تابلوسازی یکی از روش های تبلیغاتی قدیمی است که از گذشته های دور تا به امروز رفیق صمیمی تجار و کسبه در امر تبلیغات و بازاریابی بوده و هست.

تابلوسازی تنوع زیادی دارد و به شیوه های مختلف اجرا و پیاده سازی می شود . یکی از مدل های ساخت تابلو که در سالهای اخیر بیشترین سفارش را خود اختصاص داده تابلو چلنیوم می باشد.

تابلو چلنیوم از برترین مدل های تابلوسازی است که بدلیل درخشندگی و زیبایی خارق العاده توانسته رتبه اول در سفارش تابلوهای تبلیغاتی را به خود اختصاص دهد.

تابلو چلنیوم خود به چند شکل مختلف همچون تابلو چلنیوم ساده، تابلو چلنیوم کریستالی، تابلو چلنیوم الماسی، تابلو چلنیوم ستاره ای، تابلو چلنیوم دوبل، تابلو چلنیوم رینگی، تابلو چلنیوم پانچی و تابلو چلنیوم لترمکس اجرا و پیاده سازی می شود.

در این مبحث قصد داریم مفصلاً در مورد تابلو چلنیوم لترمکس به بحث و گفتمان بپردازیم.

همراه ما باشید.

حروف برجسته ساده با چلنیوم
حروف برجسته ساده با چلنیوم

 

تابلو چلنیوم لترمکس

تابلو چلنیوم لترمکس یکی از انواع روش های ساخت تابلو چلنیوم است که برای ساخت آن از پلکسی گلاس و رول چلنیوم استفاده می شود.

امروزه حروف برجسته بخشی جداناپذیر در ساخت تابلوهای تبلیغاتی می باشند . همه اصناف جهت ساخت تابلو تبلیغاتی به عنوان  تابلو سر در مغازه خود طالب سفارش تابلو حروف برجسته هستند.

تنوع تابلوهای تبلیغاتی حروف برجسته بسیار زیاد است و انتخاب نوع آنها در هنگام سفارش به سلایق شخصی،  مکان کسب و  کار، بودجه و متراژ محیطی که برای ساخت تابلو در نظر گرفته شده است بستگی دارد.

تابلو برجسته به تابلویی می گویند که حروف ساخته شده تبلیغاتی تابلو دارای رویه و لبه می باشد و به دلیل عمقی که به لبه حروف می دهند، اصطلاحی مانند برجسته بودن بر روی زبان جاری می شود.

چلنیوم لترمکس نیز از این امر مستثنی نبوده و جزء یکی از تابلوهای تبلیغاتی است که بر مبنای حروف برجسته ساخته می شود.

حروف چلنیوم پانچی
حروف چلنیوم پانچی

 

تابلوسازی چلنیوم لترمکس

تابلوسازی لترمکس تلفیقی می تواند ترکیبی از چلنیوم و نئون پلاستیک می باشد، با این تفاوت که در میان کناره های محفظه ای شیشه ای، نواری حول محور حروف کشیده می شود و پس از عبور نور در زمینه تابلو سایه ای روشن از رنگ مدنظر مشتری نمایان می گردد.

تابلو چلنیوم لترمکس چیست؟

چلنیوم لترمکس نوعی از تابلوهای تبلیغاتی است که در هنگام ساخت آن روی سطح حروف برجسته لترمکس سطحی شیشه ای به ضخامت یک تا سه سانتی متر دور تا دور لبه های حروف ایجاد می شود.

این سطح ایجاد شده سبب منعکس شدن نور از روی سطح حروف و از قسمت لبه های آن می شود . چلنیوم لترمکس همان طور که از نامش پیداست نوع خاصی از حروف برجسته چلنیوم می باشد .

حروف چلنیوم کریستالی
حروف چلنیوم کریستالی

 

قیمت تابلو چلنیوم لترمکس

در ساخت تابلو چلنیوم لترمکس عوامل متعددی تعیین کننده قیمت تابلو هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • متر محیط تابلو
 • نوع و سایز رول چلنیوم
 • نوع و برند ورق های پلکسی گلاس
 • نوع، ضخامت و برند ورق های پی وی سی، ورق کامپوزیت و چوب ترموود که با توجه به نوع تابلو مدنظر مشتریان می توانند به عنوان زیرساز تابلو چلنیوم لترمکس مورد استفاده قرار گیرند.
 • نوع و برند لامپ های اس ام دی که جهت روشنایی و نورپردازی تابلو چلنیوم لترمکس بکار می روند.
 • قاب تابلو
حروف چلنیوم ساده
حروف چلنیوم ساده

 

انواع تابلو چلنیوم لترمکس

روش های اجرای تابلو چلنیوم لترمکس به شیوه های متفاوتی قابل انجام است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

تابلو چلنیوم لترمکس دوبل

در ساخت این نوع از تابلو چلنیوم لترمکس از دو پلکسی با دو رنگ متفاوت استفاده می شود که در نتیجه سبب زیبایی بیشتر حروف می شود.

تابلو چلنیوم لترمکس پانچی

پانچ یعنی سوراخ کاری لبه های چلنیوم لترمکس که سبب انتشار نور از محفظه های سوراخ شده بر روی لبه ها می شود و جلوه جذاب تری را به نمایش می گذارد.

حروف جذاب چلنیوم پانچی
حروف جذاب چلنیوم پانچی

 

تابلو چلنیوم لترمکس رینگی

رینگ نوعی برش در ابعاد و اشکال هندسی مختلف است که بر روی لبه ها ایجاد می شود و انتشار نور از این لبه ها سبب زیبایی بیشتر تابلو می شود.

تابلو چلنیوم لترمکس نور اندریک

در این مدل از تابلو لترمکس، تابلوساز بین زمینه و حروف برجسته لترمکس فاصله ای یک سانتی ایجاد می کند که در این فضای ایجاد شده لامپ های اس ام دی قرار داده می شو.

پس از روشن شدن تابلو، نور از زیر حروف برجسته به زمینه تابلو می تابد و جلوه کلاسیک و حالت نور مخفی برای تابلو فراهم می سازد.

حروف چلنیوم الماسی
حروف چلنیوم الماسی

 

تابلو چلنیوم لترمکس تلفیقی

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم تابلو چلنیوم لترمکس تلفیقی، تابلویی است که ترکیبی از تابلو چلنیوم و تابلو نئون پلاستیک یا لایت باکس است.

در ساخت تابلو چلنیوم لترمکس ترکیبی برای تولید نور حروف برجسته لترمکس پس از ایجاد شکاف یک سانتی متری دور تا دور لبه های حروف به جای استفاده از لامپ های اس ام دی می توان از گاز نئون برای نورپردازی شکاف ایجاد شده در رنگ های متعدد استفاده کرد.

یا با ایجاد یک شکل یا نوشته زیبا در بخشی از تابلو توسط لایت باکس با چاپ استیکر می توان زیبایی بیشتری را برای تابلو فراهم کرد.

تابلو چلنیوم تلفیقی
تابلو چلنیوم تلفیقی

 

انواع حروف برجسته لترمکس

 1. نقره ای تک خط
 2. نقره ای سه خط
 3. طلایی تک خط
 4. طلایی سه خط
تابلو چلنیوم الماسی
تابلو چلنیوم الماسی

 

جنس چلنیوم لترمکس از چیست؟

به طور کل چلنیوم نوعی آلیاژ آلومینیومی است که به راحتی قابلیت خم کاری و شیاردهی دارد و برای ساخت انواع تابلو چلنیوم در تابلوسازی از آن استفاده می شود و دوام و مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی دارد.

برخلاف چلنیوم، لترمکس از مواد مرکزی آلومینیوم ساخته نمی شود بلکه تمام دیواره آن از نوعی پلاستیک مشابه فلز است که حالت منحنی ندارد و به علت عدم برخورداری از چگالی یکسان، تراکم مواد در قسمت بالای آن بیشتر از سایر نقاط می باشد.

لبه برگشت حروف لترمکس نسبت به چلنیوم بیشتر است و پس از ساخت آن حروف دارای ضخامت بیشتری می باشد.

حروف چلنیوم دوبل
حروف چلنیوم دوبل

 

تفاوت تابلو چلنیوم لترمکس با تابلو چلنیوم در چیست؟

حروف برجسته چلنیوم لترمکس مانند چلنیوم دارای یک رویه و یک لبه است و پس از لبه کاری حروف، از ورق های پی وی سی برای زیرسازی و از لامپ های smd برای روشنایی تابلو استفاده می شود.

تفاوتی که با تابلو چلنیوم دارد این است هنگام ساخت تابلو چلنیوم لترمکس دو شیار پلاستیکی بر روی لبه آلومینیومی آن ایجاد می شود.

ایجاد این شکاف که اندازه آن بستگی به سلیقه تابلو ساز و نحوه سفارش مشتری دارد، می تواند چیزی مابین یک تا سه سانتیمتر باشد و سبب می شود که پس از نصب تابلو نور هم از قسمت رویه حروف و هم از قسمت شکاف ایجاد شده بر روی لبه های حروف به چشم اصابت کند.

تفاوت دوم این است که در ساخت تابلو چلنیوم لترمکس جهت زاویه دادن و یا خم و چم حروف از سشوارهای صنعتی استفاده می کنند.

تابلو چلنیوم طلق دوبل
تابلو چلنیوم طلق دوبل

 

نحوه ساخت تابلو چلنیوم لترمکس

مرحله اول) رفتن به محل و اندازه برداری طول، عرض و ارتفاع تابلو.
مرحله دوم) در کارگاه تابلوسازی، طراح تابلوسازی اقدام به طراحی تابلو و حروف برجسته مندرج بر روی آن می کند که این کار به کمک نرم افزارهای طراحی همچون تری دی مکس، کورل دراو و یا اتوکد انجام می شود.
مرحله سوم) حال که حروف طراحی شدند تابلوساز با توجه به طرح ترسیم شده اقدام به ساخت حروف می نماید . در این مرحله برش حروف بر روی پلکسی با استفاده از دستگاه برش لیزری انجام می شود.
مرحله چهارم) فرآیند خم و چم حروف چلنیوم لترمکس است که با استفاده از سشوارهای صنعتی انجام می پذیرد.
مرحله پنجم) چون تابلو چلنیوم از نوع لترمکس است تابلوساز شکافی بین یک تا سه سانتی متر دور تا دور حروف ایجاد می کند و برای نورپردازی این قسمت می توان از لامپ های اس ام دی و یا لامپ های نئون استفاده کرد.
مرحله ششم) مونتاژ حروف و لبه چسبانی آنها انجام می شود.
مرحله هفتم) این مرحله مربوط به نورپردازی تابلو چلنیوم لترمکس است که با نصب لامپ های اس ام دی بر روی ورق پی وی سی و جای دادن آن در پشت حروف انجام می شود.
مرحله هشتم) انتخاب زیرساز مناسب برای نصب حروف می باشد . نوع زیرساز کاملاً بستگی به بودجه و سلیقه مشتریان دارد و می تواند از نوع پی وی سی، ورق کامپوزیت، چوب ترموود، شیشه، سنگ یا هر آنچه که قابلیت نگهداری حروف برجسته را دارد، باشد . بیشترین زیرساز هایی که استفاده می شوند ورق کامپوزیت، چوب ترموود و چوب پی وی سی است.
مرحله نهم) نصب تابلو در محل و اعمال اتصالات لازم و روشن کردن تابلو
مرحله دهم) رفع عیوب احتمالی
مرحله یازدهم) خدمات پس از فروش

تابلو چلنیوم طلق دوبل الماسی با زیرساز ترموود
تابلو چلنیوم طلق دوبل الماسی با زیرساز ترموود

 

تابلو چلنیوم لترمکس چه کاربردهایی در تابلوسازی دارد؟

از تابلو چلنیوم لترمکس می توان جهت کاربردهای زیر استفاده کرد:

 • تابلو مغازه
 • تابلو شرکتی
 • تابلو فروشگاهی
حروف چلنیوم دوبل طلایی
حروف چلنیوم دوبل طلایی

 

مزایای  تابلو چلنیوم لترمکس

 • شیک و زیبا
 • قابلیت انتشار نور از قسمت رویه و لبه حروف
 • مقاوم و بادوام

 معایب تابلو چلنیوم لترمکس

با وجود داشتن زیبایی و تنوع در نحوه انتشار نور هنوز هم آنگونه که باید مطرح نبوده و سفارش داده نمی شود.