) فراهم کردن براقیت و درخشندگی برای سطوح قابل آنادایز شدن

باعث ایجاد نمای شیک و براق می شود که می تواند در دکوراسیون و تزینات مورد استفاده قرار گیرد.

سوالات متداول

آیا آنادایز کردن تابلوهای تبلیغاتی را زیباتر می کند؟

بله، براقیت تابلو دو برابر می شود.

آیا تابلو آنادایز شده هزینه ی بیشتری دارد؟

ساخت تابلو تبلیغاتی آنادایز شده، نسبت به تابلوهای آنادایز نشده زمان بیشتری می طلبد و نیاز به اجرای ترفندهای مختص به خودش را دارد، به همین دلیل گرانتر است.