راهنمای مطالعه

 1. تابلو یونولیتی
 2. حروف برجسته یونولیتی
 3. حروف برجسته یونولیتی تبلیغاتی(ساخت برترین و شیک ترین تابلو حروف برجسته با یونولیت)
  1. حروف برجسته یونولیتی ساده
  2. حروف برجسته یونولیتی استیکری
  3. حروف برجسته یونولیتی پلکسی
  4. حروف برجسته یونولیتی چلنیوم
  5. تابلو یونولیتی لایت باکس
 4. انواع روش های تابلوسازی یونولیتی
  1. تابلو مغازه یونولیتی
  2. تابلو نمایشگاهی یونولیتی
  3. تابلو شرکتی یونولیتی
 5. قیمت تابلو یونولیتی
 6. یونولیت چیست؟
 7. روش ساخت ورق یونولیت
  1. ابزار و مصالح مورد نیاز برای تولید ورق یونولیت
 8. کاربردهای یونولیت
 9. انواع یونولیت
  1. یونولیت فشرده
  2. یونولیت سقفی
  3. یونولیت تیرچه
  4. یونولیت دیواری
 10. مزایای حروف یونولیتی
 11. کلام آخر
 12. سوالات متداول
  1. تابلو یونولیتی تبلیغاتی چگونه نصب می شود؟
  2. ساخت تابلو یونولیت چقدر طول می کشد؟
  3. آیا تابلو یونولیتی قابلیت نورپردازی دارد؟
  4. آیا رنگ تابلو یونولیتی به مرور زمان می رود یا ثابت می ماند؟
  5. آیا امکان رنگ آمیزی مجدد و یا تغییر رنگ در حروف برجسته یونولیتی فراهم است؟

حروف برجسته مندرج بر روی تابلوهای تبلیغاتی انواع متعددی دارند که هر کدام با نام های متفاوت همچون حروف برجسته استیل، حروف برجسته فلزی، حروف برجسته وکیوم، حروف برجسته پلاستیکی، حروف برجسته آبکاری، حروف برجسته آلومینیوم، حروف برجسته لبه سوئدی، حروف برجسته رینگی، حروف برجسته مینی لتر، حروف برجسته لوستری، حروف برجسته استیل نئون، حروف برجسته مخمل، حروف برجسته پلکسی گلاس، حروف برجسته لبه هندی، حروف برجسته لاسوگاسی، حروف برجسته چلنیوم، حروف برجسته پانچی و حروف برجسته یونولیتی شناخته می شوند. در این مبحث قصد داریم مختصراً در مورد تابلو یونولیتی به بحث بپردازیم که با استفاده از حروف برجسته یونولیتی ساخته می شود.

تابلو یونولیتی

تابلو یونولیتی سبک ترین تابلو تبلیغاتی است که بصورت حروف برجسته ساخته می شود و قابلیت رنگ آمیزی دارد. تابلو یونولیتی از یک نوع فیبر فشرده با دانسیته متوسط ساخته می شود. فیبری که برای ساخت تابلو یونولیت بکار می رود، قابلیت برش و رنگ آمیزی با استفاده از رنگ های آکریلیک و رنگ های پلاستیکی را دارد و می توان هر گونه رنگ مورد نظر را بر روی آن اجرا کرد.

تابلو یونولیت تابلویی است که حروف برجسته مندرج بر روی تابلو از نوع یونولیت می باشد. اگر می خواهید یک تابلو تبلیغاتی با وزن سبک و قیمت ارزان داشته باشید و یا یک تابلو حروف برجسته نمایشگاهی سفارش دهید، گروه تابلوسازی سامان، تابلو یونولیتی را پیشنهاد می کند. علاوه بر داشتن وزن سبک، تابلو یونولیت قابل اجرا در رنگ های متعدد و قابل ترکیب با متریال های مختلف مثل پلکسی می باشد.

یونولیت نوعی فیبر به رنگ سفید است که در صنایع مختلف مثل ساختمان سازی، ماشین سازی، تولید لوازم خانگی، تابلوسازی و دیگر مجموعه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

حروف برجسته یونولیتی

حروف برجسته یونولیتی حروفی هستند که با استفاده از یونولیت شکل می گیرند. متریال اصلی در ساخت حروف برجسته یونولیت، نوعی یونولیت فشرده و دانه ریز است.

در ابتدا حروف برجسته یونولیتی طراحی شده و پس از آماده سازی توسط دستگاه برش لیزری، برش داده می شوند. سپس حروف برجسته که حاوی جنس یونولیت است، بر روی زیرساز که می تواند از نوع پلکسی، پی وی سی، ورق کامپوزیت و چوب ترموود باشد، نصب می شود.

اگر تمایل دارید در مورد ترموود بیشتر بدانید، مطلب ترموود چیست ؟ را بخوانید.

تابلو برجسته یونولیتی
تابلو برجسته یونولیتی

حروف برجسته یونولیتی تبلیغاتی(ساخت برترین و شیک ترین تابلو حروف برجسته با یونولیت)

حروف برجسته یونولیتی به صورت های متعدد زیر قابل اجر هستند.

حروف برجسته یونولیتی ساده

در این روش از ساخت تابلو یونولیتی حروف برجسته، از یونولیت در رنگ های دلخواه مشتری به صورت متریال تکی استفاده می شود.

حروف برجسته یونولیتی استیکری

این روش کمی به دلیل به کاربردن طرح های متعدد استیکر که توسط دستگاه برش شبرنگ یا کاتر پلاتر برش داده می شوند و بر روی یونولیت چسبانده می شوند، جذابیت بیشتری را برای تابلوی تبلیغاتی یونولیتی به ارمغان می آورد.

استیکرهای شبرنگ یا روز رنگ نوعی برچسب هستند که قابلیت چسبندگی بر روی برخی سطوح را دارند و می توان اطلاعات تماس و یا نام برند را بر روی آن درج نمود. این استیکرها حاوی رنگ های متنوعی می باشند.

حروف برجسته یونولیتی پلکسی

در این روش ورق پلکسی گلاس به عنوان یک متریال مکمل در ساخت تابلو برجسته با یونولیت مورد استفاده واقع می شود.

پس از اینکه حروف یونولیتی توسط دستگاه برش لیزری برش داده شدند، طرح آماده شده بر روی پلکسی برش داده می شود. برای اینکه به آسانی بتوان حروف پلکسی گلاس را بر روی یونولیت چسباند، از چسب های مخصوص در تابلوسازی استفاده می شود. در این روش به دلیل زیبایی و براقیت ورق های پلکسی زیبایی کار دوچندان می شود.

تابلوو یونولیتی با ترکیب رنگ های مختلف
تابلوو یونولیتی با ترکیب رنگ های مختلف

حروف برجسته یونولیتی چلنیوم

در این روش برای لبه های حروف از رول چلنیوم استفاده می شود و رویه از پلکسی گلاس است اما ضخامت اصلی حروف را یونولیت تشکیل می دهد. ساختار یونولیت باعث شده که حروف یونولیتی به ضخیم ترین حروف برجسته در حوزه تابلوسازی تبدیل شود. تابلو چلنیوم یونولیتی یک تابلو ترکیبی خارق العاده با هزینه کمتر می باشد.

تابلو یونولیتی لایت باکس

کل تابلو به شکل لایت باکس ساخته می شود و به صورت آویز یا ایستاده به نمایش در می آید. تابلو لایت باکس یونولیتی هم جذاب است و هم قیمت تمام شده پایینی دارد.

انواع روش های تابلوسازی یونولیتی

تابلوسازی با یونولیت می تواند برای کاربردهای زیر مورد سفارش قرار بگیرد.

تابلو مغازه یونولیتی

تابلو مغازه یونولیتی برای دوام و ماندگاری می بایست در داخل یک باکس شیشه ای یا طلقی قرار بگیرد، زیرا یونولیت در برابر شرایط محیطی دوام چندانی ندارد و چهره آن در مواجه با باد، آب و اشعه ماورالبنفش، تغییر می کند و ظرافت و زیبایی خود را از دست می دهد.

تابلو نمایشگاهی یونولیتی

تابلو یونولیت برترین گزینه برای سفارش تابلو نمایشگاهی یا تابلو سالنی است. زیرا این تابلو در شرایط محیط بیرونی آسیب پذیر است، اما گزینه مناسب و ارزان قیمت و سریع برای سفارش تابلو سالنی یونولیتی است.

تابلو شرکتی یونولیتی

شرکت ها می توانند برای تزئین بخش های داخلی شرکت یا دفاتر خودشان از حروف برجسته یونولیتی در رنگ های مختلف برای معرفی برند و محصولات و همچنین تابلو شرکتی تبلیغاتی استفاده کنند.

تابلو یونولیتی براق الماسی
تابلو یونولیتی براق الماسی

قیمت تابلو یونولیتی

به دلیل سادگی کار و متریال های مورد استفاده، قیمت تابلو یونولیت بسیار مناسب و مرقوم به صرفه است و به موارد زیر بستگی دارد:

 1. متر محیط تابلو
 2. نوع یونولیت
 3. برند تولید کننده یونولیت
 4. نحوه ساخت حروف یونولیتی
 5. نحوه رنگ آمیزی
 6. میزان مصرف یونولیت
 7. زیرسازی تابلو تبلیغاتی یونولیتی
 8. قاب دار بودن تابلو یونولیتی

یونولیت چیست؟

در کشور ما یونولیت Jonulite با نام های پلاستوفوم، یونولیت و آکاسیف شناخته می شود. نام اصلی آن پلی استیرن انبساطی Expanded Polystyrene یا EPS می باشد.

در اکثریت کشورهای آمریکای شمالی استایروفوم Styrofoam نامیده می شود. ادوارد سیمون در سال 1839 این ماده پرکاربرد را کشف کرد و سپس کمپانی کوپر در سال 1959 اقدام به تولید پلی استایرن انبساطی نمود.

یونولیت نوعی ماده سبک و مخلوطی است که از ریختن مواد پلی استایرن داخل قالب ها و منبسط شدن آنها بوجود می آید. یونولیت سفید رنگ می باشد و می توان آن را با رنگ کاری به رنگ دلخواه خود در آورد.

یونولیت پس از طی مراحل تولید به صورت ورق در ابعاد و اندازه های متعدد وارد بازار شده و در صنایع متعدد مورد استفاده واقع می شود که گاهاً لقب فیبر سفید را نیز به آن می دهند.

ورق های یونولیت نوعی پلیمر به رنگ سفید می باشند که عایق رطوبتی، حرارتی و صوتی محسوب می شوند و با استفاده از فرآیندهای پتروشیمی بوجود می آیند.

یکی از نکات مهم در تولید ورق های یونولیت که به عنوان مشخصه اساسی در نظر گرفته می شود، دانسیته ورق یونولیت می باشد. دانسیته ورق های یونولیتی که سبب رده بندی این ورق ها نیز می شود، بر اساس میزان فشردگی آنها تعیین می گردد.

دانسیته ورق یونولیت بر اساس وزن یک بلوک یونولیت در اندازه های یک در دو متر در 50 سانتی متر محاسبه می شود. نتیجه حاصله با عدد P نمایش داده می شود. بنابراین قیمت ورق یونولیت با دانسیته آن ارتباط مستقیم دارد و فشردگی ورق های یونولیتی با دانسیته بالا بیشتر از ورق های یونولیتی با دانسیته پایین است.

یونولیت
یونولیت

روش ساخت ورق یونولیت

برای ساخت این ورق ها در مرحله ابتدایی، مواد اولیه یا دانه های پلی استایرن تحت عملیات پخت اولیه توسط حرارت و دیگ های بخار یا دستگاه های مخصوص منبسط می شوند و پس از عملیات انبساط، مرحله خشک سازی و فشرده سازی انجام می پذیرد و بلوک ها یونولیتی تولید می شوند و طبق نیاز بازار به صورت ورق هایی با ابعاد متفاوت برش داده می شوند.

ابزار و مصالح مورد نیاز برای تولید ورق یونولیت

 • دیگ بخار استاندارد
 • دستگاه مواد پز پلاستوفوم
 • دستگاه خشک کن مواد پلاستوفوم
 • دستگاه بلوکر پلاستوفوم
 • دستگاه و میز برش
 • آسیاب مواد زائد پلاستوفوم
 • مخزن کندانس برای کاهش هزینه های سوخت و آب
 • سیلوی مواد پخته شده
 • سیستم های شوتینگ پلاستوفوم
 • تاسیسات و شیرهای بخار
تابلو یونولیت لایت باکس
تابلو یونولیت لایت باکس

کاربردهای یونولیت

 • عایق سازی
 • استفاده در ساخت وسایلی که نیاز به عایق حرارتی دارند.
 • مناسب جهت ساخت دکور و فضاسازی های موقتی
 • ساخت انواع ظروف یکبار مصرف
 • مناسب برای ساخت سازه های سبک
 • حروف یونولیتی برای ساخت غرفه های نمایشگاهی
 • امکان طراحی آرم یونولیتی
 • یونولیت جهت بسته بندی وسایلی که نیاز به مراقبت بالا در برابر ضربه و فشار دارند.
 • ساخت استند یونولیتی
 • ساخت لوگوی یونولیتی
 • یونولیت جهت ساخت مخزن یخ برای حمل و نقل تجهیزات دارویی، فرآورده های خونی، محصولات غذایی و دریایی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • یونولیت به دلیل داشتن وزن سبک و قیمت مناسب در ساختمان سازی جهت احداث سقف ها مورد استفاده قرار می گیرد که حاوی دو نوع قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال می باشد و جایگزین سبکی برای بلوک های سفالی و یا سیمانی محسوب می شود.
 • به عنوان یک عایق برودتی در سردخانه ها و یخچال های صنعتی بکار می رود.
 • در تابلوسازی کاربرد دارد و برای ساخت تابلوها مورد استفاده واقع می شود.
 • با استفاده از ضخامت های متعددی که ورق یونولیت دارد، می توان از آن برای ساخت اشکال، انواع طرح، حروف فارسی و لاتین، انواع ماکت و وسایل تزئینی و گل سازی استفاده نمود.
حروف برجسته یونولیتی
حروف برجسته یونولیتی

انواع یونولیت

یونولیت بر اساس نوع اجرا به چند دسته قابل تقسیم است.

یونولیت فشرده

این نوع یونولیت به دلیل فشرده بودن دارای دانسیته و وزن بالایی است و در مواردی همچون ساختمان سازی، خودروسازی، صنایع غذایی، قالب سازی، عایق سازی، مجمسه سازی، بسته بندی و... مورد استفاده واقع می شود.

یونولیت سقفی

مصرف این یونولیت احداث سقف های ساختمانی است که به صورت تیرچه بلوک ساخته می شوند و یونولیت ها مابین تیرچه ها قرار می گیرند و سپس بتن بر روی آن ریخته می شود. این نوع یونولیت دارای شکل مستطیل با دانسیته بین 7 تا 12 تولید می شود.

یونولیت تیرچه

از این مدل نیز در ساختمان سازی بهره برده می شود. برای تیرچه های فلزی کاربرد دارد.

یونولیت دیواری

 همان طور که از نامش پیداست از این یولیت به صورت های زیر بر روی دیوار استفاده می شود:

 1. دیوارپوش فوم
 2. فوم دیواری تزئینی
 3. فوم دیوارپوش
 4. یونولیت دیواری
حروف یونولیتی با دو رنگ ترکیبی
حروف یونولیتی با دو رنگ ترکیبی

چند روش جهت چسباندن یونولیت به دیوار وجود دارد؟

به طور کل سه روش برای چسباندن یونولیت بر روی دیوار وجود دارد که عبارتند از:

چسباندن توسط چسب چوب

در این روش پشت یونولیت را به چسب چوب آغشته کرده و به مدت 3 دقیقه در هوای آزاد نگه می داریم. پس از آن، حروف یونولیتی را با فشار به دیوار چسبانده و نگه می داریم. کمی زمان که گذشت و چسب سفت شد و حروف در جای خود ثابت شد، آن را رها می کنیم.

چسباندن با چسب آکواریوم

روش اجرا مانند چسب چوب است اما هنگام چسباندن حروف بر روی دیوار نیاز به مدت زمان بیشتری است تا چسب کاملاً حروف را بر روی دیوار ثابت نماید.

استفاده از میخ

ابتدا میخ ها به دیوار زده می شوند و سپس هر حرف یا کلمه در جای مشخص شده و داخل میخ ها فشار داده می شود.

چسب دوطرفه اسفنجی

این چسب ها قدرت چسبندگی بالایی دارند و حاوی انواع متعددی هستند و در موارد فنی و صنعتی مورد استفاده زیادی واقع می شوند. این روش یکی از سریع ترین راه ها برای چسباندن یونولیت به دیوار می باشد. در این روش چسب اسفنجی دو طرفه با اندازه متناسب با قطر قلم حروف برجسته یونولیتی را انتخاب می کنیم و سپس در پشت حروف می چسبانیم، رویه چسب را کنده و حروف را روی رویه آن می چسبانیم.

استفاده از مگنت

مگنت یا آهنربا وسیله دیگری است که می توان توسط آن حروف یونولیتی را بر روی دیوار ثابت کرد. در این روش از آهنربای سکه ای که ظاهری تخت و گرد دارد، استفاده می شود. آهنربا توسط چسب پشت حروف و بر روی سطح چسبانده می شود و سپس آهنرباهای روی سطح و پشت حروف به هم اثابت کرده و همدیگر را جذب می کنند.

حروف برجسته با یونولیت
حروف برجسته با یونولیت

مزایای حروف یونولیتی

 • قابل بازیافت، یونولیت پس از بازیافت به نوعی کربن فعال تبدیل می شود که در بسیاری از فیلترهای آب کاربرد دارد.
 • عایق صوتی، حرارتی، برودتی
 • حمل و نقل راحت
 • مقاوم در برابر زلزله و اشعه UV
 • یک ماده نرم است و ضربات وارد شده به قطعات بسته بندی شده را به راحتی خنثی می نماید.
 • در ساختمان سازی  سبب کاهش حجم بتن می شود و نسبت به سفال مرقوم به صرفه تر است.
 • سبب کاهش مصرف آهن و فولاد می شود.
 • ارزان قیمت ترین تابلو تبلیغاتی

کلام آخر

تابلو یونولیتی بهترین تابلو تبلیغاتی است که وزن سبکی دارد و نسبت به زیبایی و جذابیتی که دارد،دارای قیمت مناسبی است. از تابلو یونولیتی بیشتر برای مکان های سربسته و سالن ها استفاده می شود. اگر می خواهید به عنوان تابلو مغازه، تابلو یونولیت را سفارش دهید، بهتر است آن را در یک محفظه  شیشه ای یا قاب قرار دهید تا در برابر آلاینده های محیطی زیبایی تابلو از دست نرود.

سوالات متداول

تابلو یونولیتی تبلیغاتی چگونه نصب می شود؟

با توجه به نوع تابلو و زیرسازی آن می توان تابلو یونولیت را بر روی دیوار، زیرساز فلزی، زیرساز کامپوزیت و یا زیرساز ترمود سوار کرد. تابلو تبلیغاتی یونولیتی به صورت پایه دار یا چسب برروی زیرساز قرار می گیرد.

ساخت تابلو یونولیت چقدر طول می کشد؟

گروه تابلوسازی سامان ظرف مدت زمان 24 ساعت هر مدل تابلو تبلیغاتی را تحویل مشتری می دهد.

آیا تابلو یونولیتی قابلیت نورپردازی دارد؟

خیر. تابلو یونولیتی را نمی توان نورپردازی کرد.

آیا رنگ تابلو یونولیتی به مرور زمان می رود یا ثابت می ماند؟

در صورتی که تابلو یونولیتی در معرض آفتاب، باد و باران و آلاینده های محیط و شیمیایی نباشد، تابلو یونولتی دارای رنگ ثابت و ماندگاری است.

آیا امکان رنگ آمیزی مجدد و یا تغییر رنگ در حروف برجسته یونولیتی فراهم است؟

بله، می توان رنگ حروف برجسته یونولیتی را عوض کرد یا نو کرد.