یکی از پرکاربردترین روشهای تبلیغاتی برای معرفی و شناساندن برند، ساخت و نصب تابلوهای تبلیغاتی است که بازار و رقابت داغی دارد.

در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از این تابلوهای تبلیغاتی به نام تابلو فلکسی تبلیغاتی به بحث و گفتگو بپردازیم . با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد تابلو فلکسی

تابلو فلکسی نوعی تابلوی تبلیغاتی چاپی است که نسبت به بنر مقاومتر است و به همین دلیل بیشتر سفارش داده می شود.

تابلو فلکسی

تابلو فلکسی به دلیل چاپی بودن نسبت به سایر تابلوها همچون تابلوهای تبلیغاتی حروف برجسته سریعتر آماده می شود و ارزان است.

تابلو فلکسی به دلیل قیمت پایینی که دارد بسیاری از صاحبین مشاغل که نمی خواهند هزینه ی بالایی جهت سفارش تابلوی تبلیغاتی صرف کنند، این گزینه را انتخاب می نمایند .

تابلو فلکسی چیست؟

تابلو فلکسی یکی از تابلوهای تبلیغاتی زیبا و مقرون به صرفه از نوع تابلو چاپی است که بصورت بدون نور و نورپردازی شده قابل اجرا است.

تابلوهای فلکسی دارای صفحه هایی انعطاف پذیر هستند و خاصیت روکش ابریشمی و پوشش کوتینگ آنها باعث شده است در برابر اشعه خورشید و شرایط آب و هوایی مقاومت و دوام بالایی داشته باشند.

فلکسی نیز مانند هر تابلو تبلیغاتی دیگر از دو نوع چینی و کره ای تشکیل شده است . اگر هزینه بالایی دارید و قیمت تابلو فلکسی برایتان زیاد نیست، اولویت انتخاب خود را بر روی جنس کره ای قرار دهید.

تابلوهای فلکسی به صورت مکعبی، ریلی، سپری و اسکلت فلزی در بازار موجود می باشند . ساخت تابلوهای فلکسی با پوشش فلکس می باشد.

تاریخچه تابلو فلکسی

قدمت تابلو فلکسی حدوداً به سال 1375 برمی گردد . در آن زمانها این تابلو به دلیل داشتن مزیت نورپردازی محبوبیت زیادی در بازار تابلوسازی نسبت به بنر بدست آورد.

طرح های تابلو فلکس توسط استیکر یا برچسب، در رنگهای متفاوت بر روی متریال فلکسی چسبانده می شد . کار با استیکر و طراحی تابلو فلکس و پیاده سازی علامت های مدنظر لوگوها کاری دشوار بود که با ورود پرینترهای فلکس، استیکر منسوخ شد.

نورپردازی تابلو فلکسی

برای روشنایی تابلو فلکس از لامپ های فلوروسنت یا همان مهتابی و جدیداً اس ام دی، استفاده می شود.

در صورتی که از لامپ های فلورسنت یا همان مهتابی استفاده شود لامپ ها در قسمت بالا و لبه های تابلو جای می گیرند و نور تابلو فلکسی را تامین می کنند.

در صورتی که بخواهیم از لامپ های اس ام دی برای نورپردازی تابلو فلکس برای تابلو مغازه یا تابلو فروشگاهی استفاده کنیم ، از تکنیک بک لایت استفاده می کنیم. در تکنیک تابلو فلکسی بک لایت، بین محتوای چاپی و زمینه ی فلزی تابلو توسط پایه یک فاصله ی سانتی متری ایجاد می شود و در این فاصله لامپ های اس ام دی قرار می گیرد.

با اعمال این روش پس از نصب تابلو فلکسی و روشن شدن لامپ ها یک تابلوی کلاسیک با نور مخفی به نمایش گذاشته می شود.

بیلبورد با چاپ فلکس

 

تابلو فلکسی برجسته

تابلو فلکسی برجسته کمی با تابلو فلکسی معمولی متفاوت است . نحوه نورپردازی تابلو فلکسی حروف برجسته نیز با استفاده از فریم و به صورت نور از پشت حروف قابل اجرا است.

تفاوتی که موجب تمایز این دو مدل از یکدیگر است نوع فریم یا قاب می باشد . جهت ساخت تابلو فلکسی برجسته، ابتدا طرح تابلو فلکسی توسط نرم افزار ترسیم می شود.

پس از آماده سازی طرح حروف برجسته فلکسی، هر کاراکتر از حروف با استفاده از فریم های فلزی ساخته می شود.

زیرسازی تابلو فلکسی حروف برجسته مثل تابلو فلکسی معمولی است . یعنی لامپ های اس ام دی در داخل فریم جای می گیرند، سپس فلکسی روی قالب می نشیند.

پس از آن هر حرف ساخته شده فلزی بر روی فلکس به شکل طرح، در کنار هم چیده می شوند . نوری که متصاعد می شود به صورت نور مخفی یا نور از پشت خواهد بود.

تابلو چاپی با فلکس

 

روش ساخت و نصب تابلو فلکسی

مراحل ساخت تابلو فلکسی در چند گام زیر خلاصه می شود :

مرحله اول)

طرح های تابلو توسط طراح و با استفاده از نرم افزار کورل یا تری دی به انجام می رسد.

مرحله دوم)

پس از آماده سازی طرح، آن را بر روی متریال فلکسی توسط دستگاه های چاپ، به چاپ می رسانند.

مرحله سوم)

یک قاب که از نوع پروفیل است، آماده و فلکسی را بر روی آن سوار می کنند.

مرحله چهارم)

پس از ساخت و نصب تابلو تبلیغاتی فلکسی، نوبت به نورپردازی می رسد.

تابلو مغازه فلکسی

 

روکشهای مورد استفاده در تابلو فلکس

این روکشها به دو صورت بر روی کار نصب می شوند:

روش اول) سپری کلیپسی

روش دوم) پرچی

نحوه تعویض چاپ تابلو فلکس چگونه است؟

تابلو فلکسی طوری طراحی می شود که از هر چهار طرف دارای گیره هایی به نام کلیپس هستند . با باز کردن آنها به راحتی می توانید محتوای تبلیغاتی را تعویض کنید.

تابلوی تبلیغاتی فلکس

 

محتوای چاپی فلکس چگونه بر روی تابلو سوار می شود؟

پس از اینکه محتوای تبلیغاتی توسط دستگاه به چاپ رسید، در چهار طرفین آن نوار استریپ یا استخوانی چسبانده می شود.

جنس این نوار از پلاستیک است که دو سانتی متر ضخامت دارد . حال برای اینکه فلکس نصب شود، از چهار کلیپس استفاده می کنند و کلیپس ها را بر روی نوار استخوانی نصب می کنند.

ساخت بدنه یا شاسی تابلو فلکسی چگونه انجام می شود؟

تابلو فلکسی برای اینکه اجرا شود، نیاز به یک کلاف آهنی دارد . برای اینکار از یک قوطی که نوعی پروفیل آهنی است استفاده می شود . دور تا دور تابلو فلکسی، از هر چهار طرف توسط سپری های آلومینیومی در داخل قوطی آهنی پرچ می شود.

تابلو فلکس

 

مشخصه های سینی مهتابی تابلو فلکس

جنس سینی مهتابی ورق گالوانیزه سفید است . مهتابی و ترانس هر دو بر روی این ورق جای می گیرند . سینی نیز در داخل کلاف آهنی جای داده می شود.

نصب تابلو فلکسی

در ابتدای کار کلاف ساخته می شود .  پس از ساخت، کلاف توسط دسته های آهنی جهت مهار شدن، در جای خود جوش می خورند . سپس سینی در سر جای خود قرار می گیرد . محتوای چاپی توسط کلیپس در جای خود بر روی تابلو محکم جای داده می شود.

انواع تابلو فلکسی

تابلو فلکسی مدل های مختلفی دارد که عبارتند از:

تابلو فلکسی فیس

این مدل از تابلوسازی به شیوه فلکس از دو عدد فریم تشکیل شده است . در فریم زیرین مهتابی که عامل نور است، بر روی ورق گالوانیزه تعبیه می شود و در فریم رو، پارچه را قرار می دهند.

تابلو فلکسی تک فریم

این تابلو از یک فریم تشکیل شده است که روی پارچه قرار می گیرد و از پرژکتور برای نورپردازی آن استفاده می شود . از لحاظ هزینه هم مقرون به صرفه تر است.

چاپ تابلوهای تبلیغاتی با فلکس

 

قیمت تابلو فلکسی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت تابلو فلکس به عوامل زیر بستگی دارد:

نوع چاپ تابلو فلکسی

چاپ فلکس با استفاده از دستگاه های مخصوص 4 هد، 6 هد و یا بالاتر انجام می پذیرد . هر چه بالاتر مبلغ بیشتر.

جنس پی وی سی تابلو پلکسی

فلکس متریالی از نوع پی وی سی است که این متریال توسط شرکت های مختلف با برندهای متعدد ساخته می شود . هر چه برند معروف تر و کیفیت بالاتر باشد، به همان میزان قیمت تابلو فلکس افزایش می یابد.

نحوه نورپردازی تابلو فلکس

فلکس به دو شکل با استفاده از لامپ های مهتابی و اس ام دی قابل نورپردازی است . نحوه نورپردازی تابلو فلکسی در کاهش یا افزایش قیمت آن دخیل است.

عرض چاپ تابلو فلکسی

چاپ فلکس در عرض سه متر، چهار متر و پنج متر قابل اجرا است . نوع چاپ هم به دو شکل چینی و کره ای انجام می شود . هر چه عرض بیشتر و کیفیت بالاتر باشد به همان میزان قیمت تابلو فلکس افزایش می یابد.

indoor  یا outdoor بودن تابلو فلکسی

تابلو فلکسی هم در فضاهای داخلی و هم محیط بیرونی قابل استفاده است . در صورتی که تابلو فلکس در فضاهای داخلی پیاده سازی شود، نیاز به چاپ با کیفیت بالا و ضد آب بودن ندارد، بنابراین با قیمت کمتری اجرا می شود اما برای محیط های بیرون نیاز به ضد آب بودن و نگهدارنده دارد تا برابر شرایط محیطی کمتر آسیب ببیند.

تابلو مغازه فلکسی

 

تفاوت بنر و فلکس در چیست؟ 

تفاوت حائز اهمیت بین بنر و فلکسی نورپردازی است . اگر در ساخت تابلو تبلیغاتی خود نیازی به نور ندارید، می توانید از بنر استفاده کنید و نور کمی هم توسط پرژکتور برای آن فراهم نمایید . اما اگر نور برایتان اهمیت دارد، می توانید از فلکسی فیس که امکان نورپردازی دارد، استفاده نمایید.

یکی دیگر از تفاوت های بنر و فلکس کیفیت چاپ است . فلکس مقاومت بیشتری نسبت به بنر دارد و برای مدت ها می توانید آن را به عنوان یک ابزار تبلیغاتی چاپی مورد استفاده قرار دهید، در صورتی که بنر برای تبلیغات چند روزه موثر است و کیفیت دارد.
 

اگر تمایل دارید در مورد تابلو بنری بیشتر بدانید، مطالعه مطلب تابلو بنری (طراحی و چاپ بنر ، بنر و کاربردهای آن) به شما پیشنهاد می شود.

تابلو فلکس ارزان

 

تابلو فلکسی چه ویژگی هایی دارد؟

  • کیفیت رنگ و محتوای چاپ شده بر روی فلکس بسیار عالی است.
  • تابلو فلکسی قابل نورپردازی است.
  • قاب های آلومینیومی که در این تابلو استفاده می شوند، سبب ایجاد فاصله لامپ های اس ام دی از محتوای چاپ شده می شود، به همین دلیل نور به صورت یکنواخت به چشم متصاعد می گردد.
  • اس ام دی جدیدترین متد نورپردازی تابلو فلکسی است و سبب زیبایی بیشتر تابلو می شود.
  • قیمت ساخت تابلو فلکسی نسبت به دیگر تابلوهای چاپی با توجه به زیبایی آن کمتر و مرقوم به صرفه تر است.

سوالات متداول

آیا روکش تابلو فلکسی قابل تعویض است؟

بله، در صورتی که محتوای چاپی کدر شده باشد و کیفیت خود را از دست داده باشد یا بخواهید روکش جدیدی بر روی تابلو اعمال کنید، این کار میسر است.

چند مدل تابلو چاپی داریم؟

از بین تابلوهای تبلیغاتی، تابلو بنری و تابلو فلکسی دو مدلی هستند که می توانید سفارش دهید.

کدام مدل چاپ کیفیت و دوام بیشتری در تابلو فلکسی دارند؟

مدل تابلو چاپی فلکسی فیس کیفیت، دوام و زیبایی بیشتری دارد.

ماندگاری تابلو فلکسی چقدر است؟

تابلو فلکسی سالها می تواند به عنوان یک تابلو تبلیغاتی مورد استفاده قرار بگیرد و هر چه برای چاپ از مواد با کیفیت تر استفاده شود به همان میزان کیفیت محتوای چاپی بالاتر خواهد بود و در زمان بیشتری دچار کدری رنگ و یا مات شدن می شود.