راهنمای مطالعه

 1.  تابلوسازی فانتاکروم
 2. تابلو فانتاکروم
 3. انواع تابلو فانتاکروم
  1. تابلو چلنیوم فانتاکروم
  2. تابلو فلزی فانتاکروم
  3. تابلو استیل فانتاکروم
  4. تابلو وکیوم فانتاکروم
 4. قیمت تابلو فانتاکروم
 5. دستگاه فانتاکروم چیست؟
 6. تاریخچه پیدایش دستگاه و روش آبکاری فانتاکروم
 7. حروف برجسته آبکاری شده فانتاکروم
 8. انواع دستگاه فانتاکروم
  1. دستگاه فانتاکروم صنعتی
  2. دستگاه فانتاکروم خانگی
 9. فروش دستگاه فانتاکروم
 10. دستگاه فانتاکروم چگونه عمل می کند؟
  1. مراحل آبکاری فانتاکروم
 11. روش کار فانتاکروم
 12. پک کامل مواد فانتاکروم شامل چه چیزهای می باشد؟
  1. 1) تنشواکتیو  THENSHOW ACTIVE
  2. 2) اکتیواتور ACTIVATOR
  3. 3) ای سولیشن A SOLUTION
  4. 4) بی سولیشن B SOLUTION 
  5. 5) پرایمر PRIMER
  6. 6) کوتینگ COTING
  7. 7) هاردنر کوتینگ HARDNER COTING
  8. 8) هاردنرپرایمر HARDNER PRIMER
  9. 9) آب مقطر WATHER
  10. 10) ریموور REMOVER
  11. 11) bass های رنگ
  12. 12) سوپر کروم  SUPERCHROME
 13. مزایای فانتاکروم
 14. خلاصه
 15. سوالات متداول
  1. آیا عملیات فانتاکروم حروف برجسته در کارگاه تابلوسازی انجام می شود یا اینکه در محل نصب تابلو نیز می توان این کار را انجام داد؟

​فناوری و تکنوژی هر روز در حال پیشرفت و ترقی است و دنیای صنعت هم روز به روز متحول می شود و دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته ای پا به عرصه صنعت می گذارند که سبب راحتی کار ما انسانها می شود.

از جمله این دستگاه ها می توان به دستگاه های آبکاری فانتاکروم، دستگاه مخمل پاش، دستگاه هیدروگرافیک و دستگاه برش لیزری اشاره نمود. دستگاه فانتاکرم نیز یک نوع روش جدید برای ایجاد پوشش و آبکاری سطوح متعدد می باشد.

صاحبین مشاغل و کسب و کارها برای مطرح شدن برند خود نیاز به استفاده از روش های تبلیغاتی متعددی از جمله تبلیغات کاغذی، تبلیغات چریکی، تبلیغات بیلبوردی، تبلیغات بنری، تبلیغات در شبکه های اجتماعی و رسانه ها، تبلیغات در سایت های مرتبط و پربازدید و تابلوسازی دارند.

تابلوسازی یکی از بهترین و ماندگارترین روش های تبلیغاتی است که به صورت های مختلف اجرا می شود. در حال حاضر حروف برجسته بهترین مدل ساخت تابلو می باشد. در این مطلب می خواهیم در مورد تابلوسازی فانتاکروم، تابلو چلنیوم فانتاکروم و براقیتی که فانتاکروم برای حروف برجسته ایجاد می کند، صحبت کنیم.

 تابلوسازی فانتاکروم

تابلوسازی فانتکروم نوعی از روش های تابلوسازی است که در آن بر روی سطوح مختلف و حروف برجسته، آبکاری می شود تا سطح آبکاری شده براقیت و جذابیت بیشتری را به نمایش بگذارد.

برای آبکاری پاششی بر روی سطوح از دستگاه های پاششی و روش های آبکاری سنتی یا آبکاری گالوانیزه همچون روش آبکاری وکیوم و یا خلاءاستفاده میشد، به دلیل برخی محدویت ها، آبکاری بصورت یکنواخت انجام نمیشد. روش فانتاکروم  یک روش جدید و به عنوان یک استاندارد پاششی جایگزین مناسبی برای روش های آبکاری سنتی می باشد.

تابلو استیل فانتاکروم
تابلو فلز و پایه مفتول

 

تابلو فانتاکروم

تابلو فانتاکروم یک نوع تابلوی تبلیغاتی است که تابلوساز پس از ساخت و پیاده سازی حروف، برای زیباتر و براق تر شدن آنها با استفاده از دستگاه آبکاری فانتاکروم، بر روی سطح حروف، یک لایه براق مشابه آینه ایجاد می کند. استفاده از روش فانتاکروم برای کلیه سطوح امکان پذیر است و می توان از این روش برای زیباتر نمودن حروف خصوصاً تابلو وکیوم استفاده نمود.

انواع تابلو فانتاکروم

چند مدل از تابلوهای تبلیغاتی قابلیت آبکاری را دارند.

تابلو چلنیوم فانتاکروم

تابلو چلنیوم یکی از تابلوهایی است که سطح آن قابلیت آبکاری با دستگاه فانتاکروم را دارد و می تواند براقیت آن را دو برابر کند.

تابلو فلزی فانتاکروم

کلیه ی فلزات قابلیت پاششی فانتاکروم را دارند. آبکاری فانتاکروم تابلو فلزی علاوه بر زیبایی، جذابیت و براقیت منجر به مقاومت فلزات در برابر عوامل محیطی می شود.

تابلو استیل فانتاکروم

استیل یکی از فلزات زیبا و جذاب است که نسبت به فلزات دیگر سطح صاف تر و براق تری دارد و وقتی از ترفند پاششی فانتاکروم بر روی تابلو استیل استفاده شود، قطعاً براقیت بی نظیری به نمایش گذاشته می شود.

تابلو وکیوم فانتاکروم

تابلو وکیوم با استفاده از تحت فشار دادن پلکسی و پرس شدن در قالب ام دی اف شکل می گیرد و فرآیند آبپاشی می تواند ظاهری براق و جذاب را برای آن به همراه داشته باشد.

تابلو استیل آبکاری شده با نمای خارق العاده براق
تابلو استیل آبکاری شده با نمای خارق العاده براق

 

قیمت تابلو فانتاکروم

قیمت تابلو فانتاکروم همچون دیگر تابلوهای تبلیغاتی به قطر قلم، محیطی که حروف برجسته اشغال می کنند و متریالهای کاربردی بستگی دارد.

دستگاه فانتاکروم چیست؟

برای آبکاری پاششی بر روی سطوح از دستگاه های پاششی که به اصطلاح دستگاه مخمل پاش نامیده می شوند، استفاده می کنند. دستگاه پاششی فانتاکروم نوع جدید از دستگاه های مخمل پاش است و یک نوع روش پوششی و آبکاری محسوب می شود.

تاریخچه پیدایش دستگاه و روش آبکاری فانتاکروم

روش فانتاکروم  برای اولین بار 25 سال پیش توسط فردی به نام پیک کارلو در کشور ایتالیا ابداع شد و به عنوان یک استاندارد پاششی مورد استفاده قرار گرفت و توانست جایگزین مناسبی برای انواع کروم  های قدیمی باشد.

روش های آبکاری سنتی یا آبکاری گالوانیزه همچون روش آبکاری وکیوم و یا خلاء، به درستی قادر نبودند کلیه نقاط اجسام و سطوح پیچیده را پوشش دهند و آبکاری بصورت یکنواخت انجام نمیشد و همین نقص سبب می شد که آن قسمت ها به رنگ تیره در بیایند، اما آبکاری فانتاکروم همه این مشکلات را برطرف نمود.

قیمت دستگاه فانتاکروم مناسب و مقروم به صرفه می باشد و توسط کشورهای زیادی مورد استفاده واقع می شود و می تواند سبب ایجاد مشاغل متعدد در زمینه های استارتاپ باشد.

تابلو استیل با پایه مفتول و حروف آبکاری شده
تابلو استیل با پایه مفتول و حروف آبکاری شده

 

حروف برجسته آبکاری شده فانتاکروم

حروف برجسته فانتاکروم در حوزه تابلوسازی ظاهری براق و درخشنده همچون حروف برجسته استیل و یا حروف برجسته فلزی دارد و تابلوساز با استفاده از دستگاه فانتاکروم، پس از ساخت و آماده سازی حروف برجسته یک پوشش براق بر روی سطح حروف ایجاد می نماید.

یکی از بزرگترین مزایایی که استفاده از روش فانتاکروم برای زینت دادن سطوح، حروف و اشیاء مختلف دارد، این است که این روش هیچ محدودیتی ندارد و قابل اجرا بر روی کلیه سطوح نظیر کاشی، سرامیک، فلزات، مبلمان، چوب، شیشه، بلور، پلاستیک، فیبر کربن،  پلی استر، سفال، حروف برجسته و دیگر موارد می باشد. با استفاده از اجرای روش فانتاکروم قادر خواهید بود که هر سطحی را به یک سطح براق وصاف همچون آینه تبدیل نمایید.

انواع دستگاه فانتاکروم

از نظر کاربرد دستگاه فانتاکروم به دو دسته تقسیم می شود.

دستگاه فانتاکروم صنعتی

برای آبکاری وسایل و سطوح متعدد در صنعت مورد استفاده واقع می شود و نسبت به مدل خانگی بزرگتر است و توانایی و ظرفیت بیشتری دارد.

دستگاه فانتاکروم خانگی

همچون دستگاه فانتاکروم صنعتی عمل می نماید، اما ظرفیت آن در زمان استفاده و تعداد پوشش محصولات نسبت به نوع صنعتی کم است و قدرت پایین تری دارد، اما گزینه مناسبی برای ایجاد یک کسب و کار خانگی برای افراد می باشد.

قیمت فانتاکروم خانگی بسیار مقروم به صرفه می باشد و می توان توسط آن بر روی انواع سطوح و اشیاء که در دکوراسیون مورد استفاده واقع می شود و یا آبکاری قطعات خودرو، دوچرخه و یا موتور استفاده نمود و از این طریق کسب در آمد کرد.

تابلو شرکتی آبکاری فانتاکروم
تابلو شرکتی آبکاری فانتاکروم

 

فروش دستگاه فانتاکروم

فروش دستگاه فانتاکروم خانگی، فروش دستگاه فانتاکروم صنعتی یا فروش دستگاه مخمل پاش و هیدروگرافیک توسط شرکت های متعددی انجام می شود. در هنگام خرید می بایست به مزیت و کیفیت محصولات خریداری شده توجه نمایید. علاوه براین، هنگام خرید مواد فانتاکروم به نوع اصل و فرع آنها توجه نمایید و نوع اصلی آن را خریداری نمایید تا محصولات آبکاری شده دارای کیفیت و براقیت فوق العاده ای باشند.

دستگاه فانتاکروم چگونه عمل می کند؟

به طور کل برای اعمال آبکاری سطوح توسط دستگاه آبکاری فانتاکروم، سه مرحله به شرح زیر اجرا می شود:

مراحل آبکاری فانتاکروم

مرحله اول) پرایمر و زیرکاری

قطعاتی که دارای سطح صیغلی باشند، همچون سرامیک و شیشه نیازی به گذراندن این مرحله ندارند. برای سطوح نامسطح،  در ابتدا می بایست شی یا سطح مدنظر خودتان را توسط پرایمر که جهت مسطح نمودن و یا صیغل دادن سطوح یا اجسام ناهموار بکار می رود،  به شکل پاششی و یا حالت غوطه ور پوشش دهید. با این کار سطح اجسام صاف، شفاف، براق و صیغلی می شود. با کمک پرایمر می توان چسبندگی نقره و سطح را تقویت نمود تا راحت تر بچسبد.

مرحله دوم) آبکاری فانتاکروم یا کروم

در این مرحله با استفاده از دستگاه فانتاکروم که حاوی پیسوله دو جزئی می باشد، مواد اصلی آبکاری بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود و یک سطح نقره ای بر روی اجسام تشکیل می گردد.

مرحله سوم) کوتینگ یا روکاری

با پاشش کوتینگ، رنگ مشخص می شود. با گذراندن مرحله کوتینگ آنتی یودی، ضدخش، base های رنگی 64 درصدی آنتی یووی، سطح آبکاری شده تکمیل می گردد و یک سطح کاملاً صیغلی مشابه فلز یا آینه خلق می شود.

تابلو چلنیوم ستاره ای با نمای براق
تابلو چلنیوم ستاره ای با نمای براق

 

روش کار فانتاکروم

دستگاه فانتاکروم با استفاده از یک پیسوله دو جزئی به صورت پاششی عمل می نماید. مواد آبکاری فانتاکروم همچون مواد آبکاری سنتی، ساختار اسیدی ندارد و مواد آبکاری آن حاوی آب می باشند و هیچ گونه مواد اسیدی و قلیایی در آن استفاده نمی شود.

با هر پک از مواد فانتاکروم، می توان به طور متوسط 45 تا 50 متر مربع را آبکاری نمود. دستگاه آبکاری فانتاکروم هیچ محدودیتی برای سطوح ندارد و قادر است کلیه سطوح و هر گونه شی را آبکاری نماید. دستگاه آبکاری فانتاکروم نیاز به حداقل فضا نسبت به دستگاه آبکاری سنتی دارد.

موادی که برای آبکاری سطوح بکار می رود، دارای نمونه و پک اصلی و تقلبی می باشد. فانتاکروم اصلی از مواد با کیفیت و با بهره گیری از فناوری نانو نقره تولید می شوند و مقاومت بالایی داشته و برای سلامتی و محیط زیست هیچ گونه زیانی ندارند، اما فانتاکروم تقلبی بر مبنای نیترات تولید می شود و ظرف مدت زمان کوتاهی کیفیت خود را از دست می دهد و هنگام آبکاری، مواد به کندی  پاشیده می شوند.

تابلو چلنیوم کریستالی فانتاکروم
تابلو چلنیوم کریستالی فانتاکروم

 

پک کامل مواد فانتاکروم شامل چه چیزهای می باشد؟

پک ها با توجه به تجهیزات و مواد داخلی که دارند، به چندین دسته تقسیم می شوند.

1) تنشواکتیو  THENSHOW ACTIVE

مواد تنشواکتیو  THENSHOW ACTIVE چیست و چه عملی را انجام می دهد؟

این مواد منافذ و سوراخ های ریزی را به صورت نامحسوس بر روی سطحی که می خواهید آبکاری نمایید، ایجاد می کند تا مواد آبکاری به طور کامل در جسم مدنظر نفوذ نماید. درواقع زیرسازی محکمی برای سطح آبکاری شده فراهم می سازد و علاوه بر این، مواد تنشواکتیو حالت پاک کنندگی و میکروب زادیی قوی بر روی سطوح ایجاد می کنند. از مواد تنشواکتیو در هر پک به میزان 60 لیتر موجود است.

2) اکتیواتور ACTIVATOR

مواد اکتیواتور ACTIVATOR چیست و چه نقشی را در آبکاری ایفا می نماید؟

از مواد اکتیواتور برای آماده سازی سطوح مدنظر جهت  پذیرفتن عملیات آبکاری استفاده می شود. در یک پک از مواد اکتیواتور به اندازه 40 لیتر موجود می باشد.

3) ای سولیشن A SOLUTION

مواد ای سولیشن A SOLUTION چیست و انجام دهنده چه کاری است؟

جزء مواد اصلی آبکاری روی سطح است و از این مواد جهت آبکاری سطح اجسام استفاده می شود. این ماده یک لایه نازک از ژرمنیوم را برروی سطح جهت آماده سازی ایجاد می نماید و زمینه را برای نفوذ نانو نقره و تثبیت آن روی سطح محیا نموده و سبب می شود که نقره توسط آلونیوم کدر و مات نشود. از این مواد به اندازه 50 لیتر در پک موجود است.

4) بی سولیشن B SOLUTION 

مواد بی سولیشن چیست و در پک آبکاری فانتاکروم چه نقشی را ایفا می نماید؟

جزء مواد آبکاری سطوح می باشد که متشکل از نانو نقره است. این مواد در خلا توسط دستگاه های خاصی تولید می شود و استقرار مواد ای سولیشن را فراهم نموده و با کمک مواد دیگر، براقیت سطح و استحکام عملیات آبکاری را افزایش می دهد.

5) پرایمر PRIMER

پرایمر چیست و چه نقشی در آبکاری فانتاکروم دارد؟

از مواد پرایمر جهت آماده سازی سطح ناهموار استفاده می شود. این مواد سطح ناهموار را مسطح نموده و زمینه جذب مواد نانو نقره و ژرمنیوم را فراهم می سازد و سبب تثبیت و جذب دو مواد بی سولیشن و ای سولیشن می شود.

6) کوتینگ COTING

کوتینگ چیست؟

یک نوع لاک است که جهت حفاظت از مواد آبکاری استفاده می شود و در انتهای کار بر روی سطوح یا اشیاء مدنظر اعمال می شود و عمل تثبیت را انجام می دهد.

7) هاردنر کوتینگ HARDNER COTING

هاردنر کوتینگ HARDNER COTING چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

یک نوع کلر مخصوص آبکاری است که جهت خشک کردن مواد کوتینگ یا لاک کوتینگ مورد استفاده واقع می شود.

8) هاردنرپرایمر HARDNER PRIMER

هاردنرپرایمر HARDNER PRIMER برای چیست؟

لایک پرایمر توسط این مواد خشک می شود.

9) آب مقطر WATHER

به علت اینکه مواد آبکاری واتربیس است،(یعنی پایه آن آب است) دارای هیچ گونه املاح و مواد اسیدی نمی باشد. منظور از آب مقطر، آب بدون املاح و رسوب است.

10) ریموور REMOVER

ریموور REMOVER چیست و چه کاربردی در آبکاری فانتاکروم دارد؟

ریموور جهت پاکسازی آبکاری از بخش های مدنظر مورد استفاده قرار می گیرد.

11) bass های رنگ

جهت تغییر و تعیین نوع رنگ آبکاری کاربرد دارد.

12) سوپر کروم  SUPERCHROME

مواد سوپر کروم  SUPERCHROME چیست و به چه منظوری مورد استفاده واقع می شود؟

یک نوع رنگ است که 60 درصد از براقیت کروم را در بر می گیرد.

براقیت حروف برجسته آبکاری شده
براقیت حروف برجسته آبکاری شده

 

مزایای فانتاکروم

 • مقاومت و ضربه پذیری اجسام و سطوح را بالا می برد.
 • پوشش دهی سطح یا اشیاء با سرعت بالاتری انجام می شود.
 • آبکاری سبب عدم خوردگی سطح یا اشیاء می شود.
 • دستگاه آبکاری فانتاکروم یک دستگاه حرفه ای است که به آسانی قابل انتقال است و نیاز به فضای کمی دارد.
 • قابل اجرا بر روی هر سطح و یا هر شی می باشد.
 • قیمت دستگاه آبکاری فانتاکروم نسبت به قیمت دستگاه آبکاری سنتی با صرفه تر است و کارایی بهتری دارد.
 • آبکاری سنتی زمان بیشتری را نسبت به آبکاری با فانتاکروم می طلبد.
 • مقاوم در برابر حرارت
 • ایجاد آبکاری پاششی رنگی
 • امکان پیاده سازی افکت های زیبا
 • پوشش ضد زنگ

خلاصه

اگر دوست دارید، تابلو تبلیغاتی شما ظاهری براق تر از حد معمول خود داشته باشد، بهتر است از ترفند تابلوسازی فانتاکروم استفاده کنید. تابلو تبلیغاتی فانتاکروم ظاهری براق تر و درخشان تر به نمایش می گذارد و فرقی نمی کند که سطح دارای چه جنسی باشد، کار فانتاکروم براقیت بیشتر سطوح است.

سوالات متداول

آیا عملیات فانتاکروم حروف برجسته در کارگاه تابلوسازی انجام می شود یا اینکه در محل نصب تابلو نیز می توان این کار را انجام داد؟

در زمان ساخت اولیه تابلو تبلیغاتی عمل فانتاکروم تابلوهای تبلیغاتی در کارگاه تابلوسازی انجام می شود، اما اگر به مرور زمان تابلوی شما دچار کدری شد، می توانید در محل نیز برای براق تر کردن تابلو تبلیغاتی مغازه، فروشگاه یا شرکت خود از عمل فانتاکروم استفاده کنید.