صنعت تابلوسازی جزء صنایعی است که برای ساخت تابلوهای تبلیغاتی نیاز به استفاده از متریال های زیادی دارد. هر روز بر نوع متریال های کاربردی و تنوع تابلوهای تبلیغاتی افزوده می شود. با پیشرفت هایی که در زمینه تابلوسازی توسط ورود دستگاه های مدرن همچون دستگاه برش لیزری، دستگاه پی وی سی، دستگاه حک، دستگاه چاپ، دستگاه آبکاری و سایر دستگاه ها حاصل شده است، تابلوسازان قادر به ساخت تابلو حروف برجسته در اشکال و ابعاد متفاوتی هستند.

هر تابلو با نام متفاوتی در بازار و در بین کسبه شناخته می شود و تنوع تابلوها سبب شده مشتریان در انتخاب نوع تابلوی تبلیغاتی برای تابلو مغازه، تابلو شرکتی یا تابلو فروشگاهی دچار سردرگمی شوند. گروه تابلوسازی سامان با ارائه مشاوره رایگان، انتخاب تابلو تبلیغاتی مناسب را برای شما تسهیل می نماید.

پی وی سی در تابلوسازی یکی از متریال های پرکاربرد است که برای ساخت زمینه هر نوع حروف برجسته ای قابل اجرا است و نقش پررنگی را در این حوزه ایفا می کند. در این مطلب به طور کامل می خواهیم در مورد نقش پی وی سی در تابلوسازی اطلاع رسانی داشته باشیم.

پی وی سی در تابلوسازی

یکی از متریال هایی که در صنعت تابلوسازی بسیار پرکاربرد است و نقش پررنگی را ایفا می کند، پی وی سی می باشد. پی وی سی اختصار شده کلمات   Poly Vinyle Chloride می باشد که پلی وینیل کلراید نام دارد و جزء پلیمرهای ترموپلاست است. 

با توجه به نوع موادی که در هنگام ساخت و فشرده سازی به پی وی سی افزوده می شود، می توان انعطاف پذیری یا سختی آن  را کمتر یا بیشتر نمود و زمینه استفاده از این ورق را برای کاربردهای متعدد فراهم ساخت. پی وی سی در تابلوسازی کاربردهای زیادی دارد و به عنوان زیرساز، برای انواع حروف برجسته بکار می رود. لامپ های اس ام دی نیز بر روی ورق پی وی سی به صورت سری و یا موازی نصب می شوند و در پشت حروف قرار می گیرند.

از جمله کاربرد ورق پی وی سی در تابلوسازی می توان به زیرسازی حروف برجسته اشاره کرد که به عنوان مقاومترین ورق، می تواند در فضای شهری بکار رود. چون تابلوهای تبلیغاتی ساخته شده دائماً در معرض شرایط جوی مثل باران، باد، برف و اشعه خورشید قرار دارند، نیاز است برای زیرسازی آنها از ورقی مقاوم استفاده شود و یکی از مقاومترین ورق ها در برابر رطوبت و حرارت ورق پی وی سی می باشد.

پی وی سی چیست؟

پی وی سی نوعی ورق فشرده سازی شده از پلاستیک سخت و خرده های چوب است که با ترکیب برخی از مواد روان کننده، نرم و انعطاف پذیر می شود. پی وی سی در صنایع متعددی همچون ساختمان سازی، دکوراسیون داخلی، چوب و دکوراتیو، تابلوسازی و دیگر موارد بکار می رود.

حروف فلز پلاست با زیرسازی پی وی سی
حروف فلز پلاست با زیرسازی پی وی سی

 

کاربرد پی وی سی در تابلوسازی

از پی وی سی در تابلوسازی برای ساخت زیرساز انواع تابلو حروف برجسته و نصب لامپ های اس ام دی در پشت حروف به شرح زیر استفاده می شود.

تابلو نئون پلاستیک

این تابلو کاربردهای زیادی در حوزه تابلوسازی دارد و جنس حروف برجسته مندرج در این تابلو از نوعی پلاستیک بنام پلکسی می باشد.

تابلو نئون پلاستیک قابل نورپردازی است و می تواند نور را از رویه حروف برجسته به صورت یکنواخت انتشار دهد  به طور معمول برای زیرساز تابلو نئون پلاستیک، از پی وی سی استفاده می شود. در صورتی که مشتریان تمایل داشته باشند، می توان به جای پی وی سی از متریال های دیگر نظیر چوب ترموود، شیشه، سنگ و ورق کامپوزیت استفاده کرد.

حروف فلز دوغی با زیرسازی پی وی سی
حروف فلز دوغی با زیرسازی پی وی سی

 

تابلو برجسته فلزی

همان طور که از نامش عیان است، جنس حروف برجسته این تابلو از نوع فلزاتی همچون آهن، مس، آلومینیوم و غیره می باشد. فلزات قادر به عبور نور از خودشان نیستند، به همین دلیل تابلو فلزی در گذشته به صورت تابلو بی نور اجرا می شد.

جدیداً با ایجاد فاصله ما بین زمینه تابلو فلزی و حروف برجسته، می توان نور مخفی ایجاد کرد. نور مخفی نوری است از زیر حروف برجسته به زمینه تابلو که همان پی وی سی است، تابیده می شود.

تابلو استیل

استیل نوعی فلز است و جزء دسته های تابلو فلزی محسوب می شود. جنس حروف این تابلو از استیل نگیر ساخته می شود که ظاهری براق و زیبا دارد. ورق استیل در طرح های خش دار و بدون خش و در رنگ های مختلف تولید وپیاده سازی می شود. برای زیرسازی حروف و نصب تابلو استیل از ورق پی وی سی استفاده می شود.

تابلو ال ای دی

این تابلو حاوی دو نوع تابلو ال ای دی ثابت و تابلو ال ای دی روان است. برای جاسازی ماژول ها و کابینت تابلو ال ای دی از ورق پی وی سی استفاده می کنند.

تابلو راهنما

یکی از پرکاربرترین بخش مورد استفاده از ورق پی وی سی، ساخت تابلو راهنما می باشد. تابلو راهنما در انواع مختلفی همچون تابلو راهنمای طبقات، تابلو راهنمای سالنی، تابلو خروج اضطراری، تابلو بخش ها، تابلو اسامی و ... ساخته می شود.

تابلو خروج اضطراری از تابلوهایی است که در مکان های خصوصی و عمومی جهت خروج در مواقع اضطراری، راهنمای خوبی برای افراد می باشد.

حروف فلزی بدون نور با زیرسازی پی وی سی
حروف فلزی بدون نور با زیرسازی پی وی سی

 

تابلو لایت باکس

تابلو لایت باکس یک نوع جعبه نورانی است که پیام تبلیغاتی بر روی آن درج می شود و از ورق پی وی سی به عنوان زیرساز تابلو استفاده می شود. نمایشگرهای لایت باکس های پی وی سی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و امکان ساخت در ابعاد و شکل های متفاوت را دارند. قاب چوبی این تابلو را می توان از نوع ورق های پی وی سی یا ام دی اف ساخت.

تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم پرکاربردترین و جذاب ترین تابلوی تبلیغاتی حال حاضر است که انواع متعددی دارد. تابلوساز پس از طراحی و برش حروف و چسباندن لبه های حروف دور پلکسی از ورق های پی وی سی به عنوان پس زمینه تابلو چلنیوم استفاده می کند.

تابلو وکیوم

یکی دیگر از تابلوهای تبلیغاتی مدرن و زیبا که به صورت سه بعدی طراحی می شود، تابلو وکیوم است که برای زیرسازی این تابلو هم از ورق های پی وی سی استفاده می کنند.

تابلو پیکسلی

پیکسل ها در تابلو پیکسلی بر روی پی وی سی نصب می شوند. نورپردازی پیکسل توسط برنامه اجرا می شود که این برنامه نوری هم در زمینه تابلو پیکسلی و هم در حروف برجسته پیکسلی قابل اجرا است.

تابلو پولکی

پولکی ها نوعی تایل پلاستیکی براق و درخشان در شکل های مختلف هندسی هستند که بر روی پی وی سی قرار می گیرند و جلوه بصری خارق العاده ای را برای تابلوی تبلیغاتی فراهم می کنند.

حروف فلزی بدون نور با زیرسازی پی وی سی
حروف فلزی بدون نور با زیرسازی پی وی سی

 

ساخت تابلو تبلیغاتی با پی وی سی

برای ساخت تابلو با استفاده از زیرساز پی وی سی، در ابتدا حروف برجسته طراحی می شود. پس از اعمال تنظیمات لازم مثل اندازه، ضخامت و فونت حروف توسط دست تابلوساز یا اره برقی و یا دستگاه برش لیزری، بر روی پلکسی بریده می شود، سپس عملیات لبه چسبانی حروف انجام می شود.

برای زیرسازی حروف از ورق پی وی سی استفاده می شود. البته می توان به جای آن از متریال های دیگر نیز مثل چوب ترموود و ورق کامپوزیت استفاده کرد. ورق های پی وی سی بیشتر از هر متریال دیگری کاربرد و طرفدار دارد. پس از اتمام مراحل ساخت تابلوی تبلیغاتی، تابلو به محل نصب منتقل شده و پس از نصب، بخش های اضافی به پشت کار منتقل می شوند. لامپ های تابلو روشن شده و تحویل مشتری داده می شود.

اندازه پی وی سی

ورق های پی وی سی در اندازه های 8 میل و 10 میل با برش CNC می باشند که توسط برندهای متفاوت ارائه می شوند که باز هم نوع کره ای آن پیشنهاد می شود.

انواع ورق پی وی سی PVC

ورق های پی وی سی بر اساس جنسی که دارند، به چند دسته مختلف تقسیم می شوند.

ورق PVC سخت

این ورق ها طی فرآیند اکستروژن از 3 میلی متر تا 20 میلی متر و با عرض 1830 میلی متر با دانسیته   gr/cm31/4 به بازار عرضه می شوند. پی وی سی های سخت، تنوع رنگ زیادی دارند و دارای سطوح صاف و مات می باشند که امکان روکش سازی با فیلمهای طرح چوب را دارند.

ورق PVC نرم مات

این ورق ها بیشتر به عنوان کفپوش کاربرد دارند و بدلیل داشتن استحکام مکانیکی و مقاومت شیمیایی و الکتریکی بالا، از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند.

ورق PVC شفاف نرم و سخت

این ورق ها نیز به عنوان کفپوش مورد استفاده واقع می شوند.

ورق PVC سخت فومیزه

تولید این ورق ها طی فرآیند اکستروژن و توسط دستگاه اکسترودر Krauss Maffei در آلمان انجام می شود. بدلیل برخورداری از دانسیته یکسان، سطح مات با قابلیت روکش شدن با انواع فیلم های طرح چوب، رنگ بندی متفاوت، امکان ایجاد موج و براقیت در چوب و دیگر خواص موجود، این چوب را به یک پدیده شگرف انگیز تبدیل کرده است که می تواند در صنایع متعدد از جمله ساختمان سازی و کابینت آشپزخانه مورد استفاده واقع شود.

ورق های سخت فومیزه به صورت شیمیایی فوم شده و حاوی ساختار سلولی یکنواختی هستند که در ضخامت های 2 میلی متر تا 20 میلی متر و با عرض 1830 میلی متر تولید و به بازار عرضه می شوند.

پی وی سی فوم یا فومیزه چیست؟

پلی وینیل کلراید( PVC ) یا وینیل از پلیمر نشأت می گیرد. این عبارت نه تنها شامل این موضوع، بلکه برای همه مواردی بکار می رود که پلی وینیل کلراید سازنده آن است.  پلی وینیل کلراید، نوعی پلاستیک است که در موارد و صنایع متعددی مورد استفاده واقع می شود. به علت اینکه قیمت پی وی سی نسبت به کاربردهای زیادی که دارد، مرقوم به صرفه است.

منعطف بودن و سرهم بندی ساده پی وی سی باعث شده است که این محصول در اکثریت صنایع کاربرد داشته باشد. برای مثال یکی از بهینه ترین محصول در صنعت پتروشیمی تلقی می شود و حدود پنجاه درصد در حوزه ساختمان سازی کاربرد دارد.

پی وی سی فومیزه پلی وینیل کلراید سخت یک نوع محصول پرکاربرد و جدید است که به دلیل ویژگی هایی که دارد، یک رقیب سرسخت برای چوب محسوب می شود. پی وی سی فوم سخت به دلیل داشتن ساختار و ترکیب مواد با استحکام بالا این امکان را دارد که هر گونه عملیات سوراخ کاری، اره کاری و پیچ  کردن بر روی آن انجام شود، بدون اینکه این ورق دچار شکستی یا تغییر حالت شود.

ورق   PVC سخت فومیزه کواکسترود شده سه لایه ABA

این ورق دارای ساختار سلولی بسته یکنواخت است که بصورت شیمیایی فوم می شود. به دلیل لایه های فشرده ای که در بالا و پایین ساختار فوم شده دارد، سطح این ورق ها بصورت یکنواخت، صاف و براق تولید می شوند. این نوع ورق دارای پوسته خارجی فشرده شده و مغزی فومیزه می باشد که دانسیته متفاوتی دارند.

برای اینکه لایه های فشرده ایجاد شوند، از فرآیند کواکستروژن استفاده می شود. این ورق ها در ضخامت و رنگ های متعدد و طرح موج چوب قابل اجرا هستند که می توان روکش هایی با طرح چوب بر روی آنها کشید.

حروف فلزی تک لبه رینگ با زیرسازی پی وی سی
حروف فلزی تک لبه رینگ با زیرسازی پی وی سی

 

مزیت ها و کاربردهای پی وی سی فوم یا فومیزه

 • به علت مقاومت بالایی که در برابر مواد شیمیایی دارد، در ساخت کابینت های آشپزخانه های صنعتی و خانگی مورد استفاده واقع می شود.
 • مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی، قارچ، انگل و حشرات دارند.
 • به دلیل نرمی و انعطافی که دارند، قابلیت تولید قطعات با ساختار پیچیده را دارا می باشند، برای همین هم در ساخت کابین های روشویی کاربردهای وسیعی دارند.
 • ضدحریق می باشد و مقاومت بالایی در برابر حرارت مستقیم و غیر مستقیم  دارد.
 • بدون هیچ گونه انقباض و انبساط در شرایط متعدد آب و هوایی
 • دارای پیچ خوری عالی
 • به دلیل اینکه این ورق ها قابل رنگ و پرینت شدن هستند، به عنوان پوشش کاذب ساختمانی مورد استفاده واقع می شوند.
 • خاصیت عایق بندی صوتی و حرارتی بالا دارند.
 • دارای رنگ ها و ابعاد متفاوت می باشد و امکان رنگ آمیزی بوسیله دستگاه های رنگ پاش و کوره ای برای این ورق ها فراهم است.
 • طراحی با دستگاه ها و ابزار آلات مخصوص تراش، CNC و نوار PVC لبه کار
 • سبک است و نصب آن به آسانی انجام می پذیرد.
 • در برابر رطوبت و تماس طولانی با آب مقاوم می باشد.
 • یک نوع آنتی باکتریال قوی محسوب می شود.
 • قابلیت بازیافت
 • دوستدار محیط زیست
 • عدم خوردگی و سایش
 • قابلیت چاپ پذیری

کاربردهای ورق پی وی سی یا پی وی سی فومیزه

 • سقف کاذب
 • جهت ساخت تابلوهای برق، بردهای اطلاع رسانی، بردهای مدارس و آموزشگاه ها مورد استفاده واقع می شود.
 • جهت پوشش فضاهای باز همچون استخر، سونا و رختکن های ورزشی استفاده می شود.
 • جهت ساخت میزهای اداری، کمد های چوبی و میز تلویزیون بکار می رود.
 • فضاسازی و پوشش کف، سقف، دیوار
 • برای ساخت جایگاه های نمایشگاهی بکار می رود.
 • ساخت سقف های تزئینی و دکوراسیون داخلی
 • پارتیشن بندی 
 • کابینت آشپزخانه
 • در بخش هایی از حمام و سرویس های بهداشتی
 • مبلمان سازی
 • ساخت کابینت های خودرو، قطار، مترو و کشتی
 • ساخت درب و پنجره 
 • برای ایجاد روکش بر روی مخازن آبکاری، اسیدی و قلیایی مورد استفاده واقع می شود.
 • در موارد متعدد به عنوان روکش محافظ بر روی انواع ماشین آلات کاربرد دارد.
 • می توان در تجهیزات غبارگیر و یا تجهیزات جمع  آوری زباله از ورق پی وی سی استفاده نمود.
 • با استفاده از ورق های پی وی سی می توان ماکت های ساختمان طراحی نمود.
 • قابل استفاده در لاکرهای استخر
 • قابل استفاده در مبلمان شهری
 • کابین های روشویی
 • دیوارپوش
 • در ساخت تزئینات داخلی اتوبوس های شهری شرکت واحد و مترو مورد استفاده قرار می گیرد.
 • استفاده در صنعت خودروسازی و صنایع مرتبط با نفت، گاز و تاسیسات ساختمانی

خلاصه مطلب

می توان چنین بیان کرد که ورق پی وی سی بخش جدایی ناپذیر در حوزه تابلوسازی است و برای ساخت اکثریت حروف برجسته از ورق های پی وی سی در تابلوسازی استفاده می شود. بیشترین کاربرد ورق پی وی سی در تابلوسازی، زیرسازی کار و مخفی نمودن ابزارها و سیم های اضافی می باشد.