امروزه هنگام گذر از معابر همه ما خواه ناخواه شاهد تابلوهای تبلیغاتی مدرن با طراحی ها و متدهای خاص و نورپردازی های متنوع هستیم . این تابلوها در سر درب مغازه ها ، فروشگاه ها و شرکت ها نصب می شوند تا نام برند تجاری مرتبط با کسب و کار را به عموم افراد معرفی کنند . شاید شما گمان کنید که این تابلوها توجه افراد را جلب نمی کنند و بی ثمر هستند . اما این تفکر کاملاً اشتباه است . در واقع ما زمانی پی به اهمیت یک تابلو نصب شده در یک مکان می بریم که آن تابلو برداشته یا تعویض شود . ما به راحتی کوچکترین تغییر را در یک تابلوی تبلیغاتی که مدام جلوی چشم ماست ، متوجه خواهیم شد . این مسأله اهمیت این روش تبلیغاتی را نشان می دهد .  اما عده ای  علاقه شدیدی به دیدن تابلوهای تبلیغاتی و مقایسه آنها و دانستن نام آنها دارند . شاید برای آنها این سوال مطرح گردد که مراحل ساخت و نصب تابلو تبیغاتی موجود در سردرب مغازه ها یا معابر چگونه است ؟ حال برای پاسخ به این سوال ما در اینجا به مراحل ساخت و نصب حروف برجسته اشاره خواهیم نمود .

 

 

حرف برجسته K

 

 

مراحل ساخت تابلو حروف برجسته :

 

تابلو حروف برجسته جزء پرفروش ترین نوع تابلوهای تبلیغاتی حال حاضر است . بدلیل تنوع ، درخشندگی ، زیبایی و جذابیت این تابلوها ، کسب و کارها برای زیباسازی نقطه فروش و همچنین تبلیغات ثمربخش سعی می کنند با صرف کمی هزینه بیشتر به جای تابلوهایی مثل تابلو فلکسی و تابلو بنری ، انواع تابلو حروف برجسته را سفارش دهند .

 

اگر مایل هستید در مورد انواع حروف برجسته بیشتر بدانید مطلب زیر را بخوانید .

 

انواع حروف برجسته در تابلوهای تبلیغاتی

 

 

حرف برجسته L

 

 

آموزش ساخت حروف برجسته و مراحل نصب و پیاده سازی :

 

مرحله اول )

از طراحی و اجرای تابلو حروف برجسته ، ابتدایی ترین کار اندازه برداری است . در این روش تابلوساز به محل تابلو رفته و پس از سنجش موقعیت تابلو و قرارگیری آن در زاویه دید مناسب ، اقدام به اندازه گیری طول ، عرض و ارتفاع تابلو می نماید .

 

 

حروف برجسته تابلو املاک

 

 

مرحله دوم )

در این مرحله با استفاده از برنامه کرل دراو و یا برنامه اتوکد حروف برجسته ، اشکال ، لوگو و هر چیزی که می خواهیم روی تابلو درج شود را طراحی می کنیم . تنظیمات از لحاظ فونت حروف ، سایز و ضخامت در این مرحله توسط نرم افزار طراحی شده ، در نهایت قیمت تابلو حروف برجسته توسط نرم افزار تعیین می شود .

 

 

حرف برجسته C

 

 

مرحله سوم )

پس از اینکه با کارفرما بر سر موضوع قیمت تابلو حروف برجسته و طرح توافق شد ، تابلوساز اقدام به برش حروف برجسته می نماید .

 

 

حروف برجسته تابلو تاج محل

 

مرحله چهارم )

حروف برجسته در ابتدا با توجه به نوع تابلو حروف برجسته با استفاده از متریال های مختلف آماده سازی می شود . متریال ها می توانند رول چلنیوم ، ورق هایی از جنس اکرلیک و یا پلکسی گلاس ، ورق استیل یا ورق های آهنی و ورق پلکسی گلس باشند . با توجه به نوع متریال برش به سه شکل برش با دست ، برش با اره برقی و برش با دستگاه های مختلف لیزر انجام می پذیرد .

 

اگر دوست دارید در مورد نحوه برش لیزری و کاربردهای آن بیشتر بدانید مطلب زیر را مطالعه کنید .

 

برش لیزری و کاربردهای دستگاه برش لیزری در تابلوسازی

 

 

 

حرف برجسته I

 

 

مرحله پنجم )

حال که قطعات برش خورده حروف برجسته آماده شدند ، نوبت به مونتاژ حروف می رسد . در این مرحله تابلوساز لبه چلنیوم را با دقت دور تا دور پلکسی می چسباند . اما اگر این کار توسط دستگاه چلنیوم ساز صورت بگیرد ، تمام مراحل خم کاری و ایجاد قوس و شیار بر روی لبه چلنیوم بر اساس فایل طراحی شده و به صورت کامپیوتری مانند خوراک به دستگاه داده می شود . دستگاه چلنیوم ساز طبق آن فایل شروع به کار می نماید . اما چون این دستگاه توسط اروپایی ها و فقط برای فونت های لاتین طراحی شده است ، در طراحی فونت های فارسی دچار مشکل می شود و نمی تواند مانند دست طرح زیبایی خلق نماید . در ضمن استفاده از این دستگاه گاهاً باعث ایجاد خط و خش بر روی حروف نیز می شود .

 

 

ساخت حروف برجسته در کارگاه تابلوسازی

 

 

 

مرحله ششم )

حال که حروف و لبه چلنیوم برای چسباندن را آماده سازی نمودیم ، حروف را با استفاده از آهنرباها و چسب های مخصوص به پلکسی گلاس می چسبانیم . در این مرحله دیگر ساخت حروف به پایان رسیده است .

 

 

حرف برجسته لبه پانچی J

 

 

مرحله هفتم )

کلیه حروف برجسته قابلیت نورپردازی دارند . در واقع نورپردازی یکی از جلوه های بصری چشم نوازی است که سبب محبوبیت حروف برجسته شده است . نورپردازی حروف برجسته معمولاً با استفاده از لامپ های ال ای دی و اس ام دی انجام می پذیرد . تفاوت این دو در این است که اس ام دی ها مصرف برق کمتر و درخشندگی بیشتری نسبت به ال ای دی ها دارند . برای تابلو حروف برجسته لاسوگاسی از لامپ های 12 یا 24 ولتی جهت نورپردازی استفاده می شود . حال با توجه به نوع حروف برجسته لامپ های نورپردازی بر روی پی وی سی به شکل موازی یا بلوکی نصب می شوند و لامپ ها در پشت حروف قرار می گیرند .

برای نورپردازی لبه های حروف برجسته نیز دو حالت پانچی و رینگی وجود دارد . در حالت پانچی لبه ها با استفاده از دستگاه پانچ در فواصل منظم سوراخ می شوند . در حالت رینگی لبه ها با استفاده از دستگاه مخصوص به شکل های مختلف هندسی برش می خورند . در هر دو حالت نور به شکل های زیبا از لبه های حروف متصاعد می شود و جلوه بصری جذابتری را برای تابلو فراهم می کند .

 

 

 

 

حروف برجسته با لبه رینگی

 

 

مرحله هشتم )

در این مرحله نوبت به زیرسازی حروف می رسد . برای زیرسازی حروف برجسته از ورق های پی وی سی با ضخامت های 8 یا 10 میلیمتر بهره می بریم .  به این صورت که حروف را بر روی ورق پی وی سی قرار می دهیم و دور آن را خط کشی نموده و با استفاده از اره برقی دور تا دور آن را می بریم . برای نورپردازی داخل حروف از لامپ های SMD استفاده می کنیم .

 

 

حروف برجسته استیل

 

 

مرحله نهم )

در ابتدای مرحله  نصب لامپ های SMD ، روی سطح پی وی سی را تمیز می کنیم . پشت لامپ های SMD  حاوی چسب های محافظ است که آنها را هنگام نصب لامپ ها  جدا می نماییم ،  پس از جداسازی محافظ ، لامپ ها را در فواصل 3 تا 4 سانتی متری در کنار یکدیگر قرار می دهیم ، به طوری که تمام سطح پی وی سی به طور کامل پوشانده شود . رعایت فاصله بین لامپ ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . چرا که اگر فاصله آنها بیشتر شود باعث به وجود آمدن فضای تاریک و روشن بین حروف می شود که بعضاً زیبایی کار را زیر سوال می برد .  در این مرحله حروفدیگر آماده نصب و پیاده سازی بر روی سطوح مدنظر می باشد که این سطوح می تواند ازجنس کامپوزیت ، ترموود یا هر سطح دیگری  باشد .

 

 

حرف برجسته W

 

 

مراحل نصب تابلو تبلیغاتی :

 

برای نصب تابلو تبلیغاتی ساده یک زیرسازی ساده و محکم کافی است . اما اگر بخواهیم یک تابلو تبلیغاتی چلنیوم را نصب کنیم ، ابتدا از یک پلات منطبق با طرح اولیه در مکان برای نصب استفاده می کنیم . سپس ورق پی وی سی را بر روی طرح قرار می دهیم و در جای خود محکم می کنیم . بعد از نصب پی وی سی لامپ های SMD را تعبیه نموده و با سوراخ کردن پی وی سی ، سیمهای اضافی را به پشت کار منتقل می نماییم و جریان الکتریکی بین لامپ ها را با استفاده از قطب های مثبت و منفی برقرار می کنیم تا با یکدیگر سری شوند . پس از انجام این کار نورپردازی را تست نموده و زمانی که همه چیز مرتب بود و مشکلی وجود نداشت ، حروف را بر روی پی وی سی محکم می نماییم . برای اینکه حروف زیبایی و جذابیت بیشتری داشته باشند و بهتر نمایان شوند بهتر است با استفاده از متریال چلنیوم ، محل اتصال ابتدا و انتهای دور حروف را کاور نمایید تا قابل رویت نباشند و زیباتر جلوه نماید .