تبلیغات نیاز مبرم هر نوع کسب و کاری است که با مشتری سر و کار دارد . برای اینکه مشتری بتواند برند یک تولید کننده را بشناسد لازم است تولید کننده محصولات خود را به صورت بالقوه در سطح ملی و بین المللی معرفی کند.

برای اینکه یک کالا یا خدمت به مردم عرضه شود، لازم است زمینه ی خرید فراهم شود و این ممکن نیست مگر با تبلیغات بهینه و هدفمند.

روش های زیادی وجود دارند که منجر به معرفی کالاها یا خدمات می شوند و یکی از تبلیغات بهینه و هدفمند که لازمه ی هر نوع مکان تجاری مثل مغازه، فروشگاه و یا شرکت می باشد، تابلوسازی است.

تابلوسازی

تابلوسازی به معنای ساخت یک تابلو در اندازه های متفاوت با استفاده از متریال های مختلف و نصب آن در نقطه فروش و محل کسب و کار می باشد.

مدل های تابلوسازی تبلیغاتی

تابلوسازی یکی از برترین روش های تبلیغاتی است که به شیوه های متفاوت اجرا و پیاده سازی می شود و هر شخص بر اساس بودجه و سلیقه ای که دارد نوعی از آن را انتخاب و در سر درب مکان تجاری خود نصب می کند.

انواع تابلوسازی

انواع تابلوسازی شامل کلیه تابلوهایی است که به عنوان تابلو مغازه، تابلو شرکتی و یا تابلو فروشگاهی در کارگاه تابلوسازی طراحی، پیاده سازی و اجرا می شوند . هر یک از تابلوها با توجه به نوعی که دارند برای ساخت نیاز به متریال های خاص خود دارند.

تابلو استیل دوغی با زیر ساز کامپوزیتی
تابلو استیل دوغی با زیر ساز کامپوزیتی

 

تابلوسازی تبلیغاتی چند نوع هستند؟

تابلوهای تبلیغاتی انواع متعددی مثل تابلو چلنیوم، تابلو وکیوم، تابلو استیل، تابلو لاسوگاس، تابلو ترموود، تابلو کامپوزیت و دیگر موارد را دارند که با دنبال کردن این مطلب مختصراً با هر یک از آنها آشنا خواهید شد.

تابلوسازی تبلیغاتی چه کاربردی دارد؟

به طور کل کاربرد تابلوهای تبلیغاتی را می توان به دو شکل کلی تقسیم بندی نمود :

تابلو سالنی

تابلو سالنی به کلیه تابلوهایی اطلاق می شود که در داخل پاساژها، فرودگاه ها، ترمینال ها، ایستگاه های راه آهن، داخل شرکت ها و به طور کلی محیط های بسته جهت معرفی برند و یا محصولات بکار می روند و برخی از تابلوهای سالنی صرفاً جهت راهنمایی و هدایت مراجعین کاربرد دارند.

تابلو تبلیغات محیطی

به طور کل هر نوع تبلیغی که در فضای شهری به نمایش گذاشته می شود، تبلیغات محیطی نام دارد و تابلوسازی یکی از پرکاربردترین آنهاست که توسط مغازه داران، فروشگاه ها و شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تبلیغات محیطی در بافت شهری نیز تاثیر گذارند و اگر این تبلیغات طبق استانداردهای جهانی نصب شوند سبب زیبایی چهره شهرها خواهند شد و در صورت اجرای غیراستاندارد چهره شهرها را مخدوش خواهند نمود.

تابلو چلنیوم ساده
تابلو چلنیوم ساده

 

تابلوهای تبلیغاتی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تفاوتی که تابلوهای تبلیغاتی با یکدیگر دارند در نوع متریالهای مصرفی و نحوه ساخت آنهاست . هر تابلو طبق مراحل مختص به خود طراحی و پیاده سازی می شود و برای ساخت نیاز به ابزارها و تجهیزات مختص به خود دارد.

تابلوهای تبلیغاتی چه شباهتی با یکدیگر دارند؟

شباهت و ماهیت وجودی تابلوهای تبلیغاتی، معرفی نام برند تجاری و یا محصولات در نقطه فروش است که با تبلیغات ماندگار خود می تواند نسبت به سایر روش های تبلیغاتی گیرایی بیشتری در حافظه بلند مدت هر بیننده ایجاد کند و سبب رونق کسب و کار شما شود.

تابلو چلنیوم پشت بامی تالار
تابلو چلنیوم پشت بامی تالار

 

هر تابلو تبلیغاتی برای چه مکانی مناسب است؟

هر تابلو با توجه نوع کسب و کار و محصولاتی که به فروش می رسند، برای مکان خاصی مناسبت بهتری دارد . برای مثال از تابلو ترموود بیشتر برای تابلوهای غذاخوری و فست فودی استفاده می شود.

از تابلو کامپوزیت می توان برای مکان هایی که بهداشت اهمیت دارد نظیر شیرینی فروشی ها، داروخانه ها، اغذیه فروشی ها استفاده نمود.

تابلو چلنیوم بیشتر برای مکان هایی مناسب است که می خواهند درخشندگی و لوکس بودن را به تصویر بکشند مثل تابلو طلافروشی و تابلو فلزی برای مکان هایی که به دنبال تابلویی بادوام هستند و نورپردازی تابلو اهمیت چندانی ندارد، بکار می رود.

چه میزان بودجه برای سفارش تابلو تبلیغاتی لازم است؟

میزان بودجه ای که برای ساخت هر تابلو توسط گروه های تابلوسازی به مشتریان اعلام می شود همگی بستگی به نوع تابلو و جنس متریال های مصرفی دارند.

در حالت کلی قیمت هر تابلو بر اساس متر محیط در نظر گرفته می شود با این حال ابزارها و متریال هایی که در ساخت تابلو بکار می روند همچون لامپ های اس ام دی، ورق های فلزی، استیل، پی وی سی، رول چلنیوم و به طور کل متریال های دیگر، همه توسط چند برند و چندین کشور تولید و به بازار عرضه می شوند.

در همه این محصولات نوع کره ای از لحاظ کیفیت، ماندگاری، دوام و درخشندگی در رتبه اول قرار دارند . پس خرید متریال های با کیفیت مستلزم صرف هزینه بیشتری است اما از سوی دیگر با ماندگاری که دارند هزینه تعمیرات را در طول زمان استفاده از تابلو کاهش می دهند و این خود یک معامله پایاپای است.

تابلو چلنیوم پاساژ با لبه های پانچی
تابلو چلنیوم پاساژ با لبه های پانچی

 

مدل های تابلوسازی تبلیغاتی

مدل های تابلوسازی بسیار زیاد است که در ادامه به تشریح مختصری از هر یک خواهیم پرداخت.

با ما همراه باشید .

تابلوهای پشت بامی یا تابلوهای ارتفاعات بلند

تابلوهای پشت بامی به خاطر نصب در ارتفاع نیاز به ایمنی بیشتری دارند به همین علت بر روی شاسی های آهنی نصب می شوند تا جریان باد راحتر از تابلو عبور کند و تابلو کمتر آسیب ببیند.

به دلیل اینکه تابلوهای پشت بامی یا تابلوهایی که در ارتفاعات بالا نصب می شوند، بتوانند خواناتر و قابل مشاهده باشند معمولاً در سایزها و اندازه های بزرگتر طراحی می شوند، به همین دلیل در هزینه های زیرکار آنها صرفه جویی می شوند و دیگر از زیرسازهایی مثل کامپوزیت استفاده نمی شود و آهن کشی ها ادیت زیر کار را برای نصب حروف آماده می سازند.

تابلو چلنیوم پشت بامی
تابلو چلنیوم پشت بامی

 

در این ویدیو توضیحات لازم در ارتباط با نصب تابلو در ارتفاعات به طور کامل ارائه شده است .

 

تابلوهای فلکسی

این تابلوها از دو قسمت تشکیل شده است که یک سازه فلزی دوبل در زیرکار آن استفاده می شود . از بخش پشتی این تابلو برای نصب سینی و مهتابی بهره گرفته می شود و از بخش جلوی تابلو برای نصب فلکس و کاورهای دور استفاده می شود.

برای نور دهی تابلو فلکس از مهتابی کمک گرفته می شود اما این روزها با گذاشتن پایه و ایجاد فاصله ما بین محتوای چاپی فلکس و زمینه ی تابلو، می توان لامپ های اس ام دی نصب کرد و یک تابلو فلکس نور اندریک را به نمایش گذاشت.

تابلو چلنیوم

امروزه از حروف برجسته چلنیوم برای ساخت تابلو مغازه استفاده زیادی می شود، چون ساخت حروف با استفاده از نوعی آلیاژ آلومینیومی انجام می شود و دوام بالایی دارد و به راحتی میتوان به صورت دستی و یا به کمک دستگاه شکل و طرح موردنظر را برروی این حروف پیاده سازی نمود.

تابلو چلنیوم در حال حاضر یکی از برترین نوع تابلوهای تبلیغاتی است که برای معرفی برند خصوصاً به عنوان تابلو مغازه مورد استفاده واقع می شود . تابلو چلنیوم خود حاوی انواع متعددی است که عبارتند از :

تابلو چلنیوم ستاره ای

تابلو چلنیوم ستاره ای یکی از انواع تابلو چلنیوم محسوب می شود که ظاهر ستاره ای شکل آن جذابیت زیادی را برای تابلو فراهم می سازد .

برای ساخت تابلو چلنیوم ستاره ای، تابلوساز از دو پلکسی گلس استفاده می کند و با ایجاد برش هایی بر روی پلکسی، سبب ایجاد شکست نور شده و زمانی که لامپ های اس ام دی روشن می شود نور به صورت ستاره های آسمان از روی حروف برجسته به چشم متصاعد می شود.

تفاوت این تابلو با نوع معمولی چلنیوم در این است که از نمای ستاره ای و درخشان در آن استفاده می شود . در این نوع تابلو نور SMD  داخل حروف برجسته با شکست از داخل تابلو چشم نوازی می کند که این برق ملایم با چشمک زدن جلوه زیبایی به تابلو می بخشد و توجه عموم را به خود جلب می کند.

تابلو چلنیوم الماسی

نحوه ساخت این مدل از تابلو چلنیوم مشابه تابلو چلنیوم ستاره ای است اما نحوه متفاوت برش های ایجاد شده سبب نمایان شدن نقاط الماسی شکل بر روی تابلو می شود.

تابلو چلنیوم کریستالی

برای ساخت تابلو چلنیوم کریستالی از پلکسی گلس شفاف و دانه های کریستال استفاده می شود.

تابلو چلنیوم کریستالی
تابلو چلنیوم کریستالی

 

تابلو چلنیوم لترمکس

تابلوساز زمانی که می خواهد این نوع تابلو را طراحی نماید یک سطح شیشه ای با ضخامت یک سانتی متر بر روی لبه های حروف ایجاد می کند . این کار سبب می شود که نور علاوه بر رویه حروف، از کناره های حروف نیز به چشم بیننده متصاعد شود و جلوه جذابتری به خود بگیرد.

تابلو چلنیوم طلایی

ظاهر تابلو چلنیوم طلایی کلاً طلایی است چرا که برای ساخت آن از اس ام دی طلایی رنگ، رول چلنیوم طلایی و ورق پلکسی گلس شفاف طلایی استفاده شده است.

تابلو چلنیوم پانچی

تابلو پانچی علاوه بر تابلو چلنیوم بر روی دیگر تابلوها نظیر تابلو وکیوم، تابلو نئون پلاستیک، تابلو فلزی و تابلو استیل نیز قابل انجام است.

حالت پانچ در تابلوسازی به حالتی اطلاق می شود که لبه های حروف برجسته با استفاده از دستگاه های مخصوص پانچ، در اندازه ها و ابعاد مشخص به شکل ردیفی و یا زیگزالی سوراخ می شوند.

در هنگام پانچ حروف برجسته می بایست به قطر پانچ، تراکم پانچ و قطر لبه پانچ توجه کافی داشته باشید تا لامپ ها از قسمت های پانچ شده نمایان نشده و ظاهر تابلو مخدوش نشود.

تابلو چلنیوم پانچی
تابلو چلنیوم پانچی

 

تابلو چلنیوم رینگی

منظور از رینگ نمودن لبه های حروف برجسته همان ایجاد برش هایی با اشکال هندسی متفاوت است که بر روی لبه ی حروف انجام می پذیرد.

عملیات برش رینگی بر روی متریال هایی همچون استیل، پلکسی گلاس و چلنیوم قابل اجرا و پیاده سازی است . در این مدل تابلو حروف برجسته ترکیبی از پلاستیک و فلز هستند و حروف از فلز ساخته می شوند اما یک لایه پلاستیک در حروف به کار می رود که باعث ایجاد فضایی برای عبور نور می شود.

در این نوع تابلوسازی هم زیبایی کار فلز و هم زیبایی و روشنایی رنگ منعکس می شود . در ساخت این نوع تابلو، می توانید با استفاده از حالت نر و مادگی نوردهی زیر حروف را هم داشته باشید و با استفاده از یک لایه پلاستیک در قسمت زیر حروف، نوردهی زیر حروف را به شکلی زیبا و چشم نوازتر به نمایش بگذارید.

تابلو چلنیوم ساده
تابلو چلنیوم ساده

 

تابلو وکیوم

این نوع تابلوها به دلیل نوردهی، تنوع رنگ و شکل فانتزی یکی از محبوبترین نوع از حروف برجسته می باشند . ساخت تابلو وکیوم توسط دستگاه به صورت تمام اتوماتیک در کمترین زمان انجام می گردد . به کلیه حروفی که توسط حرارت ، شکل قالب را به خود می گیرند وکیوم می گویند.

تابلو استیل

آلیاژ استیل یکی دیگر از روش های ساخت تابلو تبلیغاتی است که منجر به ساخت تابلو استیل می شود . این آلیاژ شامل چند نوع مانند حروف استیل طلایی براق، طلایی خش دار،  نقره ای براق، نقره ای خش دار، دودی و مسی می باشد که به صورت های نور دار و بدون نور و یا به صورت رینگی، برجسته و تخت با پلکسی قابل اجرا است.

تابلو استیل دوغی
تابلو استیل دوغی

 

تابلو فلزی

حروف برجسته فلزی از آلیاژهایی نظیر مس، آهن، برنج، استیل و برنز ساخته می شوند که هیچ کدام از این آلیاژها، قادر به عبور نور از خود نیستند و در حالت معمول به شکل بدون نور اجرا و پیاده سازی می شوند.

در صورتی که بخواهید از این روش به صورت با نور استفاده کنید می بایست برای نصب از سطح پایه ای استفاده کنید . این پایه ها فاصله ای ایجاد می کنند که می شود از این فضا برای قرار دادن لامپ های LED  و SMD  برای نوردهی استفاده کرد  این روش به بک لایت یا همان نورمخفی معروف است.

اگر تمایل به استفاده از نوردهی نداشته باشید، می توانید از حروف فیزی نر و ماده استفاده نمایید تا حروف کاملاً روی سطح قرار بگیرند و جلوه زیبایی داشته باشند.

تابلو استیل دو لبه رینگی
تابلو استیل دو لبه رینگی

 

تابلوسازی حروف پلاستیک یا پلکسی

تابلو پلکسی

برای ساخت حروف برجسته پلاستیک هم در بخش رویه و هم لبه ها از طلق های پلکسی گلاس تایوانی به دو صورت با نور و بدون نور و در رنگهای مختلف استفاده می شود.

تابلو نئون

تابلو نئون به دو شکل متفاوت اجرا و پیاده سازی می شود :

 1. تابلو نئون پلاستیک : نام دیگر آن تابلو تمام پلکسی است که در ساخت رویه و لبه حروف از پلکسی گلس استفاده می شود.

 2. تابلو نئون شیشه ای : حروف توسط شیشه های خام در اثر حرارت و گرما شکل می گیرند و سپس با استفاده از گاز نئون و جریان الکتریسته از خود نور تولید می کنند.

تابلو حروف برجسته سه بعدی

با استفاده از این نوع تابلوسازی مدرن می توان انعطاف پذیری بیشتری بر روی حروف پیاده سازی نمود و انواع افکت های زیبا را که توسط دیگر حروف برجسته امکان پذیر نیست، میسر ساخت.

تابلو چلنیوم ترکیبی
تابلو چلنیوم ترکیبی

 

تابلو راهنما

تابلوهای راهنما یکی از پرکاربردترین تابلوها می باشند که تنوع زیادی دارند و به عنوان تابلو سالنی و تابلو محیطی مورد استفاده واقع می شوند.

برای ساخت این تابلوها از متریال های مختلفی همچون پلکسی، استیل، کامپوزیت، مولتی استایل، چوب و … به صورت دیواری، ایستاده، آویز، دوطرفه و رومیزی بهره می برند . تابلو راهنما خود انواع متفاوتی دارد که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • تابلو خروج اضطراری

 • تابلو اسامی
 • تابلو سالنی
 • تابلو شماره اتاق
 • تابلو طبقات
 • تابلو ورود
 • تابلوهای راهنمایی و رانندگی
 • تابلوهای اسامی کوچه ها و خیابان ها
 • پلاک ها
تابلو چلنیوم راهنما
تابلو چلنیوم راهنما

 

تابلو لایت باکس

برای ساخت آن از جنس چلنیوم و یا پلکسی به دو صورت نور دار و بدون نور استفاده می شود که منابع نوری مورد استفاده در آن توسط لامپ فلور سنت، LED  ، SMD  تامین می شود.

پس از قرار گرفتن مدیای چاپ ترانسپارت و یا فلکسی بر روی آن، تابلو بصورت نور از پشت، نورپردازی شده و روشنایی زیبایی به نمایش می گذارد که بیشتر برای لوگو ها، عکس محصولات و یا شماره تلفن ها، ایستگاههای مترو، سینما، فرودگاه کاربرد دارد.

تابلو چلنیوم لایت باکس
تابلو چلنیوم لایت باکس

 

تابلو کامپوزیت

این نوع تابلو ها یکی از مقاوم ترین و زیباترین متریالها برای ساخت تابلو می باشند که با استفاده از حروف های برجسته چلنیوم، استیل، پلکسی و یا لترمکس در رنگهای مختلف و به دو صورت نوردار و بدون نور طراحی و پیاده سازی می شود.

ورق کامپوزیت دارای مدلهای طرح چوب، طرح سنگ و طرح استیل می باشد و برای زیباتر شدن آن می توان از چوب ترموود و چوب پلاست هم به صورت ترکیبی بهره جست.

از ویژگی های بارز تابلوهای کامپوزیت می توان به تنوع رنگ، عایق صوتی، مقاوم بودن در برابر تشعشعات خورشید، سرما و گرما و سبکی آن اشاره نمود.

تابلو چلنیوم کامپوزیت
تابلو چلنیوم کامپوزیت

 

تابلو حکاکی LED 

این نوع تابلو با حکاکی ورق پلاستیک و یا همان پلکسی گلاس با لیزر و شکست نور LED  که به صورت مخفی در آنها اجرا می شود طراحی و پیاده سازی می گردد.

این نوع تابلوها به دلیل داشتن قابلیت روشنایی بالا و نورپردازی زیبا برای کسانی که به دنبال نورپردازی بیشتر هستند گزینه بسیار مناسبی می باشد.

تابلو های LED

تابلوهای ال ای دی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

تابلو ال ای دی ثابت

با استفاده از چراغ های کوچک LED  ساخته می شوند که متنوع هستند و هر طرحی روی آنها قابل پیاده سازی است . در این نوع تابلوسازی می توان ۲ تا ۸ مدل رقص نور را روی LED  پیاده سازی کرد و یا از LED  های RGB بهره گیری نمود.

تابلو ال ای دی روان

در انواع مدل های تک رنگ و مولتی کار یا تلویزیونی قابل اجراست . در این مدل می توان هر طرح و نوشته ای را به تعداد نامحدود و با افکت های زیبای گرافیکی اجرا نمود.

در تابلوهای تک رنگ، زمینه کار به رنگ مشکی بوسیله LED  های خاموش و نوشته ها و نقشهای روی آن به رنگ منتخب مشتری اجرا می گردد.

در تابلوهای مولتی کالر یک تلویزیون کامل در اختیار مشتری گذاشته می شود که مشتری می تواند هر نوع تصویر، فیلم و طرحی را به نمایش بگذارد.

تابلو چلنیوم با زیرساز آهنی
تابلو چلنیوم با زیرساز آهنی

 

تابلو پولکی

تابلو پولکی تابلویی است که در بخش زیرساز آن از نوعی پلاستیک به نام تایل استفاده می شود که این تایل ها حالتی براق و لغزنده دارند و اشکال هندسی روی آن دائماً در حال رقص هستند، همین عامل جذابیت بیشتری برای تابلو پولکی فراهم می سازد.

حروف های برجسته ای نظیر چلنیوم، استیل و نئون پلاستیک را به راحتی می توان بر روی این تایل های پولکی سوار کرد و جلوه متفاوتی از تابلوهای تبلیغاتی را به معرض نمایش گذاشت.

تابلو پیکسلی

اگر به دنبال تابلویی با جلوه های نوری ویژه هستید ما تابلو پیکسلی را به شما پیشنهاد می دهیم . با انتخاب این تابلو شما قادر خواهید بود هم در زمینه تابلو و هم در حروف برجسته آنها جلوه های خاصی از نور را که همگی قابل برنامه ریزی هستند، به نمایش بگذارید.

تابلو ترموود

اگر به دنبال ایجاد فضایی کلاسیک و مدرن برای مکان تجاری خود هستید ما استفاده از چوب ترموود را پیشنهاد می کنیم می پرسید ترموود چیست ؟

مقاله گروه تابلوسازی سامان  را با عنوان ترموود چیست ؟ مطالعه نمایید.

از چوب ترموود هم جهت فضاسازی و دکوراسیون داخلی استفاده می شود و هم جهت ساخت تابلوی تبلیغاتی . در ساخت تابلو ترموود به جای استفاده از ورق پی وی سی از چوب ترموود استفاده می شود.

چوب ترموود فرآوری شده است و در برابر رسوبات، فرسایش و عوامل محیطی و قلیایی مقاومت بالایی دارد و می تواند جلوه بصری جذابی را برای ساخت فضای تجاری شما به ارمغان بیاورد.

تابلو ترموود با حروف برجسته چلنیوم
تابلو ترموود با حروف برجسته چلنیوم

 

تابلو یونولیتی

از این تابلو بیشتر جهت نمایشگاه ها و تابلوهای سالنی استفاده می شود که نیازی به دوام و پایداری چندانی ندارند . این تابلو از دانه های ریز فشرده شده یونولیت ساخته شده است که قابلیت رنگ پذیری طبق سلایق متعدد مشتریان را دارند.

تابلو چلنیوم ساده با زیرساز کامپوزیت
تابلو چلنیوم ساده با زیرساز کامپوزیت

 

بنر و تابلو بنری

بنرها ساده ترین نوع تابلو هستند . مراحل ساخت و نصب بنر شامل چاپ بنر توسط دستگاه، اسکلت فلزی و نصب است . به دلیل اینکه چاپ بنر توسط دستگاه صورت می گیرد به راحتی می توان هر نوع نوشته، طرح، رنگ، عکس را با کیفیت بالا و در طرح های متنوع اجرا کرد.

این نوع تابلوسازی مشابه تابلو فلکس می باشد اما از لحاظ چاپ، جنس و رنگ کیفیت پایین تری نسبت به فلکس دارد . در بنر نیز از پوشش فلکس روی تابلو استفاده می شود اما قاب آن دارای عمق بیشتری می باشد.

تابلو بنری یک تابلو با قیمت ارزان است که با سفارش آن می توانید هر گونه تصویر و یا متون تبلیغاتی را در ظرف مدت زمان کوتاه به تصویر بکشید.