​تابلوهای تبلیغاتی ابزاری زیبا و جذاب هستند که منجر به معرفی نامی می شوند که می خواهیم کسب و کارمان با آن نام در بین عموم شناخته شود.

تنوع در ساخت تابلو های تبلیغاتی بسیار زیاد است و هر فرد با هر بودجه و سلیقه ای می تواند تابلو تبلیغاتی ارزان یا تابلو تبلیغات گران و باکیفیت را برای کسب و کار خود سفارش دهد.

تابلو پانچی یکی از مدل های تابلوسازی است که بر روی متریال های مختلف در کارگاه تابلوسازی انجام می شود و سبب انعکاس نور از حروف برجسته است.

تابلو پانچی داروخانه
تابلو چلنیوم لبه پانچی داروخانه

 

تابلو پانچی

تابلو پانچی تابلویی است که رویه و لبه های حروف برجسته توسط دستگاه مخصوص پانچ، در اندازه های مشخص به شکل ردیفی و یا زیگزالی سوراخ می شوند و با جای دادن لامپ های اس ام دی در پشت حروف، نور جذابی از قسمت های پانچ شده به چشم ها تابیده شده و جلوه بصری جذابی را برای تابلو تبلیغاتی شما فراهم می کند.

تابلو چلنیوم لبه پانچ کریستالی
تابلو چلنیوم لبه پانچ کریستالی

 

حروف برجسته پانچی

با ورود دستگاه های ساخت حروف برجسته تحولی نوین در دنیای ساخت تابلوهای تبلیغاتی به روش مدرن و با سبک های متعدد آغاز شد.

ساخت تابلوهایی با خلاقیت ها و نوآوری های جدید سبب می شود که تبلیغات موثرتری داشته باشیم و بتوانیم به اهداف تبلیغ که دسترسی به مشتری بیشتر است نزدیکتر شویم. 

از انواع حروف برجسته که به روش لبه پانچ پیاده سازی می شوند، می توان به حروف تابلو چلنیوم، استیل و نئون اشاره کرد که هر کدام طبق متدها و روش های مختص به خود قابل ساخت و پیاده سازی هستند.

 تابلوساز با بهره گیری از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های متعدد حروف ساز و با استفاده از حروف ترکیبی و بهره گیری از اجناس متعدد نظیر شیشه، پلکسی، استیل و چلنیوم اقدام به تولید حروف های برجسته ای می نماید که با عبور نور از آنها نما و جذابیت خارق العاده ای را برای تابلوهای تبلیغاتی فراهم می کند.

پانچ حروف سبب ایجاد ظاهر لوکس و جلوه ای زیبا در تابلوی تبلیغاتی می شود و پرتاب نور از قسمت های پانچ شده و اصابت آن با چشم به شکل  چشمک زن طوری نمایان می شود که گویی نورها در حال حرکت هستند.

دستگاه های پانچ توانایی پانچ هر نوع ورق با ضخامت های متعدد و با دقت 0/01 میلیمتر را دارند و می توانند هر نوع شکل هندسی منظم و غیرمنظم را در فاصله ها و قطرهای متفاوت به صورت ردیفی و زیگزالی پانچ نمایند.

این دستگاه ها قادرند علاوه بر پانچ حروف، عملیات برجسته کاری را در انواع شکل ها و فرم های مدنظر بر روی حروف پیاده سازی کنند.

حروف چلنیوم پانچ
حروف چلنیوم پانچ

 

قیمت تابلو پانچی

قیمت تابلو پانچی بر اساس نوع تابلو پانچ شده و متریال های بکار رفته در ساخت تابلو تعیین می شود. حروف مدنظر مشتری توسط نرم افزارها طراحی شده و براساس متر محیط، مصالح و ابزارهای کاربردی و تکنیک های ساخت محاسبه می شود.

تابلو پانچی با نمای کامپوزیت
تابلو پانچی با نمای کامپوزیت

 

جنس تابلو پانچی

جنس تابلوهای پانچ شده می تواند از چلنیوم، استیل، فلز و پلکسی گلاس باشد. لبه های کار پانچ شده را  به اصطلاح تابلو لبه پانچ یا تابلو لبه ساید می گویند.

حروف چلنیوم پانچ کارگاهی
حروف چلنیوم پانچ کارگاهی

 

نحوه نورپردازی حروف پانچی

برای نورپردازی حروف از بلوک های اس ام دی استفاده می شود که نوع چیدمان لامپ های SMD در نحوه نورپردازی بسیار اهمیت دارد.

نکات اساسی در هنگام ساخت تابلو پانچی

در هنگام ساخت تابلو پانچ می بایست سه نکته ی اساسی را در نظر گرفت تا تابلو زیباتر شود.

1) قطر پانچ

در نظر گرفتن قطر مناسب برای حروف، نقشی اساسی در میزان زیبا جلوه نمودن تابلو پانچی دارد. اگر پانچ ها دارای قطر خیلی کمی باشند، جلوه زیبایی برای تابلوی تبلیغاتی شما به ارمغان نمی آورند و اگر قطر آنها زیاد باشد، سبب دیده شدن بلوک های اس ام دی و زیرسازی کار می شود.

2) تراکم پانچ

تراکم حروف پانچ با در نظر گرفتن سایز حروف و ارتفاع نصب صورت می گیرد. اگر تراکم کم باشد، حالت مشبک بودن حروف برجسته و نوع شکل هندسی حروف یا حالت برق زدن و چشمک زدن حروف زیر سوال می رود و به عبارتی اصلاً نمایان نمی شود و اگر تراکم زیاد باشد، حروف بدون ورق پلاستیک روی سطح کار به نظر می رسد.

3) قطر لبه پانچ

برای قطر لبه پانچ نیز می بایست اندازه متعادلی در نظر گرفت، زیرا اگر قطر لبه ها بیش از اندازه باریک شود، لامپ های اس ام دی از قسمت های پانچ شده نمایان می شوند.

حروف چلنیوم پانچ شده
حروف چلنیوم پانچ شده

 

روش های اجرای پانچ بر روی حروف برجسته

به طور کل پانچ به دو روش قابل اجرا است :

  1. پانچ بر روی رویه حروف برجسته
  2. پانچ بر روی لبه های حروف برجسته
حروف برجسته پانچی
حروف برجسته پانچی

 

انواع تابلو پانچی

 تابلو پانچی بر اساس نوع متریال مصرفی نام های مختلفی دارد.

تابلو چلنیوم پانچ الماسی

در ساخت این نوع تابلوی تبلیغاتی زیبا، ابتدا حروف برجسته مدنظر را توسط نرم افزارها طراحی می کنیم. پس از مرحله طراحی، حروف توسط دستگاه برش لیزری بر روی پلکسی برش داده می شود.

در مرحله ی برش، تابلوساز بر اساس نوع تابلو تبلیغاتی مدنظر مشتری، اشکال هندسی را که می تواند به صورت دایره، ستاره  و ... باشد، به صورت ریز و منظم بر روی پلکسی برش می دهد و لبه کار چلنیوم نیز پانچ خورده و سپس با استفاده از دستگاه خم می خورد.

برای زیرساز کار هم از ورق های پی وی سی استفاده می شود، سپس اس ام دی ها در فواصل تعیین شده قرار می گیرند و تابلو برای نصب آماده می شود.

حروف چلنیوم کریستالی پانچی
حروف چلنیوم کریستالی پانچی

 

تابلو چلنیوم کریستالی لبه پانچ

تابلو چلنیوم کریستال طوری ساخته می شود که کلیه حروف چلنیوم بکار رفته در آن دارای لبه هایی از جنس آلومینیوم هستند و خاصیت سبکی، ضد زنگ، شکل پذیری و دوام آلومینیوم سبب شده است که این محصول به یکی از آلیاژهای کاربردی ویژه در صنعت تابلوسازی تبدیل شود.

حال تفاوتی که تابلو چلنیوم کریستال با تابلو چلنیوم معمولی دارد، این است که برای ساخت رویه حروف از ورق پلکسی تخت استفاده نمی شود، بلکه از قطعات کوچک بلوری شکل که جنس آنها از نوع آکرولیک است، استفاده می کنند.

دانه های کریستال روی ورق پلکسی شفاف پاشیده شده و توسط چسب های مخصوص، چسبانده می شود و زمانی که نور به این قطعات کوچک بلوری اصابت می کند، می شکند و در زوایای مختلف پخش می شود و دانه هایی شبیه کریستال را در مقابل دید افراد به نمایش می گذارد.

تابلو چلنیوم کریستال به روش پانچ یا لترمکس قابل اجرا است. در هنگام ساخت تابلو چلنیوم کریستال با لبه پانچ،  پلکسی روی حروف توسط دستگاه لیزر پانچ می شود که نوع پانچ با توجه به سفارش مشتری در طرح ها و ابعاد متعدد قابل اجرا است. 

رنگ پلکسی و رنگ لامپ های اس ام دی که در داخل تابلو بکار می رود، بسته به سلیقه مشتری متغیر می باشد. لبه تابلو چلنیوم کریستال که گروه تابلوسازی سامان از آن استفاده می شود، لبه چلنیوم 0.4 مشکی پانچ طرح سوپر ساید برند "آلووان یا آلوشاین می باشد و دارای یک لایه تلق شیشه ای است که از ورود گرد و غبار و نفوذ آب به داخل تابلو جلوگیری می کند.

تابلو چلنیوم دوبل پانچی
تابلو چلنیوم دوبل پانچی

 

تابلو چلنیوم پانچ ستاره ای

در مرحله ساخت تابلو چلنیوم پانچ ستاره ای نیز بر اساس نیاز و سلیقه مشتری رنگ پلکسی گلاس انتخاب می شود، سپس پلکسی گلاس با استفاده از لیزر در فواصل تعیین شده برش خورده و مشبک کاری می شود.

از یک پلکسی گلاس شفاف برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به داخل حروف استفاده می کنند و با اصابت نور اس ام دی ها یک برق ملایم چشمک زن نگاه هر رهگذری را به خود جلب می کند.

حروف چلنیوم دوبل پانچ
حروف چلنیوم دوبل پانچ

 

تابلو حروف برجسته استیل ستاره ای یا لبه پانچ

استیل به دلیل قدمتی که در دنیای تابلوسازی دارد همواره یک گام جلوتر است و خاصیت دوام و ماندگاری، جذابیت ذاتی و طبیعی بدون نیاز به رنگ، سبب کاربرد زیاد این تابلوی تبلیغاتی شده است.

تابلو استیل لبه پانچ همچون تابلو حروف استیل برجسته است و تنها تفاوت در نمای ستاره ای و لبه های پانچ شده آن است که با اصابت نور، یک برق ملایم چشمک زن ایجاد نموده و می تواند افراد را به سمت کسب و کار شما بکشاند  .

برای ساخت تابلو استیل لبه پانچ از صفحات استیل ضد زنگ، در رنگ های مات و براق استفاده می شود که این ورق ها به دو صورت نوع بگیر که توسط آهنربا جذب می شود و نوع نگیر که توسط آهنربا جذب نمی شود، در طرح های ساده، خش دار، مات و براق در بازار موجود است.

استیل بگیر کیفیت مرغوبی ندارد و بیشتر برای حروف ریز کاربرد دارد و برای ساخت تابلو تبلیغاتی ماندگار مناسب نیست. اگر می خواهید تابلو استیل تبلیغاتی که برای مغازه یا فروشگاه خود سفارش می دهید، دارای مرغوبیت و دوام باشد از ورق های استیل نگیر استفاده کنید.

حروف ساخته شده ی کارگاهی پانچی
حروف ساخته شده ی کارگاهی پانچی

 

حروف برجسته فلزی لبه پانچ دو طبقه

صفحاتی که برای ساخت این نوع تابلو بکار گرفته می شود از ورق پلکسی و رینگ آهن برای طبقه پایین استفاده می شود.

برای ساخت لبه ها، از ورق آهن 0/6 میلیمتر با عمق  7 الی 20 سانتی متر استفاده می شود که  توسط دستگاه لیزر، طبق شکل های متعدد و با در نظر گرفتن سلیقه مشتریان به صورت دو ردیفه برش می خورد.

در پشت کار نیز از ورق های پی وی سی استفاده می شود. نورپردازی این حروف در دو رنگ قابل پیاده سازی است. لامپ های اس ام دی در پشت و روی صفحه میانی تعبیه  شده و برای رنگ آمیزی نیز می توان از رنگ های کوره ای، روغنی یا الکترواستاتیک استفاده کرد.

تابلو چلنیوم طلق با لبه های پانچی
تابلو چلنیوم طلق با لبه های پانچی

 

تابلو پانچی لایت باکس

این تابلو به شکل لایت باکس با چاپ استیکر و یا دیگر چاپ ها اجرا می شود و لبه های کار با استفاده از دستگاه مخصوص پانچ، سوراخ کاری می شود.

تابلو نئون پلاستیک لبه پانچی

حروف نئون پلاستیک با استفاده از پلکسی گلس ساخته می شوند و به راحتی می توان سطح پلکسی را با استفاده از دستگاه پانچ در ابعاد و مدل های دلخواه سوراخ کاری کرد تا تابلو نئون پلاستیک جلوه بصری جذابتری را به نمایش بگذارد.

حروف چلنیوم دوبل پانچ
حروف چلنیوم دوبل پانچ

 

سوالات متداول

تابلو پانچی بهتر است یا تابلو رینگی؟

کاملاً سلیقه ای است، هر دو زیبا هستند. فقط در حالت ساخت تابلو پانچی از سوراخ های گرد استفاده می شود اما در حالت ساخت تابلو رینگی، می توان انواع شکل های هندسی را پیاده سازی نمود.​

حروف پانچی
حروف پانچی

 

نورپردازی تابلو پانچی چگونه خواهد بود؟

تابلو پانچی اگر از نوع تابلوهایی با قابلیت نورپردازی مثل تابلو چلنیوم و تابلو نئون پلاستیک باشد، خود تابلو زیبایی و نور دارد و پانچ کردن باعث ایجاد نوردهی متفاوت و زیباتری می شود.

اگر تابلو از نوع تابلو بدون نور مثل تابلو استیل یا تابلو فلزی باشد، طبیعتاً این مدل تابلوها بدلیل عدم انتشار نور، با پانچ کردن می توانند به تابلو نوری تبدیل شوند و زیبایی خاصی را به نمایش بگذارند اما نورپردازی آنها به صورت نورمخفی خواهد بود و همچون تابلو چلنیوم درخشندگی نخواهد داشت.

تابلو لبه پانچی طلایی
تابلو لبه پانچی طلایی

 

طراحی تابلو پانچی چگونه انجام می شود؟

توسط نرم افزارهای طراحی مثل تری دی مکس، تابلو طراحی می شود. جای حروف، اندازه حروف، فونت حروف و دیگر موارد توسط نرم افزار تعیین شده و پس از برآورد قیمت تابلو و توافق با کارفرما، تابلو ساخته می شود.