راهنمای مطالعه

 1. تابلوی چلنیوم
 2. معنای نام چلنیوم و تاریخچه ساخت آن
 3. تاریخچه چلنیوم
 4. تابلوی چلنیوم در تابلوسازی
 5. چلنیوم چیست؟
 6.  کاربرد رول چلنیوم در ساخت تابلوی چلنیوم
 7. تابلوی چلنیوم چطور ساخته می شود؟
  1. مراحل ساخت تابلوی چلنیوم
 8. انواع تابلوی چلنیوم
  1. تفاوت تابلوهای چلنیوم با یکدیگر چیست؟
  2.  تابلوی چلنیوم ساده
  3.  تابلوی چلنیوم دوبل
  4. تابلوی چلنیوم RGB یا هفت رنگ
  5. تابلوی چلنیوم فول کالر
  6. تابلوی چلنیوم الماسی
  7. تابلوی چلنیوم ستاره ای
  8. تابلوی چلنیوم کریستالی
  9.  تابلوی چلنیوم طلایی
  10. تابلوی چلنیوم نور اندریک
  11. تابلوی چلنیوم پانچی
  12. تابلوی چلنیوم رینگی
 9. مزایای تابلوی چلنیوم
 10.  روشنایی تابلوی چلنیوم
 11.  نحوه سیم کشی و تقسیم جریان در تابلوی چلنیوم
 12. رنگ در تابلو چلنیوم
 13. اندازه تابلوی چلنیوم
 14. سوالات متداول
  1. چه فرقی بین تابلو چلنیوم آر جی بی و تابلو چلنیوم فول کالر است؟
  2. نحوه سیم کشی در تابلو چلنیوم فول کالر چگونه است؟
  3. تفاوت چلنیوم اصلی نسبت به چلنیوم متفرقه موجود در بازار در چیست؟

چلنیوم یک نوع آلیاژ آلومینیومی است که امروزه برای ساخت انواع تابلو چلنیوم مورد استفاده قرار می گیرد و زیبایی آن موجب شده که این تابلو به برترین تابلوی تبلیغاتی تبدیل شود.​

تابلوی چلنیوم

تابلوی چلنیوم نوعی تابلوی تبلیغاتی براق و درخشنده است که از سوی مشتریان جهت مصارف مختلف بیشترین درصد سفارش را مخصوصاً برای ساخت تابلو مغازه به خود اختصاص داده است.

چلنیوم یا در اصل چنلیوم ( channelium) از دو کلمۀ channel + aluminium  تشکیل شده است . چلنیوم یک نوع  از حروف برجسته است که برای اجرای تابلوهای تبلیغاتی بکار می­ رود.

حروف چلنیوم دوبل
حروف چلنیوم دوبل

 

معنای نام چلنیوم و تاریخچه ساخت آن

همان طور گفته شد چلنیوم ( channelium) از ترکیب دو کلمه channel + aluminium  تشکیل شده است . دو دلیل برای این نامگذاری وجود دارد :

دلیل اول جنس آلومینیوم است که در ساخت آن بکار می رود.

علت دوم کاربرد کلمه channel که در زبان لاتین به جسم u  شکل اتلاق می شود.

از آنجا که حروف و اشکال بعد از چسباندن نوار لبه به کناره ها، شکل u مانند می گیرند به آنها channel می گویند . با توجه به توضیحات بالا اسم این جسم چنلیوم است ولی در ایران به نام چلنیوم مطرح می شود.

تابلو چلنیوم دوبل
تابلو چلنیوم دوبل

 

تاریخچه چلنیوم

چلنیوم نخستین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی، توسط یک شرکت اسپانیایی به نام mci به وسیله آلیاژ آلومینیوم ساخته شد و به صورت ورق هایی با سطح آینه مشابه فلز استیل وارد بازار شد.

شرکت mci این محصول را با نام تجاری آلوراپید (alurapid) وارد بازار کرد . در ایران چنانچه نام alurapid یا made in spania روی محصول حک شده باشد، نشان دهنده این است که این محصول مربوط به شرکت mci می باشد.

حروف چلنیوم دوبل
حروف چلنیوم دوبل

 

تابلوی چلنیوم در تابلوسازی

در حوزه تابلوسازی، تابلوی چلنیوم یکی از محبوبترین نوع تابلوهای تبلیغاتی شناخته شده است . بیشتر به عنوان تابلو مغازه توسط اصناف و کسبه هایی که در شغل های متعدد مشغول به کار هستند همچون موارد ذیر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • تابلو مغازه پوشاک
 • تابلو مغازه طلافروشی
 • تابلو مغازه املاک
 • تابلو مغازه خرازی
 • تابلو مغازه میوه فروشی
 • تابلو مغازه شیرینی فروشی
 • تابلو مغازه کتابفروشی و لوازم التحریر
 • تابلو مغازه لوازم ورزشی
 • تابلو مغازه ساعت فروشی

شما با سفارش تابلو چلنیوم در واقع با یک تیر دو نشان می زنید . هم یکی از مدرن ترین و به روزترین تابلوی تبلیغاتی را جهت معرفی نام و برند تجاری خود استفاده می کنید و هم یک جلوه و نمای جذابی را برای مکان کسب خود فراهم می سازید.

حروف دوبل با چلنیوم
حروف دوبل با چلنیوم

 

چلنیوم چیست؟

چلنیوم نام یک نوع آلیاژ آلومینیومی است که برای ساخت یکی از تابلوهای تبلیغاتی با نام تابلو چلنیوم بکار می رود . چلنیوم قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد و به راحتی می توان در هر شکل  دلخواه آن را خم کرد و شیار داد.

حروف برجسته دوبل طلایی
حروف برجسته دوبل طلایی

 

 کاربرد رول چلنیوم در ساخت تابلوی چلنیوم

تابلو چلنیوم با استفاده از رول چلنیوم و پلکسی گلاس ساخته می شود  . رول چلنیوم در سایزهای 7 ، 9 و11 سانتیمتر با رنگهای جیوه ای، طلایی و مشکی در بازار موجود است.

در حال حاضر در ایران به غیر از برند اسپانیایی alurapid که گرانترین آن نیز می باشد، نوع تایوانی آن با نام تجاری aluband و انواع چینی آن با نام های تجاری آلوشاین (alushine)، آلوتیپ (alutape)، سهند (sahand) و غیره موجود است.

حروف چلنیوم ساده
حروف چلنیوم ساده

 

تابلوی چلنیوم چطور ساخته می شود؟

 مراحل متفاوتی جهت ساخت تابلوی چلنیوم طی می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

مراحل ساخت تابلوی چلنیوم

در ابتدا حروف مورد نظر در برنامه کرل دراو (coreldrow) و یا برنامه اتوکد (autocad) طراحی می شود (هم از لحاظ نوع فونت و هم از لحاظ ضخامت).

پس از پایان این مرحله، طرح بر روی صفحه پلکسی گلس plexi glass لیزر می شود.

پس از اتمام مرحله برش حروف، نوبت به چسباندن لبه چلنیوم به قطعات برش خورده از جنس پلکسی گلس می رسد.

پس از آماده سازی لبه حروف و لبه چلنیوم، آن را بر روی میز آهنی با آهنرباهای مخصوص ثابت و جذب یکدیگر می کنند . سپس با چسب 1-2-3 و اسپری و یا کلروفرم، لبه تابلو چلنیوم را به پلکسی می چسبانند.

حال نوبت به زیرسازی حروف می رسد . برای این کار از ورقهای pvc با ضخامت 8 و 10 میلیمتر استفاده می شود.

ابعاد این ورق 120-240 سانتیمتر می باشند . این ورقها در مقابل گرما، سرما، اشعه خورشید و آب مقاوم است . برای زیرسازی تابلو، حروف ساخته شده را بر روی ورق pvc قرار می دهند و دور آن را خط کشی می کنند و بوسیله اره برقی برش می زنند.

توجه به این نکته ضروری است که دستگاه چلنیوم ساز مراحل خم کردن، قوس و شیاردهی حروف را به صورت کامپیوتری انجام می دهد.

ولی از آنجا که این دستگاه برای حروف لاتین طراحی شده، در اجرای حروف فارسی اشکالاتی ایجاد می کند و ممکن است لبه چلنیوم دچار خط و خش شود . در جاهایی که از دستگاه چلنیوم ساز استفاده نمی شود تمامی مراحل کار توسط استادکار ماهر صورت می پذیرد.

حال که ساخت تابلو به اتمام رسید، تابلو به محل برده شده و نصب می شود.

تابلو چلنیوم ساده ترکیبی
تابلو چلنیوم ساده ترکیبی

 

انواع تابلوی چلنیوم

قبل از اینکه از انواع تابلوهای چلنیوم بخواهیم بحث کنیم ، شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که :

تفاوت تابلوهای چلنیوم با یکدیگر چیست؟

علاوه بر متریال های مصرفی، عمده ترین تفاوتی که هر تابلو چلنیوم با نوع دیگرش دارد، در نحوه نصب بلوک های اس ام دی است که روی پلیت پی وی سی سوار می شوند.

حروف چلنیوم ساده
حروف چلنیوم ساده

 

 تابلوی چلنیوم ساده

تابلوی چلنیوم ساده از اولین نوع ساخت تابلو چلنیوم می باشد که به شکلی ساده اجرا و پیاده سازی می شود.

در واقع تابلو چلنیوم ساده با استفاده از لبه چلنیوم که این لبه از رول چلنیوم در رنگ ها و اندازه های متفاوت، پلکسی گلس در رنگ ها و طرح های مختلف، ورق پی وی سی، لامپ های اس ام دی و منبع تغذیه ساخته می شود.

حروف تبلیغاتی چلنیوم
حروف تبلیغاتی چلنیوم

 

 تابلوی چلنیوم دوبل

در ساخت تابلوی چلنیوم دوبل از دو عدد پلکسی در رنگ های مختلف استفاده می شود . استفاده از دو پلکسی دید زیباتر و جلوه جذابتری را نسبت به تابلوی چلنیوم ساده فراهم می سازد.

برای نورپردازی از لامپ های اس ام دی و معمولاً از ورق پی وی سی جهت زیرسازی کار استفاده می شود . یک مدلی که برخی از افراد در ساخت تابلو چلنیوم دوبل سفارش می دهند، استفاده از پلکسی طرح دار است.

این مدل پلکسی می تواند شامل طرح سنگ، طرح چوب و یا اشکال هندسی دیگر باشد . نحوه ساخت تابلوی چلنیوم دوبل طرح دار نیز بدین شکل است که ابتدا طرح ترسیم شده روی پلکسی اول برش می خورد . سپس پلکسی گلس دوم هم برش خورده و دو پلکسی با استفاده از چسب های مخصوص به هم فیکس می شوند.

حروف ساخته شده چلنیوم
حروف ساخته شده چلنیوم

 

تابلوی چلنیوم RGB یا هفت رنگ

RGB در واقع همان اس ام دی یا بلوک های نوری است که در داخل حروف مورد استفاده واقع می شود . بلوک های نور RGM نام دارد و مخفف کلمه Red , Green , Blue می باشد.

بلوک های اس ام دی همچون تابلو چلنیوم ساده بر روی تابلو نصب می شود . فقط بلوک ها از نوع هفت رنگی RGB است و نحوه سیم کشی آن به پشت تابلو با نوع تابلو چلنیوم ساده متفاوت است.

پس از نصب و انتقال سیم ها به پشت کار یک ریموت کنترلر به سفارش دهنده تابلو داده می شود . مشتری می تواند با این ریموت هفت رنگ را بر روی تابلو اعمال کند . مثلا ً با فشار دادن یک دکمه کل حروف به رنگ قرمز ثابت در می آیند و با فشار دکمه ای دیگر به رنگ آبی ثابت و غیره .

حالت دیگری که می توان روی تابلو چلنیوم هفت رنگ اعمال کرد، دادن افکت های نوری است . برای این کار بر روی ریموت یک دکمه هست که با فشار دادن آن رنگ حروف تابلو سه تا سه تا عوض می شوند.

برای مثال به رنگ قرمز، آبی، زرد و بعد سبز، سفید و بنفش یا اینکه آرام قرمز روشن می شود، بعد آبی آرام روشن می شود و بعد زرد . در مجموع هر تابلویی که با استفاده از اس ام دی RGB پیاده سازی شود، قابلیت نمایش هفت رنگ را دارد.

نکته قابل توجه در ساخت تابلو چلنیوم هفت رنگ این است که برای اینکه بتوان این هفت رنگ را تولید کرد حتماً می بایست داخل تابلو چلنیوم از طلق سفید استفاده شود.

چون فقط طلق سفید قابلیت ساطع کردن هر نوری را دارد که در پشت آن قرار گرفته است . برای مثال اگر پشت طلق قرمز نور آبی ساطع کنید هیچ اتفاق خاصی نمی افتد و همان نور قرمز به نمایش در می آید. حالا کمی کمرنگ تر یا پر رنگ تر.

پس عملاً اس ام دی های RGB را نمی توان در پشت طلق های رنگی استفاده کرد و فقط پشت طلق سفید بکار می روند.

حروف چلنیوم ساده شرکتی
حروف چلنیوم ساده شرکتی

 

تابلوی چلنیوم فول کالر

کاری که اس ام دی های فول کالر انجام می دهند این است که حروف برجسته چلنیوم فول کالر را به صورت آبشاری روشن می کنند.

مثلاً زمانی که می خواهید حرف نستعلیق ب یا B را روی تابلو فول کالر روشن کنید در صورت فارسی بودن حرف B حالت آبشاری روشن شدن حروف از راست شروع می شود و در صورت انگلیسی بودن از چپ.

حروف ساده با چلنیوم
حروف ساده با چلنیوم

 

تابلوی چلنیوم الماسی

این مدل مثل الماس می درخشد . نقاط الماس گونه در این تابلو جلوه بصری جذابی را فراهم می کند . نقاط الماسی در اثر برش های نامنظمی که تابلوساز بر روی پلکسی ایجاد می کند، فراهم می شود.

حروف ساخته شده چلنیوم با تم طلایی
حروف ساخته شده چلنیوم با تم طلایی

 

تابلوی چلنیوم ستاره ای

این تابلو همچون ستاره های شب درخشان است . نقاط نورانی و ستاره ای مانند آن بسیار جذاب و درخشان هستند . این تابلو جزء پرسفارش ترین نوع از تابلو چلنیوم است.

تابلوی چلنیوم کریستالی

در این روش علاوه بر برش بر روی پلکسی، تابلوساز از دانه های کریستالی نیز برای زیباتر شدن کار استفاده می کند . زمانی که تابلو روشن شد کریستال ها همچون شیشه های شکسته که به صورت نامنظم در کنار هم قرار گرفته اند، هنرنمایی می کنند.

 تابلوی چلنیوم طلایی

طلایی بودن به منزله ساخت تابلو چلنیوم با لبه و رویه طلایی است . جلوه طلایی این مدل همچون جواهر درخشان است و طرفداران زیادی دارد.

حروف چلنیوم دوبل طلایی
حروف چلنیوم دوبل طلایی

 

تابلوی چلنیوم نور اندریک

نور اندریک در تابلوسازی به نورمخفی نیز مرسوم است . در ساخت تابلو چلنیوم اگر تمایل داشته باشید علاوه بر لبه ها و رویه حروف در بخش زیر حروف و در قسمت زمینه تابلو نیز نور داشته باشید، می بایست تابلو چلنیوم خود را از نوع نور اندریک سفارش دهید.

در ساخت تابلوی چلینوم نوراندریک تابلوساز بین زمینه و حروف فضایی جهت جاسازی لامپ های اس ام دی در نظر می گیرد . این امر سبب می شود پس از روشن شدن تابلو علاوه بر اینکه نور از رویه و لبه ها ساطع می شود، در زمینه تابلو نیز حاله ای از نور داشته باشیم.

حروف چلنیوم پانچ شده
حروف چلنیوم پانچ شده

 

تابلوی چلنیوم پانچی

پانچ به معنای سوراخ کردن می باشد که در تابلوسازی بیشتر بر روی استیل یا پلکسی اعمال می شود . چون کار تمیزتر و جذابتر جلوه می کند.

در تابلوسازی برای اینکه بتوانیم از بخش لبه های حروف نیز نور ساطع کنیم، تنها کاری که باید انجام داد پانچ لبه هاست . پانچ در اندازه ها و قطرهای مشخص انجام می شود.

حروف چلنیوم پانچی
حروف چلنیوم پانچی

 

تابلوی چلنیوم رینگی

رینگ نوعی برش است که بر روی لبه های حروف برجسته از نوع استیل، چلنیوم، پلاستیک و فلز قابل اجرا است . با رینگی کردن لبه های حروف برجسته چلنیوم، تابلو جلوه جذابتری پیدا می کند.

برش های رینگی در طرح های هندسی منظم و نامنظم اجرا می شوند و زمانی که لامپ های اس ام دی از پشت این طرح ها تابلو را روشن می کنند، زیبایی تابلو دو چندان می شود.

حروف چلنیوم لبه پانچی
حروف چلنیوم لبه پانچی

 

مزایای تابلوی چلنیوم

 • آنچه باعث تمایز چلنیوم نسبت به سایر محصولات مشابه می شود، کیفیت بالای این محصول است . به نحوی که در برابر گرما، سرما و اشعه خورشید مقاوم است.
 • مزیت دیگر این محصول عایق بودن آن در مقابل ورود آب و گرد و غبار است . این عمل از طریق نوار اسفنجی گردگیر در اطراف محصول انجام می شود . عایق رطوبت مانع ورود آب به مدار تابلوی چلنیوم می­ شود و از سوختگی مدار جلوگیری می­ کند.
 • از مزیتهای دیگر محصول، وجود روکش محافظ نایلونی روی قطعات است . این امر باعث جلوگیری از خط و خش بر روی چلنیوم می­ شود . این روکش در مراحل ساخت و نصب بر روی قسمت براق خواهد ماند و پس از نصب باید از روی آن جدا شود . در غیر اینصورت در اثر مواجه با نور آفتاب تنها با استفاده از موادی همچون اسپری چسب 1-2-3 قابل جدا شدن است.
 • از دیگر مزیت ها می توان به تنوع در اجرا، طرح و رنگ اشاره کرد.
 • زیبایی و درخشندگی خارق العاده ای که این تابلو به نمایش می گذارد، در هیچ یک از تابلوهای دیگر قابل اجرا نیست.
حروف چلنیوم هایپر
حروف چلنیوم هایپر

 

 روشنایی تابلوی چلنیوم

از مهمترین قسمتهای تابلو چلنیوم نور آن است . برای روشنایی تابلوی چلنیوم از دو مدل لامپ به نامهای SMD و LED استفاده می­ شود.

منبع تغذیه این لامپها ترانس 12 ولت است . از بین این دو لامپ ذکر شده لامپ SMD از مزیت بهتری نسبت به LED برخوردار است.

دلیل این مزیت پرنور بودن، ضد آب بودن، پخش مناسب نور، مصرف پایین برق، خاموشی کمتر، نصب آسان و... است.

نورپردازی حروف چلنیوم
نورپردازی حروف چلنیوم

 

 نحوه سیم کشی و تقسیم جریان در تابلوی چلنیوم

پس از برش PVC، لامپ های SMD روی سطح PVC  چسبیده می شود . برای اینکار ابتدا سطح PVC  باید کاملاً تمیز شود . سپس محافظ چسب پشت SMD ها را جدا می کنند و لامپ ها را با فواصل بین 3 الی 4 سانت می چسبانند، تا جایی که تمام سطح PVC  را بپوشاند.

لامپ ها از قطب های مثبت و منفی تشکیل شده است . برای روشنایی لازم است که سیم های مثبت با هم و سیم های منفی با هم سری شوند . پس از تست روشنایی، حروف بر روی PVC  قرار می گیرد و با پیچ های کوچک بهم متصل می شوند.

حروف چلنیوم دوبل پانچی
حروف چلنیوم دوبل پانچی

 

رنگ در تابلو چلنیوم

مشکی، طلایی و نقره ای رنگ هایی هستند که بیشترین کاربرد را دارند . برندهای معروف تولید کننده چلنیوم موجود در ایران بیشتر بر طبق این رنگ ها محصولات خود را ارائه می دهند.

حروف چلنیوم دوبل با نمای پانچی
حروف چلنیوم دوبل با نمای پانچی

 

اندازه تابلوی چلنیوم

اگر قصد خرید تابلوی چلنیوم را دارید، لازم است بدانید که بسته به مارک و برندهای مختلف، اندازۀ تابلوهای چلنیوم متنوع است . اندازۀ 7 سانت، 9 سانت و در مواقع کم 11 سانت قابل اجراست.

حروف چلنیوم ساده پشت بامی
حروف چلنیوم ساده پشت بامی

 

سوالات متداول

چه فرقی بین تابلو چلنیوم آر جی بی و تابلو چلنیوم فول کالر است؟

RGB تک به تک هفت رنگ اصلی را روشن می کند نه به صورت آبشاری . مثلاً یکدفعه چشمک می زند و کل تابلو را به رنگ قرمز به نمایش در می آورد و بعد خاموش می شود و چشمک زنان کل تابلو را به رنگ سفید در می آورد.

تابلو چلنیوم فول کالر قادر است همه هفت رنگ را با هم ادغام کند . برای مثال موقع روشن شدن تابلو در آن واحد می تواند کلیه هفت رنگ برای مثال سبز، آبی، زرد، سفید، بنفش، قرمز رو با هم ادغام کند.

ممکن است شما رنگی را ببینید که تا حالا ندیده باشید و تفاوت دوم آن حالت آبشاری روشن شدن حروف از یک سو به سوی دیگر است که در آر جی بی بصورت چشمک زن به نمایش در می آید.

نحوه سیم کشی در تابلو چلنیوم فول کالر چگونه است؟

بدین صورت است که تابلو در ابتدای کار خاموش است . شما با ریموت کنترلر طوری تنظیم می کنید که حروف از سمت راست، چون فارسی است شروع شود به روشن شدن.

به انتها که رسید، دوباره تابلو خاموش می شود و مجدداً دوباره از سمت راست شروع به روشن شدن به صورت آبشاری می نماید . به اصطلاح می گویند حرکت نور.

حالت فول کالر باعث می شود که این حرکت نور ترکیبی از هفت رنگ اصلی رنگین کمان باشد . این ترکیب گاهی می تواند رنگ هایی تولید کند که بسیار خاص هستند و شاید تا حالا کمتر آن رنگ ها را دیده باشید.

تفاوت چلنیوم اصلی نسبت به چلنیوم متفرقه موجود در بازار در چیست؟

اگر در صدد خرید یا سفارش تابلوی چلنیوم هستید، مراقب تابلوهای متفرقه باشید!

چلنیوم اصلی از لبه ضخیمی معادل 2.8 میلیمتر تشکیل شده است . به همین علت از استحکام خوبی بخصوص در حروف بزرگ و درشت، برخوردار است.

به دلیل ضخامت لبۀ مناسب، از استحکام مناسبی هم برخودارند . از طرف دیگر تابلوهای چلنیوم اصل، در مقابل تغییرات درجه حرارت، سرما، گرما، نور آفتاب و مایعات پایدار هستند و از این رو با گذر زمان تغییر رنگ نخواهند داد و کدر نخواهند شد.