تابلو پلکسی | تابلو پلکسی مغازه | حروف برجسته پلکسی | قیمت تابلو پلکسی گلاس

تابلو پلکسی | تابلو پلکسی مغازه | حروف برجسته پلکسی | قیمت تابلو پلکسی گلاس

تابلو پلکسی | تابلو پلکسی مغازه | حروف برجسته پلکسی | قیمت تابلو پلکسی گلاس

تابلو پلکسی :

امروزه تابلوهای تبلیغاتی به شیوه های متعددی اجرا و پیاده سازی می شوند که هر کدام نام و اسامی خاص خود را دارند . اگر شما در حیطه تجارت و یا کسب و کار مشغول به فعالیت باشید برای معرفی نام برند خود حتماً سری به کارگاه تابلوسازی برای سفارش تابلو سر درب مغازه و یا شرکت خود زده اید . تابلوسازی یک روش برتر و مستمر در حوزه تبلیغات و بازاریابی است که به معرفی انواع کسب و کار و فعالیت تجاری شما می پردازد و در واقع محل کسب بدون وجود تابلو سر درب ، جلوه خوشی را به نمایش نخواهد گذاشت .

تابلو پلکسی تابلویی است که با استفاده از ورق های پلکسی طراحی و پیاده سازی می شود . انواع پلکسی در بازار بسیار است که هر کدام برای مصارف متعددی در رنگ ها و تنوع های بسیار طراحی و پیاده سازی شده اند که چند مدل از این ورق ها در حوزه تابلوسازی برای ساخت تابلو پلکسی به کار می روند . تابلو پلکسی از نوعی پلاستیک شفاف ساخته می شود اما نسبت به تابلو نئون پلاستیک از لحاظ رنگ ، مقاومت در برابر پوسیدگی و انعکاس نور بسیار بهتر عمل می نماید .

تابلو پلکسی گلاس :

این تابلو از ورق های پلکسی گلاس شفاف ساخته می شود که طرح ها و رنگ های متعددی همچون خاکستری ، قرمز ، سبز ، زرد ، کهربایی ، آبی و دیگر رنگ ها را در بردارد . این نوع ورق در ساخت انواع متریال های مرتبط با دکوراسیون داخلی و همچنین استند تبلیغاتی ، تابلو راهنما ، تابلو لایت باکس و دیگر موارد بکار می رود .

تابلو پلکسی مغازه :

تابلو پلکسی مغازه می تواند با توجه به سلیقه مشتریان در طرح ها ، رنگ ها ، ضخامت و کیفیت های متفاوت با توجه به نوع سفارش مشتریان به قیمت های متعدد عرضه شود .

قیمت تابلو پلکسی :

قیمت تابلو پلکسی گلاس :

قیمت تابلو پلکسی بستگی به نوع ورق کاربردی ، ضخامت ، طرح و رنگ ورق ها ، متر محیط حروف برجسته مندرج در تابلو و سایر متریال های اضافی که در ساخت تابلو پلکسی با در نظر گرفتن نوع سفارش مشتریان انجام می پذیرد سنجیده می شود .

حروف برجسته پلکسی  :

حروف برجسته پلکسی از نوع پلاستیک شفاف با مقاومت بالا ساخته می شوند که درخشان تر و شفاف تر از شیشه هستند اما بسیار مقاومتر از شیشه می باشند و قابلیت انعکاس دهی نور بالایی را دارند . حروف برجسته پلکسی دارای رویه و لبه آکرولیک می باشند که برای لبه های حروف ضخامت 9 و 11 را استفاده می کنند اما قابلیت برجستگی بیشتر را نیز دارد .

انواع تابلو پلکسی :

تابلو پلکسی ساده

تابلو پلکسی دوبل

تابلو پلکسی کریستالی

تابلو پلکسی الماسی

تابلو پلکسی ستاره ای

تابلو پلکسی لبه کنشکاف

تابلو پلکسی لبه هندی

تفاوت تابلو پلکسی گلاس لبه کنشکاف و تابلو پلکسی گلاس لبه هندی :

در ساخت تابلو پلکسی کنشکاف برای حروف شیاری سه میلیمتری توسط دستگاه ایجاد می نمایند و لایه رویی تابلو پلکسی ، داخل شیار قرار می گیرد و توسط حرارت مونتاژ می شود اما در ساخت تابلو پلکسی هندی ، حروف برجسته لب به لب لایه ، روی تابلو پلکسی مونتاژ شده و هیچ نوع شیار و یا بیرون زدگی در تابلو قابل مشاهده نخواهد بود .

نحوه ساخت تابلو پلکسی :

برای ساخت تابلو پلکسی در ابتدا تابلوساز با مهارتی که دارد پس از اندازه گیری اقدام به طراحی تابلو و حروف برجسته پلکسی می نماید . پس از تایید طراحی توسط کارفرما ، حروف برجسته پلکسی توسط دستگاه برش لیزری برش داده می شود حال نوبت به لبه چسبانی حروف می رسد که جهت لبه چسبانی از کلروفرم استفاده می شود که این کار توسط حرارت و گرما بوسیله شعله آتش ، کپسول گاز ، هوا و نرم کردن پلکسی نواری و چرخاندن دور پلکسی و تزریق چسب کلروفرم انجام می شود تا به انتهای لبه حروف برجسته پلکسی برسد . در این مرحله میزان حرارت بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر پلکسی بیش از حد گرما ببیند خاصیت اکریلیک خود را از دست داده و شکننده می شود . پس از آماده سازی حروف برجسته پلکسی ، طرح روی پی وی سی کشیده شده و توسط عمودبر برش داده می شود و سپس توسط اس ام دی های بلوکی پر شده و به هم متصل می شوند و سپس سیم های اضافی به پشت کار رفته و نصب تابلو پلکسی در مکان مورد نظر انجام می شود .

پلکسی :

یکی از پرکاربردترین ابزارهای مورد استفاده برای ساخت انواع تابلو تبلیغاتی که بر اساس حروف برجسته طراحی می شوند نظیر تابلو چلنیوم ، تابلو استیل ، تابلو ترموود ، تابلو لایت باکس ، تابلو نئون پلاستیک ، تابلو وکیوم ، تابلو فلکسی و دیگر موارد ، ورق پلکسی یا همان پلکسی گلاس می باشد که حروف پس از طراحی توسط دستگاه برش لیزری بر روی پلکسی بریده شده و دور تا دور پلکسی چسبانده می شود و به شکل حروف برجسته مدنظر در می آید و یکی از پرکاربردترین و اصلی ترین متریال های مورد نیاز در صنعت تابلوسازی می باشد .

پلکسی چیست ؟

پلکسی نوعی پلاستیک مشابه شیشه است  از نوع پلی کربنات و نوع پلیمر محسوب می شود اما همچون شیشه شکننده نیست و از شفافیت بالایی برخوردار است .

در واقع پلکسی نوعی پلی متیل متاکریلیت  PMMA(Poly Methyl Methacrylate Pmma) یا به اصطلاح رایج آکریلیک یا آکریلیک گلاس است و با برند تجاری پلکسی گلاس (Plexiglass)  در حوزه های متعدد شناخته شده و کاربردهای بسیاری خصوصاً در صنعت تابلوسازی دارد . متریال پلکسی گلاس در برابر شرایط جوی بسیار مقاوم است و رطوبت کمتری را جذب می نماید و نسبت به شیشه دوام بیشتری دارد و ضخامت کلی آن از یک تا 40 میلی متر متغیر می باشد و برای حفاظت از ورق های پلکسی در برابر هر گونه ضربه ، خط و خش و گرد و غبار ، این ورقها را با یک برچسب مقوایی می پوشانند در هنگام برش به راحتی می توانید طرح مدنظر را بر روی این برچسب ها طراحی کنید و سپس اقدام به عملیات برش نمایید .

یکی از قابلیت هایی که پلکسی نسبت به شیشه دارد این است که شیشه دارای شفافیت 90 درصد می باشد اما پلکسی از شفافیت 92 درصدی برخوردار است و نسبت به شیشه هم مقاوم تر است و همین وجه تمایز سبب برتری ورق پلکسی نسبت به شیشه در کاربردهای متعدد می شود .

تاریخچه پلکسی :

ورق شفاف پلکسی در سال 1928 مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت و در سال 1933 رسماً به بازار عرضه شد و مورد استفاده صنایع متعدد از جمله تابلوسازی قرار گرفت .

برش ورق پلکسی گلاس :

به طور کلی ورق های پلکسی گلاس را می توان به سه شیوه متفاوت برش زد که عبارتند از :

برش پلکسی به وسیله دستگاه برش لیزری :

دستگاه برش لیزری یکی از دستگاه های پیشرفته ای است که کار برش انواع چوب ها و فلزات را به طور دقیق و سریع و بدون کوچکترین خطا انجام می دهد و اگر می خواهید چوبها و فلزاتی که برش می دهید دارای لبه های برنده و نامنظم نباشد بهتر است از این وسیله استفاده نمایید تا هم کار تمیزتر شود و هم ظرف مدت زمان بسیار کوتاهی به اتمام برسد .

برش پلکسی گلاس توسط اره دیسکی :

اره دیسکی نیز یکی از ابزارهای برش می باشد که روند سریعتری نسبت به برش با دست و روند کندتری نسبت به دستگاه برش لیزری دارد . برای راحتی کار می توانید هنگام برش دادن ، اره دیسکی را به یک میز ثابت کنید و سپس ورق ها را روی میز حرکت داده و برش دهید تا روند کار سریعتر پیش رود .

برش توسط اره دیسکی دو عیب عمده دارد :

1) صدای ناهنجار

2) ایجاد لبه های برنده ، تیز و موجدار

برش پلکسی گلاس توسط دست :

در این روش تکسین کار توسط یک کاتر اقدام به برش ورق های پلکسی گلاس می نماید . اینکار در صورت عدم وجود دستگاه برش لیزری و اره دیسکی انجام می پذیرد و یا برای رفع برخی اشکالات فراهم شده ، اما اگر بخواهیم کل کار را به صورت دستی برش دهیم وقت زیادی می طلبد .

دسته بندی پلکسی گلاس :

پلکسی گلاس رنگی

پلکسی گلاس آینه ای

پلکسی گلاس مات

پلکسی گلاس ترانسپارنت معمولی

پلکسی گلاس شفاف ، سفید ، مشکی

حروف برجسته تمام پلکسی یا تابلو پلکسی :

در این روش رویه و لبه هر دو از جنس پلکسی می باشند . برای ساخت لبه های حروف تابلوساز پلکسی را به صورت نوارهای 8 سانتی برش داده و توسط حرارت و کلروفوم به رویه حروف می چسباند . این حروف به دو شکل لبه هندی و چفتی انجام می پذیرند . در این روش نور هم از روی سطوح حروف برجسته و هم از لبه ها به چشم متصاعد می شود و برای نوردهی حروف از لامپ های SMD بهره می برند .

کاربردهای پلکسی گلاس :

کاربرد در حوزه تابلوسازی برای ساخت انواع تابلوها از جمله تابلو راهنما

ساخت استند تبلیغاتی

ساخت نورگیر و سقف کاذب

استفاده در بخش های متعدد ساختمان به جای شیشه

استفاده در صنعت تابلوسازی برای ساخت چراغ ها وشیشه های اتومبیل

استفاده در سالن های ورزشی و باشگاه ها

استفاده در زندان ها

استفاده در محیط های عمومی نظیر ایستگاه های اتوبوس

ساخت گلخانه

ساخت آلاچیق

ساخت آکواریوم

بسته بندی مواد دارویی

پارتیشن بندی اماکن

استفاده در باجه های بانک ها

ساخت قفسه و کتابخانه

ساخت جایگاه کاتالوگ و بروشور

ساخت تندیس های چهره تزیینی

ساخت لوح تقدیر

تریبون سخنرانی و استندهای مجری

ساخت انواع باکس پلکسی گلاس

ساخت انواع تابلوهای تبلیغاتی

ساخت عینک های طبی

ساخت قوطی های بسته بندی دارو

ویژگی های پلکسی :

مقاومترین پلیمر شفاف

انعطاف پذیر

عایق صوتی و حرارتی

قابل بازیافت

انعکاس نور

شفافیت بالا نسبت به شیشه

عدم تغییر رنگ و تیرگی

رنگ بندی پلکسی بسیار متنوع می باشد

مانند شیشه سریع در مقابل حریق منحدم نمی شود و فقط تغییر شکل می دهد و از امنیت بالایی برخوردار است .

از نظر عایق حرارتی نسبت به شیشه بهتر عمل می کند و انتقال حرارتی پایین تری دارد .

در مقابل آلودگی های محیطی مقاوم تر است و قابل شستشو می باشد .

در برابر اشعه UV و شرایط بد آب و هوایی همچون گرما و سرما مقاوم است .

مقاومتی 5 برابر شیشه دارد .

نکته کلیدی برای خرید پلکسی :

اگر ورق پلکسی را برای مصارف تابلوسازی تهیه می کنید و قصد دارید که حروف برجسته بر روی این ورقها شکل بگیرند و با استفاده از دستگاه برش لیزری ، برش داده شوند ،  می بایست هنگام خرید ورق پلکسی گلاس ورق ها را یک سانتی متر بزرگتر از طرح نهایی در نظر بگیرید تا اینکه طرح های آماده شده از صفحه پلکسی به قسمت بیرونی تجاوز نکرده و باعث تخریب طرح نشود اما اگر می خواهید برای طراحی دکوراسیون یا پوشش سطوح از این ورق ها بهره ببرید نیازی به گرفتن ابعاد بیشتر نیست .

قیمت پلکسی گلاس :

به طور کلی قیمت ورق پلکسی گلاس به ضخامت و ابعاد ورق ها بستگی دارد و هر چه ورقها دارای ضخامت بیشتری باشند به طبع به قیمت بالاتری عرضه می شوند و رنگها نیز سبب تفاوت قیمت می شود برای مثال قیمت پلکسی مات با قیمت پلکسی طلایی متفاوت می باشد .

نام های متعدد ورق پلکسی گلاس :

به طور کلی ورق های پلکسی گلاس با نام های متعدد و رایج نظیر طلق پلکسی ، طلق شیشه ای شفاف ، طلق شیشه ای ، شیشه پلکسی ، طلق شفاف در میان مشتریان فراخوانی میشوند که از این نام ها بیشتر ورق شفاف کاربرد دارد و همان طور که در حوزه تابلوسازی از هر متریالی نوع ایرانی ، چینی و کره ای موجود است این ورقها نیز توسط کشورهای متعدد و با برندهای مختلف عرضه می شوند که هر کدام دارای کیفیت های متعددی هستند و اگر می خواهید جنس با کیفتی تهیه کنید که برای سالها ماندگاری داشته باشد پیشنهاد می کنیم نوع کره ای و با کیفیت آن را تهیه نمایید .

انواع شرکت های تولید کننده پلکسی :

پلکس یا پلکسی گلاس توسط شرکت های بسیار زیادی با نام های متعدد عرضه می شود که از جمله آنها می توان به برندهای زیر اشاره نمود :

سامپکس یا سه خط تایوانی :

این شرکت توانسته برترین پلکسی در آسیا را به بازار عرضه نماید که کیفیت و قابلیت انتشار نور آن عالی است اما اجناس تقلبی با نام این برند نیز در بازار موجود است که توسط تابلوساز حرفه ای به راحتی قابل تشخیص می باشد .

ییرلانگ تایوان :

این نوع پلکسی نیز از کیفیت خوبی برخوردار است و تنوع طرح و رنگ بالایی دارد .

ریچانگ چین :

از لحاظ کیفیت و قیمت در رده معمولی قرار دارد و ارزان قیمت است .

چوچن :

این مدل نیز چینی است اما اگر تمایل به صرف هزینه کمتری دارید می توانید از این برند که کیفیت معمول و قیمت پایینی دارد بهره ببرید .

سایر پلکسی های موجود در بازار :

پلکسی هایی که با دیگر نام ها در بازار هستند برای ساخت حروف برجسته مناسب نیستند و کیفیت چندانی را ندارند .