کاربرد پی وی سی در تابلوسازی

کاربرد پی وی سی در تابلوسازی

صنعت تابلوسازی جزء صنایعی است که برای ساخت تابلوهای تبلیغاتی نیاز به استفاده از متریال های زیادی دارد . هر روز بر نوع متریال های کاربردی و تنوع تابلوهای تبلیغاتی افزوده می شود . با پیشرفت هایی که در زمینه تابلوسازی توسط ورود دستگاه های مدرن همچون دستگاه برش لیزری ، دستگاه پی وی سی ، دستگاه حک ، دستگاه چاپ ، دستگاه آبکاری و سایر دستگاه ها حاصل شده است ، تابلوسازان قادر به ساخت تابلو حروف برجسته در اشکال و ابعاد متفاوتی هستند و هر تابلو با نام متفاوتی در بازار و در بین کسبه شناخته شده است . تنوع تابلوها سبب شده مشتریان در انتخاب نوع تابلوی تبلیغاتی برای تابلو مغازه ، تابلو شرکتی یا تابلو فروشگاهی دچار سردرگمی شوند  . گروه تولیدی نمارنگ با ارائه مشاوره رایگان ، انتخاب تابلو تبلیغاتی مناسب را برای شما تسهیل می نماید .

 

پی وی سی در تابلوسازی :

 

یکی از متریال هایی که در صنعت تابلوسازی بسیار پرکاربرد است و نقش پررنگی را ایفا می کند ، پی وی سی می باشد . پی وی سی اختصار شده کلمات   Poly Vinyle Chloride می باشد که پلی وینیل کلراید نام دارد و جزء پلیمرهای ترموپلاست است . با توجه به نوع موادی که در هنگام ساخت و فشرده سازی به پی وی سی افزوده می شود ، می توان انعطاف پذیری یا سختی آن  را کمتر یا بیشتر نمود و زمینه استفاده از این ورق را برای کاربردهای متعدد فراهم ساخت  . پی وی سی در تابلوسازی کاربردهای زیادی دارد و به عنوان زیرساز ، برای انواع حروف برجسته بکار می رود . لامپ های اس ام دی نیز بر روی ورق پی وی سی به صورت سری و یا موازی نصب می شوند و در پشت حروف قرار می گیرند .

 

پی وی سی چیست ؟

 

پی وی سی نوعی ورق فشرده سازی شده از پلاستیک سخت و خرده های چوب است که با ترکیب برخی از مواد روان کننده ، نرم و انعطاف پذیر می شود . پی وی سی در صنایع متعددی همچون ساختمان سازی ، دکوراسیون داخلی ، چوب و دکوراتیو ، تابلوسازی و دیگر موارد بکار می رود . یکی از متریال های پرکاربرد در حوزه تابلوسازی که به عنوان زیرساز و زمینه حروف برجسته مورد استفاده واقع می شود ، ورق پی وی سی است .

 

کاربرد پی وی سی در تابلوسازی :


از پی وی سی در تابلوسازی برای ساخت انواع تابلو حروف برجسته و نصب لامپ های اس ام دی در پشت حروف به شرح زیر استفاده می شود :

 

تابلو نئون پلاستیک :

این تابلو کاربردهای زیادی در حوزه تابلوسازی دارد و جنس حروف برجسته مندرج در این تابلو از نوعی پلاستیک بنام پلکسی می باشد . تابلو نئون پلاستیک قابل نورپردازی است و می تواند نور را از رویه حروف برجسته به صورت یکنواخت انتشار دهد . به طور معمول برای زیرساز تابلو نئون پلاستیک ، از پی وی سی استفاده می شود . در صورتی که مشتریان تمایل داشته باشند می توان به جای پی وی سی از متریال های دیگر نظیر چوب ترموود ، شیشه و سنگ نیز بهره برد .

 

تابلو برجسته فلزی :

همان طور که از نامش عیان است جنس حروف برجسته این تابلو از نوع فلزاتی همچون آهن ، مس ، آلومینیوم و غیره می باشد . فلزات قادر به عبور نور از خودشان نیستند ، به همین دلیل تابلوهای فلزی در گذشته به صورت تابلو بی نور اجرا می شدند . جدیداً با ایجاد فاصله مابین زمینه تابلو فلزی و حروف برجسته ، می توان نور مخفی ایجاد کرد . نور مخفی نوری است از زیر حروف برجسته به زمینه تابلو که همان پی وی سی است ، تابیده می شود . 

 

تابلو استیل :

استیل نوعی فلز است و جزء دسته های تابلو فلزی محسوب می شود . جنس حروف این تابلو از استیل نگیر ساخته می شود که ظاهری براق و زیبا دارد . ورق استیل در طرح های خش دار و بدون خش و در رنگ های مختلف تولید وپیاده سازی می شود . برای زیرسازی حروف و امکان نصب تابلو از ورق پی وی سی استفاده می شود .

 

اگر تمایل دارید در مورد تابلو استیل بیشتر بدانید ، گروه نمارنگ مطلبی مفصل ارائه کرده است که در صورت تمایل می توانید آن را مطالعه کنید .

 

تابلو استیل و انواع آن ( قیمت + ویدئو )

 

تابلو ال ای دی :

این تابلو حاوی دو نوع تابلو ال ای دی ثابت و تابلو ال ای دی روان است . برای جاسازی ماژول ها و کابینت تابلو ال ای دی از ورق پی وی سی استفاده می کنند .

 

تابلو راهنما :

یکی از پرکاربرترین بخش مورد استفاده از ورق پی وی سی ، ساخت تابلو راهنما می باشد . تابلو راهنما در انواع مختلفی همچون تابلو راهنمای طبقات ، تابلو راهنمای سالنی ، تابلو خروج اضطراری ، تابلو بخش ها ، تابلو اسامی و ... ساخته می شود . تابلو خروج اضطراری از تابلوهایی است که در مکان های خصوصی و عمومی جهت خروج در مواقع اضطراری راهنمای خوبی برای افراد می باشد . اگر تمایل دارید مدل هایی از تابلو خروج اضطراری را مشاهده کنید به مطلب زیر مراجعه کنید .

 

تابلو خروج اضطراری 

 

تابلو لایت باکس :

تابلو لایت باکس یک نوع جعبه نورانی است که پیام تبلیغاتی بر روی آن درج می شود و از ورق پی وی سی به عنوان زیرساز تابلو استفاده می شود . نمایشگرهای لایت باکس های پی وی سی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و امکان ساخت در ابعاد و شکل های متفاوت را دارند . قاب چوبی این تابلو را می توان از نوع ورق های پی وی سی یا ام دی اف ساخت .

 

تابلو چلنیوم :

تابلو چلنیوم پرکاربردترین و جذاب ترین تابلوی تبلیغاتی حال حاضر است که انواع متعددی دارد . تابلوساز پس از طراحی و برش حروف و چسباندن لبه های حروف دور پلکسی از ورق های پی وی سی به عنوان پس زمینه تابلو بهره می برد .

 

تابلو چلنیوم انواع و اقسام متعددی دارد که در صورت تمایل ، برای آشنایی با انواع تابلو چلنیوم می توانید مطلب زیر را بخوانید .

 

انواع تابلو چلنیوم و کاربردهای آنها در تابلوسازی

 

تابلو وکیوم :

یکی دیگر از تابلوهای تبلیغاتی مدرن و زیبا که به صورت سه بعدی طراحی می شود تابلو وکیوم است که برای زیرسازی این تابلو هم از ورق های پی وی سی استفاده می کنند .

 

تابلو پیکسلی :

پیکسل ها در تابلو پیکسلی بر روی پی وی سی نصب می شوند . نورپردازی پیکسل توسط برنامه اجرا می شود که این برنامه نوری هم در زمینه تابلو پیکسلی و هم در حروف برجسته پیکسلی قابل اجراست .

 

تابلو پولکی :

پولکی ها نوعی تایل پلاستیکی براق و درخشان در شکل های مختلف هندسی هستند که بر روی پی وی سی قرار می گیرد و جلوه بصری خارق العاده ای را برای تابلوی تبلیغاتی فراهم می کنند .

 

بنابراین می توان چنین بیان کرد که ورق پی وی سی بخش جدایی ناپذیر در حوزه تابلوسازی است و برای ساخت اکثریت حروف برجسته از ورق های پی وی سی استفاده می شود . بیشترین کاربرد ورق پی وی سی در تابلوسازی ، زیرسازی کار و مخفی نمودن ابزارها و سیم های اضافی می باشد .

 

ساخت تابلو تبلیغاتی با پی وی سی :

 

برای ساخت تابلو با استفاده از زیرساز پی وی سی ، در ابتدا حروف برجسته طراحی می شود . پس از اعمال تنظیمات لازم مثل اندازه ، ضخامت و فونت ، حروف توسط دست تابلوساز یا اره برقی و یا دستگاه برش لیزری ، بر روی پلکسی بریده می شود . سپس عملیات لبه چسبانی حروف انجام می شود . برای زیرسازی حروف از ورق پی وی سی استفاده می شود . البته می توان به جای آن از متریال های دیگر نیز مثل چوب ترموود و ورق کامپوزیت ، استفاده کرد . اما بیشتر از هر متریال دیگری ، ورق های پی وی سی کاربرد و طرفدار دارد . پس از اتمام مراحل ساخت تابلوی تبلیغاتی ، تابلو به محل نصب منتقل شده و پس از نصب ، بخش های اضافی به پشت کار منتقل می شود . لامپ های تابلو روشن شده و تحویل مشتری داده می شود .

 

اندازه پی وی سی :


ورق های پی وی سی در اندازه های 8 میل و 10 میل با برش CNC می باشد که توسط برندهای متفاوت ارائه می شود که باز هم نوع کره ای آن پیشنهاد می شود .

 

انواع ورق پی وی سی PVC :


ورق PVC سخت :

این ورق ها طی فرآیند اکستروژن از 3 میلی متر تا 20 میلی متر و با عرض 1830 میلی متر با دانسیته   gr/cm31/4 به بازار عرضه می شود . پی وی سی های سخت ، تنوع رنگ زیادی دارند و دارای سطوح صاف و مات می باشند که امکان روکش سازی با فیلمهای طرح چوب را دارند .

 

ورق PVC نرم مات :

این ورق ها بیشتر به عنوان کفپوش کاربرد دارند و بدلیل داشتن استحکام مکانیکی و مقاومت شیمیایی و الکتریکی بالا ، از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند.

 

ورق PVC شفاف نرم و سخت :

این ورق ها نیز به عنوان کفپوش مورد استفاده واقع می شوند .

 

ورق PVC سخت فومیزه :

تولید این ورق ها طی فرآیند اکستروژن و توسط دستگاه اکسترودر Krauss Maffei در آلمان انجام می پذیرد . بدلیل برخورداری از دانسیته یکسان ، سطح مات با قابلیت روکش شدن با انواع فیلم های طرح چوب ، رنگ بندی متفاوت ، امکان ایجاد موج و براقیت در چوب و دیگر خواص موجود ، این چوب را به یک پدیده شگرف انگیز تبدیل کرده است که می تواند در صنایع متعدد از جمله ساختمان سازی و کابینت آشپزخانه مورد استفاده واقع شود . این ورق ها به صورت شیمیایی فوم شده و حاوی ساختار سلولی یکنواختی هستند که در ضخامت های 2 میلی متر تا 20 میلی متر و با عرض 1830 میلی متر تولید و به بازار عرضه می شود .

 

پی وی سی فوم یا فومیزه چیست ؟

 

پلی وینیل کلراید( PVC ) یا وینیل از پلیمر نشأت می گیرد . این عبارت نه تنها شامل این موضوع بلکه برای همه مواردی بکار می رود که پلی وینیل کلراید سازنده آن است .  پلی وینیل کلراید ، نوعی پلاستیک است که در موارد و صنایع متعددی مورد استفاده واقع می شود . به علت اینکه قیمت پی وی سی نسبت به کاربردهای زیادی که دارد ، مرقوم به صرفه است . منعطف بودن و سرهم بندی ساده پی وی سی باعث شده است این محصول در اکثریت صنایع کاربرد داشته باشد . برای مثال یکی از بهینه ترین محصول در صنعت پتروشیمی تلقی می شود و حدود پنجاه درصد در حوزه ساختمان سازی کاربرد دارد .

پی وی سی فومیزه پلی وینیل کلراید سخت یک نوع محصول پرکاربرد و جدید است که به دلیل ویژگی هایی که دارد یک رقیب سرسخت برای چوب محسوب می شود . پی وی سی فوم سخت به دلیل داشتن ساختار و ترکیب مواد با استحکام بالا این امکان را دارد که هر گونه عملیات سوراخ کاری ، اره کاری ، و پیچ  کردن بر روی آن انجام شود ، بدون اینکه این ورق دچار شکستی یا تغییر حالت شود .

 

ورق   PVC سخت فومیزه کواکسترود شده سه لایه ABA :

 

این ورق دارای ساختار سلولی بسته یکنواخت است که بصورت شیمیایی فوم می شود . به دلیل لایه های فشرده ای که در بالا و پایین ساختار فوم شده دارد ، سطح این ورق ها بصورت یکنواخت ، صاف و براق تولید می شود . این نوع ورق دارای پوسته خارجی فشرده شده و مغزی فومیزه می باشد که دانسیته متفاوتی دارند . برای اینکه این لایه های فشرده ایجاد شود از فرآیند کواکستروژن استفاده می شود . این ورق ها در ضخامت و رنگ های متعدد و طرح موج چوب قابل اجرا هستند که می توان روکش هایی با طرح چوب بر روی آنها کشید .

 

مزیت ها و کاربردهای پی وی سی فوم یا فومیزه :

 • به علت مقاومت بالایی که در برابر مواد شیمیایی دارد در ساخت کابینت های آشپزخانه های صنعتی و خانگی مورد استفاده واقع می شود .
 • مقاومت بالا در برابر پوسیدگی ، قارچ ، انگل و حشرات دارند .
 • به دلیل نرمی و انعطافی که دارد قابلیت تولید قطعات با ساختار پیچیده را دارا می باشد . برای همین هم در ساخت کابین های روشویی کاربردهای وسیعی دارد .
 • ضدحریق می باشد و مقاومت بالایی در برابر حرارت مستقیم و غیر مستقیم  دارد .
 • بدون هیچ گونه انقباض و انبساط در شرایط متعدد آب و هوایی
 • دارای پیچ خوری عالی
 • به دلیل اینکه این ورق ها قابل رنگ و پرینت شدن هستند به عنوان پوشش کاذب ساختمانی مورد استفاده واقع می شود .
 • خاصیت عایق بندی صوتی و حرارتی بالا دارد .
 • دارای رنگ ها و ابعاد متفاوت می باشد و امکان رنگ آمیزی بوسیله دستگاه های رنگ پاش و کوره ای برای این ورق ها فراهم است .
 • طراحی با دستگاه ها و ابزار آلات مخصوص تراش ، CNC و نوار PVC لبه کار
 • سبک است و نصب آن به آسانی انجام می پذیرد .
 • در برابر رطوبت و تماس طولانی با آب مقاوم می باشد .
 • یک نوع آنتی باکتریال قوی محسوب می شود .
 • قابلیت بازیافت
 • دوستدار محیط زیست
 • عدم خوردگی و سایش
 • قابلیت چاپ پذیری

 

کاربردهای ورق پی وی سی یا پی وی سی فومیزه :

 • سقف کاذب
 • به عنوان تابلو راهنما برای درج علائم راهنمایی و رانندگی کاربرد دارد .
 • در صنعت تابلوسازی به عنوان زیرساز کلیه حروف برجسته کاربرد دارد .
 • جهت ساخت تابلوهای برق ، بردهای اطلاع رسانی ، بردهای مدارس و آموزشگاه ها مورد استفاده واقع می شود .
 • جهت پوشش فضاهای باز همچون استخر ، سونا و رختکن های ورزشی استفاده می شود .
 • جهت ساخت میزهای اداری ، کمد های چوبی ، میز تلویزیون بکار می رود .
 • فضاسازی و پوشش کف ، سقف ، دیوار
 • برای ساخت جایگاه های نمایشگاهی بکار می رود .
 • ساخت سقف های تزئینی و دکوراسیون داخلی
 • پارتیشن بندی 
 • کابینت آشپزخانه
 • در بخش هایی از حمام و سرویس های بهداشتی
 • مبلمان سازی
 • ساخت کابینت های خودرو ، قطار ، مترو و کشتی
 • ساخت درب و پنجره 
 • برای ایجاد روکش بر روی مخازن آبکاری ، اسیدی و قلیایی مورد استفاده واقع می شود .
 • در موارد متعدد به عنوان روکش محافظ بر روی انواع ماشین آلات کاربرد دارد.
 • می توان در تجهیزات غبارگیر و یا تجهیزات جمع  آوری زباله از ورق پی وی سی استفاده نمود .
 • با استفاده از ورق های پی وی سی می توان ماکت های ساختمان طراحی نمود .
 • قابل استفاده در لاکرهای استخر
 • قابل استفاده در مبلمان شهری
 • کابین های روشویی
 • دیوارپوش
 • در ساخت تزئینات داخلی اتوبوس های شهری شرکت واحد و مترو مورد استفاده قرار می گیرد .
 • استفاده در صنعت خودروسازی و صنایع مرتبط با نفت ، گاز و تاسیسات ساختمانی